Σελίδα 32 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 34 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 311 έως 320 από 357

Θέμα: Παλμικός αποθειικωτής μπαταριών

  1. #311
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω φτιαξει 2 διαφορετικα desulphators, το ενα ειναι αυτο
    Συνημμένο Αρχείο 51112


    απο που να παρω μετρησεις με παλμογραφο για να μπορεσω να τα συγκρινω?
    μπορώ να σου απαντήσω για το desulfator που έχω φτιάξει, το άλλο δεν το ξέρω άρα δεν έχω γνώμη.

    με τον παλμογράφο σου στο pin #3 θα δείς το παλμό που βγάζει το 555 και εκεί που θα συνδέσεις
    την μπαταρία θα δείς έναν παλμό σαν αυτόν που βλέπεις στη φωτογραφία που ανέβασα.

    50V που λένε οτι είδαν ορισμένοι, δεν νομίζω να δείς... ένας λόγος είναι η αντίσταση της μπαταρίας.
    όπως βλέπεις και στην φωτογραφία ο παλμός που μπορούμε να δούμε, δεν ξεπερνάει το 1V, ανάλογα
    και την κατάσταση της.

    οτι άλλο θέλεις με ρωτάς και αν μπορώ θα απαντήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #312
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορώ να σου απαντήσω για το desulfator που έχω φτιάξει, το άλλο δεν το ξέρω άρα δεν έχω γνώμη.

    με τον παλμογράφο σου στο pin #3 θα δείς το παλμό που βγάζει το 555 και εκεί που θα συνδέσεις
    την μπαταρία θα δείς έναν παλμό σαν αυτόν που βλέπεις στη φωτογραφία που ανέβασα.

    50V που λένε οτι είδαν ορισμένοι, δεν νομίζω να δείς... ένας λόγος είναι η αντίσταση της μπαταρίας.
    όπως βλέπεις και στην φωτογραφία ο παλμός που μπορούμε να δούμε, δεν ξεπερνάει το 1V, ανάλογα
    και την κατάσταση της.

    οτι άλλο θέλεις με ρωτάς και αν μπορώ θα απαντήσω.
    ναι το προσεξα οτι ο παλμος δεν ηταν ουτε καν 1v και μου εκανε αρκετη εντυπωση, ακομα και απο την εξοδο του 555 να ειχες παρει την μετρηση θα επρεπε να ειχε εναν παλμο στην ταση τροφοδοσιας η στα 5v (δεν θυμαμαι τι δινει στην εξοδο το 555 αυτην την στιγμη. νομιζω ταση τροφοδοσιας)
    οποτε μηπως δυσλειτουργει το κυκλωμα σου?

    θα το μετρησω και θα επανελθω, αν και φοβαμαι να βαλω τον παλμογραφο στους πολους της μπαταριας γιατι με το probe που εχω μπορω να μετρησω μεγιστη ταση 50v οποτε αν τυχει και δινει οντως 50v το δικο μου κυκλωμα φοβαμαι μην καει το καναλι του παλμογραφου.
    εχω παραγγειλει καινουριο Probe με μεγαλυτερο διαιρετη αλλα δεν εχει ερθει ακομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #313
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αδέρφια, διαβάστε την περιγραφή για peak voltage στη σελίδα
    http://www.frontiersprings.com/desulfator.html
    Δίνει τις αναγκαίες οδηγίες.
    Οι μετρήσεις για την τάση μπορούν να γίνουν σε ένα πυκνωτάκι σχετικά υψηλής τάσης που τοποθετείται (παρέα με μία δίοδο) ανάμεσα στους δύο πόλους και φορτίζεται με τους παλμούς.
    Ακόμα και με απλό αναλογικό πολύμετρο χωρίς peak voltage μου μετράει 19-20 volts

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #314
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Αυτό με το πυκνωτακι και την δίοδο το έχω κάνει ήδη και έβλεπα λίγο μεγαλύτερη τάση από την τάση φόρτισης 1 2 volt πιο πάνω@ θυμάμαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #315
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    λοιπον την εκανα την συγκριση τελικα.
    πρωτα απο ολα ξανα εκανα το κολπο με το πυκνωτακι που μου ειπες με αλλη μπαταρια και ειδα οντως αποτελεσμα οποτε μετα συνδεσα και τον παλμογραφο.

    οπως ειχα γραψει και σε προηγουμενο μηνυμα εκανα 2 desulphator,
    το ενα κυκλωμα ειναι του elector, και το αλλο ειναι το κλασικο με το 555
    οι δοκιμες εγιναν στην χειροτερη μπαταρια που ειχα (η οποια κρατουσε περιπου 9-10v)
    οι δοκιμες εγιναν χωρις ταση φορτισης.

    συμφωνα με την συγκριση που εκανα,
    το κυκλωμα του elector δινει πιο δυνατους παλμους κατα 3v περιπου στην ιδια μπαταρια παντα. (26v εδινε του elector 23v αυτο με το 555)
    (αυτο ομως δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι το l2 πηνειο που εχω βαλει στο κυκλωμα του elector ειναι διπλασιο σε μεγεθος απο οτι το αντιστοιχο πηνειο του 555)
    ο παλμος του ελεκτορ πεφτει ελαφρος πιο αποτομα
    το κυκλωμα με το 555 λειτουργει σε λιγο πιο υψηλη συχνοτητα 1,2khz περιπου αντι για 900hz που δουλευει του elector

    παρατειρησα επισης πως η κυματομορφη που βγαζει το κυκλωμα του ελεκτορ εχει ενα "πριονοτο" σχημα αν την κοιταξεις στα 20ms που φαινεται ολοκληρη και δεν καταλαβα γιατι γινεται αυτο και αν ειναι σωστη η λειτουργια του.
    επισης ακομα χειροτερα προσεξα πως η κυμματομορφη του κυκλωματος του 555 αλλαζει συνεχεια σχημα!
    εχω βαλει 3 φωτος με το time/div στα 20ms που και στις τρεις η κυματομορφη ειναι διαφορετικη και μια φωτο με το time/div στα 50ms (η τελευταια) που φαινεται πως αλλαζει σχεδια η κυμματορμορφη.
    τι κολπα ειναι αυτα? γιατι λειτουργει ετσι αυτο? εχει κανεις καμια ιδεα?

    παραθετω και την φωτο οπου εχω τοποθετηση τις κυμματομορφες του καθε κυκλωματος την μια κατω απο την αλλη αντιστοιχα για καθε ρυθμιση ωστε να μπορει να γινει ευκολη συγκριση.
    για το κυκλωμα του 555 εχω βαλει 3 φωτο στην ρυθμιση time/div 20ms και μια στο τελος 50ms για να δειτε αυτο που σας εγραψα προηγουμενος.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  desulphator test.jpg Εμφανίσεις:  214 Μέγεθος:  162,2 KB

    την φωτογραφια μπορειτε να την κατεβασετε επισης σε πραγματικο μεγεθος απο εδω
    https://www.dropbox.com/s/2hqb9l4qav...tor%20test.jpg
    ωστε να μπορεσετε να κανετε οσο ζουμ θελετε για πιο ευκολη συγκριση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 25-05-14 στις 00:20

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jimacid για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @962fm@ (25-05-14)

  7. #316
    Μέλος Το avatar του χρήστη @962fm@
    Όνομα
    ?
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ?
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή

    Επιτρεψτε μου να προσθεσω μια γνωμη που ισως βοηθησει οσους αποφασισουν να τοποθετησουν
    ενα απο τα κυκλωματα αυτα μονιμα στο αυτοκινητο τους, αλλα τους δυσκολευει
    το πώς θα το αποσυνδεουν οταν αυτο παιρνει μπροστα.

    ετσι, οταν ο relay λαβει ταση απο θεση διακοπτομενη, θα διεγερθει και θα αποκοψει αμεσα το κυκλωμα
    απο τον πολο της μπαταριας και οταν σβησουμε τον κινητηρα, οι επαφες θα επανελθουν στην αρχικη
    θεση του και το κυκλωμα μας θα ξανασυνδεθει στην μπαταρια μας.

    *** καθε αντιπροταση δεκτη


    Όνομα: ΑΠΟΘΕΙΪΚΩΤΗΣ.png Εμφανίσεις: 579 Μέγεθος: 17,5 KB


    Βαγγέλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #317
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @962fm@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτρεψτε μου να προσθεσω μια γνωμη που ισως βοηθησει οσους αποφασισουν να τοποθετησουν
    ενα απο τα κυκλωματα αυτα μονιμα στο αυτοκινητο τους, αλλα τους δυσκολευει
    το πώς θα το αποσυνδεουν οταν αυτο παιρνει μπροστα.

    ετσι, οταν ο relay λαβει ταση απο θεση διακοπτομενη, θα διεγερθει και θα αποκοψει αμεσα το κυκλωμα
    απο τον πολο της μπαταριας και οταν σβησουμε τον κινητηρα, οι επαφες θα επανελθουν στην αρχικη
    θεση του και το κυκλωμα μας θα ξανασυνδεθει στην μπαταρια μας.

    *** καθε αντιπροταση δεκτη


    Όνομα: ΑΠΟΘΕΙΪΚΩΤΗΣ.png Εμφανίσεις: 579 Μέγεθος: 17,5 KB


    Βαγγέλης
    Το πρόβλημα (όπως είπαμε και σε προηγούμενα ποστς στο παρόν θέμα) είναι η μόνιμη τοποθέτηση.
    Επειδή οι υψηλής τάσης παλμοί (~50V) μπορεί να κάνουν ζημιά στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου.
    Εγώ δεν το χρησιμοποίησα τελικά το κύκλωμα γι αυτό το λόγο, επειδή δεν ξέρω τι προβλήματα θα μπορούσε να μου δημιουργήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #318
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα (όπως είπαμε και σε προηγούμενα ποστς στο παρόν θέμα) είναι η μόνιμη τοποθέτηση.
    Επειδή οι υψηλής τάσης παλμοί (~50V) μπορεί να κάνουν ζημιά στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου.
    Εγώ δεν το χρησιμοποίησα τελικά το κύκλωμα γι αυτό το λόγο, επειδή δεν ξέρω τι προβλήματα θα μπορούσε να μου δημιουργήσει.
    Αν χρησιμοποιηθει αυτος ο τροπος συνδεσης που ποσταρε ο βαγγελης τα μονα κυκλωματα που "μπορουν" να παθουν καποια ζημια ειναι αυτα που ειναι μονιμα συνδεμενα πανω στην μπαταρια οπως ας πουμε ο συναγερμος και το κεντρικο κλειδωμα
    υπαρχει καποιο αλλο γνωστο κυκλωμα που να ειναι μονιμα συνδεμενο στην μπαταρια?

    εγω εκανα παντως ακομα μια σημαντικη δοκιμη, εβαλα 2 μπαταριες διπλα διπλα συνδεμενες παραλληλα με 40 εκατοστα χοντρο καλλωδιο (6αρι).
    εφαρμοσα στην μια το desulphator και πηρα μετρηση πανω στους πολους της με τον παλμογραφο, οι παλμοι φαινοντουσαν κανονικα..
    στην συνεχεια πηρα μετρηση απο τους πολους της δευτερης μπαταρια, οπου δεν επιασα κανενα σημα πανω της...
    επισης δοκιμασα το ιδιο πραγμα και με το πυκνοτακι και την διοδο
    αν κανω την μετρηση πανο στο κυκλωμα του desulphator πιανω 23v max voltage
    αν κανω την μετρηση πανο στην μπαταρια που εχει το desulphator πιανω 17v max voltage
    και αν κανω την μετρηση πανο στην δευτερη μπαταρια πιανω 14,5v max (σημειωστε πως κατα την ωρα της δοκιμης η μπαταριες βρισκοτανε σε κατασταση φορτισης εξου και τα 14,5v)

    περα απο αυτα ο μεγαλυτερος παλμος που εχω πιασει με τα κυκλωματα συνδεμενα σε μπαταριες ητανε 26v και αυτο σε μπαταρια που κρατουσε 9v
    που δεν παιζει δηλαδη του αμαξιου η μπαταρια να πεσει τοσο χαμηλα και να την εχεις ακομα πανω στο αμαξι οποτε και ο παλμος του desulphator που θα εχεις μονιμα συνδεμενο πανω στο αμαξι δεν θα ξεπερασει ποτε τα 26v

    οποτε αυτο μαζι με το γεγονος οτι δεν καταφερα να εντοπισω παλμο πανω στηνδευτερη μπαταρια που ηταν μολις 40 εκατοστα πιο διπλα απο την βασικη με κανουν να αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση του κυκλωματος
    μονιμα στο αυτοκινητο και ισος και χωρις το ρελε που προτινε ο βαγγελης...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #319
    Μέλος Το avatar του χρήστη @962fm@
    Όνομα
    ?
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ?
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρησιμοποιηθει αυτος ο τροπος συνδεσης που ποσταρε ο βαγγελης τα μονα κυκλωματα που "μπορουν" να παθουν καποια ζημια ειναι αυτα που ειναι μονιμα συνδεμενα πανω στην μπαταρια οπως ας πουμε ο συναγερμος και το κεντρικο κλειδωμα
    υπαρχει καποιο αλλο γνωστο κυκλωμα που να ειναι μονιμα συνδεμενο στην μπαταρια?
    συμφωνω Δημητρη...
    ακομα, υπαρχει το backup της πηγης ηχοσυστηματος (που κραταει τις μνημες ρυθμισεων).
    δε μου ερχεται στο μυαλο τι αλλο θα μπορουσε να συνδεεται συνεχως στην μπαταρια, περα απο οσα ανεφερες.

    με το κυκλωμα του relay διασφαλιζεις οτι κατα τη λειτουργια του αυτοκινητου δε θα εχεις (αφου δεν το χρειαζεσαι)
    συμμετοχη του αποθειϊκωτη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε αυτο μαζι με το γεγονος οτι δεν καταφερα να εντοπισω παλμο πανω στην δευτερη μπαταρια που ηταν μολις 40 εκατοστα πιο διπλα απο την βασικη με κανουν να αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση του κυκλωματος
    μονιμα στο αυτοκινητο και ισος και χωρις το ρελε που προτινε ο βαγγελης...
    δλδ για να καταλαβω ...
    ηταν συνδεδεμενες παραλληλα οι μπαταριες ως μια ... και πανω στην πρωτη ειχες και τον αποθειϊκωτη
    και στη δευτερη δεν επαιρνες ενδειξη παροτι υπηρχε ο παραλληλισμος των πολων ?
    αυτο πως γινεται ?
    μηπως δεν καταλαβα καλα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #320
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και απλά κυκλώματα που έχουν μόνιμη σύνδεση, αλλά είναι διακοπτώμενα, πχ φώτα καμπίνας, αποσκευών, πισωφάναρα φρένων. Δεν ξέρω αν αυτά τα λαμπάκια θα είχαν πρόβλημα με τους παλμούς. Πάντως η γενική ιδέα είναι να μη ρισκάρει κανείς τα ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά.
    Η μέγιστη τάση του παλμού διαφοροποιείται από μπαταρία σε μπαταρία ανάλογα με την έκταση της θείκωσης, και μειώνεται όσο μία μπαταρία μένει συνδεδεμένη στο κύκλωμα του αποθειικωτή, καθώς περιορίζεται η εσωτερική της αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 32 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 34 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. παλμικός θερμαντήρας νερού 400W
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-15, 14:52
  2. Φορτιση μπαταριών
    By georgemailo in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-12, 21:03
  3. Ταχυ-φορτιστής μπαταριών Ni-MH
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 16:30
  4. Εκφορτιστής μπαταριών
    By asterixx25 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 16:32
  5. Παλμικός ηλεκτρονόμος.
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-10, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας