Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 163

Θέμα: Παλιμπαιδισμός! Πομπός FM με 6C4 - EL84 - 5763 - 6146B και έξοδο στα 65W!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FMTRIKALA Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανεβαζω προχειρα ενα σχεδιο ...
    Στο "μυθικό" θέμα έχεις κάνει ερώτηση για σχέδιο με πόλωση διόδων αντί varicap.
    Εξήγησα λίγο παρακάτω "πως λειτουργεί". Το έχεις διαβάσει;

    Αντίστοιχα εδώ, μιά τάση ίσως ρυθμιζόμενη γύρω από τα 5V θα πολώσει τη varicap:


    (προσθήκη στο ... περίπου)

    Βέβαια τα 5V "κέντρο" αφορούν τις παλιές varicap. Σε νεότερες όπως η BB198 αυτή η τάση θα ήταν χαμηλότερη (~1.25V).
    Για ανάλυση πρέπει να δώσεις link για το datsheet με την καμπύλη χωρητικότητας σε σχέση με την ανάστροφη τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (19-10-12)

  3. #32
    Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    421

    Προεπιλογή

    δηλαδη ρυθμιζοντας αυτη την ταση π.χ 0-10 βολτ στην βαρικαπ θα μπορουμε να ρυθμισουμε το ποσοστο ποιοτητας της διαμορφωσης?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FMTRIKALA Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη ρυθμιζοντας αυτη την ταση π.χ 0-10 βολτ στην βαρικαπ θα μπορουμε να ρυθμισουμε το ποσοστο ποιοτητας της διαμορφωσης?????
    Θα έχεις "σωστή διαμόρφωση".
    Αν δεν βάλεις αυτή την τάση, χωρίς σήμα στην είσοδο θα έχεις τη varicap στην "ηρεμία", δηλαδή όση χωρητικότητα έχει με τάση 0V. Οταν βάλεις το ακουστικό σήμα, εφόσον είναι "AC coupled" (έχεις πυκνωτή στην είσοδο) και χωρίς άλλη πόλωση, θα εμφανιστεί μια ~ τάση που θα πολώσει τη varicap με την θετική και την αρνητική πλευρά της. Μόνο η θετική θα έχει αποτέλεσμα "απόκλισης χωρητικότητας" άρα μόνο το μισό ακουστικό σήμα θα περάσει ως διαμόρφωση. Με το "ανέβασμα" του σημείου ηρεμίας σε τάση κατάλληλη με την varicap που χρησιμοποιείς, το σήμα θα μεταβάλλει τη συχνότητα θετικά και αρνητικά όπως πρέπει. Στην BB105 η τάση αυτή μπορεί να είναι 5-15V, όπως γράφει ο SRF είχε καλά αποτελέσματα γύρω στα 5V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη geronimo
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ξάνθη
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ ειδικά μπορείς να βρείς ένα τετραστάδιο με μια 829 στην έξοδό του από ότι πληροφορήθηκα!!! Και θα έχει πυκνωτές μεταβλητούς μεταλλικούς διπλούς στο προηγούμενα στάδια!!!
    Γιώργο δυστηχώς δεν έχω και πολλά υλικά απο τα παλιά, τα περισότερα τα έχω δώσει από τότε που ασχολήθηκα με άλλες συχνότητες.Από πυκνωτές μεταβλητούς κάτι λίγα από μονούς , και (βαρελάκια).
    Σε (σταδιακό) είχα φτιάξει 6c4-5763-el 504 και μετά πήρα το pll του ποπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο τον ειχα σε ενα μηχανημα απο το '80.Ξανα FM δε θα δουλεψω αρα αν σου κανει απλα ζητα το.Ειναι Sickles USA 10 εως 20 pf.Συνημμένο Αρχείο 38171Συνημμένο Αρχείο 38170Συνημμένο Αρχείο 38169
    Φίλτατε ευχαριστώ τα μάλα για την ευγενή προσφορά!!! Αλλά τέτοιους διπλούς ανεξάρτητους έχω υπεραρκετούς και δεν θα στερήσω ποτέ, ως άλλος πλεονέκτης, κάτι που ήδη έχω!!! Και πάλι με τις ευχαριστίες μου... το εκτιμώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 19-10-12 στις 18:41 Αιτία: ¨)
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Γιώργο πάρα πολύ ωραίο θέμα.Να ρωτήσω θέλω κάτι,κάπου είχε αναφέρει ο Παναγιώτης νομίζω για την ταλάντωση στην μισή συχνότητα εκπομπής και στο επόμενο στάδιο διπλασιασμό συχνότητας,έχει καλύτερα αποτελέσματα αυτή η τεχνική;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Νικο σαφως, οσο σε οσο πιο χαμηλη συχνοτητα δουλευει ενας ταλαντωτης ,τοσο πιο σταθερος ειναι

    ΠΡΟΣΕΞΕ ομως Εαν υποθεσουμε οτι ξεκιναμε απο 10 μηζ και κανουμε πολαπλασιασμο χ 10 ,για τους 100μηζ Τοτε και η ολισθηση στην βασικη συχνοτητα (10 μηζ )που μπορει να προκειψει , θα ειναι Χ 10

    ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.
    Εγω με τα FM το εχω πει δεν εχω ασχοληθει, ομως πιστευω οτι και η διαμορφωση θα εβγαινε καλλυτερα ,εαν καποιος ξεκιναγε απο χαμηλα .
    ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ οτι ΠΧ εαν ξεκιναγε απο τους 10 μηζ ,θα χρειαζοταν αποκλιση του ταλαντωτη μονον κατα +- 7,5 κηζ


    ψαχνοντας για το επομενο θεμα μου στους ασυρματους ,για εναν πομπο που δεν υπαρχουν σχεδον καθολου πληροφοριες τελικα βρηκα κατι

    t-14.jpg

    ο συγκεκριμενος ηταν απο 70 -100μηζ ,με λυχνια εξοδου την 829 -διαμορφωση fm 50 W

    κοιταχτε λοιπον

    Δουλευει με κρυσταλλους κα κανει πολλαπλασιασμο 96 φορες!!!!!!!!!!!!! ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 729ΚΗΖ ΕΩΣ 1040
    Λυπαμα,ι που δεν βρισκω το σχεδιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 19-10-12 στις 22:06

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (20-10-12), αθικτον (07-04-14), ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ (20-10-12)

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν εδώ είναι δύο φωτό που βάζω ώστε όποιος δει σε μαγαζί στην πόλη του περιοχή του τέτοιους πυκνωτές θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου στείλει ΠΜ για να βρω τρόπο να τους αγοράσω!
    Οι μεταβλητοί που ψάχνω είναι στην ουσία αυτοί εδω, ως 2 ίσες κατανεμημένες χωρητικότητες όμως και όχι μονή όπως ο συγκεκριμένος!
    Συνημμένο Αρχείο 38167

    Συνήθως ερχόντουσαν στην Ελληνική αγορά σαν αυτόν, με τον μειωτήρα στροφών αλλά με επίσης τα εδώ μη υπαρκτά φύλλα του δεύτερου σκέλους τους!!!

    Συνημμένο Αρχείο 38168

    Δηλαδή όπως ο πρώτος παραπάνω σε φύλλα χωρητικότητας, αλλά όπως ο δεύτερος σε μηχανική κατασκευή...
    Ότι βρεθεί πιό κοντινό σε μιά από τις φωτό που να είναι διπλός ίσης χωρητικότητος πάντως με ενδιαφέρει όντως!!!
    Και όπως είπε και ένας άλλος Γιώργος... "Λεφτά υπάρχουν" ... μην τους πληρώσουμε όμως και σαν το χρέος μας στο ΔΝΤ, ΕΕ, και λοιπούς "φίλους"...
    Μήπως κάτι απο αυτά Γιώργη σου κάνουν?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν εδώ είναι δύο φωτό που βάζω ώστε όποιος δει σε μαγαζί στην πόλη του περιοχή του τέτοιους πυκνωτές θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου στείλει ΠΜ για να βρω τρόπο να τους αγοράσω!
    Οι μεταβλητοί που ψάχνω είναι στην ουσία αυτοί εδω, ως 2 ίσες κατανεμημένες χωρητικότητες όμως και όχι μονή όπως ο συγκεκριμένος!
    Συνημμένο Αρχείο 38167

    Συνήθως ερχόντουσαν στην Ελληνική αγορά σαν αυτόν, με τον μειωτήρα στροφών αλλά με επίσης τα εδώ μη υπαρκτά φύλλα του δεύτερου σκέλους τους!!!

    Συνημμένο Αρχείο 38168

    Δηλαδή όπως ο πρώτος παραπάνω σε φύλλα χωρητικότητας, αλλά όπως ο δεύτερος σε μηχανική κατασκευή...
    Ότι βρεθεί πιό κοντινό σε μιά από τις φωτό που να είναι διπλός ίσης χωρητικότητος πάντως με ενδιαφέρει όντως!!!
    Και όπως είπε και ένας άλλος Γιώργος... "Λεφτά υπάρχουν" ... μην τους πληρώσουμε όμως και σαν το χρέος μας στο ΔΝΤ, ΕΕ, και λοιπούς "φίλους"...
    Γιωργο γεια και χαρα,
    Ειμαι 100% σιγουρος οτι εχω δυο τετοιους μετ/τους (με μειωτηρα)
    24 με 29 Οκτωβριου θα ειμαι Ραφηνα.

    Ψαχνω στην αποθηκη και στους δινω ..... stop
    Εσυ θα βαλεις τον καφε ..... stop

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο γεια και χαρα,
    Ειμαι 100% σιγουρος οτι εχω δυο τετοιους μετ/τους (με μειωτηρα)
    24 με 29 Οκτωβριου θα ειμαι Ραφηνα.

    Ψαχνω στην αποθηκη και στους δινω ..... stop
    Εσυ θα βαλεις τον καφε ..... stop
    Γιώργο ευχαριστώ! Αν όντως έχεις και τους διαθέσεις θα είναι πολύ ευχάριστο τελικά!
    Πιθανολογώ ότι λόγο του ότι έπαιζες με τέτοια μπιχλιμπίδια την κατάλληλη εποχή τους όντως θα είναι αυτοί που αναζητώ!!!
    Πάρε το φών μου από τον Στε!!! Ούτως ή άλλως θα χαρώ να τα πούμε δια ζώσης!!!Δεν φέρνεις και τον Κιρκ.. μαζί, τον φιλοξενώ και σπίτι αν θέλει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλιμπαιδισμός Νο2.Ταλαντωτής 6C4.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-19, 21:17
  2. πομπός fm με 2 el84 και 1 el504
    By billsat in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 21:21
  3. Απαντήσεις: 234
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-09, 15:01
  4. 6C4-5763-6146
    By Πέτροs in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 15:48
  5. Πομπός 5 βαττ με την 6C4
    By itta-vitta in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-06, 21:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας