Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Προτάσεις ανεμογεννητριας για αρχαριο σαν εμενα!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή Προτάσεις ανεμογεννητριας για αρχαριο σαν εμενα!

    Για να εχω με κάτι να ασχοληθω....

    Στην περιοχή μου εχουμε αρκετους ανεμους μερα νυχτα... ( δεν εχω μετρήσει μποφορ! ).Τί κινητήρα θα χρειαστώ για μια ανεμογενητρια η οποία θα φορτιζει μια μπαταρία ( και τι ειδους να ειναι αυτή; ) και θα δίνει ρευμα σε μια λαμπα ( ποσα watt να είναι; )

    Σαν αρχάριος που ειμαι τι θα προτείνατε για αρχή ωστε να μπω στο νόημα....

    Ακουω επίσης πολλα και διαβαζω για δυναμο αυτοκινητου και κινητηρες πλυντηριων αλλα σκορπια πράγματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Η καλύτερη ιδέα για αρχή είναι να διαβάσεις κάποιους ολοκληρωμένους οδηγούς από άτομα που έφτιαξαν κάτι τέτοιο από το 0.
    ΠΧ αυτό http://www.thekevdog.com/projects/wind_generator/
    Αν έχεις ερωτήσεις ρώτα, μπορώ να βοηθήσω μέχρι κάποιο σημείο, εγώ έχω μία έτοιμη από μοτέρ ηλεκτρικού διαδρόμου η οποία όμως δεν αποδίδει καλά λόγω καταπονημένου μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν αρχάριος που ειμαι τι θα προτείνατε για αρχή ωστε να μπω στο νόημα....
    Να ψάξεις σε παλαιότερα θέματα όπου υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το θέμα που ρωτάς που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Εχω δει τα θέματα αλλα δεν δινουν συγκεκριμενες πληροφοριες.Πολλες φορες ξεφευγουν αρκετα εκτος του θέματος.

    Αυτο που θέλω να μαθω είναι τι μοτερ να χρησιμοποιησω/αγορασω τι μπαταρια ωστε να φορτιζετε και τυχον αλλα κυκλωματαπου ειναι αναγκαια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Διάβασες τον οδηγό; Αν σε ενδιαφέρει όντως μην τεμπελιάσεις στην αρχική έρευνα, ακόμα κι αν βλέπεις κενά ή δεν καταλαβαίνεις και πολλά, άλλες σελίδες ή θέματα εδώ μέσα θα σου λύσουν τις απορίες. Πάρε μια σφαιρική άποψη και αν κολλήσεις ρωτάς.
    Πάρε κι άλλο υλικό

    http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/
    http://www.otherpower.com/otherpower_wind_tips.html
    Άλλο πράγμα να ρωτάς γενικά κι άλλο να έχεις συγκεκριμένες απορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Εστω οτι θέλω να αναψω μια λαμπα 40 watt.Τι κινητήα θα πρεπει να επιλέξω ( ποια στοιχεία πρεπει να δω ωστε να μπορεσει να αναψει την λάμπα; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτική ερώτηση για το θέμα της ανεμογεννήτριας.
    Ας στα πω γενικά να πάρεις μια γενική ιδέα.
    Για να παράγει η ανεμογεννήτρια χρειάζεται μια γεννήτρια ή ένα μοτέρ που να μπορεί να παράγει ενέργεια όταν περιστραφεί.
    Τα μοτέρ που δουλεύουν είναι μοτέρ συνεχούς (ηλεκτρικός διάδρομος) και μοτέρ εναλλασσόμενου με μόνιμους μαγνήτες. Μερικοί ίσως προτείνουν δυναμό αυτοκινήτου αλλα αυτό χρειάζεται περιέλιξη ώστε να αποδίδει σε χαμηλότερες στροφές και ενδεχομένως ιμάντες και μειωτήρες ή πως τους λένε (είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για δυναμό).
    Για να περιστραφεί το όποιο μοτέρ χρειάζεσαι πύργο στήριξης, ουρά περιστροφής+ τρόπο περιστροφής με ρουλεμάν, στρογγυλό δίσκο στον οποίο να καρφωθούν οι λεπίδες και λεπίδες. Όλα φτιάχνονται, π.χ. οι λεπίδες από ξύλο ή σωλήνα PVC, ο πύργος από μεταλλικούς σωλήνες, το ρουλεμάν μπορεί να είναι από τροχό καροτσιού ή από ρόδα ποδηλάτου.

    Τώρα έχεις ένα σύστημα που μπορεί να παράγει ενέργεια (πόση ενέργεια΄εξαρτάται από το μοτέρ και τα υπόλοιπα).
    Τι θες τώρα:

    -Μπαταρίες να φορτίσεις. Αν θες να την βγάλεις φτηνα, μπαταρίες αυτοκινήτου μεταχειρισμένες (δεν αντέχουν σε βαθιές εκφορτίσεις, έχουν μικρή διάρκεια ζωής έτσι κι αλλιώς). Αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω μπαταρίες φωτοβολταικών, π.χ. AGM lead acid βαθιας εκφόρτισης.
    - Ρυθμιστή φόρτισης. Χρησιμοποιείται και στα φωτοβολταικά, βασική του λειτουργία να παρακολουθεί την τάση εισόδου και την τάση της μπαταρίας και να αναπροσαρμόζει την είσοδο έτσι ώστε να μην υπερφορτιστεί η μπαταρία (δηλαδή κόβει είσοδο αν η μπαταρία γεμίσει) αλλά και να προσαρμόζει τα όποια φορτια (λάμπες κλπ) ώστε να μην αποφορτίσουν την μπαταρία κάτω από μια συγκεκριμένη τάση.
    -Φορτία, π.χ. λάμπες, ινβέρτερ που θα σου δώσει χρήσιμο ρεύμα AC αν θες, κ.α.
    -Ασφάλειες για προστασία μπαταρίας/φορτίων και γενικότερη σωστή ηλεκτρολογική καλωδίωση
    - Ειδικά για ανμεογεννήτρια χρειάζεσαι συστήματα προστασίας από υπερβολικούς ανέμους (π.χ. μηχανικό φρένο) και σύστημα φορτίου για όταν η μπαταρία γεμίσει. Για να το πω απλοϊκά, η μπαταρία είναι το μέσο που διατηρεί την ανεμογεννήτρια σε λογικές ταχύτητες (λειτουργεί σαν φορτίο της). Αν η μπαταρία γεμίσει, δεν υπάρχει τίποτα να φρενάρει την ανεμογεννήτρια και αυτή μπορεί να πιάσει ταχύτητες που θα σπάσουν τον άξονα, τις ακτίνες και μπορέι να προκαλέσουν ατύχημα. Συνήθως χρησιμοποείται αντιστάτης φορτίου χαμηλής αντίστασης αλλά με ισχύ αρκετή (θα παράγει θερμότητα). Προφανώς θα υπάρχει και σύστημα τροπής της ανεμογεννήτριας στον αντιστάτη όταν η μπαταρία γεμίσει. Μερικοί φορτιστές το κάνουν.

    Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι. Επίσης ρισκάρω να τις ακούσω από άλλους συμφορουμίτες για την απλοικότητα των περιγραφών και για πιθανές παραλείψεις, αλλά θέλω να σου δείξω ότι το θέμα δεν είναι απλό. Χρειάζεσαι τυπικές γνώσεις ηλεκτρονικών ή διάθεση να τα ψάξεις όλα. Δεν είναι ένα χόμπι των 3 ημερών. Εγώ ξεκίνησα με το πρώτο λινκ που σου έδωσα και σταδιακά έμαθα κι άλλα.

    Παρεμπιπτόντως ακόμα ψάχνομαι για οδηγό μετατροπής δυναμό για δεύτερη κατακόρυφου άξονα ανεμογεννήτρια. Κι έχω κι ένα μοτέρ που δεν έχω ιδέα αν θα μπορούσε να αποδώσει και πως, αλλά θα ζητήσω βοήθεια σε άλλο θέμα για αυτό.

    20092012479.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    αρκετα καλο το ποστ σου! Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα μου;Οτι για να καταλαβω τα σχετικα με τα watt και τ volt που παραγει η ανεμογεννητρια θα πρεπει να διαβασω ολη τη wikipedia για να βγει ακρη!Μηπως εχεις καποιο λινκ που περιγραφει συνοπτικα τα βασικα τουλαχιστον σχετικα με τον ηλεκτρισμο του μοτερ η καποιο διαγραμμα σχετικα με το πως πρεπει να συνδεθουν ολα τα παραπανω που περιγραφεις μεταξύ τους;

    σιγα σιγα κατι πιστευω οτι θα κανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Τα λινκς που σου έδωσα τα αναλύουν όλα σε βήματα. Αν το πρώτο σου άφησε απορίες, δες το δεύτερο και το τρίτο.
    Για να σου πω τα σχετικά με το μοτέρ, μπορώ μόνο να αναλύσω το μοτέρ που έχω (δεν ξέρω πολλά για αυτό και ψάχνομαι ακόμα).
    Το μοτέρ είναι από ηλεκτρικό διάδρομο. Το συγκεκριμένο παράγει 230 V DC στις 4650 στροφές. Το DC σε έντονη γραφή, έχει σημασία. Αν το περιστρέψεις δηλαδή στις 4650 θα δώσει περί τα 230 VDC. (Αυτό όμως δεν ισχύει για όλα τα μοτέρ που ταιριάζουν σε ανεμογεννήτρια)
    Φυσικά ο άνεμος δεν το γυρνά τόσο γρήγορα αλλά και πάλι δίνει πάνω από 14 που θέλουν οι μπαταρίες για να φορτίσουν.
    Πέρα της τάσης όμως, υπάρχει και η ένταση του ρεύματος.
    Η ισχύς είναι το γινόμενο της τάσης επί την ένταση. Η ένταση δείχνει, απλοικά, με τι ρυθμό φορτίζεις την μπαταρία. Το μοτέρ μου λόγω ηλικίας δεν δίνει πάνω από 2Α με τίποτα ούτε σε τυφώνα, άρα έχω μια απόδοση 2Α*14V= 28W και μόνο όταν φυσάει. Τόσο χαμηλά!

    Για άλλα μοτέρ δεν ξέρω να σου πω. Κάποια, με πολλή δουλειά θα αποδίδουν φοβερά. Σε γενικές γραμμές όμως, αν το κάνεις κάντο κυρίως για την εμπειρία. Δεν συγκρίνεται μια ανεμογεννήτρια σε παραγωγή με ένα φωτοβολταικό.

    Πρέπει όπως καταλαβαίνεις να το ψάξεις λίγο. Νομίζω κάπου στο φόρουμ υπάρχουν χρήσιμα λινκς με pdf για να μάθεις τα βασικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xarda
    Όνομα
    xarda
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    θα ηθελα ενα σχολιασμο σχετικά με αυτο:


    Με τον παρακατω τροπο βλεπουμε αν το μοτερ μας ειναι καταλληλο για ανεμογεννητρια
    Διαιρούμε τον αριθμό των στροφών του (RPM) στην ονομαστική του ισχύ, με την ονομαστική του τάση. Το πηλίκο που προκύπτει θα πρέπει να είναι περίπου 20. Παράδειγμα: Έστω ότι έχουμε ένα μοτέρ συνεχούς ρεύματος (DC) με ονομαστική ισχύ 1.500W και τάση 110V στις 2.200 στροφές το λεπτό. Διαιρούμε 2.200 δια 110, οπότε το πηλίκο είναι 20 και το μοτέρ είναι κατάλληλο για ανεμογεννήτρια.
    και το link


    Ψαχνωντας βρηκα διαφορα μοτερ απο σκουτεράκια οπως αυτα

    Το ερωτημα μου είναι αν υποθεσουμε πως επιλέγουμε το μοτερ με χαρακτηριστικά:

    1) 48V
    2) 1000W
    3) Motor speed: 3000RPM

    συμφωνα με το παραπάνω θα εχουμε: 3000 / 48 = 62.5 !!!! αποτελεσμα που απεχει υπερβολικα απο το πηλικο = 20 που υποτιθεται πως ειναι ιδανικο για ανεμογεννητρια.

    Το συμπερασμα λοιπον ειναι πως το μοτερ ειναι ακαταλληλο;;;;








    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!!
    By giwrgosauto in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 17:19
  2. Αγορα πολυμετρου για αρχαριο
    By lyrist13 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 18:33
  3. Κατασκευη λαμπατου για αρχαριο!!
    By Mixalis xania in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 23:17
  4. Ξεκινημα AVR για αρχαριο
    By dimikere in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας