Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 75

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ APOLLO TD 16

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τουλαχιστον δυσκολο αυτο να γινει
    Εεε τότε Παναγιώτη πας στην λογική "Το μη χείρον βέλτιστον" και αν δεν μπορείς να το γειώσης σωστά (το αντικεραυνικό) το καταργής , γιατί το κακό μπορεί να γίνει και χειρότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεε τότε Παναγιώτη πας στην λογική "Το μη χείρον βέλτιστον" και αν δεν μπορείς να το γειώσης σωστά (το αντικεραυνικό) το καταργής , γιατί το κακό μπορεί να γίνει και χειρότερο.
    οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ δυσκολο να ανοιξης δουλειες σε σπιτι πελατη για να του φτιαξεις γειωση για το τηλεφωνο ,μαλλον πας σε αυτο που λες και οτι γινει εκτος και αν ο πελατης ειναι μερακλης και γουσταρει το κατι παραπανω αλλα και το μερεμετι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς γείωση το αντικεραυνικό είναι άχρηστο.
    Και είναι λάθος η γείωση του αντικεραυνικού προστασίας της τηλεφωνικής γραμμής να συνδέεται με την γείωση της εσωτερικής εγκατάστασης. Το σωστό είναι να γειώσης το αντικεραυνικό μαζί με τον πίνακα του συναγερμού ανεξάρτητα μεσω ενός κολλάρου στην πιό κοντινή σωλήνα κρύου νερού. Το αντικεραυνικό σε περίπτωση κεραυνού θα μεταφέρει τους παλμούς υπέρτασης που θα φθάσουν μέσω της τηλεφωνικής γραμμής στον σωλήνα του κρύου νερού και απο εκεί στην γή και έτσι θα προστατευθεί ο πίνακας. Εάν συνδεθεί με την εσωτερική γείωση της εγκατάστασης τότε επειδή η γείωση συνδέεται με τον ουδέτερο στον μετρητή της ΔΕΗ (περίπτωση ουδετέρωσης TN-S που ισχύει στην Αττική), μέρος των παλμών της υπέρτασης θα περάσουν απο τον ουδέτερο και στις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού σου και πιθανώς να τις καταστρέψεις όλες (τον πίνακα συναγερμού σίγουρα).
    Γιωργο παραπληροφορεις με αυτα που γραφεις.η γειωση σε ενα κτιριο ειναι ΜΙΑ .τα τηλ.και τις σωληνες ξεχασε τα.
    επισης ξεχασε και τους παλμους..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο παραπληροφορεις με αυτα που γραφεις.η γειωση σε ενα κτιριο ειναι ΜΙΑ .τα τηλ.και τις σωληνες ξεχασε τα.
    επισης ξεχασε και τους παλμους..
    Τι εννοείς η Γείωση σε ένα κτίριο είναι ΜΙΑ. Σε ένα κτίριο συνυπάρχουν 3 ανεξάρτητα είδη γειώσεων.
    Η Γείωση λειτουργίας π.χ η γείωση του ουδετέρου αγωγού παροχής της ΔΕΗ
    Η Γείωση προστασίας π.χ. των εσωτερικών ηλεκτρικών συσκευών μιας εγκατάστασης
    Η Γείωση αντικεραυνικής προστασίας ή ασφάλειας
    Αυτά τα 3 ανεξάρτητα είδη γειώσεων σε ένα κτίριο συνυπάρχουν, όπως είπα και σωστό είναι και προτείνεται να καταλήγουν σε κοινό ηλεκτρόδιο γείωσης (γειωτής). Τα 2 πρώτα είδη γειώσεων έχουν συνήθως κοινό κόμβο μέσα στο ρολόι της Δεη και απο εκεί καταλήγουν στο ηλεκτρόδιο γείωσης.
    Δεν απαγορεύεται η χρησιμοποίηση των μεταλλικών δικτύων ύδρευσης σαν ανεξάρτητο γειωτή.
    Πάντως το θέμα των γειώσεων δεν είναι απλό και θα ήθελα να μου εξηγήσεις σε τι συνίσταται η παραπληροφόρηση μου. Δεν διεκδικώ το αλάνθαστο και με ενδιαφέρει αν ξέρεις κάτι παραπάνω να το μάθω και εγώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 03-06-17 στις 08:41

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    εγώ την γείωση του τηλεφώνου έτσι το έχω συνδέσει..
    ...μάλλον λάθος είναι αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το κάνω
    απο την δεξιά μερια το πράσινο με το μαύρο είναι η γραμμή του τηλεφώνου
    απο την αριστερή μεριά φεύγει το καλώδιο και πάει στον πίνακα..
    και η γείωση το πράσινο με το κίντρινο είναι συνδεμένο στην βίδα που στηρίζει την πλακέτα...
    και επιπλέον απο το πλακετάκι φεύγει ένα καλώδιο και πάει στον πίνακα για γειώσει του τηλεφώνου...(αυτό δεν ξέρω αν χρειαζόταν να το κάνω)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 02-06-17 στις 18:43

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ την γείωση του τηλεφώνου έτσι το έχω συνδέσει..
    ...μάλλον λάθος είναι αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το κάνω
    απο την δεξιά μερια το πράσινο με το μαύρο είναι η γραμμή του τηλεφώνου
    απο την αριστερή μεριά φεύγει το καλώδιο και πάει στον πίνακα..
    και η γείωση το πράσινο με το κίντρινο είναι συνδεμένο στην βίδα που στηρίζει την πλακέτα...
    και επιπλέον απο το πλακετάκι φεύγει ένα καλώδιο και πάει στον πίνακα για γειώσει του τηλεφώνου...(αυτό δεν ξέρω αν χρειαζόταν να το κάνω)
    Παύλο η σωστή σύνδεση είναι αυτή που θα σου περιγράψω.
    1. Στο πλακετάκι του αντικεραυνικού άφησε μόνο το καλώδιο πράσινο κίτρινο και αποσυνδεσέτο απο το πάνελ.
    2. Αφαίρεσε το καλώδιο που πάει στην βίδα.
    3. Απο το πάνελ εκεί που ήταν συνδεδεμένο το πρασινο-κίτρινο βάλε ένα άλλο καλώδιο 10 εκατοστά και σύνδεσε το με την ελεύθερη άκρη του καλωδίου πράσινο-κίτρινο που έρχεται απο το πλακετάκι.
    Αυτό τον κόμβο των 2 καλωδίων ένωσε τον με την μεταλλική σωλήνα του κρύου νερού ύδρευσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    γιωργο :
    "Γείωση*ονομάζεται η αγώγιμη σύνδεση ενός*ακροδέκτη*ηλεκτρικού κυκλώματος*με το*έδαφος*ή άλλο αντικείμενο*μηδενικού δυναμικού."(απο wikipedia).
    ο λογος για τον οποιο γινεται αυτο ποικιλει,μπορει να ειναι λειτουργιας,προστασιας,ισοδυναμικη κλπ .η γειωση ομως σε ενα κτιριο ειναι μια.
    πλεον δεν γειωνονται σε σωληνες του νερου εγκαταστασεις σαν ανεξαρτητος γειωτης ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ,μπορεις ομως να τις συνδεσεις για ισοδυναμικη γειωση.ΟΧΙ ομως για αγωγο αποληξης φορτιων στην γη.
    Αυτο που συστηνεις ειναι επικινδυνο διοτι αν οι σωληνωσεις του κτιριου ειναι πλαστικες σε καποιο σημειο οι σωληνες αυτες καποτε(οταν δουλεψει αυτη η πλακετα που εχει βαλει) θα αποκτησουν φορτιο.



    ΥΓ σαν σωστη ορολογια ειναι απαγωγος κρουστικης υπερτασης(ας με διορθωσει/συμπληρωσει καποιος.
    αντικεραυνικο ειναι αλλο .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 03-06-17 στις 16:06
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Βασίλη σε ευχαριστώ για τον ορισμό της γείωσης.
    Ομως θα σου ήμουν υποχρεωμένος να μου δείξεις σε ποιο κανονισμό λέει ότι η ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ή ότι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ μόνο σαν ισοδύναμη, η γείωση στο μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης (και υπόψη μιλάμε για την γείωση του αντικεραυνικού προστασίας του τηλεφώνου ΟΧΙ όλου του κτιρίου).
    Αν οι σωληνώσεις του δικτύου που θα γίνει η γείωση είναι από πλαστικές σωλήνες έχεις δίκιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, νομίζω το διευκρινίσαμε και παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    γιωργο θα το κοιταξω.απαντησε μου μονο στο εξης.
    εσυ σε ενα διαμερισμα βλεπεις χαλκοσωληνα σε ΟΛΟ το σπιτι απο το κολεκτερ και μετα.πριν το κολεκτερ δεν ξερεις τι σωληνα εχει ο φιλος και ας πουμε οτι.ενω ειχε χαλκο τρυπησε και ο υδραυλικος εβαλε πλαστικη απο τον δευτερο οροφο και κατω μεχρι το το ρολοι.εσυ ομως βλεπεις οτι εχει μεταλικη.ηδη απαντησες.στην ερωτηση μου αν θα εβαζες γειωση εκεί ,στην τελευταια σου προταση.
    για αυτο αλλωστε απο τοτε που επιτρεπηκε η χρηση της πλαστικης σωληνας απαγορευτηκε να χρησιμοποιειται σαν ΑΓΩΓΟΣ γείωσης.νομιζω δεν χρειαζονται πολλα να τα δουμε γραμμενα σαν απαγορευση για να καταλαβουμε οτι απλα δεν γινονται.ας πουμε δεν εχω διαβασει ποτε μου οτι απαγορεύεται να χρησιμοποιησω την μεταλικη μπανιερα η νεροχυτη σαν γειωση.εξαλου πανω ειναι βιδωμενη η μεταλικη βρυση που εχει απο κατω τον μεταλικο σωληνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    `
    Βασίλη και βέβαια είναι τραγικό λάθος, αν υπάρχουν αμφιβολίες σαν αυτές που αναφέρεις, να πας σε τέτοιου είδους γείωση.
    Ομως επαναλαμβάνω ΔΕΝ απαγορεύεται η γείωση στο μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης. Οσο και να ψάξεις δεν θα βρείς τίποτα. Το μόνο που θα βρείς είναι ότι επιτρέπεται για εγκαταστάσεις με τάσεις ως προς την γη μικρότερες των 250V, για μεγαλύτερες τάσεις χρειάζεται έγκριση απο τον οργανισμό ύδρευσης όπως επίσης ότι πρέπει να βραχυκυκλωθεί μονίμως ο μετρητής της ύδρευσης με χάλκινο καλώδιο. Στην περίπτωση που υπάρχουν τέτοιου είδους αμφιβολίες η γραμμή γείωσης σύνδεεται πρίν τον μετρητή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με partition σε συναγερμο apollo
    By harry2209 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:41
  2. βοηθεια για συναγερμο
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-12, 00:38
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-07, 11:58
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 23:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας