Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 131

Θέμα: Κατασκευή ηχείων

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    εγω θα εκανα με bass reflex...με 15'' γουφερ και αρκετη ευαισθησια τουλαχιστον 98 99Db
    προς το παρων εχω 2 ηχεια ehringer b215xl τα οποια οταν τα αγορασα ειχαν 400ε τωρα μπορεις να τα βρεις και με 280 σετ....
    ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ειναι 250 watt RMS

    Πανο αν θελεις κοιταξε το και αυτο...μπορω να σου ρω ηχεια σε καλες τιμες και δυνατα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    μαγκεσ πηστευω οτι αυτο το γουφερ ταιριαζει γαντι στον ενισχυτη μου...
    ο ενισχυτησ ειναι 150βαττ rms οπωσ και το woofer τσο λινκ..
    επσεισ εχει και thiele small του γουφερ ..τι λετε?και η eminence eιναι αρκετη καλη και γνοστη μαρκα...
    http://www.artsound.gr/catalog/emine...r-p-12912.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα εκανα με bass reflex...με 15'' γουφερ και αρκετη ευαισθησια τουλαχιστον 98 99Db
    προς το παρων εχω 2 ηχεια ehringer b215xl τα οποια οταν τα αγορασα ειχαν 400ε τωρα μπορεις να τα βρεις και με 280 σετ....
    ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ειναι 250 watt RMS

    Πανο αν θελεις κοιταξε το και αυτο...μπορω να σου ρω ηχεια σε καλες τιμες και δυνατα
    κωστα τα behringer που λεσ ειναι πλαστικα οποτε πολυ λιγο μπασσο λογο καμπινασ...
    τα ξυλινα που κοιταγα εκανα γυρω στα 400ευρω το ζευγαρι...
    επησεισ θελω να τα φτιαξω μονοσ μου γιαν να μαθω και λιγα πραγματα..
    εκτσοσ του οτι τα 250αρια για να δουλεψουν σωστα θελουν τουλαχηστον 300βαττ ενισχυτη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα παντα μου αρεσαν οι κλειστες κουτες διοτι ο ηχος ειναι σιγουρα πιο ρυθμικος. το κακο με την κλειστη κουτα ειναι οτι το μπασο για να ακουστει θελει μεγαλυτερη ισχυ απο οτι με ανοιχτη . ομως ειναι πιο ασφαλες σε κλειστη . ειναι και στο αυτι του καθε ενος .

    επισης , ξυλο μπορεις να δοκιμασεις και κοντρα πλακε θαλασσης . πολυ ποιο ελαφρυ ξυλο και κατα το βυδωμα δεν ανοιγει ενα το mdf αν το τρυπησεις στα πλαγια μπορει να ανοιξει
    και τα ηχεια που εχω τωρα εχουν κλειστεσ κουτεσ και δεν εχω προβλημα...
    μου αρεσει ο ηχοσ του απλα ειναι hi-fi,ειναι πλυ μεγαλα σε ογκο,ειναι ψιλοαναιστιτα και καιγονται ευκολα για αυτο ειπα να φτιαξω 2 καλα...
    μηπωσ ξερεισ τιμεσ για τα ξυλα?ψαχνω στην γοογλε αλλα δεν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    κι ομως πλαστικα πλαστικα εχουν μπασσο...εγω μ αυτα εχω βγαλει πολλα παρτυ... και τα οδηγω με εναν τελικο ενισχυτη 2χ200 στα 8ohm και 2χ400sta 4ohm
    δεν μου αρεσει το γουφερ αυτο για τον εξης λογο...
    λες οτι ο ενισχυτης σου ειναι 150rms αν τον τσιταρεις τι θα γινει;;για σκεψου;; αμεσως αμεσως σε ενα peak εκαψες το γουφερ πολυ ευκολα ενω αμα ειναι
    λιγο μεγαλυτερο εχει ανοχη να ανασανει...πιστευω να καταλαβενεις...εγω θα σου ελεγα κοιτα η 200 η 250 αργοτερα μπορει να εχεις αλλον ενισχυτη...σιγα την διαφορα στα χρηματα

    Ξυλα τωρα θα επιλεξεις mdf κοντρα πλακε τωρα παχος δεν ξερω να σου πω αλλα υπολογιζε 1 δαχτυλο
    κανε μια βολτα στο Praktiker εχει ετοιμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    τα πλαστικα ειναι λιγο ποιο φωνακλαδικα αλλα χανουν στις χαμηλες . τωρα τα ξυλα δεν θα σου βγουν πανω απο 40 ευρω ( για bass reflex ) και 25 ευρω περιπου για κλειστη . οι κλειστη να ξερεις με 12αρι ηχειο το πολυ να βγεει 35 λιτρα οποτε κατι μικρο . καλο ειναι στα 30 περιπου λιτρα (αναλογα το μεγαφωνο ) να βαλεις χωρισμα στο ηχειο , και την κορνα να την βαλεις απο πανω μαζι με το crossover . οταν αποφασισεις ποιο ακριβως μεγαφωνο θα παρεις πες το μας να σου βγαλουμε ακριβες διαστασεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    ναι αλλα ειναι μεγαλυτερο οταν θα τσιτοσεισ τον ενισχυτη θα αρχησει να παραμορφονει και θα παρω τισ κορνεσ στο χερι..οποτε πηστευω οιτ ειναι προτημοτερο να εχω 150βαττ ηχεια και να παιζουν σωστα χωρισ παραμορφωση(με προσοχη στα peak)..εξαλου και σε pa συστηματα συνηθοσ επηλεγουν ενισχυτεσ μεγαλυτερουσ απο τα ηχεια για να τα οδηγουν σψστα και χωρισ παραμορφωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πλαστικα ειναι λιγο ποιο φωνακλαδικα αλλα χανουν στις χαμηλες . τωρα τα ξυλα δεν θα σου βγουν πανω απο 40 ευρω ( για bass reflex ) και 25 ευρω περιπου για κλειστη . οι κλειστη να ξερεις με 12αρι ηχειο το πολυ να βγεει 35 λιτρα οποτε κατι μικρο . καλο ειναι στα 30 περιπου λιτρα (αναλογα το μεγαφωνο ) να βαλεις χωρισμα στο ηχειο , και την κορνα να την βαλεις απο πανω μαζι με το crossover . οταν αποφασισεις ποιο ακριβως μεγαφωνο θα παρεις πες το μας να σου βγαλουμε ακριβες διαστασεις
    ρε συ 35 λιτρα δεν ειναι πολυ λιγα?εχω κατι 12ιντσα 30+χρονων και οι καμπινεσ ειναι 200λιτρα..
    επησεισ ακουσα και ενα ζευγαρι πλαστι fbt 300αρια σε ενα μαγαζι και δεν μου αρεσαν....φωναζαν παααραα πολυ(στο μισαωρο μασ πονουσαν τα αφτια)αλλα μπασο ανηπαρκτο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    ενδιαφερομαι κι εγω να κανω 2 ηχεια ρε παιδια...αλλα θελω 200 - 250watt γουφερ αλλα δεν ξερω τν συνδεσμολογια στο κροσοβερ πως παει..
    επισης απ τα μεγαφωνα που κοιταω δεν μπορω να βρω datasheets Ξερετε τπτ αλλο εσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    γενικα να ξερεις πως τα πολλα λιτρα σε ενα μεγαφωνο μικρο για αυτα , απλα κανουν το ηχειο να χανεται και να παιζει σαν να μην ειναι σε κουτι ( freeair ) . με αποτελεσμα παλι να ειναι επικινδυνο . τα 35 λιτρα που σου ειπα ειναι για ενα 12αρι μεγαφωνο , με την κορνα ομως και το crossover θα μεγαλωσει αρκετα ο ογκος .

    η κουτα σου καλο ειναι να τριφτει γυρω γυρω ( και μεσα ) να κλησουν οσο περισσοτερο οι ποροι του ξυλου για να κραταει τον αερα μεσα .



    kokoblue , το crossover εχει ακροδεκτες η σημεια κολλησης και γραφει τι συνδεεις που .

    250 watt ηχειο παντος κανεις συναυλια οχι απλα για το σπιτι .

    κορνες επισης εμενα μου αρεσουν αυτες με το χαρτι μεσα ( δεν ειναι με πηνιο ) αλλα δεν θυμαμαι πως λεγονται . και επισης δεν καιγονται ευκολα.

    datasheet θα βρεις μονο για επονυμα ηχεια . τα υπολοιπα ειναι λιγο δυσκολο ( αν και τα ποιο πολλα μεγαφωνα εχουν χαρτια μαζι τους

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ηχείων plexyglass.
    By Lakisss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 00:30
  2. Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q
    By andrew321 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 19:00
  3. Κατασκευή ηχείων-ερώτηση
    By dade in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 19:23
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 13:57
  5. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας