Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 131

Θέμα: Κατασκευή ηχείων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή Κατασκευή ηχείων

    ψάχνω αρκετό καιρό τωρα να αγοράσω 2 επαγγελματικα ηχεια(απο ελλαδα)αλλα βλεπω οτι ολα οσα ειδα και μου αρεσαν(εκαναν)βγαινυον γυρω στα 250 ευρώ το ζεύγοςs οποτε σκέφτηκα να φτιαξω ενα ζευγαρι μονοσ μου που θα μου βγει γυρω σττην ιδια τιμη...
    εχω δει για woofer αυτο http://www.djshop.gr/displayITM2.asp...=17467&LANG=GR
    και αυτο http://www.djshop.gr/displayITM2.asp...=13082&LANG=GR
    αλλα μαλλον εχω καταλήξει στο 15ιντσο τησ skytec διότι δίνει και τα στοιχειά του(db,συχνοτητεσ κλπ)αλλα ειναι και 150 βαττ rms οποτε ο ενισχυτησ μου θα το οδηγεί καλυτερα απο το αλλο που ειναι 200βαττ...
    για κορνα σκέπτομαι αυτη http://www.djshop.gr/displayITM2.asp...=12713&LANG=GR
    το woofer σταματαει στα3,5khz ενο η κορνα ξεκίνα απο το 1khz οποτε δεν θα εχω προβλημα με τισ μεσαίες συχνοτητεσ....
    το ηχειο που φοραει το συγκεκριμένο woofer συμφονα με τισ διαστασεισ του ειναι 126λιτρα οποτε πιστευω οτι με μια καμπινα 150 λιτρα απο mdf θα ειμαι μια χαρα....
    θα εχω καποιο πρόβλημα αν φτιαξω καμπινα κλειστου τυπου και οχι bass reflex?
    επίσης τι crossover να χρησημοποιησω?εχω δει αυτο http://www.djshop.gr/displayITM2.asp...=12771&LANG=GR
    τα ηχεια θελω να τα φτιαξω για να μαθω κιολασ 5 πραγματα....
    καθε βοηθεια και προταση ευπρόσδεκτη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Φιλε επειδη εχω ψαχτεια ρκετα στο θεμα ηχου και ηχειων καθως και εχω μεντα με ολα τα οπτικοακουστικα και εψαχνα κι εγψ για ηχεια καποτε...
    Θα σου πω φυγε σφερα για το 2ο woofer γιατιτ ο πρωτο ειναι τηγανι...που skytec Που jb systems τωρα;;
    Θα σε προληματισω λιγο....

    Στο πρωτο μεγαφωνο δεν σου δινει τα watt σε rms αλλα σε power max που θα πει οτι δεν βγαζει την ισχυ που αναφερει αλλα μπορει να πιασει σε μια στιγμη τα 150w
    εσυ οταν βλεπεις power max Θα υπολογιζεις το μισο... μονο στα rms ειναι οτι σου λεει...
    Στο 2ο μεγαφωνο της jb σου δινει τιμη rms που θα πει: οτι πιανει 200 στο νορμαλ του το Peak του τωρα θα ειναι καπου στα 400 η 500 watt

    Aπο κορνα πιστευω εισαι ενταξει 40watt εισαι μαγκας...
    Αλλα απο κροσσοβερ δες κανενα καλυτερο ετσι για την τιμη των οπλων...καθως η audiophony στις χαμηλες σειρες της εινια κλαφτα χαραλαμπε...

    Τωρα για οτι απορια εχεις πανω στα εξαρτματα Jb systems δες εδω:

    http://en.beglec.com/ (πατα στο sound και δες οτι χρειαζεσε)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    μαλλον στο woofer εχει γινει καποιο λαθοσ γιατι αν πατησεισ εκει που λεει χαραλτηρηστικα θα δει οτι λει 150 power max kai 400peak...οποτε μαλλον ηθελαν να γραψουν 150 rms (λογικα παντα)...αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι καλυτερα το jb systems να ειμαι και ποiο σiγουροσ...
    για την καμπινα τι λεσ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    κοιτα η καμπινα ειναι το 85% του ηχειου...υπαρχουν προγραμματ που μπορεις να βαλεις τις τιμες που εχεις και να σχεδιασεις την σωστη καμπινα...γτ αμα την φτιαξει και καουγετε μετα οτι να ναι σιγουρα δεν θα σ αρεσει...για αυτο δεν μπορω να σου πω κι εγω πολλα....προσεξε ομως οτι γουφερ κι αν επιλεξεις να ειναι στα 8 Ohm
    κι εγω για jb σου ειναι καλα..στην γαλλια ειναι πολυ διαδεμενη μαρκα...
    το κροσσοβερ σου δεν μ αρεσει...

    κοιτα ξε και στο thomann.de

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    κωστα θα τα αγορασω ολα απο ελλαδα και αν γινετε και απο το ειδιο μαγαζι.....
    λοιπον κατεβασα το datsheet του woofer και ειδα οτι γραφει vas55liters..
    αυτα ειναι τα προτεινομενα λιτρα τησ καμπινασ?
    κατεβασα το winisd αλλα τα στοιχεια που μου ζηταει δεν υπαρχουν ολα στο δατasheet η υπαρχουν με διαφορετικο ονομα...καμια βοηθεια???
    crossover θα δω θα βρω αλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Λογικα ναι κατι για την καμπινα θα ειναι...παρε ενα τηλεφωνο στο djshop και ρωτησε τους εχουν αψογη εξυπηρετηση..ζητησε το τεχνικο τμημα...
    θα το κοιταξω λιγο για το προγραμμα αυτο και θα σου πω αυριο...κροσσοβερ δες κανενα αλλο...και επελεξε speakon συνδετηρες για απο πισω...
    θα σε βολεψουν αφανταστα...


    δες αυτο που ειναι Online βαζεις τα στοιχεια και στο βγαζει σε φωτο ετοιμο

    http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/Box/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokoblue : 31-10-12 στις 03:23

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    αν σκευτεις οτι ενα subwoofer 12" παιζει με μαξιμουμ λιτρα τα 60-70 , τοτε ενα απλο woofer θελει σιγουρα λιγοτερο . ( αν φυσικα μιλαμε για ηχειο με port. ) αν θες να κανεις κλειστο το κουτι χωρις Port τοτε τα λιτρα πευτουν σχεδον τα μισα , οπως και το βαρος του ηχειου .

    επισης να ξερεις πως οταν ενα μεγαφωνο ειναι σε κλειστη κουτα ειναι ποιο ασφαλες διοτι δεν μπορει να σπασει ευκολα απο μηχανικες κινησεις, διοτι ο αερας που εγκλοβιζεται μεσα στην καμπινα λειτουργει σαν αναρτηση . αντιθετως , ενα κουτι με πορτ με λαθος ομως διαστασεις μπορει να σου καταστρεψει το μεγαφωνο μεσα σε μολις λιγα δευτερολεπτα ( απο μηχανικες κυριως κινησεις ) .

    οποτε πριν φτιαξεις το οτιδηποτε , οτι μεγαφωνο και να παρεις , κοιτα να εχει και ολα τα στηχεια του μεγαφωνου για μια σωστη καμπινα

    ΥΓ. οι κλειστες κουτες συγχωρουν λαθοι σε διαστασεις αρκει να μην ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι πρεπει . η ανοιχτη με πορτ δεν συγχωρει λαθοι , και κυριως στα subwoofer

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    κωστα και με το online προγραμμα εχω προβλημα..τα στοιχεια που μου ζηταει η δεν αναγραφοναται στο datsheet η τα εχει με διαφορετικο ονομα...μπορεισ να καταιβασεισ το datsheet του μεγαφωνου να το δεισ λιγο??
    στελιο μαλλον για κλειστη καμπινα θα παω για αν κανω m@l@κια με το reflex την εκατσα και θα εχω χαλασει και γυρο στα 250ευρω...οποτε λεω να μην το ρισκαρω...
    αυτο το crossover τι λεει? http://www.stavrianos-dw.gr/product_...ducts_id=10594

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panοs : 31-10-12 στις 13:18

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Tι προβλημα εγω κατεβασα το datasheet του μεγαφωνου τα εβαλα και μου εβγαλε ενα σχεδιακι...κοιτα προσεκτικα πολυ τα στοιχεια...
    αν μπορεις να ρεις αλλο γουφερ με datasheet θα ηταν και καλυτερα....

    εγω το υπολογισα με το woofer PWX που λεει στο site να ξερεις...το αλλο δεν το βρηκα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    εμενα παντα μου αρεσαν οι κλειστες κουτες διοτι ο ηχος ειναι σιγουρα πιο ρυθμικος. το κακο με την κλειστη κουτα ειναι οτι το μπασο για να ακουστει θελει μεγαλυτερη ισχυ απο οτι με ανοιχτη . ομως ειναι πιο ασφαλες σε κλειστη . ειναι και στο αυτι του καθε ενος .

    επισης , ξυλο μπορεις να δοκιμασεις και κοντρα πλακε θαλασσης . πολυ ποιο ελαφρυ ξυλο και κατα το βυδωμα δεν ανοιγει ενα το mdf αν το τρυπησεις στα πλαγια μπορει να ανοιξει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ηχείων plexyglass.
    By Lakisss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 01:30
  2. Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q
    By andrew321 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 20:00
  3. Κατασκευή ηχείων-ερώτηση
    By dade in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 20:23
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 14:57
  5. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 01:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας