Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Απορεια για συνδεσμολογια ανιχνευτων και μαγνητικων επαφων σε πινακα sigma apollo

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nickbaz
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Απορεια για συνδεσμολογια ανιχνευτων και μαγνητικων επαφων σε πινακα sigma apollo

    Καλησπερα σε ολα τα παιδια στο φορουμ!!εχω δυο αποριες και θα ηθελα να κανω τις εξης δυο ερωτησεις οι οποιες για εσας θα σας φανουν αστειες!!
    Εγω εναν συναγερμο sigma apollo με 6 ανιχνευτες visonic και 11 μαγνητικες επαφες.η πρωτη απορια μου ειναι η εξης:ποσες επαφες μπορω να βαλω σε σειρα
    σε μια ζωνη?υπαρχει καποιος περιορισμος?
    και δευτερον:θελω να βαλω τους ανιχνευτες με τα ταμπερ τους με δυο αντιστασεις,πως μπορω να βαλω παραπανω απο εναν ανιχνευτη με ταμπερ σε μια ζωνη?με τι συνδεσμολογια?αν τα βαλω σε σειρα πρεπει σε καθε ανιχνευτη να βαλω και τις αντιστασεις η μονο στον τελευταιο ανιχνευτη?Ενα σχεδιαγραμμα θα με βοηθουσε παρα πολυ.ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας
    Νικος!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickbaz : 06-11-12 στις 18:19

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολα τα παιδια στο φορουμ!!εχω δυο απορειες και θα ηθελα να κανω τις εξης δυο ερωτησεις οι οποιες για εσας θα σας φανουν αστειες!!
    Εγω εναν συναργεμο sigma apollo με 6 ανιχνευτες visonic και 11 μαγνητικες επαφες.η πρωτη απορεια μου ειναι η εξης:ποσες επαφες μπορω να βαλω σε σειρα
    σε μια ζωνη?υπαρχει καποιος περιορισμος?
    Αν η συνολική αντίσταση που εισάγουν στην ζώνη καλώδια & επαφές δεν ξεπερνούν το 5% της EOL, δεν υπάρχει πρόβλημα. Πρακτικά μπορείς να βάλεις κι άλλες, μην αγχώνεσαι αλλά καλά κάνεις και το εξετάζεις.

    και δευτερον:θελω να βαλω τους ανιχνευτες με τα ταμπερ τους με δυο αντιστασεις,πως μπορω να βαλω παραπανω απο εναν ανιχνευτη με ταμπερ σε μια ζωνη?με τι συνδεσμολογια?αν τα βαλω σε σειρα πρεπει σε καθε ανιχνευτη να βαλω και τις αντιστασεις η μονο στον τελευταιο ανιχνευτη?
    αν ακολουθήσεις την συνδεσμολογία του συνημμένου (ζώνη προγραμματισμένη ως DEOL), θα πρέπει τις tamp επαφές των ανιχνευτών να τις βαλεις σε σειρά με την 2Κ2 και τις ΝC παράλληλα με την 3Κ3.

    Πιο απλό μου φαίνεται - εφόσον θα κάνεις την παραδοχή ότι δεν θα έχεις 24ωρο tamper- να βάλεις τα πάντα σε σειρά δηλαδή σε κάθε ανιχνευτή ΝC1-TAMP1-NC2-TAMP2-...-NCn-TAMPn-2K2

    γενικά θα πρέπει να εχεις στο μυαλό σου ότι εφόσον η ζωνη ειναι προγραμματισμένη ως ΕΟL θα πρεπει σε ισορροπία να βλέπει 2.2ΚΩ, άρα ότι και να βάλεις σε σειρά, παράλληλα κτλ, στην ισορροπία θα πρέπει η συνολική αντίσταση να είναι 2.2κω, συνεπώς αν βαλεις τα πάντα σε σειρά, θα χρειαστείς μία μόνο αντίσταση EOL στο πιο απομακρυσμένο σημείο της γραμμής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nickbaz
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Φιλε γιαννη σε υπερευχαριστω για την απαντηση σου και μου καλυψες πληρως τις αποριες μου!!!
    Να'σαι παντα καλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nickbaz
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παιδια πολυ καλησπερα σας!!!για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να κανω την ερωτηση μου εδω μιας και σημερα εκανα την εγκατασταση του συγκεκριμενου συναγερμου.η ερωτηση μου ειναι η εξης:εβαλα της μαγνητικες επαφες(8 στον αριθμο)σε μια ζωνη σε συνδεσμολογια σε σειρα με την τελευταια επαφη να εχει την αντισταση 2,2ΚΩ.Οταν πηγα να τσεκαρω τις επαφες ανοιγοκλεινοντας τις πορτες με το πολυμετρο(ωμικη αντισταση στο απειρο)οι επαφες δεν λειτουργουσαν.μηπως φταιει η αντισταση στο τελος?εκανα κατι λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    στρατος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    γιαννιτσα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    γεια σου νικο,
    ελενξε αν εχεις καποια παραλληλα με το κυκλωμα σου η αν εχεις βραχυκυκλωμα στην γραμμη
    της ζωνης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχήν πρεπει να είναι όλες σε σειρά μεταξύ τους ΚΑΙ ΟΛΕΣ οι πόρτες κλειστες (ο μαγνητής κοντά) αν έστω και μιά πόρτα ειναι ανοικτή εχεις διακόπη (απειρη αντισταση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nickbaz
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παιδια ολα καλα τελικα!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.να εχετε μια ομορφη κυριακη ευχομαι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Sigma apollo plus και συνδεσεις επεκτασεων
    By γιαν12 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 08:50
  2. Sigma apollo και gsm σύνδεση
    By apogonos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 22:11
  3. Απορεια για Συναγιαρμο παλιο Sigma
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 21:43
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-13, 19:47
  5. ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕΙΡΗΝΑΣ MARS 2000 ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ SIGMA APOLLO
    By dett in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-11, 19:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας