Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Προτάσεις ανεμογεννητριας για αρχαριο σαν εμενα!

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το έχεις δοκιμάσει στην πράξη, να στήσεις μια τέτοιου είδους "γεννήτρια" ;
    Απλή ερώτηση κάνω μονάχα.
    Συνημμένο Αρχείο 38770

    Oχι δεν εχω δοκιμασει, και ουτε προκειται...
    1. Δεν υπαρχει τροπος ερασιτεχνης, να κατασκευασει το<<iron armature and core off coils>> με τροπο ωστε
    α) να μην εχει δυνορευματα.
    β) να συγκρατησει στη θεση τους τα πηνεια ωστε να μην φυγουν εξω απο τον πυρηνα με την φυγοκεντρο
    γ)αξιοπιστη κολλημα 'η με αλλο τροπο στερεωση -συνδεση μεταξη αξονα περιστροφης και <<iron armature...>
    2.οπως ειναι τοποθετημενοι οι μαγνητες, η κυματομορφη εξοδου εχει 2 θετικες κυματομορφες, ακολουθουμενη απο 2 αρνητικες.
    Η διαταξη αυτη δεν ενισχυει την ταση, παρα την ενταση. Στην ανεμογεννητρια ομως, κοιταμε πρωτα να φτασουμε στα 15-16 βολτ, στις χαμηλοτερες στροφες.
    3.Θελει 3000 στροφες. σε ανεμογεννητρια , δεν θα βγαλει πανω απο 3-5 βολτ.
    4.Αν τουλαχιστον η διαταξη των μαγνητων ηταν εν'αλλαξ' S-N-S-N και οχι οπως ειναι τωρα S-S-N-N, τοτε θα αρκουσαν οι 1500 στοφες για να δωσει ιδια ταση,
    φυσικα με μικροτερη ενταση.
    5.Αν ειχε (αρκετο χωρο εχει)12 μαγνητες με εναλλαξ πολικοτητα, τοτε ΝΑΙ .Θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε ανεμογεννητρια, εφ' οσον ελυνες τα κατασκευαστικα προβληματα του ροτορα, βεβαια μονο στα πλαισια πειραματισμων. Οχι για σοβαρη παραγωγη, για φορτιση.
    6.Ολοι οι μαγνητες πρεπει να ενωθουν μεταξυ τους στην πισω πλευρα, με μπαρες 'η λαμακια μαλακου σιδηρου, με αρκετο παχος, ωστε να μεταφερουν τις γραμμες του μαγνητικου πεδιου, ανετα.
    7.Αυτο το μαυρο μπλοκ πανω στο οποιο εχει τοποθετησει τους μαγνητες,ετσι οπως το βλεπω, βραχυκυκλωνει το μαγνητικο πεδιο, και η παραγωγη ειναι 0.
    Ελπιζω αυτο που λεει <<at the top and the bottom>>, να εννοει στον βορειο και στον νοτιο μαγνητικο πολο, και να ειναι λαθος στο σχεδιο, μονο.

    Ζητησες να σου απαντησω <<σε μια απλη ερωτηση>>. Η απαντηση δεν μπορει να ειναι μονολεκτικη <<ΟΧΙ>> .
    Θελω να εξηγησω τους λογους που δεν θα κατασκευαζα μια τετοιου σχεδιασμου γεννητρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Για να αυξήσεις στροφές στην κατασκευή σου , χρειάζεται και η κόντρα κίνηση με δυο πτερύγια , αλλά το φαντάζομαι να είναι με δακτυλίδια δυστυχώς
    http://www.youtube.com/watch?v=z8E9D...eature=related

    Όσο για κάποιον παραπάνω που ανέφερε ότι έκανε τον στάτη τύπου Vawt και ότι ξεκόλλησαν τα σύρματα από τις κόλλες που έβαλε και βρήκαν με τους μαγνήτες .... θα ήθελα να προσθέσω ότι αυτοί που τα φτιάχνουν πιο επαγγελματικά βάζουν και ένα είδος "πανί" μπρος και πίσω , όπως ακριβώς γίνεται με τις κατασκευές σε πολυαστέρες (πχ. στις κατασκευές θαλάσσιων σκαφών).

    Και σε δήλωση κάποιου συμφορουμίτη ότι εγώ έχω φτιάξει τέτοιο σύστημα Vawt ... ναι έτσι είναι , αλλά όχι ακριβώς (το έκανε αδερφός μου με την καθοδήγηση μου) . Αλλά πιστέψτε με αυτά τα συστήματα δεν αξίζουν
    Και αυτό εξηγώ τις δικές μου απόψεις γιατί...
    Τα συστήματα Vawt από όσα έχω δει και διαβάσει ότι π.χ. επειδή δεν έχουν μεταλλικό πυρήνα δεν παρουσιάζουν δυνορεύματα και γίνεται η κίνηση ανεμπόδιστα κτλ κτλ και βάζουν και διπλούς δίσκους με διπλούς απέναντι μαγνήτες για ακόμη καλύτερη απόδοση κτλ κτλ
    Όταν είδα τον αδερφό μου να δίνει 200 ευρώ για 12 μαγνήτες "βαρβάτους" (συνολικής ελκτικής ικανότητας περίπου στα 300 κιλά ) ...και με αυτήν την κατασκευή να μου καταφέρνει να μου ανάψει με τα βίας μια απλή λάμπα (που λέει ο λόγος) ..

    Και εγώ με επίσης 12 μαγνήτες (συνολικής ελκτικής ικανότητας ...μην ξεχνάμε και κόστους) 80 κιλών .... (πάνω σε μοτέρ με μεταλλικό πυρήνα μαζί με τα δυνορεύματα και δεν συμμαζεύεται) .... καταφέρνω να ανάψω πολλαπλάσιες λάμπες από του αδερφού μου .... νομίζω ότι δεν χρειάζονται παρεταίρω σχόλια .
    Όσο για τα "άθλια" δυνορεύματα όπως "μεταφράζονται" από κάποιους .... που είναι το πρόβλημα? ..... ίσα ίσα αυτά τα "άθλια" δυνορεύματα καλό κάνουν περισσότερο παρά κακό όταν αυτά ενισχύουν κατά κάποιον τρόπο την απόδοση .... σε συνδυασμό με τον μεταλλικό πυρήνα του. και τα "άθλια δυνορεύματα" ... τα διορθώνουμε με τα αντίστοιχα κατάλληλα πτερύγια και δεν πα να κοντράρουν όσο θέλουν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Τα δινορεύματα που αναπτύσσονται στον πυρήνα είναι πάντα πρόβλημα αφού είναι απώλειες.
    Ο "ιδανικός" πυρήνας είναι "καλός αγωγός" του μαγνητικού πεδίου και μόνο.
    Τα δινορεύματα αναπτύσσονται "παρασιτικά" "κλέβοντας" από την ένταση του μαγνητικού πεδίου και δημιουργώντας "δίνες ρεύματος" μέσα στον πυρήνα που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Απλά παράγουν θερμότητα.

    Ο πυρήνας βοηθάει στην μείωση του όγκου του πηνίου αφού μπορούμε να έχουμε μεγάλη αυτεπαγωγή με σχετικά λίγες σπείρες.

    Υπάρχουν ανεμογεννήτριες με πηνία "αέρος" (χωρίς σιδηροπυρήνα) και με κλασσικούς μαγνήτες όπως αυτή, οι οποίες έχουν τρομερή απόδοση και πολύ ήσυχη λειτουργία χωρίς κραδασμούς.

    Το μυστικό στις μικρές ανεμογεννήτριες είναι το καλό "ταίριασμα" των ηλεκτρικών και μηχανολογικών χαρακτηριστικών του alternator με τα μηχανολογικά και αεροδυναμικά χαρακτηριστικά της φτερωτής.....καθόλου εύκολο....χρειάζεται γνώσεις όλων των παραπάνω και πολλές δοκιμές για το βέλτιστο αποτέλεσμα που όμως θα είναι πάντα ένας συμβιβασμός.
    Απλά επιλέγει ο σχεδιαστής σε ποια χαρακτηριστικά της κατασκευής θα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Φίλε Xarda σου αφιερώνω τα παρακάτω βίντεο .... για τα παρακάτω που έγραψες ...
    Σαν αρχάριος που ειμαι τι θα προτείνατε για αρχή ωστε να μπω στο νόημα....
    Ακουω επίσης πολλα και διαβαζω για δυναμο αυτοκινητου και κινητηρες πλυντηριων αλλα σκορπια πράγματα... και να ανάβω μια λάμπα
    Αν θέλεις να μπεις στο νόημα .... και τα (βαριά και μεγάλα πράγματα) με κινητήρες δυναμό κτλ σου φαίνονται δύσκολα και απλησίαστα . Ασχολήσου με κάτι τέτοια .... και εύχομαι αυτά που θα δεις , να τα βελτιώσεις προς το καλύτερο αν έχεις υπομονή χρόνο και θέληση.

    http://tinypic.com/player.php?v=2n1rz9k&s=6

    http://tinypic.com/player.php?v=2vb9zkg&s=6

    http://tinypic.com/player.php?v=25tubo5&s=6

    http://tinypic.com/player.php?v=34j6r8g&s=6

    http://tinypic.com/player.php?v=20f6ic1&s=6

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλοι μου και συγνώμη που αναγεννώ ένα παλιό θέμα αλλά είναι σχετικό με την ερώτηση που έχω να κάνω.
    Έπεσε στα χέρια μου (για την ακρίβεια στου πατέρα μου, εγώ θα το δω σε κάνα μήνα) ένα δυναμό αυτοκινήτου.
    Γνωρίζω πολύ καλά ότι τα δυναμό δεν είναι καλές επιλογές για ανεμογεννήτρια, αλλά έχοντας ήδη μια μικρή και ουσιαστικά άχρηστη από μοτέρ συνεχούς, ήθελα να δω ποιες είναι οι δυνατότητες του.
    Καταρχήν χρειάζεται μετατροπή ώστε να παράγει χαμηλότερα τα βολτ και ενδεχομένως αφαίρεση του regulator.
    Η ερώτηση μου είναι, και για να μην μου πιάσουν τον "πισινό":
    Όταν το πάω για περιέλιξη, τι αναμένεται να του κάνει (όσο πιο αναλυτικά γίνεται), πως ακριβώς να το ζητήσω, και πόσο μπορεί να μου κοστίσει; Επίσης, έχετε κάποιον να προτείνετε;
    Τέλος, υπάρχουν άλλες συμβουλές που ίσως έχετε για μένα;

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Αποφάσισε με τι διαμέτρου σύρμα θέλεις να το κάνεις π.χ. το εργοστασιακό έχει 1,20? ... και θέλεις (πειραματικά να κατέβεις) στα 0.80 σύρμα?
    Τότε τύλιξε ένα κανάλι με 0,80 σύρμα μέχρι να γεμίσει πλήρως , και σημείωσε πόσες σπείρες χώρεσε και στην συνέχεια κάνε τα παρακάτω

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ δεν είμαι ειδικός στις περιελίξεις και ίσως ο τρόπος που λέω να είναι και λάθος .... αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχούμενος.
    Στο παρακάτω βίντεο δείχνει πως και με ποιά σειρά τοποθετείς τα σύρματα . εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα και είναι από αστείο έως γελοίο..

    http://www.youtube.com/watch?v=TwYUVbg5Jmc

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφάσισε με τι διαμέτρου σύρμα θέλεις να το κάνεις π.χ. το εργοστασιακό έχει 1,20? ... και θέλεις (πειραματικά να κατέβεις) στα 0.80 σύρμα?
    Τότε τύλιξε ένα κανάλι με 0,80 σύρμα μέχρι να γεμίσει πλήρως , και σημείωσε πόσες σπείρες χώρεσε και στην συνέχεια κάνε τα παρακάτω

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ δεν είμαι ειδικός στις περιελίξεις και ίσως ο τρόπος που λέω να είναι και λάθος .... αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλοδεχούμενος.
    Στο παρακάτω βίντεο δείχνει πως και με ποιά σειρά τοποθετείς τα σύρματα . εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα και είναι από αστείο έως γελοίο..

    http://www.youtube.com/watch?v=TwYUVbg5Jmc
    Εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά και δεν θα ήθελα να ρισκάρω. Το θέμα είναι (αυτό που δεν έχω καταλάβει) όταν αντικαθιστούμε το σύρμα με λεπτότερο, τι ακριβώς συμβαίνει; Χωράνε πλέον πιο πολλές σπείρες, άρα αποδίδει από πιο χαμηλά;
    Και πέραν αυτού, οι άλλες μικροεπεμβάσεις (regulator/exciter) κλπ γινονται από τον ίδιο μάστορα;

    Το βίντεο φαίνεται ωραίο θα το δω προσεκτικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι με ακόμα μία ερωτηση.
    Γνωρίζοντας ότι το θέμα των δυναμό είναι οι υψηλές στροφές (και το δύσκολο ξεκίνημα αν περιελιχτεί για χαμηλές) θεωρείτε αδύνατο να προσαρμοστεί σε ανεμογεννήτρια κατακόρυφου άξονα;
    Επίσης αν είναι δυνατόν κάποιος να βοηθήσει αν ο μάστορας της περιέλιξης μπορεί να αναλάβει εξ' ολοκλήρου τη μετατροπή (περιέλιξη, επίλυση των θεμάτων με exciter, αφαίρεση regulator) και με τι κόστος;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    όταν αντικαθιστούμε το σύρμα με λεπτότερο, τι ακριβώς συμβαίνει; Χωράνε πλέον πιο πολλές σπείρες, άρα αποδίδει από πιο χαμηλά;
    Ναι και Όχι !! η απόδοση θα είναι η ίδια (με την σωστή έννοια εννοώ "απόδοση") .... και όχι μόνο επειδή θα έχει και παραπάνω σπείρες ... αλλά λόγω του ότι θα έχει λεπτότερο σύρμα ... που σημαίνει αύξηση της τάσης , ... όχι όμως στην ένταση (αμπέρ) που εδώ (για το λεπτότερο σύρμα ) .. συμβαίνει το αντίθετο.

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι σε ένα μοτέρ όπως και άλλες εφαρμογές υπάρχουν 2 ξεχωριστά πράγματα .... άλλο η τάση και άλλο η ένταση

    Για να δώσω ένα παράδειγμα ¨...
    Έχουμε ας πούμε 2 ολόιδια μοτέρ ... στο (Α μοτέρ έχει σύρμα π.χ. 1 mm διάμετρο) ... στο δε (Β μοτέρ έχει σύρμα π.χ. 0,5 mm διάμετρο).

    Στο (Α μοτέρ αν το γυρίσεις με 1000 στροφές π.χ.) ... θα πάρεις π.χ. 30 βολτ τάση και 10 αμπέρ ... επομένως W=UxI = 30x10 = 300 W
    Στο (Β μοτέρ αν το γυρίσεις με 1000 στροφές π.χ.) ... θα πάρεις π.χ. 60 βολτ τάση και 5 αμπέρ ... επομένως W=UxI = 60x5= 300 W

    Άρα η (ως προς την λέξη "απόδοση" θα είναι η ίδια )

    Γιατί όμως κάνουμε την μετατροπή? με λεπτότερο σύρμα? ...
    Γιατί απλά κανείς δεν μπορεί να έχει με άνεση 1000 στροφές (όσον αφορά για ανεμογεννήτρια) .... και ο συγκεκριμένος Ρυθμιστής φόρτισης που μελλοντικά θα βάλουμε επάνω για να αρχίσει να φορτίζει έχει κάποιες προδιαγραφές και μας λέει ο ρυθμιστής φόρτισης (φίλε εγώ για να σου φορτώσω την μπαταρία σου θέλω απαραίτητα να μου δώσεις πάνω από 14 βολτ τουλάχιστον)

    Στο Α μοτέρ με χαμηλό άνεμο και π.χ. 333 στροφές ... θα πάρεις 10 βόλτ και 3,3 αμπέρ = Αλλά παραβιάζεται η "συμφωνία" του ρυθμιστή φόρτισης που θέλει πάνω από 14 βολτ.

    Στο Β μοτέρ με χαμηλό άνεμο και π.χ. 333 στροφές ... θα πάρεις 30 βόλτ και 1,5 αμπέρ = Αλλά ικανοποιείται η "συμφωνία" του ρυθμιστή φόρτισης που θέλει πάνω από 14 βολτ.

    Επομένως βλέπουμε ότι το μοτέρ Α στις χαμηλές στροφές (333) ... κάνει "απεργία "
    Ενώ το μοτέρ Β στις χαμηλές στροφές (333) ... Λειτουργεί κανονικά.

    Τι εννοείς Exciter? Κάντο στα Ελληνικά γιατί τα Αγγλικά εδώ μέσα είναι ... caramelized shit ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    makatas (31-01-13)

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Μια χαρά το εξήγησες. Δηλαδή με λεπτότερο σύρμα θα ανέβουμε στα βολτ για τις ίδιες στροφές, άρα σε χαμηλότερες στροφές θα έχουμε πάνω από 14 για την μπαταρία. Η πτώση των αμπέρ αναμενόμενη. Σε ευχαριστώ η προσέγγιση σου βοήθησε πολύ. Προφανώς απαιτείται αφαίρεση του regulator (αλλά θα διατηρηθεί η DC τάση ή αναγκαζόμαστε και σε αφαίρεση της γέφυρας
    Με exciter εννοώ τη διέγερση...νομίζω για να ξεκινήσει να αποδίδει πρέπει να λάβει κάποια τάση το ίδιο το μοτέρ; Πως αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα;
    Και είναι εφικτή μια κατακόρυφου άξονα ανεμογεννήτρια βασισμένη σε δυναμό;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!
    By giwrgosauto in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 17:19
  2. Αγορα πολυμετρου για αρχαριο
    By lyrist13 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 18:33
  3. Κατασκευη λαμπατου για αρχαριο!!
    By Mixalis xania in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 23:17
  4. Ξεκινημα AVR για αρχαριο
    By dimikere in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας