Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 55

Θέμα: Inim - SmartLiving

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coverelectronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να εμπλουτίσουμε λίγο το θέμα, παραθέτω μια εικόνα από ένα πληκτρολόγιο JOY/MAX, στο οποίο έχω δημιουργήσει συντομεύσεις από σενάρια όπλισης. Φυσικά μπορούμε να προσθέσουμε και αλλά τα οποία φαίνονται στις επόμενες σελίδες (συνολικά 12 συντομεύσεις). Να επισημάνω ότι με αυτές τις συντομεύσεις μπορούμε να ενεργοποιήσουμε εξόδους, να δούμε κάποιο μενού και άλλα πολλά!
    Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι εφοδιασμένο με μικρόφωνο, μεγάφωνο, καθώς και ενσωματωμένο καρταναγνώστη proximity!
    Συνημμένο Αρχείο 39093
    Καλημέρα σας,
    Μιας και μιλήσατε για μενού και συντομεύσεις, ξέρει κανείς γιατί η συντόμευση του μενού "ΠΡΟΒΟΛΗ" δεν δουλεύει όπως παλιά? Νομίζω ότι τώρα βγάζει πληροφορίες μόνο για το GSM Nexus, ενώ παλιά σου έβγαζε λίστα με όλα τα υπομενού (σφάλματα, χειρισμούς, συναγερμούς κλπ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παιδια το συστημα ειναι καταπληκτικο κατα την γνωμη μου.Ειναι το μοναδικο πιστευω που σου παρεσει οτι θελεις.μπορεις να κανεις πραγματικα οσα θελεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Εκτός από την ενασχόληση μου με τα συστήματα αυτοματισμού και ασφαλείας, τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την εμπορία και εγκατάσταση πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης. Επειδή το αγαπημένο μου χόμπι είναι να συνδυάζω διάφορα πράγματα, έλεγα από καιρό να δοκιμάσω τον θερμοστάτη που έχει το JOY MAX για να ελέγχω και να ρυθμίζω την θερμοκρασία και όχι απλά να την βλέπω.
    Σας καταθέτω την εμπειρία μου μετά από 2 εβδομάδες λειτουργία ενός πάνελ υπερύθρων τοποθετημένο στο σαλόνι μου ελεγχόμενο από το θερμοστάτη του JOY MAX.

    Αρχικά θα πρέπει να καλιμπράρετε / βαθμονομήσετε το θερμόμετρο να δείχνει την πραγματική θερμοκρασία. Με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο χώρου που θα το έχετε τοποθετήσει όσο το δυνατό πλησιέστερα στο πληκτρολόγιο και αφού το αφήσετε για αρκετή ώρα έτσι ώστε να αποκτήσει την ίδια θερμοκρασία με το πληκτρολόγιο, τότε μπορείτε να προχωρήσετε στην ρύθμιση.

    Στην συνέχεια θα πρέπει (και εδώ είναι το δύσκολο κομμάτι) να χρησιμοποιήσετε μία έξοδο του συναγερμού (πληκτρολόγιο, πίνακα, κάρτα επέκτασης) που θα ενεργοποιεί ένα ρελέ τύπου πλακέτας με πηνίο 12Vdc με επαφή κατάλληλη για να τροφοδοτήσει την συσκευή που θέλετε να ελέγξετε (στην περίπτωση μου έχω φτιάξει μια ελεγχόμενη πρίζα στην οποία συνδέω το πάνελ).
    Πιο κλασσικές και εύκολες περιπτώσεις είναι αν είστε τυχεροί και το πληκτρολόγιο είναι κοντά στο θερμοστάτη του καλοριφέρ, να χρησιμοποιήσετε την έξοδο του ρελέ για να δίνετε εντολή παράλληλα με τον υπάρχοντα θερμοστάτη. Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να μπορούμε να έχουμε εκτός από τον χρονικό προγραμματισμό και την ρύθμιση της θερμοκρασίας ανά ώρα, την πολύ χρήσιμη δυνατότητα να ελέγχουμε την θέρμανση μέσω της τηλεφωνικής κάρτας SMARTLOGO30M.

    Συμπεράσματα: Ο θερμοστάτης του JOY MAX είναι πάρα πολύ καλός και αποκρίνεται πολύ γρήγορα σε μικρές μεταβολές της θερμοκρασίας (θα έλεγα ότι είναι από τους πιο γρήγορους της αγοράς). Επίσης αν θεωρήσουμε ότι ένας καλός ψηφιακός χρονο-θερμοστάτης με έλεγχο εξ'αποστάσεως κάνει 70 € τότε ένα πολύ μεγάλο μέρος του κόστους του JOY MAX αποσβένεται άμεσα και λαμβάνοντας υπόψη και την εξοικονόμηση που θα έχετε σε ρεύμα ή πετρέλαιο η απόσβεση θα γίνει γρηγορότερα. Τέλος να προσθέσω ότι έχει πολύ καλό διαφορικό (0.2 βαθμούς) που επιτρέπει την διατήρηση της θερμοκρασίας σε σταθερό επίπεδο (π.χ με ρύθμιση στους 22 βαθμούς, θα σταματήσει στους 22 και θα ξαναδώσει μόλις πέσει στους 21.7).
    Τα αποτελέσματα είναι άψογα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katrismilos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    Μιας και μιλήσατε για μενού και συντομεύσεις, ξέρει κανείς γιατί η συντόμευση του μενού "ΠΡΟΒΟΛΗ" δεν δουλεύει όπως παλιά? Νομίζω ότι τώρα βγάζει πληροφορίες μόνο για το GSM Nexus, ενώ παλιά σου έβγαζε λίστα με όλα τα υπομενού (σφάλματα, χειρισμούς, συναγερμούς κλπ).
    Μπορείς να δεις τι έχεις επιλέξει στη συντόμευση από το πρόγραμμα στο Πληκτρολόγιο> Συντομεύσεις. Από εκεί επέλεξε τι θες να βλέπεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Μια εικόνα από το πρόγραμμα που μας δίνει η INIM για τον προγραμματισμό των συστημάτων της.
    SmartLeague 01.jpg
    Επιλογή τύπου διπλής ζώνης EOL με δυνατότητα διαχείριση της ωμικότητάς της.


    SmartLeague 02.jpg

    Επιλογή περιφερειακών και ζωνών σε αυτά με όπου γίνεται επιλογή είτε ζώνης είτε διπλασιασμό της είτε Ι/Ο (Input/Output) ή PGM Εξόδου.

    Και πολλά άλλα...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή ΜΕΝΟΥ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗΣ "ΠΡΟΒΟΛΗ"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δεις τι έχεις επιλέξει στη συντόμευση από το πρόγραμμα στο Πληκτρολόγιο> Συντομεύσεις. Από εκεί επέλεξε τι θες να βλέπεις.
    Γεια σου Νίκο,
    Γνωρίζω τη διαδικασία που λες. Αυτό που ήθελα να πω και διαπίστωσα αργότερα, είναι ότι το εικονίδιο συντόμευσης Νο16 (στο manual σελ.89) το έχει ακόμα ως VIEW MENU, ενώ στην πραγματικότητα έχει γίνει "ΕΛΕΓΧΟΣ NEXUS".
    Κρίμα γιατί ήταν βολικό. Τώρα πρέπει να το κάνεις μέσα από τα διάφορα μενού του πληκτρολογίου.

    Θα χαρώ να βρεθούμε να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά. Το καλοκαίρι ήμουν στα μέρη σας, στην Άφησσο. Τελικά είστε πολύ τυχεροί οι Βολιώτες που έχετε μέρη σαν το Πήλιο τόσο κοντά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Να βρεθούμε βεβαίως να πιούμε και κανένα τσίπουρο, αλλά αν κατέβω για δουλειές ίσως καταφέρω κάποια στιγμή να περάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Αν κατέβεις για κανένα σεμινάριο στη Sigma, το κανονίζουμε εύκολα (με ενδιαφέρει πολύ να μάθω για το Proteus της SIGMA, που έχει το πιο απίστευτο πληκτρολόγιο αλλά κυρίως γιατί είναι Ελληνικό!)
    Μην ξεχάσεις το τσίπουρο μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη coverelectronics
    Όνομα
    Χρίστος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katrismilos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατέβεις για κανένα σεμινάριο στη Sigma, το κανονίζουμε εύκολα (με ενδιαφέρει πολύ να μάθω για το Proteus της SIGMA, που έχει το πιο απίστευτο πληκτρολόγιο αλλά κυρίως γιατί είναι Ελληνικό!)
    Μην ξεχάσεις το τσίπουρο μόνο.
    Μην ξεχάσετε και μένα!

    Πάντως ο PROTEUS φανταστικός, είμαι πολύ τυχερός που τον δουλεύω!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Cover Electronic Systems //// Συστήματα Ασφαλείας - Ηλεκτρονικές Εφαρμογές

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    ποσο τον αγορασες φιλε μου πινακα-πληκτρολογιο???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inim SmartLAn SI και DDNS
    By mpartzokas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-22, 15:10
  2. Inim GSM modem NEXUS
    By mpartzokas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-16, 22:59
  3. Inim fire alarm adressable
    By fan1s in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-16, 09:09
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ INTERFACE INIM
    By leutpana in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-14, 23:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας