Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: Ηχειο δεν δινει σημα στην κορνα

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα πηρα σημερα τα ηχεια παιζουν και τα δυο κανονικα...προφανως το παλικαρι εφτιαξε την βλαβη...
    αλλα ειναι θηρια..ενα θα σας πω... 90χ45χ60
    και η κορνα ειναι 5 παλαμες....
    Εφόσον έφτιαξε την βλάβη ο πωλητής των ηχείων ......τότε έπεσες στην καλύτερη περίπτωση .
    Καλορίζικα και καλοδούλευτα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Λοιπον Κωστα καλοριζικα και καλοδουλευτα.Μονο μια συμβουλη!Αν θες βαλε προληπτικα σε σειρα με το + της κορνας μια λαμπα αυτοκινητου 24V/18watt.Με ενα μπαγιονετ μονό φις και μια λαμπα σε καθε ηχειο γλυτωνεις απο καψιματα λογω υπερφορτωσης ή απο οτιδηποτε αλλο μπορει να βλαψει τη κορνα και επισης να φιλτραρεις την παραμορφωση που ενδεχομενως να περνα απο τον ενισχυτη στο ηχειο.Ειναι μια πρακτικη που παλια ηταν σπανια και σημερα οι περισσοτερες εταιρειες την βαζουν στα ηχεια τους.Συνημμένο Αρχείο 39859

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Σακη διαπιστωσα ενα προβλημα να το πω...;; ακου λοιπον....

    Βαζω τα ηχεια να παιξουν κανονικα με τα Βalance στην μεση στην κονσολα και παιζουν κανονικα...
    οταν ομως το γυρναω τερμα αριστερα η δεξια;; δεν θυμαμαι.... ακουγετε ο ηχος αλλα οχι κανονικα...εξασθενιμενος θα μπορουσα να πω... ακογετε ενα φφφφςςςςς
    απο την αλλη πλευρα παιζει κανονικα....



    Τωρα με 2η δοκιμη....

    με ενα Speakon μια το κουμπωνω στο ενα ηχειο ολα ΟΚ το κουμπωνω και στο αλλο παλι ΟΚ
    με ενα καλωδιο ετσι;; το ιδιο κανω και με τις θεσεις πισω απ τον ενισχυτη αντιστοιχα μια το βαζω μια το βαζω εκει αλλα οταν ειναι μεμονομενα παιζουν ενταξει
    το καθ ενα ξεχωριστα....

    3η δοκιμη...
    Κουμπωνω και τα 2 επανω κανονικα και απο την καρτα ηχου του Pc τις γραμμες τις δινω στην κονσολα σε δυο μικροφωνικα καναλια
    μολις παιζω με το balance γινετε αυτο που σου ειπα παραπανω (συνδεδεμενα και τα 2)
    Αμα τα βαλω σε stereo θεση μολις το γυρισω Left δεν ακουγετε τπτ μονο στο right η στην μεση....

    Αλλα το ποιο περιεργο ειναι πως απο πισω εχει 2 jack και ενα speakon
    βαζω Jack για να το κανω παραληλη συνδεση και δεν μπενει με τπτ μεσα...βρε παρε βρε δωσε τπτ!!!
    καποια στιγμη κουμπωνει αλλα δεν παραληλιζονται μεταξυ τους...(καλωδιο βαζω σαν αυτο που βαζουμε στα μουσικα οργανα)
    θελει καποιο αλλο;;;


    Τι γινετε τωρα εδω γτ εχω χασει την μπαλα....
    Φτεει καποιο απ τα καλωδια μου (σπικον)
    εχουν κατι τα ηχεια;; πολυ περιεργη κατασταση κι εχω μπερδευτει και δεν μπορω να ελενξω τι γινετε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σακη διαπιστωσα ενα προβλημα να το πω...;; ακου λοιπον....

    Βαζω τα ηχεια να παιξουν κανονικα με τα Βalance στην μεση στην κονσολα και παιζουν κανονικα...
    οταν ομως το γυρναω τερμα αριστερα η δεξια;; δεν θυμαμαι.... ακουγετε ο ηχος αλλα οχι κανονικα...εξασθενιμενος θα μπορουσα να πω... ακογετε ενα φφφφςςςςς (ανάδραση απο τον ενισχυτή)
    απο την αλλη πλευρα παιζει κανονικα....



    Τωρα με 2η δοκιμη....

    με ενα Speakon μια το κουμπωνω στο ενα ηχειο ολα ΟΚ το κουμπωνω και στο αλλο παλι ΟΚ
    με ενα καλωδιο ετσι;; το ιδιο κανω και με τις θεσεις πισω απ τον ενισχυτη αντιστοιχα μια το βαζω μια το βαζω εκει αλλα οταν ειναι μεμονομενα παιζουν ενταξει
    το καθ ενα ξεχωριστα.... (λογικό)
    3η δοκιμη...
    Κουμπωνω και τα 2 επανω κανονικα και απο την καρτα ηχου του Pc τις γραμμες τις δινω στην κονσολα σε δυο μικροφωνικα καναλια
    μολις παιζω με το balance γινετε αυτο που σου ειπα παραπανω (συνδεδεμενα και τα 2)
    Αμα τα βαλω σε stereo θεση μολις το γυρισω Left δεν ακουγετε τπτ μονο στο right η στην μεση....
    (χαλασμένο jack μυρίζομαι)

    Αλλα το ποιο περιεργο ειναι πως απο πισω εχει 2 jack και ενα speakon
    βαζω Jack για να το κανω παραληλη συνδεση και δεν μπενει με τπτ μεσα...βρε παρε βρε δωσε τπτ!!!
    καποια στιγμη κουμπωνει αλλα δεν παραληλιζονται μεταξυ τους...(καλωδιο βαζω σαν αυτο που βαζουμε στα μουσικα οργανα)
    θελει καποιο αλλο;;;
    (απλά είναι χαλασμένη η υποδοχή για αυτό δεν κουμπώνει)

    Τι γινετε τωρα εδω γτ εχω χασει την μπαλα....
    Φτεει καποιο απ τα καλωδια μου (σπικον)
    εχουν κατι τα ηχεια;; πολυ περιεργη κατασταση κι εχω μπερδευτει και δεν μπορω να ελενξω τι γινετε...
    (Ξύλωσέ τα και έλεγξέ τα σωστά όχι όσα βλέπει η πεθερά)
    Το πουλάκι τσίου το πουλάκι τσίουυυυυυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Λοιπον αν το καθε ηχειο παιζει κανονικα μονο του τοτε αυτο σημαινει οτι... κατι γινεται μετα τα ηχεια, χωρις να εξαιρεσουμε και τα βυσματα τους.Τα δυο jack του καθε ηχειου αν δε μπαινει το βυσμα μπορεις να τα αλλαξεις και να δεις αν ειναι και σωστα συνδεμενα.(Λογικα speakon και jack ειναι ολα συνδεμενα παραλληλα).
    Επισης οταν στη κονσολα παιζεις δυο μονοφωνικα καναλια στερεο πρεπει το panpot να ειναι ενα δεξια και ενα αριστερα για να εχουμε ακουσμα στερεο.
    Μηπως..........η καρτα ηχου απο το pc κανει νερα????Μηπως το καλωδιο που δινεις στη κονσολα εχει προβλημα????Ψαξε καλα και αυριο με το καλο τα ξαναλεμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    O Mητσος με εβαλε σε προβληματισμους απο πανω...αν ηταν κατι καμμενο η μια κορνα απ τα ηχεια γτ η αλλη παιζει κανονικα και δυνατα...
    αν ηταν λοιπον καμμενη οταν εκανα το τεστ που μια εβαλα το ενα speakon εδω και την αλλη στο αλλο ηχειο εκει γτ παιζουν κανονικα και οι δυο κορνες;;;;

    Ξεβιδωσα απο πισω το κουτι που εχει τις υποδοχες και μετρησα τα speakon με ταση απο τον ενισχυτη κανονικα..δεν επρεπε να λεει 8Ω
    Παρ ολα αυτα μου βγαζει μια πολυ χαμηλη τιμη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Κωστή τι ακριβώς μέτρησες?

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς μετράς γιατί δεν ξέρεις τι να μετρήσεις.....
    Γενικώς δεν ξέρεις τι κάνεις και αυτό με ανησυχεί πάρα πολύ......
    Δεν στα λεω για να σου κάνω τον μάστορα γτ σκατά μάστορας είμαι αλλά στο θέμα μας....

    Ξεβίδωσε μεγάφωνα και κροσσόβερ.

    Θα ξηλώσεις τα καλώδια και θα μετρήσεις τα μεγάφωνα ένα ένα.
    Το κάθε γούφερ πρέπει να σου δίνει 8Ω ή 6.5Ω ή 4Ω
    Η κάθε κόρνα πρέπει να σου δίνει 8Ω ή 6.5Ω ή 4Ω εκτός αν ειναι πιεζοηλεκτρική οπότε δεν θα δείς Ωμ.

    Τα κροσσόβερ τώρα θα τα βγάλεις μια φωτό και θα ανεβάσεις να δούμε τι παίζει.
    Έχουν βαττικές αντιστάσεις (τουβλάκια), πιθανόν λαμπάκι 12βολτ, πηνία και πυκνωτές. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω σε τι κατάσταση είναι. Αν οι πυκνωτές είναι ξεσκισμένοι θα έχεις απώλειες, αν οι βαττικές αντιστάσεις (τουβλάκια) είναι αρπαγμένες εσωτερικά θα έχεις απώλεια, αν οι κολλήσεις απο κάτω είναι ψυχρές θα έχεις απώλεια. Αν τα καλώδια είναι χάλια θα έχεις απώλεια.

    Και επέτρεψέ μου να σε κράξω και δημόσια. Μην μου πείς οτι δεν μπορείς να τα ξεβιδώσεις και δεν ξέρεις και αρχίζεις να ψάχνεσαι με αλχημείες.... Κρίμα είναι να πάθεις κ άλλη ζημιά.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Μητσο εβγαλα το καπακι απ τις υποδοχες και μετρησα στο speakon εκει που ειναι κολλημενα τα καλωδια με το πολυμετρο γυρισμενο στα Ω μου εδειχνε πολυ χαμηλη τιμη
    μπορει να μην ηταν και σωστα εκει που το εβαλα δεν ξερω...

    Ξεβιδωνω μεγαφωνα και γουφερ με ενα Τορξ;;

    Τα μεγαφωνα θα τα εχω σε ταση η ετσι σκετα για να μου δωσουν την συγκεκριμενη τιμη;;
    Αν ειναι πιεζοηλεκτρικη τι θα γραψει το πολυμετρο;;

    Εαν καταφερω να φτασω μεχρι το κροσσοβερ θα το ανεβασω μια φωτο και μου λετε παλι...

    Γτ να με κραξεις ρε φιλε;;Εγω σε κραζω που δεν ξερεις να κανεις Γαλοπουλα γεμιστη με σος δαμασκηνο;;Το σεβομαι...αλλωστε τωρα εχω εισερθει στα χωραφια της ηλεκτρονικης και εχω πργμτ να μαθω ακομα...για αυτο δεν λεω οτι ξερω κιολας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Τι τιμή σου έβγαλε? Πόσα Ω?

    Τα σπίκον συνήθως τα συνδέουμε στο 1+ και στο 1-
    Τορξοκατσάβιδο θέλει ναι....
    Τα μεγάφωνα χωρίς τάση/σήμα.... Στον αέρα θα τα μετρήσεις κοινώς αποσυνδεδεμένα.....
    Αν είναι πιεζο η κόρνα θα μετρήσεις για δίοδο. όχι με Ωμ.

    Επειδή δεν ξέρω να φτιάχνω γαλοπούλα γεμιστή με σως δαμάσκηνο για αυτό δεν προσπαθώ να την φτιάξω....... Με πιάνεις? Πρώτα μαθαίνουμε και μετά φτιάχνουμε.... Έχω κάψει ηχεία για να μάθω αδερφέ μου, όσα δεν φαντάζεσαι..... Και ακόμα μαθαίνω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    τεσπα το θεμα ειναι να φτιαχτει το ηχειο...το αλλο ειναι ΟΚ...
    Στο πολυμετρο εχει σημαδακι διοδου...αν ειναι πιεζοηλεκτρικη...δενε χει ομως beep τι πρεπει να δειξει 0 η 1 ;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. hdmi laptop σε tv δεν εχει σημα
    By tzitzikas in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 14:50
  2. ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ
    By diamantisi in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 21:28
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 19:14
  4. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΟ
    By tomaik in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 11:50
  5. Δεν εχει σημα η tv
    By artanian in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας