Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Περιστασιακό πρόβλημα με DC LED λάμπες σε φωτισμό οικοπέδου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή Περιστασιακό πρόβλημα με DC LED λάμπες σε φωτισμό οικοπέδου

    Καλησπέρα παιδιά.

    Χρησιμοποιώ ένα μικρό πάνελ 60W (και μια σχεδόν άχρηστη ανεμογεννήτρια DIY) σε συνδυασμό με 2 12V μπαταρίες κυρίως για φωτισμό οικοπέδου. Οι λάμπες είναι οι ακόλουθες
    http://www.ebay.com/itm/New-500-lm-2...item3a7b4a1cb5

    Το καλοκαίρι το σύστημα δούλευε ρολόι με 6 λάμπες σε αποστάσεις 10-15 μέτρα και έμενε και ενέργεια για φόρτιση 2 νέτμπουκ. Τώρα που ο χειμώνας πλησιάζει και η ηλιοφάνεια τις τελευταίες μέρες έπεσε άρχισαν τα προβλήματα. Ας εξηγηθώ όμως:

    Η δικτύωση είναι η εξής (θαυμάστε τις μοναδικές μου σχεδιαστικές ικανότητες)
    wiring setup.JPG

    Το καλώδιο είναι αρκετά χοντρό αντέχει 5Α ενώ καταναλώνω το πολύ 1.5Α. Δεν θυμάμαι να σας πω διατομή. Χρησιμοποιώ κλέμες για τις ενώσεις και γενικώς δεν έχει τσαπατσοδουλειές.
    Οι υποδοχές για τις λάμπες 1,2 και 3 δέχονται ίδια τάση με την έξοδο της μπαταρίας. Αλλά κάθε λάμπα που προσθέτω αφαιρεί περί τα 0.15V (πτώση τάσης; ). Μέχρι εδώ ας πούμε καλά.
    Στις υποδοχές των 4,5 και 6 φτάνουν 0.09V λιγότερα από την μπαταρία πάντα. Σε συνδυασμό με το 0.15V πτωσης κάθε λάμπας που προηγήθηκε, σε μέρες με σχετικά χαμηλή απόδοση όταν και δεν φόρτισε η μπαταρία τελείως, μετά από κάνα 4ωρο λειτουργίας (χρησιμοποιώ προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη και αυτήν την εποχή οι λάμπες είναι 13 ώρες on και 11 ώρες off) οι λάμπες αρχίζουν να αναβοσβήνουν, περίπου κάθε 8 δευτερόλεπτα.
    Προσοχή εδω, δεν μιλάμε ότι έπεσε η τάση και έσβησε ο ρυθμιστής τα φορτία. Ο ρυθμιστής συνεχίζει να δίνει, αλλά στις λάμπες φτάνουν τόσο λίγα πλέον που βρίσκονται στο μεταίχμιο μεταξύ on και off. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αλλά είναι πολύ ντροπιαστικό να αναβοσβήνει όλος ο εξωτερικός φωτισμός σαν φωτορρυθμικό.

    Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αγορασα 2 ωραίες εξωτερικές απλίκες για προσθήκη 2 λαμπών ακόμα, πολύ φοβάμαι ότι θα έχω μεγαλύτερα προβλήματα...
    Οι ερωτήσεις μετά το κατεβατό:
    1. είναι λογική η συμπεριφορά των LED ή πρόκειται για αναμενόμενα προβλήματα από χαμηλής ποιότητας προϊόν;
    2. φταίει η καλωδίωση μου; Μήπως η τοπολογία και το στυλ των διακλαδώσεων είναι λάθος;
    3. Θεωρώ ότι οι λάμπες μου δεν είναι πολλές, κάνω λάθος; Οι αποστάσεις μου είναι απαγορευτικές;
    4. Μήπως τελικά το duty cycle των λαμπών το χειμώνα είναι απαγορευτικό;
    5. Τις ημέρες με ηλιοφάνεια (βλέπε καλοκαίρι) οι μπαταρίες φορτίζουν αρκετά γρήγορα, και σκεφτόμουν να φορτίζω καμιά τρίτη αυτοκινήτου από αυτές (με προσθήκη αντιστάτη φορτίου ώστε να περιορίζω το ρεύμα φόρτισης). Είναι σωστή τακτική;

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο και σας παρακαλώ αν έχετε καμιά συμβουλή να δώσετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Οι λάμπες που δείχνεις είναι: New 500 lm 29 SMD 5050 LED Warm White 5 W MR16 LED Bulb 220-240 V

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Α σόρυ δεν είναι ακριβώς αυτές που είχα παραγγείλει επειδή δεν τις βρήκα με μια ματιά.
    Οι λάμπες είναι κανονικά 12V DC, βρήκα λινκ τώρα
    http://www.ebay.com/itm/5W-MR16-Whit...item33684cf758

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Τροφοδότησε μια λάμπα LED με τάση από ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό και παρατήρησε την συμπεριφορά της. Συνήθως κάτω από τα 12V θα μειώνεται η φωτεινότητα και κάποια στιγμή θα σβήσει. Μέτρα την τάση στην οποία έσβησε. Αν είναι κάτω από 10.5V δεν φταίνε τα LED.

    Το πιο πιθανό είναι να "κόβει" την έξοδο ο ρυθμιστής/φορτιστής γιατί θεωρεί ότι περαιτέρω εκφόρτιση θα χαλάσει τις μπαταρίες. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θέλεις υπολογισμό του συστήματος για αύξηση της αυτονομίας. Γράψε μας τον τύπο του φορτιστή και το είδος των μπαταριών για να δώσει γνώμη και κάποιος "αντιπρόσωπος του ήλιου" (τεχνικός φωτοβολταϊκών).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Ρυθμιστής http://www.ebay.com/itm/10A-12V-24V-...item3a78f551fc
    Μπαταρίες 2 παράλληλα SP 12-26 http://www.systems-sunlight.com/uplo.../SPG_12-26.pdf < pdf link δίνει SPG 12-26 ίδιες φαίνονται


    Ο ρυθμιστής κόβει στα 10.5 και επαναφέρει στα 11.8 περίπου. Το αναβοσβήσιμο δεν δικαιολογεί τον ρυθμιστή να βγάζει εκτός το φορτίο, επειδή είναι πολύ σύντομο, Έχω δει τον ρυθμιστή να προστατεύει την μπαταρία σε κάτω από 10.5 και αργεί να επαναφέρει τα φορτία μέχρι να φορτίσουν λίγο οι μπαταρίες.
    Δεν έχω εδώ ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό αλλά ξέρω ότι όταν η λάμπα αρχίζει να αναβοσβήνει είμαστε ήδη κοντά στα 9-9.5V.
    Για αυτό φοβάμαι ότι η λάμπα δυσανασχετεί στη συνεχή χρήση αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω, αφού δεν συνέβαινε το καλοκαίρι σε 10ωρη χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    στο 4ωρο που αρχιζει το πανυγυρι τι ταση εχεις?
    εχεις επισης 5w*6 λαμπες* 13 ωρες=390wh.Ποσα πιστευεις οτι αποδιδει το πανελ αυτον τον καιρο?που εχει και συννεφιες?

    κανε και ενα bypass και καταργησε τον ρυθμιστη,να μας φυγει και η απορια αν κανει αυτος τα νουμερα,που δεν το νομιζω.
    η λαμπα δεν νομιζω να κανει νουμερα,γιατι στο κανουν ολες,επισης πιο πολυ πιθανοτητα εχει να γινει με ζεστες και οχι με κρυα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Γύρω στα 11.2 νομίζω ξεκινούν να κάνουν κόλπα οι λάμπες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω και τις 6 τώρα. Από όταν άρχισαν όλα αφαιρώ μία κάθε βράδυ απόψε είμαι με 3 για να δούμε. Τελικά μήπως όντως φταίνε τα επίπεδα φόρτισης, το πάνελ δεν επαρκεί για το χειμώνα, και δεν έχουμε και αέρα ακόμα γμτ
    Με έχει μπερδέψει το πράγμα αρκετά.
    Εσείς λέτε ότι μάλλον δεν φταίνε οι λάμπες και τείνω να συμφωνήσω, το καλοκαίρι ήταν καλά. Η δικτύωση από άποψη αποστάσεων κλπ είναι εντάξει;
    Και κάτι άλλο που θυμήθηκα ρε παιδιά, 0.15V από κάθε λάμπα χασούρα δεν βγαίνουν τα μαθηματικά για πάνω από 10 λάμπες σε ένα σύστημα, περίεργα πράγματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Η αιτία του προβλήματός σου είναι η προφανής.
    Το πάνελ είναι πολύ μικρό για αυτή την περίοδο και η μπαταρία επίσης.
    Διπλασίασε τα για αρχή.....αφού είσαι πλέον "εγκλωβισμένος" να προσθέτεις όμοια πράγματα. Θα χάσεις την μπαταρία σου πρόωρα αν συνεχίσεις έτσι όλο τον χειμώνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Ναι το αντιλαμβάνομαι, έχεις δίκιο.
    Ωστόσο, κακή εποχή για έξοδα. Θα αφαιρέσω λάμπες προς το παρόν μέχρι να αποταμιεύσω αρκετά για πάνελ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 14:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 00:24
  3. ZD-916 Πρόβλημα με τον φωτισμό στο Display..!!!!
    By P@s@ris! in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 19:22
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  5. Βιβλίο αποκλείστικά για LED φωτισμό-ένδειξη
    By patridas595 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 14:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας