Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΤΗΜΑ AOYUE 968a+

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΤΗΜΑ AOYUE 968a+

    Καλησπέρα μετά από λίγο καιρό αναμονής (λόγω ότι έλειπα και θα ξαναειπωθεί) τελικά έπιασα στα χεριά μου τον σταθμό aoyue 968a+ ο οποίος έφτασε από γερμανεια (περίπου μια και μισή εβδομάδα) από το ηλεκτρονικό κατάστημα service4hndys στην τιμή των 140e (την επόμενη ήμερα έγινε 150ε) συν μεταφορικά (4e) με dhl. Ο σταθμός όπως προείπα είναι ο aoyue 968a+ με κολλητήρι
    70w αντί για του συνηθισμένο των 30w που έχουν οι περισσότεροι σταθμοί και θερμό αέρα στα 550w. Σε αυτό το σημείο να πούμε ότι η διάφορα του 968 με τον 9698a+ είναι το κολλητήρι (35w αντί 70w αντίστοιχα) και ότι δεν διαθέτει οθόνη για τη ρύθμιση και απεικόνιση της θερμοκρασίας του κολλητηριού. Αναλυτικά χαρακτηρίστηκα για τον 968a+ στο link.



    Εκ πρώτης όψεως το στήσιμο του μηχανήματος είναι πολύ καλό και συμπαγές με διαστάσεις περίπου 19πλατος,26βαθος,14υψος και όμορφο design.



    Μερικές παρατηρήσεις.....

    1.η οθόνη που δείχνει τη θερμοκρασία του αέρα (δεξιά οθόνη) έχει μπροστά της μια ζελατίνα η οποία περιμετρικά είναι κολλημένη στο τοίχωμα του κουτιού της κατασκευής (το οποίο βρίσκεται πιο έξω από την οθόνη) με αποτέλεσμα στο σημείο της οθόνης να υπάρχει κενό ανάμεσα στην οθόνη και τη ζελατίνα με αποτέλεσμα η παραμικρή πίεση να το κάνει να φαίνεται ευάλωτο χωρίς να γνωρίζω αν πραγματικά είναι... αυτό θα φανεί με τον καιρό...
    2.η θερμοκρασία στο κολλητήρι μεσώ της οθόνης δεν φαίνεται να μπορεί να κρατηθεί σταθερή (αν είχα υπέρυθρο θερμόμετρο θα έκανα μετρήσεις)
    3.το λίγο άβολο κολλητήρι λόγω του ενσωματωμένου απορροφητήρα αν και αυτός αφαιρείται πολύ εύκολα
    4.σχετικά φθηνός
    5.φτηνές μύτες (οι απομιμήσεις εξευτελίστηκα φτηνές) οι αυθεντικές γύρω στα 3 ευρώ η μια
    6.σε σχέση με τους υπολοίπους κινεζικούς μεγάλη ποικιλία στις μύτες και πληθώρα αυτών
    7.υπάρχει σε ανταλλακτικό μέχρι και η τελευταία βίδα
    8.ο αέρας είναι άψογος...
    9.με εξοικείωση ο απορροφητήρας δουλεύει ικανοποιητικά (αν και πιστεύω καλύτερα ένας αυτοσχέδιος απορροφητήρας (ένα ανεμιστήρα με φίλτρο άνθρακα μπροστά μέσα σε ένα κουτί)
    10.ο θόρυβος από την αντλία δεν είναι κάτι τρομερό θα έλεγα μάλιστα ότι είναι μια χαρά
    11.η αντλία για τη απορρόφηση και για τον αέρα είναι ίδια (συνεπώς δεν δουλεύουν μαζί)
    12.υπάρχει η λειτουργία cool down για τον αέρα (στέλνετε κρύος αέρας στο χειριστήριο μέχρι να πέσει η θερμοκρασία) και το κολλητήρι έχει την ένδειξη hot απο τη στιγμή που το κλείσουμε μέχρι να παγώσει και να πάει off
    13.ο κεντρικός διακόπτης που κλείνει το σταθμό είναι στο πίσω μέρος
    15.υπάρχει calibration για το κολλητήρι


    τα περιεχόμενα του κουτιού:

    1.ο σταθμός με συναρμολογημένο το εργαλείο του θερμού αέρα
    2.εγχειρίδιο χρήσης (στα γερμανικά) υπάρχει στο internet και στα αγγλικά (το παραθέτω για οποίον θέλει)
    3.οδηγός συναρμολόγησης βάσης κολλητηριού
    4.5 μύτες για τον θερμό αέρα
    5.καλώδιο τροφοδοσίας σούκο
    6.το κολλητήρι μαζί με μια μύτη και και το μηχανισμό απορροφούσης αναθυμιάσεων (σωλήνας ο οποίος συγκρατείτε με κλιπσακια από το καλώδιο του κολλητηριού και το στόμιο απορρόφησης (αναφερόμενα και τα δυο)
    7.ic popper με δυο σιδεράκια διαφορετικού μεγέθους
    8.ένα επιπλέον φίλτρο ενεργού άνθρακα μαζί με το κόλλημα
    9.βάση για το εργαλείο του αέρα (βιδώνεται πάνω στο σώμα του σταθμού)
    10.stand για το κολλητήρι που αποτελείται από τρία κομμάτια (κύριο σώμα,'ταψάκι' με το σφουγγαράκι, και βάση για το ρολό κόλλησης με τα δυο τελευταία να βιδώνονται στο πρώτο


    ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ είμαι αρκετά ικανοποιημένος με αυτόν το σταθμό (λίγο πολύ είναι αυτό που περίμενα να πάρω στα χέρια μου) το μόνο που με προβληματίζει είναι το 'τρεμοπαιγμα' της θερμοκρασίας ορισμένες στιγμές....το οποίο θα συγκρίνω και με υπέρυθρο θερμόμετρο....


    επιπλέον καλές αναβαθμίσεις για αυτόν το σταθμό είναι το aoyue tweezers (το γλυκοκοιτάζω) και το vacuum pick-up tool....για όσους αναρωτιόνται (όπως αναρωτιόμουν και εγώ) το desoldering gun δεν λειτουργεί για αυτόν το σταθμό...

    Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες από το κουτί, τα περιεχόμενα και το σταθμό συναρμολογημένο.
    http://s1358.photobucket.com/albums/...sos_Diamantis/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Μπράβο!! Καλοδούλευτος ! Καλά κολλήματα και ξεκολλήματα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Εχω και εγώ τον ίδιο και είμαι ευχαριστημένoς, πρόσεξε να αφαιρέσεις την κόκκινη βίδα απο κάτω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eniac22 : 14-11-12 στις 14:36

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Ο σταθμός όπως προείπα είναι ο aoyue 968a+ με κολλητήρι
    70w αντί για του συνηθισμένο των 30w που έχουν οι περισσότεροι σταθμοί και θερμό αέρα στα 550w.

    Ειναι σιγουρα 70watt το κολλητηρι? γιατι παντα με τους κινεζικους σταθμους δεν ειναι τα watt που λενε.

    3.το λίγο άβολο κολλητήρι λόγω του ενσωματωμένου απορροφητήρα αν και αυτός αφαιρείται πολύ εύκολα.

    Το ειχα γραψει και εγω αυτο οτι ειναι αβολο και να το βγαλεις το μεταλλικο απορροφητηρα παραμενει το πλαστικο που το κραταει
    ειναι ενσωματομενο πανω στο κολλητηρι οποτε παλι αβολο ειναι.

    15.υπάρχει calibration για το κολλητήρι

    Αυτο καπου το διαβασα οτι σε καθε αλλαγη μυτης θελει calibration διαβασες το manual γραφει κατι τετοιο.?


    καλοδουλευτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    κοιτα στα υπολιπα μοντελα της λεει μιλαει για 35 η 35w σε αυτο λεει για 70w αρα...επισης επιδη γλυκοκοιταζω και τη τσιμπιδα αποκολλησης υπαρχουν δυο με 7 pins και αυτη που τεριαζει ειναι η για τα 70w

    να σου πω το πλαστικο αυτο δεν με πειραζει (απλα κανει τη λαβη πιο χοντρη) η ενοχληση μου ηταν το σιδερενιο κοματι γιατι δεν μπορουσα να στριφογηρισω το κολητηρι τη στιγμη που κολλαγα (για να παει η κολλησης εκει που θελω) αλλα ουτε και να καθαρισω καλα τη μυτη με το σουγκαρακι που ηταν και το μεγαλητερο προβλημα....

    οσο για το calibration απο οσο ξερω δεν το κανεις σε καθε αλλαγη μυτης αλλα μετα απο καιρο που μπορει να παρουσιαζει αποκληση η πραγματικη τιμη της θερμοκρασιας με αυτη που λεει η οθονη (χρησημοποιηεις ενα καλο μηχανημα για να μετρησεις τη θερμοκρασια και αν παρουσιαζει αποκληση γυρνας τη βιδα αναλογα μεχρι να ταυτιστει).... οπως και στα πολυμετρα....

    παρε και το manual στα αγγλικα να το εχεις... http://sra-solder.com/shopimages/pro...20Int968A+.pdf γιατι λογικα εχεις και εσυ το γερμανικο

    αληθεια αυτο το τεμοπεγμα στη θερμοκρασια στο κανει????

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dextergsxr : 15-11-12 στις 15:32

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Εγω εχω εναν κλωνο του 968 αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος λογο του οτι κανει πολυ θορυβο αλλα δεν ειναι γνησιος aoyue.

    Ενταξει νομιζω οτι ενα τρεμοπαιγμα στα display της θερμοκρασιας του κολλητηριου
    δεν ειναι και τιποτα το σοβαρο,ειναι καλη αγορα σε αυτη την τιμη που το αγορασες,
    στην ελλαδα το συγκεκριμενο κανενα 300euro θα το πουλαγανε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    το ξερω οι τιμες στην ελλαδα ειναι λες και σου πουλανε χρυσο... τι να σου πω τα παραδειγματα ειναι απειρα απο προιοντα και τιμες ακομα και να θες να βοηθησεις την ελληνικη αγορα αυτη δεν σε βοηθαει καθολου λες και πανε να βγαλουν ολα τους τα εξοδα απο εναν και μονον πελατη ασε που δε βρισκεις οσα θες στην ελλαδα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    SY8AEK
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Γειά χαρά. Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Από που εντός Ευρώπης μπορώ να το πρώτο γνωρίζεται κάποιο site ου μπορεί να το Έχει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SY8INL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά. Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Από που εντός Ευρώπης μπορώ να το πρώτο γνωρίζεται κάποιο site ου μπορεί να το Έχει?
    μπες www.ebay.de και κανε αναζητηση... απλα βαλε δεξια στα φιλτρα να ειναι μονο απο ευρωπη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και γω για αυτό το σταθμό και έχω βρει αυτό το κιτ: http://www.galore.gr/index.php?optio...=16&Itemid=163

    Μπορεί να μας πει ο φίλος ή όποιος άλλος τον έχει καιρό εντυπώσεις και προβλήματα που τυχόν έχει βγάλει..? Από το συγκεκριμένο site έχει πάρει κανείς..? Στο ebay πάντως το βρίσκω πιο ακριβά, υπάρχει κάπου φθηνότερα? (μιλάω για το κιτ όπως είναι)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επισκευη σταθμου aoyue 909.
    By rep in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 22:34
  2. AOYUE 968
    By αντωνης147 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 01:42
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 12:00
  4. Το νεο μου μηχανημα.300αρη
    By sakis13 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 16:18
  5. AOYUE 474
    By classic in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 11:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας