Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αγορά mini pc;!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Question Αγορά mini pc;!

    Δεν ξέρω εάν είμαι στην σωστή θεματική ενότητα, αλλά την απορία μου θα την εκφράσω...

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα mini pc για να το συνδέσω στην τηλεόραση! Δηλώνω παντελώς άσχετος με το θέμα και χαμένος ταυτοχρόνως. Κάρτες γραφικών και οι μάρκες τους, επεξεργαστές και οι δυνατότητές τους, μνήμες, τσιπάκια, π@π@ρ@κι@, κ.τ.λ.. Βασικά αυτό που θέλω είναι γρήγορο σερφάρισμα στο ίντερνετ (για ταινίες, youtube), να μπορώ παρακολουθώ τις ταινίες που έχω αποθηκευμένες (εννοείται χωρίς κολλήματα και μείωση σε ποιότητα εικόνας - ήχου), να μπορώ να ακούσω μουσική, να σηκώνει τα windows, να βλέπω τις φωτογραφίες μου και να μπορεί να έχει γρήγορη επικοινωνία εάν συνδεθεί εξωτερικός σκληρός.

    Με λίγα λόγια αξιοπρεπή Εικόνα, Ήχο, Σερφάρισμα! Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια ή οτιδήποτε σχετικό με αυτό!

    Ας πούμε και μια τιμή γύρω στα 300 με 350 ευρώ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    καλημερα νομιζω πως κατι τετοιο χρειαζεσαι αν και λιγο πιο ακριβο αλλα τα εχει ολα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει λειτουργικο.http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912761

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    παρε ενα rasperry pi , εικονα - ηχος - ταινιες - ιντερνετ . αυτο για την λυση των 40-50 ευρο
    απο κει και περα για κατι πιο "σωστο" , μπορεις να συνδειασεις κατι τετιο
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528584
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553364
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303028
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663381
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806747

    σαφος πιο ακριβος , αλλα ειναι και πιο "ολοκληρομενο"

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Google
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Συνονόματε φίλε Δημήτριε, παρατηρώντας την Ελληνική εμπορική αγορά αρκετά χρόνια μπορώ να σου πω χωρίς περιστολές, ότι στο θέμα των mini pc's είμαστε αρκετά πίσω, οπότε θα σου πρότεινα να στραφείς στο εξωτερικό και ειδικά στο http://www.mini-itx.com/store/ εδρεύει στην Αγγλία και δεν πληρώνεις τελωνεία και τα σχετικά. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, που να γνωρίζω τουλάχιστον, με ταυτόχρονη άμεση ανταπόκριση σε ότι χρειαστείς. Θα βρεις ότι μπορείς να φανταστείς και ανάλογα με τον όβολό σου θα φυγεις φτιαγμένος.

    Τα mini pc's δεν έχουν κατασκευαστεί για gaming, διαθέτουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών στο motherboard με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά (κάποιες εξαιρέσεις με κάρτες γραφικών με μικρό προφίλ υπάρχουν πάντως). Το μηχάνημά σου θα πρέπει να έχει ένα καλό επεξεργαστή και άφθονη ram (τα 4Gb είναι πλέον δεδομένα οπότε με λίγα γρόσια παραπάνω πας κατευθείαν στα 8Gb και 64bit λειτουργικό, για απρόσκοπτη αναπαραγωγή ταινιών σε full hd όπως και απροβλημάτισο surfing ακόμα και με 6 ή 7 tabs ανοιχτά! Υπάρχουν μητρικές με socket 1155 που σημαίνει ότι μπορούν να υποστηρίξουν τη σειρά G της Intel όπως και i3 και i5 και i7 σειράς 3 οι οποίοι είναι και στην ιστοσελίδα διαθέσιμοι αλλά μπορείς να βρεις και εδώ.

    Αν τελικά καταλήξεις σε μια έτοιμη λύση της εγχώριας αγοράς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο που λένε τουλάχιστον προτίμησε κάτι που θα έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση. Είναι σημαντικό... Σκέψου ότι ανάλογα με το μοντέλο που θα επιλέξεις, μπορεί να έχει σχεδόν τα πάντα ενσωματωμένα στη μητρική (gpu ή και cpu) άρα καταλαβαίνεις... μια αστοχία σε κάτι από τα τρία βγάζει off όλο το mini σου.

    Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου και καλή τελική επιλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    kpetros δεν έχω ούτε όρεξη, αλλά ούτε και διάθεση να συνδυάσω κάτι! Έψαξα αρκετά στο ίντερνετ και βρήκα και αλλού συζητήσεις για υλικά που τα αγοράζεις ξεχωριστά και τα ενώνεις μόνος σου. Προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα έτοιμο που να ικανοποιεί τις ανάγκες μου!

    jimmycorfu για αυτή την εταιρία διάβασα και τα μοντέλα της διάβασα καλές κριτικές και την έχω στα υπόψη. Η αλήθεια είναι ότι την παραμέρισα για λόγους αισθητικούς καθώς τα μοντέλα της είναι λίγο λίγο "χοντροκομμένα" σε σχέση με άλλων εταιριών... Πάντως, στο τέλος αυτό που θα μετρήσει είναι η ποιότητα!

    Ευχαριστώ και τους δυο για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

    Εάν θέλετε γράψτε λεπτομέρειες για το εάν κατέχετε τέτοιο μηχάνημα ή γιατί θα επιλέγατε αυτό που μου προτείνετε: Π.χ. γιατί φοράει τον τάδε επεξεργαστή και έχει αυτές τις δυνατότητες...

    Φίλε Google, το σύστημα κόλλησε και δεν είδες την προηγούμενη απάντηση που έδωσα στους δύο φίλους. Δεν με ενδιαφέρουν οι γενικόλογες συζητήσεις! Βεβαίως, έχεις δίκιο για αυτό που λες για την εγχώρια αγορά! Είδα και εγώ ότι οι συζητήσεις γύρω από τα mini pc είναι περιορισμένες. Επίσης και εγώ προορίζομαι για αγορά από το εξωτερικό καθώς από ότι είδα και οι επιλογές είναι περιορισμένες και οι τιμές τσιμπημένες!

    Βασικά το ερώτημα προς τους γνώστες του αντικειμένου είναι: Εάν είχατε αυτό το ποσό στην διάθεσή σας τι θα επιλέγατε και για ποιο λόγο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    θα παρεις χαμηλης καταναλωσης amd trinity socket fm2 με μια mini itx / micro atx mobo και θα εισαι αστερι.
    τιποτα αλλο μην κοιτας ειναι ψοφια αυτα που παιζουνε τωρα στην αγορα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpetros Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε ενα rasperry pi , εικονα - ηχος - ταινιες - ιντερνετ . αυτο για την λυση των 40-50 ευρο "
    Mην παρεις raspberry pi ειναι παναργο ,δεν παιζει streaming video απο το ιντερνετ και δεν παιρνει windows..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. FM mini Σταθμος (HELP)
    By aletato in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 19:48
  2. mini fm transmiter
    By aris285 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-12, 15:30
  3. Mini PC
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-09, 19:57
  4. mini διβάθμιος
    By 167vasgio in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 16:09
  5. mini πομπός!!
    By panos_sid in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-06, 14:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας