Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: AVR + Graphics LCD Display

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή AVR + Graphics LCD Display

    Καλησπέρα παιδιά,

    Παρακολουθώ καιρό τώρα το forum αλλά γράφω για 1η φορά, ζητώντας τη γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί!

    Είμαι φοιτητής και έχω πάρει διπλωματική με θέμα κατασκευή e-book reader.
    Εξηγούμαι: Θέλω να χρησιμοποιήσω έναν avr, ώστε να φτιάξω μία συσκευή η οποία θα δέχεται μία sd memory, από την οποία θα διαβάζει 1 pdf αρχείο και θα τυπώνει το περιεχόμενό του σε μία οθόνη. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα κατάλληλη οθόνη για αυτό που θέλω να κάνω και μάλιστα δε ξέρω πως να ψάξω ακριβώς. Έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος? Δηλαδή τί πρέπει να ψάξω? Οθόνη με ενσωματωμένο controller ο οποίος θα συνδέεται με τον avr? Θα λειτουργήσει κάτι τέτοιο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Καλωσόρισες.
    Αυτή σου κάνει; http://www.ebay.ie/itm/12864-128x64-...#ht_3873wt_844

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Για σου φίλε, όχι δεν μου κάνει, θα ήθελα κάτι να φέρνει περισσότερο στις οθόνες των κινητών/tablets/e-book readers, δηλαδή με καλύτερη ανάλυση. Επίσης, καλό θα ήταν να είναι τουλάχιστον 3,5-4 ίντσες, αφού προορίζεται για ανάγνωση κειμένων!

    Edit: Φαντάζομαι αυτό που ψάχνω είναι κάτι τέτοιο http://www.adafruit.com/products/335 σε μεγαλύτερο. Μπορεί να οδηγηθεί από έναν π.χ. atmega644 αυτή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι πως ναι. Ο 644 έχει αρκετή RAM για να διαχειριστεί την SD και την οθόνη μαζί. Αλλα βλέπω πως θέλει αρκετό διάβασμα το datasheet της συγκεκριμένης οθόνης. Μου φαίνεται λίγο overkill με ενσωματωμένη μνήμη και πολλαπλό interface. Για απλό κείμενο τη θέλεις, όχι για video.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    ίσως κάτι τέτοι
    http://www.ebay.ie/itm/3-2-TFT-LCD-M...item2ebb0d8a09
    όμως πριν το παραγείλεις πριν μπεις βαθεία... δειάβασε τον τρόπο που δουλεύει αυτό το lcd ή όποιο άλλο διαλέξεις, διάβασε τον τρόπο επικοινωνίας της sd κάρτας (πιθανόν να βολεύει το arduino που νομίζω έχει έτοιμο κώδικα επικοινωνίας) και προπάντων βρες το πως δουλεύει το αρχείο pdf και δες αν μπορείς να το υλοποιήσεις (σε λογικό χρόνο).
    Δεν την βλέπω για καθόλου εύκολη πτυχιακή και γι αυτό μελέτησέ τα όλα αυτά πριν ξεκινήσεις και αν δεν είσαι σίγουρος πήγαινε τώρα που είναι νωρίς και ζήτα αλλαγή θέματος! Δεν έχει νόημα να πεδεύεσε με τα χρόνια για να τελειώσεις ένα θέμα... χίλιες φορές ποιο εύκολο που θα τελειώσεις σε ένα εξάμηνα και στη συνέχεια ένα master ενός έτους (στην αγγλία αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου).
    Πάντως να ξέρεις ότι τα e-book έχουν πολύ ισχυρότερους επεξεργαστές από τον avr (συνήθως ARM ή mips) και συνήθως ο κινέζος κατασκευαστής του επεξεργαστή έχει έτοιμο σχεδόν όλο το λογισμικό και το λειτουργικό σύστημα ώστε να ολοκληρώσει εύκολα ο κινέζος κατασκευαστής του e-book το προϊον του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (12-10-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    αυτό που πρώτα πρέπει να ξέρεις ειναι σε τί γλώσσα θα γράψεις το προγραμμα στον AVR ..
    πχ η mikroElectronika έχει έτοιμα modles οθόνες με controller και βιβλιοθήκες για του μεταγλωτιστές της (http://www.mikroe.com/add-on-boards/display/)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    προφανώς πρέπει να γράψει σε C (ιδιαίτερα τον Pdf reader)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Οπότε, αντίο AVR.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ καταρχάς πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

    @chip
    Φίλε chip, έχω μελετήσει το θέμα της επικονωνίας με την sd και έχω βρει libraries σε C που μπορούν να διαβάσουν αρχεία από fat32 σύστημα. Αν λύσω το θέμα με την οθόνη, μετά το επόμενο πρόβλημα είναι η ανάγνωση του pdf, όμως αυτό το αφήνω προς το παρόν...Και εκεί έχω κάνει κάποια βήματα.Όσον αφορά τα e-book readers, έχω κάνει μία έρευνα και όντως είδα ότι τα περισσότερα έχουν arm9 πάνω τους, αλλά και κάποιο λειτουργικό, συνήθως linux.Εγώ θα δουλέψω σε καθαρή C, χωρίς κάτι άλλο από κάτω.

    @plouf
    Τώρα τσεκάρω το site της mikroElectronika, φαίνεται αρκετά καλό...Σε C,όπως έγραψα, θα γίνει ο προγραμματισμός,οπότε ψάχνω να δω αν με βολεύει κάτι!

    Edit: Γιατί αντίο avr?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς να διαχειριστείς το PDF και ειδικά αν πρέπει να απεικονίσεις και γραφικά με 4 Kbyte ram τότε οκ. Πάντως μόνο για την SD θέλεις 2K το λιγότερο αν δεν κάνω λάθος. Εκτός και αν πας σε XMega.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LCD Display
    By hitech444 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 23:09
  2. lcd display
    By STALKER IX in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-13, 09:41
  3. AVR microcontrollers και lcd display
    By thanospr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 22:27
  4. Graphics Display στην παράλληλη θήρα......
    By KOKAR in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 10:53
  5. LCD DISPLAY
    By makis_d in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-07, 00:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας