Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Inverter

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Καλα ετσι το ξερω και εγω
    Αλλωστε εχουμε κανει μερικες εγκαταστασεις....

    Μου φανηκε αλλοκοτο αυτο με το ρολοι που γυρναει αναποδα γιαυτο ρωτησα...
    Γιαυτο παραξενευτηκα και με την αδεια για να κανεις κατι τετοιο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #22
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω εγώ τους τελευταίους 9 μήνες. Όταν δεν έχεις κατανάλωση, ο μετρητής όντος γυρίζει ανάποδα και αφαιρεί όσες κιλοβατώρες έχει δώσει το inverter.
    Πριν προχωρήσει κάποιος στην αγορά τέτοιου inverter, θα πρέπει να έχει υπόψη αυτά που έγραψε ο genesis στο ποστ #11. Από τη δική μου πλευρά έχω να πω ότι το μηχάνημα υποφέρει από κάποια προβληματάκια που αν δεν τα χειριστείς σωστά, οδηγούν στην καταστροφή του.
    1. Στην είσοδο, έχει έναν πυκνωτή 4700 μF, ο οποίος σε ισχύ πάνω από 50 W ζεσταίνεται υπερβολικά, λόγω μεγάλης κυμάτωσης. Κάποια στιγμή ο πυκνωτής μοιραία παραδίδει πνεύμα και όλο και κάποιο FET αρπάζει λόγω ταλαντώσεων και μετά ψάξε βρες τι άλλο έχει πάρει μαζί του. Το πρόβλημα λύνεται με τοποθέτηση εξωτερικού πυκνωτή 22000 μF κοντά στις μπόρνες.
    2. Ο βαθμός απόδοσης του inverter είναι περίπου 80% για ισχύ εξόδου μέχρι 140W και πέφτει μέχρι 72% στην μέγιστη ισχύ που είναι τα 235W. Ο μετασχηματιστής που έχει μέσα ζεσταίνεται και αυτός πάρα πολύ με αποτέλεσμα το inverter να κόβει μέχρι το μικρό ανεμιστηράκι να κρυώσει λίγο την κατάσταση. Όμως που θα πάει αυτή η δουλειά; Η μόνωση του σύρματος του κακοπλεγμένου μετασχηματιστή μέσα στο καλοκαίρι ίσος λιώσει (ειδικά του δευτερεύοντος) και τότε έχουμε ένα ωραίο βραχυκύκλωμα και τότε αντίο FET. Για ισχύ μέχρι 150W, πρέπει να βγεί το καπάκι και στη θέση του να τοποθετηθεί ένα ωραίο ανεμιστιράκι 12 εκατοστών. Για μέγιστη ισχύ αλλά και για καλύτερη απόδοση, πρέπει να πλεχτεί ο μετασχηματιστής από την αρχή με πιο χοντρά σύρματα. Ήταν η πρώτη παρέμβαση που του έκανα και παρατήρησα αύξηση του βαθμού απόδοσης, και έφτανε κοντά στο 85 με 87%.
    3. Καλό θα ήταν να τοποθετηθεί μία ασφαλειοθήκη για εξωτερική ασφάλεια στη γραμμή των 220V. Η εσωτερική ασφάλεια που έχει, και είναι κολλημένη επάνω στη πλακέτα, είναι υπερβολικά μεγάλη κατά τη γνώμη μου, 6,3A αν θυμάμαι καλά. Εγώ έβαλα 1,6A και έβαλα και ένα δεύτερο βαρίστορ για πρόσθετη ασφάλεια.
    Μέχρι τώρα δεν έχει πάθει τίποτα και είμαι ικανοποιημένος...... μετά από όλες αυτές τις μοντίφες.
    Γιωργο αυτο που εγραψες με προβληματισε αρκετα και ισως να με γλυτωσες απο πιθανη βλαβη που θα μπορουσα να κανω στο δικο μου ινβερτερ.
    Εχω και ενα θεμα με ερωτηση σχετικα με τροφοδοσια ινβερτερ απο μ/τ και γεφυρα με "σχεδον συνεχη" ταση.

    Οταν ειναι μπαταρια συνδεδεμενη επανω στο ινβερτερ αυτη δεν λειτουργει πυκνωτικα;
    Αρχισα να σκεφτομαι μην σκασει και ο πυκνωτης στο δικο μου ινβερτερ απο την κυματωση. Τωρα δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι σωστο να τροφοδοτει καποιος ινβερτερ με ταση που δεν ειναι συνεχη οπως της μπαταριας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα ετσι το ξερω και εγω
    Αλλωστε εχουμε κανει μερικες εγκαταστασεις....

    Μου φανηκε αλλοκοτο αυτο με το ρολοι που γυρναει αναποδα γιαυτο ρωτησα...
    Γιαυτο παραξενευτηκα και με την αδεια για να κανεις κατι τετοιο..
    Φάνη το ξέχασα πως κάνεις και εσύ(σε άλλο θέμα σε είχα διαβάσει) απλά το ξανά διευκρίνισα(τα λέμε στην νύφη να τα ακούει η πεθερά) γιατί πολλές κουβέντες γίνονται με αυτά, και δεν έχουν καταλάβει πολλοί την επικινδυνότητα να πληρώσεις πολλαπλάσια ότι γλίτωσες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    KitMan καλεί Magneto.
    Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι σε inverter που τροφοδοτεί συσκευές off grid.
    Ναι, η μπαταρία λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο πυκνωτικά όπως λες. Εφόσον η μπαταρία είναι αρκετά καλή ώστε να τροφοδοτήσει από μόνη της το inverter για κάποιο χρονικό διάστημα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να σκάσει ο πυκνωτής. Δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να τροφοδοτείς το inverter με μετασχηματιστή, γέφυρα, πυκνωτή, χωρίς μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ναπολέων
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Βερσαλλίες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα, θέλω να βρω inverter για φωτοβολταϊκή εγκατάσταση οικιακής χρήσης που να ανοίγει αυτόματα μόλις ανοίξει κάποιο φως του σπιτιού. Σε αυτόν που χρησιμοποιώ τώρα πρέπει κάθε φορά που θέλω να τραβήξω ρεύμα να ανοίγω τον inverter χειροκίνητα από το κουμπί του. Οπότε εγώ για να αποφύγω αυτό, αλλά και για να μην τον έχω μόνιμα ανοικτό, θέλω μόλις τραβήξει ρεύμα το φορτίο από το σπίτι, να ανοίγει αυτόματα και ο inverter, και αντίστοιχα να κλείνει.
    Έχετε κάτι υπόψη σας ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τα περισσότερα(της προκοπής)ινβερτερ έχουν ελάχιστη κατανάλωση(ma) όταν δεν έχουν φορτίο στην έξοδο. στην ουσία είναι η κατανάλωση που έχει το κύκλωμα για να δει πότε έβαλες φορτίο.
    απλά γράψε ποιο ινβερτερ έχεις να δούμε τι χαρακτηριστικά έχει μήπως δεν σου κάνει και χρειάζεσαι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ναπολέων
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Βερσαλλίες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το παλιό χάλασε οπότε πάω έτσι και αλλιώς για καινούργιο. Η κατανάλωση προφανώς και είναι ελάχιστη όταν δεν τραβάει κάτι άλλο ρεύμα, απλά ρώτησα μήπως και υπάρχει κάτι καλύτερο ή με κάποιον αυτοματισμό καταφέρω αυτό που περιέγραψα παραπάνω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    κάτι καλύτερο από το ελάχιστη που να πάει στο μηδέν? όπως και να το κανείς δεν μπορείς με μηδέν να μπορέσει να ελέγξει πότε αποφάσισες να βάλεις φορτίο διότι αυτό που θα κάνει τον έλεγχο πρέπει κάτι να καταναλώσει και αυτό για να είναι εν ζωή. οπότε δεν ξέρω αν τα παιδιά έχουν κάτι τέτοιο. εγώ πάντως δεν ξέρω κάτι για να βοηθήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ναπολέων
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Βερσαλλίες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ok ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megas napoleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα, θέλω να βρω inverter για φωτοβολταϊκή εγκατάσταση οικιακής χρήσης που να ανοίγει αυτόματα μόλις ανοίξει κάποιο φως του σπιτιού. Σε αυτόν που χρησιμοποιώ τώρα πρέπει κάθε φορά που θέλω να τραβήξω ρεύμα να ανοίγω τον inverter χειροκίνητα από το κουμπί του. Οπότε εγώ για να αποφύγω αυτό, αλλά και για να μην τον έχω μόνιμα ανοικτό, θέλω μόλις τραβήξει ρεύμα το φορτίο από το σπίτι, να ανοίγει αυτόματα και ο inverter, και αντίστοιχα να κλείνει.
    Έχετε κάτι υπόψη σας ????
    Όλα τα σοβαρά μηχανήματα της αγοράς έχουν επιλογή λειτουργίας "χαμηλής κατανάλωσης" όπου το μηχάνημα δεν παράγει συνεχώς ημίτονο.
    Είναι σε κατάσταση stand-by και παράγει 1 ή 2 περιόδους κάθε 1 ή 2 δευτερόλεπτα. Σε αρκετά μηχανήματα είναι ρυθμιζόμενη η ευαισθησία και η συχνότητα που επαναλαμβάνεται η διαδικασία.
    Όταν κάποιο φορτίο συνδεθεί στην εγκατάσταση, o inverter "ξυπνάει" και λειτουργεί συνεχώς όσο διαρκεί το φορτίο.
    Όταν το φορτίο πάψει να καταναλώνει, ο inverter "περιμένει" για μερικά λεπτά και πέφτει πάλι σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης.

    Για ένα τυπικό inverter της κατηγορίας του 1,5kW η κατανάλωση συνεχούς λειτουργίας χωρίς φορτίο μπορεί να είναι γύρω στα 15 - 20W και πέφτει γύρω στα 4 - 10W σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. inverter
    By galileos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 20:57
  2. INVERTER
    By a89fm in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 16:37
  3. Inverter?????
    By classic in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 15:38
  4. inverter
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-10, 17:07
  5. inverter
    By ecomanos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-09, 14:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας