Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: UPS και μπαταριά αυτοκινήτου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή UPS και μπαταριά αυτοκινήτου

    καταρχήν ζητώ συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλα όσο έψαξα (δεν έχω και άπυρο χρόνο) δεν βρήκα κάτι
    και δεύτερων δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το ανοίξω αυτό το θέμα αλλα θεωρώ οτι αφορά και τους κομπιουτεράδες και το βάζω εδώ (αν χρειάζεται ας μετακινηθεί παρακαλώ τους συντονιστές)


    Ξεκινάω με το πρόβλημα και πάω στην θεωρία που αφορά και τους υπολογιστές και ίσως ενδιαφέρει πολλούς.
    Το πρόβλημα ειναι οτι σε μια εγκατάσταση ξυλολεβητα προτάθηκε απο τους "υδραυλικούς" να βάλουμε ενα UPS για λόγους ασφαλείας σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος του κυκλοφορητή.
    Βάζουν λέει ένα UPS τον 50€ και κρατάει τον κυκλοφορητή (130W) σε λειτουργία για 4 ώρες ώστε να καούν τα ξύλα και να μην έχουμε καμιά έκρηξη....
    Εδω μπαίνουν κάποια ερωτήματα:
    -Πόση ωρα μπορεί να κρατήσει ενα UPS τον 50€ (650VA?) τα 130W? γιατι οι κατασκευαστές λένε για 10-15 λεπτά
    -Κάνει ενα "απλό" UPS για να γυρίσει τον κυκλοφορητη? Κάπου διάβασα στο ιντερνετ οτι θέλουμε πλήρη ημιτόνιο, οτι τα on-line μονο βγάζουν ημιτόνιο, οτι τα backup βγαζουν τριγωνικούς παλμούς κλπ κλπ.
    Επίσης θέλω να θίξω ενα πολύ ενδιαφέρων ερώτημά που αφορά όλους τους χρήστες UPS !!!!
    -Τη γίνετε αν βάλουμε μπαταρία αυτοκινήτου σε ενα UPS????? εχω δει στο youtube αλλα και με τα ιδια μου τα μάτια να βάζουν μπαταριές αυτοκινήτου σε UPS!
    Πόσο μεγάλη μπορεί να ειναι αυτή και τι τύπου?
    Eιναι ασφαλές?
    Πρέπει το UPS να έχει σύστημα φορτιστή σταθερού ρευματος? (διάβασα κάπου οχι σταθερής τάσης?)
    -Υπάρχει κάποια αλλά λύση να φτιάξουμε μόνοι μας κάτι σαν UPS??? είτε χειροποίητο είτε με μηχανήματα έτοιμα του εμπορίου, δηλαδή με μπαταριές αυτοκινήτων-φορτιστές inverter κλπ κλπ και να παίρνει μπροστά μόνο του όταν διακοπεί το ρεύμα?

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 07-11-12 στις 19:53
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    φυσικα και μπορεις να βαλεις μπαταρια αυτοκινητου σε ups .

    τα ups βγαζουν τροποποιημενο σημα στην εξωδο δεν ειναι ιμητονο δεν ειναι ακριβως τετραγωνο,,ειναι
    τετραγωνο τροποποιημενο.

    το εχω δοκιμασει σε δραπανο και δουλευει οκ, και ο κυκλοφωριτης δουλευει.

    το αν δουλευει μονιμα σε τροποποιημενο σημα αν θα παρουσιασει προβλημα δεν το ξερω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FOTIS 1525
    Όνομα
    ΦΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και μπορεις να βαλεις μπαταρια αυτοκινητου σε ups .

    τα ups βγαζουν τροποποιημενο σημα στην εξωδο δεν ειναι ιμητονο δεν ειναι ακριβως τετραγωνο,,ειναι
    τετραγωνο τροποποιημενο.

    το εχω δοκιμασει σε δραπανο και δουλευει οκ, και ο κυκλοφωριτης δουλευει.

    το αν δουλευει μονιμα σε τροποποιημενο σημα αν θα παρουσιασει προβλημα δεν το ξερω.
    ....προσοχη στα ελληνικα μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FOTIS 1525 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tsimpidas (07-11-12)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη arnestis
    Όνομα
    Arnestis
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arnestis
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Φίλε μουjim.in είχα κι εγώ την ίδια απορία και πρόσφατα είχα αγοράσει ένα ups 600VA (300W) και το σύνδεσα με τον κυκλοφορητή (στη μέγιστη ταχύτητα 130W) όταν είναι κανονικά στο ρεύμα το ups, ο κυκλοφορητής δουλεύει μια χαρά. Όταν όμως πέφτει το ρεύμα (το βγάζω απο την πρίζα) δουλεύει πάλι αλλά κάνει λίγο θόρυβο σα να μουγκρίζει. Αυτό πιστεύω το κάνει λόγω του ότι το σήμα εξόδου δεν είναι τέλειο ημίτονο. Τώρα αν θα αντέξει ή όχι δεν το ξέρω κι εγώ, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αν δουλεύει έτσι πολλές ώρες υπάρχει η πιθανότητα να καεί το ups, ο inverter του. Θα μας το δείξει ο χρονος!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Οι μπαταρίες των μικρών UPS δεν επαρκούν για να κρατήσουν ένα σοβαρό φορτίο επί πολλή ώρα.
    Σίγουρα χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο, αλλά σε έτοιμο UPS η τιμή θα ανεβεί. Ψάξε να δεις αν το αντέχει ο προϋπολογισμός σου, και πάρε το μεγαλύτερο που αντέχεις.
    Το μόνο πρόβλημα που βλέπω στο να κοτσάρεις μπαταρία αυτοκινήτου σε ένα μικρό UPS είναι οτι επειδή διαφέρει ο τύπος της μπαταρίας, το UPS θα την κρατά φορτισμένη με πολύ υψηλό voltage. (Οι μπαταρίες τύπου UPS/συναγερμού γενικώς δουλεύουν κάπου 0.5V παραπάνω από τις κλασσικές μπαταρίες αυτοκινήτου στη φόρτιση). Εκτός κι αν μπορείς να επέμβεις στο κύκλωμα και να ρυθμίσεις τη φορτιση συντήρησης.
    Υπό αυτό το πρίσμα, αν πρόκειται να πορευθείς με ένα μικρό UPS καλύτερα είναι να αγοράσεις 1-2 ακόμα μπαταρίες όπως αυτή που έχει μέσα στο UPS και να τις συνδέσεις παράλληλα. Μην το παρακάνεις όμως με τις πρόσθετες μπαταρίες, ώστε ο υπαρχων φορτιστής μέσα στο UPS να μπορεί να τις κρατάει όλες σε σωστή φόρτιση και να μην του πέσουν βαριές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arnestis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μουjim.in είχα κι εγώ την ίδια απορία και πρόσφατα είχα αγοράσει ένα ups 600VA (300W) και το σύνδεσα με τον κυκλοφορητή (στη μέγιστη ταχύτητα 130W) όταν είναι κανονικά στο ρεύμα το ups, ο κυκλοφορητής δουλεύει μια χαρά. Όταν όμως πέφτει το ρεύμα (το βγάζω απο την πρίζα) δουλεύει πάλι αλλά κάνει λίγο θόρυβο σα να μουγκρίζει. Αυτό πιστεύω το κάνει λόγω του ότι το σήμα εξόδου δεν είναι τέλειο ημίτονο. Τώρα αν θα αντέξει ή όχι δεν το ξέρω κι εγώ, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αν δουλεύει έτσι πολλές ώρες υπάρχει η πιθανότητα να καεί το ups, ο inverter του. Θα μας το δείξει ο χρονος!!!!
    Εγώ πάλι μέχρι να καταλάβω ότι φταίει το Ups, έκαψα 2 αντλίες απο την υδρόψυξη μου. Μούγκριζαν αλλά δεν έδινα σημασία. Η πρώτη άντεξε μισό χρόνο περίπου και η δεύτερη (πιο μεγάλη) πιό λίγο. Πήρα 12βολτη αντλία και ησύχασα.

    Βέβαια δεν ξέρω αν αυτά τα μοτέρ είναι ίδια με του κυκλοφορητή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Εγω πάλι να πώ πως τα απλά UPS δεν κάνουν για μοτόρια και είναι από αρχαιοτάτων χρόνων γνωστό...(όποιος έβαζε UPS επάνω σε εκτυπωτή, φούρνο, ψησταριά, ψυγείο, καλοριφέρ απλά ...έπερνε το UPS ή την συσκευή στο χέρι...)
    Υπάρχουν ειδικά UPS που αντέχουν σε "βαριά" φορτία και που έχουν τιμές 10 x των συνηθισμένων...
    Γοογλαρετε και θα το δείτε πρίν ζητήσετε εξηγήσεις, επίσης σαν επισκευαστής και σχεδιαστής παλαιότερα σαν λέω ΟΧΙ.
    Για την μπαταρία απο αυτοκίνητο αγνοείτε βασικές παραμέτρους του σχεδιαστή (MTBF) που ξέρει τον χρόνο σε πλήρες φορτίο και έχει σχεδιάσει το UPS (το Bridge) με συγκεκριμένα ψυγεία για συγκεκριμένο χρόνο και θερμοκρασίες που είναι πολύ λιγότερο πο τον χρόνο που θα δώσει η οποιαδήποτε μπαταρία αυτοκινήτου....
    Εχω δεί πολλές μόντες σε UPS και έχω κάνει αλλάξτε ψυγεία, πιθανά και mosfet επιπλέον αν μπορείτε και κύκλωμα φόρτισης σε καλής ποιότητα UPS και αν σταθείτε τυχεροί μπορεί και να σας κάνει την χάρη, α και βέβαια GEL CELL μπαταρία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 07-11-12 στις 22:44

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PCMan (07-11-12), turist (11-12-12)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Για να συμπληρωσω κι εγω τα σωστως λεγομενα του Ακη,

    να πω οτι τα συνιθισμενα ups εχουν ενα απλο LM317 που φορτιζει την μπαταρια συνεχως, για οσο υπαρχει ταση δικτυου.

    Τα πιο εξειδικευμενα, εχουν φορτιστη με επιτηρηση και μαλιστα μερικα προγραμματιζονται

    ωστε 1 φορα την εβδομαδα να αδειαζουν τις μπαταριες προκειμενου να γινεται πληρης κυκλος

    φορτισης/εκφορτισης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    εγω παλι ολα τα ups που ξερω δουλευουν τα κλιματιστικα στα computer room χωρις καννενα προβλημα.απο 10-1000 kva.ουτε ειδικα ειναι ουτε special.δεν ειναι ομως και των 50€.
    οσο για την μπαταρια αυτοκινητου αν θα δουλεψει στην αποφορτιση τοτε οταν επιστρεψει η δεη καποιος πρεπει να την φορτισει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι είναι υπερβολή να θέτουμε θέμα ποιότητας ρεύματος και καταστροφής συσκευών όταν μιλάμε για μία έκτακτη ανάγκη μία στα τόσα χρόνια, όπου το ζητούμενο είναι να μην του φρακάρει ο ξυλολέβητας με άκαυστη ύλη. Δεν θα το κάνει συνέχεια δηλαδή.
    Για όσο καιρό υπάρχει κανονικά παροχή από το δίκτυο, η συσκευή θα τροφοδοτείται με ρεύμα δικτύου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δεν φορτίζει η μπαταρία
    By tao in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-20, 10:39
  2. Μπαταριά Αυτοκινήτου
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 21:49
  3. σώζετε η μπαταριά?
    By Panοs in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 12:18
  4. Μπαταρία αυτοκινήτου σε ups
    By popeye68 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-11, 00:02
  5. UPS pc και Μπαταρία αυτοκινήτου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-10, 13:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας