Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Ηχειο δεν δινει σημα στην κορνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή Ηχειο δεν δινει σημα στην κορνα

    Kαλημερα παιδια...Προκειτε να παρω 2 ηχεια μεταχειρισμενα απο μια αγγελια
    τα ηχεια εχουν 15'' γουφερ σε συζητηση που ειχα μου λεει το παιδι οτι απο το ενα ηχειο εχει
    προβλημα το κροσσοβερ δεν δινει σημα στην κορνα ζητημα να ειναι 5ε το ανταλλακτικο λεει...

    Η ενεργεια μου εμενα ποια θα πρεπει να ειναι;; να αλλαξω ολο το κροσσοβερ η να δω που ειναι η ζημια
    και να δω αν φτιαχνετε;; και τι εξαρτημα ειναι αυτο σε ενα κροσσοβερ που μπορει να στοιχηζει μονο 5ε
    πιθανοτερα αιτια ποια λετε να ειναι;;;

    τα ηχεια ειναι αυτα:

    ειναι σε συννημενο αρχειο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημερα παιδια...Προκειτε να παρω 2 ηχεια μεταχειρισμενα απο μια αγγελια
    τα ηχεια εχουν 15'' γουφερ σε συζητηση που ειχα μου λεει το παιδι οτι απο το ενα ηχειο εχει
    προβλημα το κροσσοβερ δεν δινει σημα στην κορνα ζητημα να ειναι 5ε το ανταλλακτικο λεει...

    Η ενεργεια μου εμενα ποια θα πρεπει να ειναι;; να αλλαξω ολο το κροσσοβερ η να δω που ειναι η ζημια
    και να δω αν φτιαχνετε;; και τι εξαρτημα ειναι αυτο σε ενα κροσσοβερ που μπορει να στοιχηζει μονο 5ε
    πιθανοτερα αιτια ποια λετε να ειναι;;;

    τα ηχεια ειναι αυτα:

    ειναι σε συννημενο αρχειο
    Σίγουρα δεν είναι καμμένη η κόρνα? Γιατί δεν το φτιάχνει αυτός?

    Αν είναι το κροσοβερ φτιάχνεται.
    Στα δικά μου συνήθως μου κόβονται τα ποδαράκια απο τις αντιστάσεις/πυκνωτες απο τους κραδασμούς.
    Μπορεί να έχει καμμένη και καμια αντίσταση και αυτό μου έχει τύχει ή καμια καμμένη λάμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με το Νίκο . Μπορεί όντως να έχει πρόβλημα στο crossover,( το οποίο κατά πάσα πιθανότητα επισκευάζεται ),αλλά ποιος σου εγγυάται ότι δεν έχει πάθει ζημιά και η κόρνα;
    Εφόσον σου λέει ότι το κόστος επισκευής είναι 5€ ( δηλαδή γνωρίζει το πρόβλημα του ηχείου), γιατί δεν κάνει εκείνος την επισκευή και να σου παραδώσει επισκευασμένα τα ηχεία ,βάζοντας + 5€ στην τιμή που έχετε συμφωνήσει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Βασικα ανταλλαγη θα τα απρω..θα του δωσω καποια ηχητικα πργμτ εγω να μου δωσει αυτος τα ηχεια....
    και αν ειναι η κορνα κοστιζει μονο 5ε;; εγω ξερω οι φτηνιαρικες αρχιζουν απο 25ε
    θα τον ξαναρωτησω και θα του το προτινω...

    Αν ειναι καμμενη η κορνα πως επιλεγουμε μιακορνα που να ταιριαζει;;
    επισης μου ειπε οτι ειναι 400watt rms... αυτο πως μπορω να το διαπιστωσω εγω;;
    Μετριετε με καποιο πολυμετρο καπως για να βρω την ταση rms;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Κωστα δοκιμασε με μια μπαταρια τη κορνα μηπως εχει καει.Συνηθως καιγεται η κορνα και οχι το crossover.Αν εχει καει η κορνα βεβαιωσου οτι η αντικατασταση συμφερει, αλλιως κοψε λεφτα; απο τη τιμη των ηχειων(μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι).Αν το προβλημα ειναι στο crossover καλο θα ηταν το καμμενο αν ειναι αντισταση να διπλασιαστει σε watt και μαλιστα και στα δυο ηχεια για να εισαι σιγουρος σε μελλοντικες χρησεις.
    Αυτα και βλεπουμε......
    Πες μοντελο ηχειων και αν μπορεις βαλε καμμια φωτο τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν το ηχειο ειναι αυτο που νομιζω WAVE ??? Αυτα τα εφτιαχνε καποιος στη Ξανθη.Ειδα πολλα τετοια καμμενα στις κορνες και τα crossovers λογω Ποντιων μουσικων...(ειδα και νταουλι απο διπλα) αλλα και απο βλαχικα κλαρινα.Εχω τηλ απο μαστορα που τα κανει καινουρια.Αν θες στειλε ΠΜ
    Και το site της εταιρειας http://www.wave-systems.gr/index.php...tpage&Itemid=1

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Τα wave ξενα ηχεια δεν ειναι και αυτα;; ελληνικα ειναι;;
    εμπας περιπτωση το θεμα ειναι να τα παρω η οχι;; Ανταλλαγη τα περνω με καποια δικα μου μηχανηματα...
    αν ειναι καμμενη η κορνα τι κορνα να βαλω;; προτεινετε μου 1-2 βαρια μεχρι 30ε...

    Γενικα τα βλεπω θηριακια...και μου ειπε επισης πως ειναι 100 db ευαισθησια...και spl 133max

    Δηλαδη πιθανα αιτια Η κορνα ειναι η κατι στο κροσσοβερ;; πως το κοστολογει αυτος ομως και λεει οτι ειναι 5ε;
    δεν ξερω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Αν το ηχειο ειναι αυτο που νομιζω WAVE ??? Αυτα τα εφτιαχνε καποιος στη Ξανθη.
    Αυτα τα ηχεια δεν εχουν σχεση με την Ξανθη ουτε με το site που γραφεις. Η κατασκευη των ηχειων αυτων γινοταν στη Θεσσαλονικη απο ανθρωπο που δεν εχει καμια σχεση με την εταιρια που φαινεται στο site.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariosm : 15-11-12 στις 20:30

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα wave ξενα ηχεια δεν ειναι και αυτα;; ελληνικα ειναι;;
    εμπας περιπτωση το θεμα ειναι να τα παρω η οχι;; Ανταλλαγη τα περνω με καποια δικα μου μηχανηματα...
    αν ειναι καμμενη η κορνα τι κορνα να βαλω;; προτεινετε μου 1-2 βαρια μεχρι 30ε...

    Γενικα τα βλεπω θηριακια...και μου ειπε επισης πως ειναι 100 db ευαισθησια...και spl 133max

    Δηλαδη πιθανα αιτια Η κορνα ειναι η κατι στο κροσσοβερ;; πως το κοστολογει αυτος ομως και λεει οτι ειναι 5ε;
    δεν ξερω...
    133spl max? Δηλαδή είναι 2000W?
    125spl max ίσως.

    Να του πεις να το φτιάξει πρώτα αν είναι 5€ και μετά να τα πάρεις.

    Αν είναι καμμένη η κόρνα θα βάλεις μία ίδια και αν δεν βρίσκεις θα βάλεις 2 άλλες. Δεν ξερουμε ακόμα τι να βαλεις. Θα εξαρτηθεί απο το τι φοράει τώρα.

    Αν έχει καμμένη λάμπα, αντίσταση, κομμένα ποδάράκια και είναι άσχετος, μια χαρά το κοστολογεί. Αλλά αν είναι κόρνα μπορεί να θες κανα 50άρι(δεν ξέρω το ακριβώς φοράει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μια πιεζοηλεκτρικη κορνα ναι, κοστιζει γυρω στα 5-10 ευρω,αλλα ειναι ηχος για γελια.
    Τα ηχεια αν τα χρειαζεσαι παρτα αφου δε θα δωσεις χρηματα.
    Ασχετως της προελευσης των ηχειων μια επισκευη κορνας κοστιζει 30 ευρω και γινεται πιο καλη απο καινουρια.Εχω πολλα ηχεια και δεν αγοραζω πια κορνα αν καει εκτος κι αν ειναι πιεζοηλεκρικη.Ακομα και καμμενα woofer επισκευαζονται και γινονται καλυτερα απο καινουρια.Αν πια θες να αγορασεις κορνα να ξερεις οτι πρεπει να βαλεις καποια κοντα στα χαρακτηριστικα της παλιας ή και μεγαλυτερη σε watt αλλα θα πρεπει να αλλαξεις και στα δυο ηχεια για να μην εχεις διαφορα στον ηχο.Αυτο να ξερεις οτι ειναι παγιο στα ζευγη ηχειων.Αλλαζονται παντα σε ζευγος.
    Αν θες δωσε τα χαρακτηριστικα της παλιας και το συζηταμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. hdmi laptop σε tv δεν εχει σημα
    By tzitzikas in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 14:50
  2. ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ
    By diamantisi in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 21:28
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 19:14
  4. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΟ
    By tomaik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 11:50
  5. Δεν εχει σημα η tv
    By artanian in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας