Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Προτάσεις ανεμογεννητριας για αρχαριο σαν εμενα!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Και είναι εφικτή μια κατακόρυφου άξονα ανεμογεννήτρια βασισμένη σε δυναμό;
    Αν και σε κάποια φόρουμ υποστηρίζουν ότι είναι ακατάλληλα τα δυναμό αυτοκινήτου ακόμη και για οριζοντίου άξονα λόγω ταχύτητας κτλ
    η άποψη μου είναι ναι μεν έχουν κάποιο δίκιο ... αλλά δεν είναι "διαβασμένοι" όσον αφορά στις καθέτου άξονα ότι και με χαμηλότερες ταχύτητες ανέμου μπορείς να πάρεις ενέργεια με το κατάλληλα τροποποιημένο και "ζυγισμένο" μοτέρ ασχέτους μεγέθους και αν είναι αυτό είτε μεγάλο είτε μικρό.
    π.χ. παρακάτω έχουμε ένα (μεγάλο μοτέρ) που αποδίδει σχετικά καλά .

    Ενώ αν στην ίδια κατασκευή που φαίνεται παρακάτω βάλεις το δυναμό δεν θα πάρεις τίποτα. Εκτός και εντοπίσεις πόσο ψιλό σύρμα θα πρέπει να βάλεις στο δυναμό έτσι ώστε με την συγκεκριμένη κάθετη ανεμογεννήτρια και τα συγκεκριμένα πτερύγια που έχει να πάρεις την επιθυμητή τάση που θέλεις ...
    αλλά δυστυχώς όταν θα πετύχεις αυτήν την τάση .... θα δεις ότι έχεις "ρίξει " κατά πολύ τα αμπέρ που στην τελική θα σου βγει σχεδόν άχρηστο

    http://www.youtube.com/watch?feature...tU28z0huA&NR=1

    Ενώ αν στο δυναμό σου βάλεις π.χ. τα πτερύγια της Air-X ανεμογεννήτριας θα αποδώσει καλύτερα λόγω ταχύτητας .. και πάει λέγοντας.

    Σχετικά με Exciter (διέγερση) , όταν δεν πρόκειται για μόνιμους μαγνήτες στο δυναμό , είχε συζητηθεί σε άλλα θέματα και υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν , νομίζω ήταν στο θέμα (Αυτονομία οικίας? ) ... κάπου κατά κει

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι δυναμο ανεμογεννητριας απο επαγγελματιες.

    http://www.youtube.com/watch?v=U6WTd3qWORU

    υπαρχουν και ιδιοκατασκευες για αυτους που θελουν να φτιαξουν κατι "μικρο"
    Στα βιντεο media library θα δειτε πως μετατρεπει καποιος ενα μοτερ ανεμιστηρα σε γεννητρια μεσα σε λιγα λεπτα...

    Το ταιριασμα της γεννητριας με την ελικα ειναι σημαντικο και καθοριζει τον βαθμο αποδοσης.
    Ετσι για να αποδωσει η γεννητρια στο βιντεο 3KW τι ελικα θελει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, μήπως ξέρετε να μου πείτε πόσο περίπου θα κόστιζε μια επαναπεριέλιξη (για τάση σε χαμηλότερες στροφές) σε ειδικό μάστορα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μήπως ξέρετε να μου πείτε πόσο περίπου θα κόστιζε μια επαναπεριέλιξη (για τάση σε χαμηλότερες στροφές) σε ειδικό μάστορα;
    Για τι είδους μοτέρ δεν είπες .... π.χ. το παρακάτω στο φτιάχνει και με 2 ευρώ
    http://www.youtube.com/watch?v=535A_BmkcJg

    Και μην ξεχνάμε από όσα διάβασα , δεν υπάρχουν ειδικοί για την κατασκευή τέτοιου μοτέρ και αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχουν τύποι υπολογισμών σε τέτοιες κατασκευές και ότι δημιουργείται ..... γίνεται κατόπιν πρακτικών δοκιμών. Αλλά και σε συνδυασμό με άλλες παραμέτρους.

    Άλλο παράδειγμα ....
    εμείς στα δυναμό αυτοκινήτου π.χ. προσπαθούμε να αλλάξουμε το σύρμα που είναι 1,20 διάμετρο .... σε 0.50 κτλ
    Όμως η εταιρία Air-X κατάφερε να κάνει το ίδιο δυναμό με σύρμα 1.20 να παράγει ικανοποιητικά . Πως? ... απλά με καλά αεροδυναμικά πολύστροφα πτερύγια και μείωση του πάχους του στάτη της περιέλιξης στο τριπλάσιο (λιγότερο) από του αυτοκινήτου.
    Πολύ σωστά απαντήθηκε και στο μήνυμα #32.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Για δυναμό αναφέρομαι...στοιχεία περισσότερα δεν ξέρω ακόμα για να ενημερώσω, θα μου έρθει σε καμιά βδομάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μήπως ξέρετε να μου πείτε πόσο περίπου θα κόστιζε μια επαναπεριέλιξη (για τάση σε χαμηλότερες στροφές) σε ειδικό μάστορα;
    Ενδεικτικα , ειχα ενα καμμενο μονοφασικο μοτερ 3/4 του ιππου, (550 βατ περιπου), απο το οποιο αφαιρεσα την καμμενη περιεληξη, και τοδοσα στον μαστορα για νεα . Ζητησα τριφασικη , 8 πολικη με συρμα 0,5μμ, και 85 σπειρες ανα πηνειο. Μου πηρε 50 ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!
    By giwrgosauto in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 17:19
  2. Αγορα πολυμετρου για αρχαριο
    By lyrist13 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 18:33
  3. Κατασκευη λαμπατου για αρχαριο!!
    By Mixalis xania in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 23:17
  4. Ξεκινημα AVR για αρχαριο
    By dimikere in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας