Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: ΠΑΝΕΛ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ

  1. #11
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη legatusgr
    Όνομα
    Μιχαηλ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    MRF, BLY , 2 811 η 504?
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ναι.. σιγουρα εχεις φτιαξτει δυο.... αυτα ΔΕΝ βαζουν αερα μεσα στον χωρο... μα καλα τα εφτιαξες και δεν ξερεις οτι δεν βαζουν αερα μεσα στον χωρο???

    Λοιπον για να μην μπερδευομαστε αυτα τα δυο εχω φτιαξει και φυσικα δεν εχουν σχεση με την υπερυθρη αλλα με το θεμα του jimnaf. Εκμεταλευομενος την αρχη λειτουργιας του ηλιακου θερμοσιφωνα , θερμαινεις αερα και το διοχευτευεις στο εσωτερικο του σπιτιου σου σαν συμπληρωματικη θερμανση. Το 1ο στο βαθος το εφτιαξα το 2008 και το δευτερο τελος του 2010 ενω το 3ο προγραμματιζεται για το 2013. Απο τα αποτελεσματα του 1ου σχεδιαστηκε βελτιωμενο το 2ο κλπ. Απο τις αρχες του 1900 υπαρχουν καταχωρημενες εφευρεσεις στην αντιστοιχη υπηρεσια των ΗΠΑ, εχουν γραφτει διδακτορικα και μεταπτυχιακα, ενω εμπορευσιμο τετοιο στις ΗΠΑ κανει κανα 1000ευρω+.Σε πιο απλη μορφη δουλευουν και σαν ξηραντηρια.
    Κατω αριστερα τους διακρινονται τροφοδοτικα απο ΗΥ. Αυτα ουσιαστικα ειναι τα φιλτρα αερα για να φιλτραρεται οτι βαζεις. Τα καλωδια που εχει η ταρατσα ειναι η τροφοδοσια τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Its better to burn than fade away

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον legatusgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (25-11-12)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας γιαεναλλακτικές μορφές θέρμανσης ( το πετρέλαιο πανάκριβο και ο μισθός πανάθλιος ),διάβασα στο internet εκτός των άλλων και για τα πάνελυπέρυθρης ακτινοβολίας.
    Έγραφε πολλά και καλά. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι το πώς λειτουργεί ακριβώς.
    Γνώριζαγια θέρμανση υπερύθρων που ακτινοβολούσαν ειδικές λάμπες. Αυτό εδώ το πράμα πωςακτινοβολεί ? σα κορνίζα είναι μεγάλου μεγέθους που εσωτερικά έχει ανθρακονήματα.

    Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά... έχω την εντύπωση οτι μπερδεύεστε. Τα υπέρυθρα θερμαντικά σώματα δεν έχουν καμία σχέση με τα ηλιακά που αναφέρετε από το 2ο post και μετά. Μιλάμε για ένα panel τύπου κάδρο που απλά συνδέεται στην πρίζα και καταναλώνει από 400W μέχρι 1.000+ ανάλογα το panel και τις απαιτήσεις του χώρου. Για ένα μικρό υπνοδωμάτιο δεν χρειάζονται πάνω από 400-600W.

    Το μήνυμα μου σχετίζετε με την πρόθεση του marder για εναλλακτική μορφή θέρμανσης.
    Τα πάνελ υπερύθρων στην ουσία είναι για πέταμα , η έστω για μια γρήγορη απόψυξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.

    Ισως αν ειχες ακολουθησει την σωστη διαδικασια απο την αρχη, να μην ειχες απογοητευτει τοσο...
    Ποια ειναι η σωστη διαδικασια θα ρωτησεις.

    !!! Forum Search !!! Ειναι επανω δεξια, παντα εκει και παντα προθυμη.
    Αν εβαζες μονο την λεξη "ΥΠΕΡΥΘΡΗ" θα εβλεπς στην πρωτη σελιδα, τα παρακατω:

    ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
    ΣΟΜΠΑ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από legatusgr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λοιπον για να μην μπερδευομαστε αυτα τα δυο εχω φτιαξει και φυσικα δεν εχουν σχεση με την υπερυθρη αλλα με το θεμα του jimnaf. Εκμεταλευομενος την αρχη λειτουργιας του ηλιακου θερμοσιφωνα , θερμαινεις αερα και το διοχευτευεις στο εσωτερικο του σπιτιου σου σαν συμπληρωματικη θερμανση. Το 1ο στο βαθος το εφτιαξα το 2008 και το δευτερο τελος του 2010 ενω το 3ο προγραμματιζεται για το 2013. Απο τα αποτελεσματα του 1ου σχεδιαστηκε βελτιωμενο το 2ο κλπ. Απο τις αρχες του 1900 υπαρχουν καταχωρημενες εφευρεσεις στην αντιστοιχη υπηρεσια των ΗΠΑ, εχουν γραφτει διδακτορικα και μεταπτυχιακα, ενω εμπορευσιμο τετοιο στις ΗΠΑ κανει κανα 1000ευρω+.Σε πιο απλη μορφη δουλευουν και σαν ξηραντηρια.
    Κατω αριστερα τους διακρινονται τροφοδοτικα απο ΗΥ. Αυτα ουσιαστικα ειναι τα φιλτρα αερα για να φιλτραρεται οτι βαζεις. Τα καλωδια που εχει η ταρατσα ειναι η τροφοδοσια τους.
    Ωραία δουλειά! τα είδα στο youtube και έλεγα να ανοίξω θέμα με ηλιακά αερόθερμα, συνήθως τα έφτιαχναν με κουτάκια απο αναψυκτικά που τα έβαφαν μαύρα και ένα μοτέρ και είναι έτοιμο.
    Τι απόδοση έχεις? δηλαδή ένα τέτοιο σου ζεσταίνει ένα δωμάτιο τη μέρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντησή σου. Όντως πολύ ενδιαφέροντα τα λινκ. Αν τα έβαζες στην αρχή όλα θα ήταν καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας γιαεναλλακτικές μορφές θέρμανσης ( το πετρέλαιο πανάκριβο και ο μισθός πανάθλιος ),διάβασα στο internet εκτός των άλλων και για τα πάνελυπέρυθρης ακτινοβολίας.
    Έγραφε πολλά και καλά. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι το πώς λειτουργεί ακριβώς.
    Γνώριζαγια θέρμανση υπερύθρων που ακτινοβολούσαν ειδικές λάμπες.
    Αυτό εδώ το πράμα πως ακτινοβολεί ? σα κορνίζα είναι μεγάλου μεγέθους που εσωτερικά έχει ανθρακονήματα.

    Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??

    Φίλε marder
    Θέλω και εγώ να σου πω, ότι ο τίτλος του θέματος από μόνος του, δεν καθορίζει ξερά μια συζήτηση που γίνεται.
    Οι πρώτες σου λέξεις, στην εξήγηση αυτού που αναζητάς, πιθανόν να ήταν λανθασμένες και μας οδήγησαν και σε λανθασμένες απαντήσεις.
    Δεν νομίζω να θεωρείς τα πάνελ υπέρυθρης, εναλλακτική λύση,ως προς το πετρέλαιο........ και η ΔΕΗ πανάκριβη είναι.
    Θεωρώ λοιπόν, ότι οι απαντήσεις που δόθηκαν ήταν σωστές κατά70% εκτός από 1 - 2 που έκαναν λίγο πλάκα που κατά την γνώμη μου χρειάζεται πότε πότε.
    Την επόμενη φορά θα φοβάμαι να σου απαντήσω, μήπως από παρανόηση βγω εκτός θέματος .
    Πάντα φιλικά !!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.
    λοιπόν τα πάνελ που λές είναι απλά ηλεκτρικές αντιστάσεις, δηλαδή όσο λένε τόσο καταναλώνουν , ξέρεις πόσο κάνει η κιλοβατόρα και υπολογίζεις,
    οι κατασκευαστές τους ισχηρίζονται ότι οι αντιστάσεις είναι καλυμένες με ένα ειδικό υλικό που μεταφέρει τη θερμότητα με υπέρυθτη ακτινοβολία και όχι με τον αέρα!
    άρα σε ζεσταίνει απευθείας στο σώμα σου χωρίς να ζεσταίνει τον αέρα , άρα είναι οικονομικό γιατί δεν σπαταλά ενέργεια στο άερα
    λογικά θα έχουν και ειδικό υπέρυθρο θερμοστάτη γιατί οι κοινοί θερμοστάτες μετράνε θερμοκρασία του αέρα
    Γενικα απο τη φυσική ξέρουμε οτι κάθε σόμπα που εκπέμπει θερμότητα εκπέμπει και υπέρυθρη ακτινοβολία για αυτό λειτουργούν και οι υπέρυθρες κάμερες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη geronimo
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ξάνθη
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geronimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, έχω μία TH 450, και δύο 4-1000, θα κάνουν δουλειά για δωμάτιο 12 τμ?

    http://tubedata.milbert.com/sheets/088/4/450TH.pdf 90 watt νήμα

    http://www.radiowrench.com/sonic/so02018.html 157,5 watt νήμα *2 315 watt

    Άσε που φωτίζουν κιόλας...........

    Τώρα που λύθηκε το θέμα του φίλου, για την υπέρυθρη θα μου λύσει κανείς την απορία αν θα ζεσταθώ με αυτές?
    Έχω βέβαια και κάτι μικρές (6L6-EL 504-6146-813-4400 και κάτι EEC82).

    Υ.Γ.Πάντος εγώ από πέρυσι έβαλα ξυλόσομπα με φούρνο στο διαμέρισμα, γιατί με την ΔΕΗ εκεί που θα πάει του χρόνου 30% αύξηση δέν μας σώνει τίποτα..........με το χάι - χάι....

    Άντε τα έκανα 100 τα μυνήματα, να τα χιλιάσω......έχω και τα γενέθλια μου σήμερα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη legatusgr
    Όνομα
    Μιχαηλ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    MRF, BLY , 2 811 η 504?
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Picdev...Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος χωρις βεβαια να αντικαθιστα πληρως ενα θερμαντικο σωμα.Αν δεν ανοιξεις θεμα για αυτο, καθοτι ειμαστε Off topic μπορω να σου πω λεπτομερειες σε κανενα mail

    0 Not allowed! Not allowed!
    Its better to burn than fade away

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 13:05
  2. Ανιχνευτης ακτινοβολιας
    By lynx in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 18:52
  3. ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
    By Terikan in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 02:07
  4. Ερωτηση περι ακτινοβολιας
    By MAKHS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-11, 14:47
  5. Μετρηση εντασης ηλιακης ακτινοβολιας
    By lakismak in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-09, 16:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας