Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Ερώτηση για κύκλωμα ζυγαριάς

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.909

    Προεπιλογή

    Αν βαλεις 10V διεγερση στη δυναμοκυψελη σου θα σου βγαλει στην εξοδο περιπου 10mV για full scale ( 5kg ) ....
    Μετρώντας εσυ με εναν συνηθισμενο A/D που εχει ευρος 0-5V χάνεις ολη την ακριβεια ... θέλεις εισοδο της ταξης των 10mV
    Επιπλέον , ακόμα και αν μετρας αυτα τα 10 mV ... ( θέλεις πολυ καλο και ευαισθητο A/D ... πχ 20-Bit Sigma-Delta ADC με Internal PGA )
    , επειδη το αποτέλεσμα εξαρτάται και απο τη διέγερση , πρέπει να διαβάζεις και τη διέγερση ( 5 -10V ) και να κανεις τους αντιστοιχους υπολογισμους ....
    επισης , μερικες ζυγαριες εχουν και D/A για να κανεις offset το αποβαρο ( ταρα ) ... και να βελτιωσεις την δυναμικη περιοχη που μετρας !


    Βεβαια και αυτοι που πουλανε τις ζυγαριες 10- 20 ευρω θα μου πεις .. πως το κανουνε ? Υπάρχουν microcontroller για τέτοιες χρησεις ...
    που συνδυαζουν ενα "weigh scale " front end με εναν μΕ .

    δες εδω to front end

    http://www.analog.com/en/circuits-fr...CN0108/vc.html ,

    kai για ολο μαζι το project κοιτα ενα reference design !

    http://www.analog.com/library/analog...igh_scale.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Όπως σας είπα και παραπάνω δεν έχω πολλές γνώσεις ηλεκτρονικής και τώρα πια δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω αλλά θα ήθελα να προσθέσω το εξής.

    Ο αισθητήρας αν κατάλαβα καλά (μετρώντας στην έξοδό του) δεν βγάζει τάση αλλά ohm η οποία ένδειξη αυξάνεται όταν αυξάνεται και το βάρος. Το κύκλωμα που αναζητώ είναι να μου δίνει την ωμική αντίσταση ως πληροφορία στην σειριακή και το πρόγραμμα μετά θα κάνει την αναγωγή σε γραμμάρια. Για να παίρνω το απόβαρο είναι εύκολο αν ο χρήστης την συγκεκριμένη στιγμή δώσει την εντολή για μηδενισμό στο πρόγραμμα οπότε η βάση μου δλδ το 0 θα είναι η ωμική αντίσταση που δείχνει εκείνη τη στιγμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.909

    Προεπιλογή

    Ναι , ο αισθητηρας ειναι μια γεφυρα με 4 αντιστασεις
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_bridge

    , 2 σταθερες , 1 ( ή 2 αν θυμαμαι καλα ) μεταβαλλομενες αναλογα με το βαρος ... Ομως , στα 2 καλωδια ( διεγερση ) βαζεις 10 V "εισοδο " στα αλλα 2 παίρνεις αναλογα με το βάρος σου 0- 10 mV ... εξοδο
    αρα χρειαζεσαι ενα ας πουμε " βολτομετρο ακριβειας " για να μετρησεις το βαρος ...
    δεν θεωρω ενα τετοιο project εισαγωγικο αλλα μαλλον advanced .... αλλα τη δυσκολη δουλεια την εχουν ήδη κανει για μας οι μηχανικοι της analog devices !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 31-10-12 στις 00:13

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Όλα καλά όταν είναι με 1 δυναμοκυψέλη.

    Όταν θέλουμε όμως να βάλουμε 4 γιατί έχουμε μια μικρή πλάστιγγα και θέλουμε να ζυγίσουμε 1 τόνο πώς τις συνδέουμε ????

    Εγώ θέλω να το κάνω το ίδιο με PLC.
    Απλά δέν ξέρω τι γίνετε με τίς 4. Καταλαβαίνετε γιατί πρέπει να είναι 4 μια σε κάθε γωνία.
    Π.Χ. Αν ανέβεις και πάς σε κάθε γωνία θα δείξει το βάρος σου. Και άν πάς στο κέντρο πάλι το ίδιο βάρος πρέπει να δείξει. Αρα πρέπει να βρούμε κύκλωμα που θα τίς συνδέει μαζί !!

    Ξέρη κάτι κάποιος.

    Ευχαριστώ πολύ
    Διογένης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Εκεί που δουλεύω έχει μιά ζυγαριά τών 1.000Kgr και η φωτογραφία της σύνδεσις δείχνει πώς είναι όλες ( 4 ) σε παραλληλισμό.

    Είναι σωστό η θα έχουμε πρόβλημα.

    2013-06-24_203109.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.909

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν 2 μεθοδολογίες μέτρησης .

    Στην πρωτη οπου λές οτι είναι όλες "παραλληλισμένες" οι δυναμοκυψέλες έχεις έναν A/D και πρακτικά προσθέτει τα ρεύματα απο τις 4 strain gauge .
    Σε αυτη την περίπτωση υπάρχουν κάποιες αντιστάσεις ώστε όλες οι δυμαμοκυψέλες να έχουν την ίδια απόκριση

    Μπορείς να έχεις όμως και 4 Α/D ,η 6 ή 8 που ο καθένας να "διαβάζει " την δική του δυναμοκυψέλη και εκεί όλες οι ρυθμίσεις γίνονται ψηφιακά , χωρίς αντιστάσεις .


    Δεν συμφέρει να το κάνεις αυτο με PLC , υπάρχουν έτοιμα οικονομικά ζυγιστικά γι αυτήν ακριβώς τη δουλειά και το βασικότερο πιστοποιημένα για εμπορική χρήση !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 24-06-13 στις 22:11

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη DIOGENIS
    Όνομα
    ΔΙΟΓΕΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Φίλε Aktis.

    Ξέχασα να πω το ποιο σοβαρό,

    θέλω set Point σε κάποια κιλά,( σήμερα 610Kgr αύριο 750Kgr ) για να οδηγώ μιά βαλβίδα Π.χ.
    Τα ζυγιστικά που υπάρχουν στην αγορά το μόνο που μπορούν να σε δώσουν είναι μιά σειριακή έξοδος.
    Αρα και πάλι για να πάρω μιά έξοδο πρέπει να διαχειριστώ την serial. Αρα πάλι κατασκευή.

    Και το θέμα πιστοποίησης είναι εύκολο. Αν και θα είναι για εσωτερική χρήση.

    Κόστος PLC 500€ και για τις 2 ζυγαριές έτσι, τό κόστος για τις δυναμοκυψέλες δέν ξέρω ( 1000 Kgr ) Θέλει 4 για κάθε πλάστιγγα, σύνολο 8 τεμάχια, έχει κανένας καμιά πηγή !!!

    Το κόστος για 1 πλάστιγγα του τόνου, με serial μην νομίζεις πώς είναι και φθηνή ( γύρω στο 1000€ )

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Διογένης

    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.909

    Προεπιλογή

    Ποιο PLC ( με οθόνη MMI , τροφοδοτικο κλπ ) με είσοδο αναλογική στα 50 mv , κανει 500 ευρω ?
    Αν μου έλεγες να το φτιάξεις για μαζική παραγωγή με μκροελεγκτη θα έλεγα κατι γίνεται ....
    για ενα κομματι όμως νομιζω οτι δε συμφερει τίποτα εκτος απο το έτοιμο ...
    Δεν θα πληρωθεις για την ανάπτυξη και τις δοκιμές , πόσο χρεώνεις την ώρα ανάπτυξης ?
    Οσο για την πιστοποίηση ( για εμπορική χρήση ) , δεν λέω για CE αλλά κυρίως Μ .
    Αν το θέλεις για βιομηχανική χρήση και ακρίβεια 1-2 % βέβαια δεν χρειάζεσαι εμπορικές πιστοποιήσεις ...

    Το να πάρεις την σειριακή έξοδο και να ανοιγοκλείσεις ενα διακόπτη είναι πολυ πιο εύκολο απο το να αναπτύξεις όλο το αναλογικό κομματι ...
    Επίσης το ζυγιστικο σου είτε μετράει 100 kg η 1000 η 40 000 από ηλεκτρονική άποψη είναι ίδιο .... το μόνο που αλλάζει είναι οι δυναμοκυψέλες .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για κύκλωμα συμμετρικής τροφοδοσίας
    By michalism in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 16:15
  2. Ερώτηση για κύκλωμα με 555
    By gsouf in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 10:32
  3. Ερώτηση για κύκλωμα ac Dimer
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 13:22
  4. Ερώτηση για ηλεκτρονικο κύκλωμα
    By weather1967 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 16:05
  5. Ερώτηση για κύκλωμα προσαρμογής
    By JOXARY in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-05, 00:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας