Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 80

Θέμα: ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Ενα ενδιαφέρων αρθρο που βρήκα απο την BELDEN

    http://www.belden.com/pdfs/Techpprs/...se%20Paper.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikin22000
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Για την ενημέρωση σας στα επαγγελματικά τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά συστήματα ακτινοβολίας δεν μετράμε την φάση της κεντρικής καθόδου αλλά τις σχετικές φάσεις των feeders των επιμέρους κεραιών όταν κάνουμε το λεγόμενο "beam shaping"(beam tilt,null fill).
    Η κεντρική κάθοδος επηρεάζει μόνο ως προς την εξασθένηση της,την ισχύ που αντέχει στην συγκεκριμένη συχνότητα και την Ζο.....της.

    καλημέρα.....

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον nikin22000 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GiwrgosTH (16-11-12), sigmacom (17-10-13), SRF (18-10-13)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ

    Την πληροφορία ότι χρησιμοποιούν όργανο στην ΕΡΤ για να κόψουν τις καθόδους στο σωστό μήκος, μου την έδωσε ένας επισκέπτης στο εργοστάσιο
    Την ώρα εκείνη εγώ χρησιμοποιούσα το vector voltmeter HP 8508 και μου είπε οτι χρησιμοποιούν το ίδιο για τα καλώδια

    Προφανώς τώρα επειδή όλοι ξέρουμε ότι η κεραία δεν είναι και ιδανικό φορτίο (50 ΩΜ), θέλαν τουλάχιστον να απορρίψουν και τον ελάχιστο επηρεασμό που μπορεί να έχει το καλώδιο
    Επειδή ο καλύτερος εναερίτης της ΕΡΤ (κατά γενική ομολογία όλων μας στο χώρο), συνταξιούχος πια εδώ και 2-3 χρόνια, που έχει τοποθετήσει τις περισσότερες καθόδους από τον καθένα μας είναι φίλος και συνεργάτης, μπορώ να γνωρίζω πως ποτέ δεν έχουν κόψει κάθοδο.
    Μήπως μιλούσε για τις ενδιάμεσες κατανομές στα πάνελ, όπου εκεί καλό είναι να μετρηθούν με όργανο για μεγαλύτερη ακρίβεια τις φάσεις?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GiwrgosTH για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sigmacom (17-10-13)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλημερα και απο εμενα.Αγαπητε SW1JRT εδω και αρκετο καιρο ραδιοφωνικοι και τηλεοπτικοι σταθμοι δουλευουν 2-2,3-3,4-4 σε μια κεραια ταυτοχρονα παρολο που δουλευουν σε διαφορετικες συχνοτητες.Αυτο επιτυγχανεται χρησιμοποιοντας rf combiners 2,3 η 4 εισοδων.Υπαρχουν καποιοι περιορισμοι ως προς τις διαφορες συχνοτητας μεταξυ τους αλλα δουλευουν αψογα.Τα περισσοτερα combiners με δυο κοιλοτητες ανα συχνοτητα σου δινουν την δυνατοτητα να δουλεψεις δυο πομπους που απεχουν μεταξυ τους 1,4 mhz.Παμε τωρα στο θεμα του μηκους των καλωδιων.Οι περισσοτεροι πομποι χρησιμοποιουν συστηματα κεραιων 4-6-8 διπολων.Το καθε ενα απο αυτα τροφοδοτειται απο τον κατανεμητη ισχυως με διαφορετικου μηκους καλωδιο.Το μηκος του καθε καλωδιου προκυπτει απο ενα προγραμμα υπολογισμου του λοβοδιαγραμματος που επιθυμουμε να εχει το κεραιοσυστημα μας.Το προγραμμα αυτο μας δινει την διαφορα φασεως σε καθε καλωδιο,που μετα μετατρεπουμε σε διαφορα μηκους, που πρεπει να βαλουμε ωστε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.Το αποτελεσμα αυτο διαφερει ακομα και στο ιδιο κεραιοσυστημα αναλογα την ηλεκτρικη κλιση που θελουμε να δωσουμε καθως και στην εξαλλειψη μηδενικων που θελουμε.Μιλαμε για διαφορες στα FM της ταξης των 10-20 ποντων σε καθε καλωδιο.Δηλαδη το μηκος του καλωδιου του πρωτου διπολου με αυτο του τελευταιου μπορει να διαφερει μεχρι και 1 μετρο σε μια συστοιχεια 6 διπολων.Η κεραια βεβαια εχει ακριβως τα ιδια στασιμα ασχετα με τα μηκη που βαζουμε.Βεβαια να τονισω οτι το συστημα υπολογιζεται στην μεση του φασματος που θα δουλευει το συστημα ωστε να προκυπτουν οι μικροτερες διαφοροποιησεις στο διαγραμμα λογω του οτι υπαρχει διαφορα στο καλωδιο καθε διπολου για καθε συχνοτητα.Υπαρχουν σε κεντρα εκπομπης τετοια συστηματα που δεχονται συνολικη ισχυ 20KW και εμφανιζουν στασιμα 50W-100W.Τα στασιμα δε εξαρτωνται κατα μεγαλο βαθμο απο το διαγραμμα στασιμων ανα συχνοτητα για τον καθε τυπο κεραιας.Βασικη προυποθεση για τα παραπανω:κεραιες-καλωδια-κατανεμητης-καθοδος-πομπος=50Ω.Οσο για σκετη την καθοδο ειδικα οταν χρησιμοποιουνται και rigid lines που ειναι στανταρ σε μηκη θα ηταν αδυνατον να τροποποιησουμε το μηκος.Οπως ανεφερε και ο Γιωργης GiorgeTh,με τον οποιον κινουμαστε στον ιδιο χωρο, αν πας στον Υμηττο στην ΕΡΤ θα δεις "στρατιωτακια" παρατεταγμενα οι πομποι συνδεμενοι σε μια κεραια και ενα combiner.Καλημερα σε ολους.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: ΟΚ, καταλαβαίνω πώς μπορούμε να έχουμε 2 και 3 πομπούς σε μία κάθοδο (με την προυπόθεση οτι ΜΟΝΟ ο ένας απο αυτόυς εκπέμπει σε κάθε χρονική στιγμή). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ΠΩΣ γίνετε να έχεις ΜΙΑ κεραία και για τους τρείς !!
    Η η κεραία έχει τρελά μεγάλο bandwidth ή οι συχνότητες είναι παρα πολύ κοντά η μία με την άλλη... !!!

    Δεν μου απάντησες, έχεις τον "network analyzer" που μου έδειξες ??
    Σωτήρη μιλάω για 2 και 3 και 4 πομπούς σε μια κεραία σε ταυτόχρονη λειτουργία, μέσω diplexer, triplexer κλπ.
    Μιλάω για FM αλλά και για UHF. Οι κεραίες είναι broadband, πχ ένα πάνελ εκπομπής καλύπτει όλη την μπάντα των UHF, οπότε από την πλευρά της κεραίας δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Οι συχνότητες σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να είναι μακριά, κυρίως σε αναλογική εκπομπή.
    Αλλά με τα σύγχρονα κάπλερ και φίλτρα μπορείς να πετύχεις και κοντινές συχνότητες.
    Πχ αυτή τη στιγμή η Digea από Υμηττό εκπέμπει σε γειτονικά κανάλια, 46 και 47 και πριν κάτι μήνες που λειτουργούσε και το αναλογικό στην ίδια κεραία ήταν και ο ΑΝΤ1 στο 38.
    To όργανο δεν το έχω εγώ προσωπικά, το έχουμε στην εταιρεία που δουλεύω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikin22000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ενημέρωση σας στα επαγγελματικά τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά συστήματα ακτινοβολίας δεν μετράμε την φάση της κεντρικής καθόδου αλλά τις σχετικές φάσεις των feeders των επιμέρους κεραιών όταν κάνουμε το λεγόμενο "beam shaping"(beam tilt,null fill).
    Η κεντρική κάθοδος επηρεάζει μόνο ως προς την εξασθένηση της,την ισχύ που αντέχει στην συγκεκριμένη συχνότητα και την Ζο.....της.

    καλημέρα.....
    Σωστός ο φίλος, το έχω αναφέρει και εγώ στο άλλο thread αυτό, καλό που το ξεκαθαρίζουμε και εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikin22000
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    GiwrgosTH -ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ Π.- ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ.
    ΝΙΚΟΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ο καλύτερος εναερίτης της ΕΡΤ (κατά γενική ομολογία όλων μας στο χώρο), συνταξιούχος πια εδώ και 2-3 χρόνια, που έχει τοποθετήσει τις περισσότερες καθόδους από τον καθένα μας είναι φίλος και συνεργάτης, μπορώ να γνωρίζω πως ποτέ δεν έχουν κόψει κάθοδο.
    Μήπως μιλούσε για τις ενδιάμεσες κατανομές στα πάνελ, όπου εκεί καλό είναι να μετρηθούν με όργανο για μεγαλύτερη ακρίβεια τις φάσεις?
    Γιώργο μεταφέρω όσα έχω ακούσει και όσα ξέρω
    Τώρα εσύ που έχεις μεγαλύτερη επαφή και γνωριμίες με το συγκεκριμένο θέμα και σέβομαι τις απόψεις σου


    Ο Νίκος σήμερα έδωσε πολύτιμες πληροφορίες και λεπτομέρειες που εγώ δεν γνώριζα, με όλα αυτά που γράφει

    Μαθαίνουμε ακόμα και που θα πάει; Σιγά σιγά θα τα μάθουμε ΟΛΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Τώρα που έγραψε ο Νίκος (silver) για rigid lines, να σημειώσω και το εξής:
    Στο avatar μου είναι μια clystron της Eimac, από έναν πομπό Harris 60 KW που δούλευε στην Πάρνηθα από το 1994 μέχρι το 2000. Είχε δύο ίδιες, μια ήχο και μια εικόνα, αλλά δεν είχαμε παραλάβει ποτέ το combiner και έτσι δούλευε στα 30 Kw.
    Η κάθοδος είναι (ο πομπός πετάχτηκε αλλά το κεραιοσύστημα δουλεύει ακόμη) rigid line 6" της MYAT.
    Τοποθετήθηκε δε από τεχνικό της ΜΥΑΤ που ήρθε από τις ΗΠΑ.
    Φυσικά και δεν μέτρησε τίποτα, φυσικά και δεν είχε στάσιμα ο πομπός.
    Να είναι τόσο άσχετοι στην ΜΥΑΤ? Δύσκολο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikin22000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    GiwrgosTH -ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ Π.- ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ.
    ΝΙΚΟΣ
    Για τον συνταξιούχο μιλάμε, έτσι?
    Τον βλέπω τακτικά, έχουμε συνεργασία ακόμη.
    Γέρασε και μυαλό δεν έβαλε, πικνικ στους ιστούς κάνει ακόμη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. οθωνη τηλεορασης παραξενες γραμμες
    By fm344 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-17, 17:50
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 01:21
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 09:34
  4. γραμμες στα τροφοδοτικη Η/Υ
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 20:59
  5. ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ
    By p_pan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-08, 19:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας