Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Λεπτομέρεια σε αντίσταση θερμοσίφωνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Question Λεπτομέρεια σε αντίσταση θερμοσίφωνα

    Καλησπέρα φίλοι του forum.
    Σήμερα ασχολήθηκα με την αντικατάσταση του θερμοσίφωνα ενός ELCO 15ετίας. Αγόρασα λοιπόν έναν WILCO 60 lt οριζόντιο δαπέδου πήρα βαθιές ανάσες και την μεγάλη απόφαση και χώθηκα στο σιχαμένο το πατάρι για ένα 2ωρο. Αφού τελείωσα ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία της αντικατάστασης κατέβηκα να κάνω ένα τσιγάρο και να παρακολουθήσω την λειτουργία του νέου μας θερμοσίφωνα (titanium glass παρακαλώ !). Σε 20 λεπτά μου λέει η γυναίκα μου ότι έσβησε το λαμπάκι και λέω ας δούμε πόσο ζεστό είναι το νερό. Με φρίκη διαπιστώνω ότι το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C με τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 65° !!!
    Πέρα από την σκέψη για τo ενδεχόμενο ελλατωματικoύ θερμοστάτη πρόσεξα ότι από κατασκευής το θερμοστοιχείο βρίσκεται πάνω από την αντίσταση στην πλάκα της αντίστασης και θέλω να ρωτήσω τους γνώστες του hlektronika στο συγκεκριμένο θέμα να μου πούν την γνώμη τους αν παίζει δλδ ρόλο η θέση της αντίστασης ως προς το στοιχείο του θερμοστάτη και ποιά από τις 2 παρακάτω εικόνες θεωρούν σωστή για την κανονική λειτουργία του θερμοσίφωνα.
    Ξαναθυμίζω ότι είναι οριζόντιος-δαπέδου.

    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
    gep58
    Αντίσταση θερμοσ&#943.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Κανονικά η αριστερή 1η φωτογραφία είναι πιο σωστή , δηλαδή ο θερμοστάτης να είναι κάτω από την αντίσταση . Όμως γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι σχεδόν ανεπαίσθητο , τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό , σαν πιθανότερο πρόβλημα με την τοποθέτηση του θερμοστάτη (πάνω από την αντίσταση) ίσως να κόβει νωρίτερα τον θερμοστάτη , αλλά και πάλι θα τον ενεργοποιήσει σύντομα (κατά κάποιον τρόπο τον "ταλαιπωρεί" τον θερμοστάτη από συχνότερες παύσεις - εκκινήσεις ) , αλλά στην τελική θα καταφέρει να φτάσει την θερμοκρασία των 65 βαθμών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση στην αριστερή φώτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Πέτρο.
    Δηλαδή, έτσι όπως κατάλαβα, λες ότι σώνει και καλά κάποια στιγμή θα φτάσει τους 65° το νερό.Να όμως που δεν γίνεται και πως είνα δυνατόν αυτό να γίνει τη στιγμή που το στοιχείο ανιχνεύει μια θερμοκρασία μεγαλύτερη από την συνολική επιθυμητή στο σημείο που βρίσκεται και κόβει;
    Εγώ πιστεύω ότι ισχύει το εξής, με το που ζεσταίνεται η αντίσταση αρχίζει και ζεσταίνει την ποσότητα του νερού που βρίσκεται σε άμμεση επαφή. Αυτή η ποσότητα αρχίζει και κινείται προς το ανώτερο σημείο του δοχείου (φυσικός νόμος) και ταυτόχρονα ίδια ποσότητα κρύου νερού έρχεται να καλύψει την θέση.
    Όσο περνά ο χρόνος μεγαλύτερη ποσότητα νερού ζεσταίνεται γύρω από την αντίσταση και κάνει το ίδιο παιχνίδι. Αν λοιπόν το θερμοστοιχείο είναι πάνω από την αντίσταση σε λίγη ώρα θα νοιώσει μια θερμοκρασία αρκετά υψηλή μεν ψεύτικη δε και θα σταματήσει το ζέσταμα η αντίσταση. Αποτέλεσμα η συνολική ποσότητα του νερού να έχει προλάβει να πιάσει πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή που έχει οριστεί.
    Αν όμως το αισθητήριο είναι κάτω από την αντίσταση τότε με την ίδια λογική της θέρμανσης του νερού θα πρέπει να περάσει όλη η ποσότητα αυτού σταδιακά από την αντίσταση και αφού έχει πιάσει τους 65° τότε σωστά θα έχει ανιχνεύσει και ο θερμοστάτης και θα σταματήσει το ζέσταμα.
    Βασικά θέλω να κάνω μια συζήτηση με τον κατασκευαστή αλλά να είμαι και προετοιμασμένος... αυτό είναι όλο το θέμα...
    Κανένας μάστορας που να τα ξέρει καλύτερα τα πράγματα υπάρχει εδώ ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Γειά σου Γιώργο!! καλώς ήρθες και πάλι στο φόρουμ σε χάσαμε 2 χρόνια... είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία με κακοσχεδιασμένη αντίσταση θερμοσίφωνα η οποία έχει πολύ κοντά τις επαφές σύνδεσης πράγμα που δεν ήταν καθόλου βολικό για να συνδεθούν όλα όπως πρέπει, το θερμοστάτη τον πέρνει απο πάνω απο τη σερπαντίνα και εκτός του οτι βρίσκονται ολα στριμογμένα στο μπροστινό μέρος, το καλάμι του θερμοστάτη ήταν εντελώς χαλαρό στην υποδοχή που μπένει με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή με τα τοιχώματα και να χρειάζεται φύλο χαλκού για να σφηνώσει, επίσεις το μπουζόνι απ'οπου σφίγει απο μπροστά η αντίσταση ήταν ελαφρά λοξό (στραβά κολλημένο) όμως στο βίδωμα δεν είχε πρόβλημα και τέλος η απόδοση της αντίστασης δεν έχει καμοία σχέση με την προγενέστερη που σαφώς ήταν καλύτερη. Ίσως αυτά που γράφω να μην απαντούν ακριβώς στο ερώτημα σου, όμως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποιες βιοτεχνίες ίσως δεν το προσπαθούν και πολύ το πράγμα, λίγο αρπα κόλλα να τελειώνει και να πουληθεί! και αν και δεν έχει μάρκα πάνω πιστέυω πρέπει να είναι ελληνικό προιόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    υπάρχει και το ενδεχόμενο(όπως έχω συναντήσει κάποιες φορές) ο σωλήνας του θερμοστάτη να ακουμπά την αντίσταση ή να είναι σχεδόν κολλητά(χιλιοστά) με αποτέλεσμα να μπερδεύετε πολύ εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αμα γυρισεις τον θερμοσιφωνα τουμπα 180 μοιρες ( η τη μοναδα αντισταση + θερμοστατης αν γινεται ) , ο θερμοστατης θα ειναι απο κάτω , χωρις να ειμαι ειδικος μου φαινεται πιο λογικο να μετραει το "εισερχομενο" και οχι το "εξερχομενο" νερο .
    Μπορεις να το δοκιμασεις αυτο ; Το καλύτερο βέβαια ειναι να ειναι κατακόρυφος ο θερμοσιφωνας ...
    Επισης δεν συμφωνουν πάντα οι ενδείξεις του θερμοστατη , μήπως λέει 70 και εννοει 50 πχ ; ( εξαρταται απο το ποσο καλο ποιοτικο έλεγχο εχουν στο εργοστασιο των θερμοστατων !!! )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Γειά σου Л3F73R15 !!! πιστεύω να θυμάσαι την απορία μου τότε με το όνομά σου εεε ;;; χαχαχαχαχα...
    Ναι ελληνικός είναι ο θερμοσίφωνας γιατί μου είπαν να υποστηρίξω τα ελληνικά προϊόντα. Φαίνεται όμως ότι ούτε θερμοσίφωνες δεν είμαστε σε θέση να κατασκευάσουμε πλέον.
    Το σωληνάκι που μπαίνει το στοιχείο του θερμοστάτη δεν ακουμπά πουθενά ούτε έχει ιδιαίτερα "μπόσκα" ώστε να υπάρχει απώλεια κατά τη μεταφορά της θερμοκρασίας.
    Όσο τώρα για το "up side down" που είπε ο φίλος Χρίστος ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και ξαναάδειασα τον θερμοσίφωνα προκειμένου να τελειώσω μια ώρα αρχήτερα από το άβολο πατάρι παραβιάζοντας ακόμα και την εγγύηση αλλά άνθρακες ο θυσαυρός όταν είδα το σχήμα της αντίστασης.... όπως το αντιλαμβάνομαι αν γυρίσω ανάποδα τη θέση της το κάτω μέρος που συγκεντρώνεται το κρύο νερό δεν θα το βλέπει τμήμα της αντίστασης οπότε και δεν το δοκίμασα.
    Εκείνο που βρήκα εκ των υστέρων βέβαια, που αν το γνώριζα από την αρχή θα έψαχνα να βρώ θερμοσίφωνα της ΕΒΗΛ, είναι οι οδηγίες εγκατάστασης, χρήσης και συντήρησης που δίνουν οι άνθρωποι !!!!!
    Μόνο από το γεγονός αυτό θα τους εμπιστευόμουνα ασυζητητεί !!!!!! επιφυλάσσομαι την επόμενη φορά (αν βέβαια ζώ) ....
    Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στο συνημμένο αρχείο και σεις για λόγους ενημέρωσης στο θέμα.

    Να είστε όλοι καλά !!!
    gep58
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αυτο που είπε ο "λεπουρας" με ειχε ταλαιπωρησει πολυ τον προηγουμενο χειμωνα σε εναν ηλιακο, σε σημειο να κοντευω να τρελλαθω. Ακουμπουσε σχεδον το καλαμι του θερμοστατη στην αντισταση και εκοβε γρηγορα. Εγω εκανα αμπερομετρηση στην αρχη, ηταν ολα οκ, και μετα κατεβαινα, αμπερομετρουσα και στον πινακα, ολα μια χαρα, και το ριμαδι σε 2 λεπτα εκοβε. Τρελλαθηκα μεχρι να το βρω. Στη περιπτωση του Γιωργου ομως, λέει οτι δουλευε για 20' !!!. Αν οντως τραβουσε ρευμα για 20' ενας 60λτρ θερμοσιφωνας, επρεπε να το εχει κανει το νερο 90 βαθμους. Και βεβαια , παιζει ρολο και αυτο που λεει ο χρηστος με το καλιμπραρισμα των θερμοστατων, άλλα λένε και άλλα δειχνουν. Τσεκαρε για πόσο χρόνο τραβαει ρευμα μέχρι να κοψει ο θερμοστατης σε επιλεγμενη θερμοκρασια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C με τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 65° !!!
    Οι θερμοστάτες των θερμοσιφώνων δεν είναι και τίποτα εξαρτήματα ακριβείας. Ανέβασέ τον 5 βαθμούς. Κάνε τη ζωή σου εύκολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 20:38
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 09:56
  3. Αντίσταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα
    By tbaitasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-13, 01:11
  4. Ισχύς αντίστασης θερμοσίφωνα
    By rama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 18:42
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 13:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας