Σελίδα 14 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 357

Θέμα: Παλμικός αποθειικωτής μπαταριών

  1. #131
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Πηρα μια κυματομορφη απο το δικο μου, δεν μου φαινεται επικινδυνο..
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  25072013054.jpg Εμφανίσεις:  271 Μέγεθος:  140,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  25072013055.jpg Εμφανίσεις:  282 Μέγεθος:  144,7 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #132
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τι κάνεις;
    Την συνδέεις με τον αποθειϊκωτή μια π.χ φορά το χρόνο;
    το εχω βαλει μονιμα στο αυτοκινητο, για την ακριβεια το αφηνω σε καθε αυτοκινητο μερικους μηνες, η μπαταρια του 2007 ειναι η παλαιοτερη συνολικα συντηρω πεντε μπαταριες αυτοκινητου συν δυο φωτοβολταικων και μια απο μηχανακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #133
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σε αυτούς που το έφτιαξαν και δουλεύει με επιτυχία.

    1o) Αν συνδέσουμε παλμογράφο επάνω στους πόλους τις μπαταρίας, πρέπει να δούμε κάποια κυματομορφή;

    2o) Το mosfet ζεσταίνεται καθόλου;

    Σήμερα μοντάρισα το κύκλωμα του elector και το δοκίμασα με δυό παλιές μπαταρίες από UPS, ηλικίας τουλάχιστον 7-8 χρονών. Μου άναβε σταθερά το πράσινο LED. Μετρώντας με παλμογράφο δεν είδα να υπάρχει κανένα σήμα στους ακροδέκτες τις μπαταρίας. Μόνο όταν ανέβασα πολύ την ευαισθησία εισόδου του παλμογράφου, είδα ένα σήμα το πολύ στα 50mV. Την ίδια ένδειξη παίρνω και από την κάθοδο της D3. Μόνο στην άνοδό της υπάρχει παλμός από το 0 στα 12 Volts πολύ μικρής διάρκειας και με συχνότητα γύρω στον 1 KHz. Το mosfet T1 είναι κρύο όπως κρύα είναι και η αντίσταση R4 (0,33Ω-5W).

    Όταν το σύνδεσα σε μιά παλιά μπαταρία αυτοκινήτου, τότε μου ανάβει σταθερά το κίτρινο LED. Κατά τ' άλλα όμως ισχύουν τα ίδια.

    Τελικά δουλεύει το κύκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #134
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Για να λειτουργήσει το κύκλωμα, πρέπει να πάρει ενέργεια από κάπου. Αν οι μπαταρίες είναι εντελώς ψόφιες, δεν θα λειτουργήσει γιατί δεν θα ξεκινήσει καν η λειτουργία του ολοκληρωμένου.
    Δοκίμασε να υπάρχει παράλληλα και φόρτιση, έστω και χαμηλής ισχύος. Τότε θα κρίνεις αν λειτουργεί το κύκλωμα.
    Γενικά ίσως είναι καλό να ξεκινήσεις πρώτα να βάλεις σε φόρτιση τις μπαταρίες, για να πάρουν λίγη ενέργεια πριν συνδέσεις το κύκλωμα.
    Το mosfet κανονικά ζεσταίνεται, χωρίς να γίνεται πάντως καυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #135
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Και οι 2 μπαταρίες από το UPS και η αυτοκινήτου, είχαν τάση 12,7 με 12,8 Volts γιατί τις έχω μόνιμα σε συντηρητή τάσης. Οπότε δεν είναι πρόβλημα τάσης. Πάντως το δικό μου mosfet δεν ζεσταίνεται καθόλου.

    Σήμερα το απόγευμα μου άναβε μαζί με το κίτρινο και το πράσινο led και η τάση της μπαταρίας ήταν στα 12,75V. Είναι δυνατόν μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες να άρχισε η μπαταρία να βελτιώνεται; Θυμίζω ότι εχτές που σύνδεσα το κύκλωμα στην μπαταρία, άναβε μόνο το κίτρινο.

    Σε ψάξιμο στο internet έχω δει πιο ‘επιθετικές’ λύσεις για desulfation. Μέχρι και απ’ ευθείας σύνδεση στα 120 V δικτύου (με πυκνωτή εκκίνησης μοτέρ και με γέφυρα ανόρθωσης) έχω δει να χρησιμοποιούν με επιτυχία. Επίσης απ’ ότι κατάλαβα στις μπαταρίες gel δεν κάνει και πολλά πράγματα η μέθοδος. Ίσως γιατί τις αφήνουν σφραγισμένες οπότε δεν μπορούν να ξέρουν αν πράγματι το gel καλύπτει όλα τα στοιχεία. Σε μία που είχα ανοίξει από περιέργεια πριν από πολλά χρόνια, είχα βρεί στοιχείο να έχει εκτεθειμένες τις πλάκες τουλάχιστον 1 με 2 πόντους και το gel να να είναι λίγο για να μπορεί να τις καλύψει τελείως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #136
    Μέλος Το avatar του χρήστη Manthosvf
    Όνομα
    Μανθος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλα
    Μηνύματα
    330

    Προεπιλογή

    εγω εχω μια μπαταρια 110 αμπερ με καπακια εχω ταση 13,2 σταθερα αλλα δεν εχω αμπερ συμληρωσα λιγο νερο γιατη φενοντουσαν τα στιχεια τιν φορτησα αλλα τιποτα εχω ταση αλλα λιγα αμπερ και κλοτσα η μιζα απο το τρακτερ ειρωνια τι να την κανω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #137
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΘΟΣ1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω μια μπαταρια 110 αμπερ με καπακια εχω ταση 13,2 σταθερα αλλα δεν εχω αμπερ συμληρωσα λιγο νερο γιατη φενοντουσαν τα στιχεια τιν φορτησα αλλα τιποτα εχω ταση αλλα λιγα αμπερ και κλοτσα η μιζα απο το τρακτερ ειρωνια τι να την κανω?
    Για να φορτισεις μπαταρια με 110Αh χρειαζεσαι εναν φορτιστη που να μπορει να δινει 13-14V 15A. εαν ο φορτιστης σου δινει λιγοτερο ρευμα πιθανον γι αυτο να μην φορτωνει αρκετα.
    καλη ιδεα ειναι να την πας σε ηλεκτρολογο αυτοκινητων για να τσεκαρει τον ηλεκτρολυτη. εαν συμπληρωσες λιγο αποσταγμενο νερο δεν πειραζει, εαν εβαλες πολυ νερο βρυσης τοτε θα πρεπει να αλλαξει υγρα.
    τα υγρα μπαταριας περιεχουν ποσοστο θεικου οξεος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #138
    Μέλος Το avatar του χρήστη Manthosvf
    Όνομα
    Μανθος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλα
    Μηνύματα
    330

    Προεπιλογή

    εχω 20 αμπερ φορτηστη οντως συμπλιροσα πολυ νερο πρην αδιασα τιν μπαταρια και εβαλα υγρα απο μια παλια που ειχα τωρα τιν εβαλα για φορτηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #139
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΘΟΣ1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω 20 αμπερ φορτηστη οντως συμπλιροσα πολυ νερο πρην αδιασα τιν μπαταρια και εβαλα υγρα απο μια παλια που ειχα τωρα τιν εβαλα για φορτηση
    Νομίζω οτι έκανες μεγάλη πατάτα βάζοντας τα παλιά άγρα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #140
    Μέλος Το avatar του χρήστη Manthosvf
    Όνομα
    Μανθος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλα
    Μηνύματα
    330

    Προεπιλογή

    ουτες σι αλλος δεν ηταν καλη τωρα κανο πειραματα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 14 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. παλμικός θερμαντήρας νερού 400W
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-15, 14:52
  2. Φορτιση μπαταριών
    By georgemailo in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-12, 21:03
  3. Ταχυ-φορτιστής μπαταριών Ni-MH
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 16:30
  4. Εκφορτιστής μπαταριών
    By asterixx25 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 16:32
  5. Παλμικός ηλεκτρονόμος.
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-10, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας