Σελίδα 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 295

Θέμα: Καμουφλαρισμενη κεραια κινητης διπλα απο το σπιτι μου..

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    On earth
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Τοmhel
    Πέρα απο τις διάφορες γνώμες που ειναι σεβαστές,
    δές και την παροχή ηλεκτρικου ρευματος απο την ΔΕΗ, πρεπει να ειναι σεβαστής ισχύος. Ενας σταθμός GSM διαθέτει τουλαχιστον δυο ικριωματα πομποδεκτων καθώς και τις συστοιχίες μπαταριών φορτιστων.

    Και πανω απ ολα, ψυχραιμία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας ρεαλιστικά ελάχιστα (έως τπτ) μπορούν να γίνουν! Σε εποχή κρίσης οι όποιοι ηθικοί ενδοιασμοί κάπτονται έναντι πινακίου φακής. Πιθανώς ο επινοικιάζων του χώρου του barbekiou δεν μένει στη συγκεκριμένη πολυκατοικία, όπως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις. Και πάντα υπάρχει το οξύμωρο ότι όλοι μας θέλουμε σήμα καμπάνα αλλά, ως δια μαγείας, την κεραία μακριά!

    Προσωπικά δεν υιοθετώ τις απόψεις για τρομερές βιολογικές επιπτώσεις μέσα σε λίγο καιρό αλλά αυτές των μακροχρόνιων επιπτώσεων που λειτουργούν συσσωρευτικά και σε συνδυασμό και με άλλους επιβαρυντικούς παράγοντες. Απαιτείται ψυχραιμία αλλά φοβάμαι πως δεν έχω τπτ περισσότερο να προτείνω.

    Καλή βδομάδα σε όλους!!!
    Γιωργο μεταξυ του ενος ακρου και του αλλου υπαρχει και η μεση.Αν εκει που γινει η μελετη τα επιπεδα ακτινοβολιας ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα να μπει.Αν μπει σε ενα σημειο οπου τα επιπεδα για 10-20 σπιτια(αρα μιλαμε για ~40 ατομα) η ακτινοβολια ψηνει καστανα ,τι θες να πουμε ? οτι εχουμε κινητα αρα δεν τρεχει μια?
    Σε εκπομπη ειχα δει σε καποια περιοχη στα περιχωρα αθηνων ειχαν 40% περισσοτερες εμφανισεις καρκινου απο οτι η υπολοιπη αθηνα και οι γυρω περιοχες.Ολως τυχαιως απο πανω απο τα σπιτια τους περναγαν γραμμες υπερηψηλης τασης .Δεν ξερω αν φταινε αυτα ή καποια αλλα.Μπορουν ομως ή αυτα τα 20 -30 100 σπιτια να φυγουν απο εκει η οι 5-10-100 κολωνες.
    γιατι να παμε στα ακρα,κοφτε τα ρευματα τελειως ή τηλεοραση δεν θες? ψοφα λοιπον.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοmhel
    Πέρα απο τις διάφορες γνώμες που ειναι σεβαστές,
    δές και την παροχή ηλεκτρικου ρευματος απο την ΔΕΗ, πρεπει να ειναι σεβαστής ισχύος. Ενας σταθμός GSM διαθέτει τουλαχιστον δυο ικριωματα πομποδεκτων καθώς και τις συστοιχίες μπαταριών φορτιστων.

    Και πανω απ ολα, ψυχραιμία.
    απλη τριφασικη παροχη 3*32 θελει.δεν θελει και καννενα σταθμο παραγωγης.Επισης δεν εχοουν οι απλοι σταθμοι αναμεαδοσης(οχι κομβοι) μπαταριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα χώνεις στους θαμώνες του forum,τα έχεις καλά με τον γνωστό σου και θέτεις σε δεύτερη μοίρα την υγεία της μητέρας σου και περιμένεις απάντηση από το internet.
    Μα καλά λίγη λογική επιτέλους...!!!
    Πόσους μήνες ακόμα πρέπει να περιμένεις μέχρι να αντιδράσεις;Το αυτονόητο δηλαδή.
    Ρε ανθρωπε σε ποιον τα εχωσα..???
    Σε ποια δευτερη μοιρα εχω την υγεια της μητερας μου , οταν μολις σημερα εμαθα την υπαρξη της κεραιας και συνδιασα τους ιλιγκους με την κεραια...Μπορει να ειναι και εντελος τυχαιο το γεγονος , μπορει και οχι...!!!!
    Τα εχω καλα με τον γνωστο μου , μεχρι να ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αυτο που κανει ειναι παρανομο , ΓΙΑΥΤΟ ρωταω εδω , για να μαθω ...
    Θελω να κανω και μια κοντινη επισκεψη , ωστε να σιγουρουτω οτι το μπαρμπεκιου αντι για παϊδάκια φιλοξενει πομπους και πανελ...!!!...ετσι ώστε να καταλαβω τι γινετε με τετοιες περιπτωσεις και να φερθω αναλογα...!!!

    Ποιο ειναι το αυτονοητο για εσενα δλδ...
    Ειπα και στην αρχη ...
    Ρωταμε , μαθαίνουμε και αναλογος πράττουμε...!!

    Τι πιο απλο , τι πιο σωστο..!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (19-11-12)

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ γειτονα εχουμε και εμεις εναν πονηρο [...]
    Ε, κοίτα, αν είναι νόμιμη ή αν εν πάσι περιπτώσει πληρεί τις προδιαγραφές δεν νομίζω ότι είναι κακό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]Πιθανώς ο επινοικιάζων του χώρου του barbekiou δεν μένει στη συγκεκριμένη πολυκατοικία, όπως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις. Και πάντα υπάρχει το οξύμωρο ότι όλοι μας θέλουμε σήμα καμπάνα αλλά, ως δια μαγείας, την κεραία μακριά!
    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που δεν είναι έτσι.
    Να αναφέρω μία σημαντική περίπτωση: Καθηγητής που είχα στη σχολή, προσπαθούσε να πείσει τους άλλους της πολυκατοικίας να βάλουν κεραία. Τη στιγμή που το κάνει ένας επιστήμονας που τυχαίνει να είναι "στα μέσα και στα έξω" του τηλεπικοινωνακού γίγνεσθαι (ειδικά της Ελλάδας) νομίζω ότι πρέπει να συνδιάζουμε απαραίτητα την κεραία με την κόλαση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Στέλιο : Συμφωνώ με τα όσα έγραψες, αλλά το παρακάτω:
    σηκώνει κουβέντα, αφού οι εταιρείες δεν κάθονται πάντα να περιμένουν 2++ χρόνια για να βγει η έρμη η άδεια. Βέβαια και πάλι νομίζω δεν υπάρχει κίνδυνος, εφόσον το μελετάνε οι ίδιες το θέμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάτε σοβαρά τώρα;
    έχετε δει μετρήσεις σε κεραίες κινητής; στην Ελλάδα; στην χώρα της μίζας; άδειες;που; εδώ τα τηλεοπτικα κανάλια 15 χρόνια μετά είναι χωριςαδεια. ξέρω κεραίες κινητής με κολώνα της δεη δίπλα και ακόμα δουλεύουν με γεννήτρια γιατί δεν έχουν άδεια και εσείς πιστεύεται για άδειες στην πόλη;
    μιλάτε ""στα σίγουρα" ότι η κεραία δεν κάνει κακό.έχει κανένας υπόψη του μετρήσεις στα 'link?(τα τύμπανα που συνδέει κεραία με κεραίααν περνάει από ταράτσες;
    Τον Απρίλιο φέτος ψηφίστηκε νέος νόμος, που οι άδειες θα βγαίνουν σε 4 μήνες. Τα δε πρόστιμα για τους παραβάτες φτάνουν και τις 300.000 ευρώ, ποια εταιρεία θα ρισκάρει? Υπάρχουν τα συστήματα του Πεδίον24 που μετρούν αδιάλειπτα, αλλά και έφοδοι μετρήσεων από τις αρχές. Έχουν αλλάξει τα πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάτε ""στα σίγουρα" ότι η κεραία δεν κάνει κακό.έχει κανένας υπόψη του μετρήσεις στα 'link?(τα τύμπανα που συνδέει κεραία με κεραίααν περνάει από ταράτσες;
    Έχω υπ' όψιν μου, και δεν συμμερίζομαι την ανησυχία που διατυπώνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα, είναι λίγοι οι επιστήμονες που διατηρούν ακόμα επιφυλάξεις ως προς την επικινδυνότητα της μη ιονίζουσας ακτινοβολίας… (σελ. 40).
    Βασίλη, προσπερνάω ότι πρόκειται για σελίδα δικηγόρου, αλλά μιλάμε για αναφορά σε βιβλίο του 1997 με τις γνώσεις / στοιχεία του 1997... Τα νέα στοιχεία / δεδομένα τη σήμερον, το ανατρέπουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον ίδιο τρόπο σκέψης όμως μπορώ να σκεφτώ ότι: Αν η κεραία οφείλει να εκπέμψει σχεδόν όσο το κινητό, για να "μιλά" ταυτόχρονα με τόσους (πόσους συνδρομητές προφανώς εκπέμπει όσο όλοι οι συνδρομητές της κυψέλης μαζί. Αυτό ισχύει ή όχι; Ερώτηση κάνω, δεν ξέρω.
    Όχι ακριβώς έτσι. Λόγω TDMA που γίνεται χρήση στο GSM, με έναν πομποδέκτη (1 συχνότητα), μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα ως και 16 συνδρομητές (HalfRate codec) και με το χαρακτηριστικό OSC/MIMO τους διπλάσιους. Μόνο αν ξέρεις πόσους πομποδέκτες έχει μια κεραία μπορείς να εκτιμήσεις την συνολική εκπεμπόμενη ισχύ. Τα περί παροχής από την ΔΕΗ, δε λένε τίποτα με σιγουριά. Τα μηχανάκια είναι ενεργοβόρα (ειδικά τα παλιά) και συν τοις άλλοις υπάρχουν και κλιματιστικά εκεί μέσα που καταπίνουν ρεύμα. Άλλωστε μπορεί να μου έφερες εμένα τριφασικό 25Α/φάση, αλλά εγώ να ανάβω λεντάκια - που το ξέρεις?


    @tomhel: Την διαδικασία αν είναι νόμιμη ή όχι η κεραία, την ανέφερε ήδη ο Γιώργος εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post566890

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sigmacom : 19-11-12 στις 15:01

  7. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον sigmacom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (19-11-12), firewalker (20-11-12), Hary Dee (19-11-12), leosedf (19-11-12), SRF (19-11-12)

  8. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βασίλη, προσπερνάω ότι πρόκειται για σελίδα δικηγόρου, αλλά μιλάμε για αναφορά σε βιβλίο του 1997 με τις γνώσεις / στοιχεία του 1997... Τα νέα στοιχεία / δεδομένα τη σήμερον, το ανατρέπουν.
    Τα νέα στοιχεία απλά δεν το επαληθεύουν, δεν αποδεικνύουν ωστόσο το αντίθετο.

    Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να δέχεσαι ισχυρή ακτινοβολία σε 24 ωρη βάση και σίγουρα δεν κάνει καλό στην υγεία, εκτός αν αποδεικτεί ότι εξουδετερώνει και τους ιούς-μικρόβια. Παρόμοια με τον πάσχοντα από ανίατη ασθένεια ο οποίος με το θάνατό του θα έχει τη μοναδική ευκαιρία και δυνατότητα να απαλλαγεί οριστικά και για μία αιωνιότητα από την ασθένεια που τον ταλαιπωρεί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Για να μη μείνουμε στη θεωρία, και αφού παίζει θέμα υγείας, βρές τρόπο να μπείς στην οικοδομή (όσο δύσκολο και να είναι) και να πας να δείς τις συμβαίνει.
    Αν υπάρχει όντως εγκατάσταση, τότε αλλάζει η κουβέντα. Το βασικό είναι να κάνεις αυτοψία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Θα γίνω εριστικός/κωλόπαιδο πάλι και θα με βρίζετε αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να σας δώσω να καταλάβετε οπότε συγχωρέστε με.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάτε σοβαρά τώρα;
    έχετε δει μετρήσεις σε κεραίες κινητής; στην Ελλάδα; στην χώρα της μίζας; άδειες;που; εδώ τα τηλεοπτικα κανάλια 15 χρόνια μετά είναι χωριςαδεια. ξέρω κεραίες κινητής με κολώνα της δεη δίπλα και ακόμα δουλεύουν με γεννήτρια γιατί δεν έχουν άδεια και εσείς πιστεύεται για άδειες στην πόλη;
    μιλάτε ""στα σίγουρα" ότι η κεραία δεν κάνει κακό.έχει κανένας υπόψη του μετρήσεις στα 'link?(τα τύμπανα που συνδέει κεραία με κεραίααν περνάει από ταράτσες;
    ΜΠΟΥΡΔΕΣ!
    Ναι έχουμε δει μετρήσεις και επίσης ξέρουμε τι ισχύ βγάζει το κάθε μηχάνημα, ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι έχω στήσει δίκτυο 3G σε ΟΛΗ τη βόρειο Ελλάδα και φυσικά και όλοκληρωμένους σταθμούς GSM/DCS/UMTS. Η ισχύς του κάθε sector στα βουνά (συνήθως τρεις) είναι 44W σε ΤΕΡΜΑ λειτουργία (δεν λειτουργούν ποτέ τέρμα). Οι ζεύξεις που αναφέρεις είναι 22dBm (η 158 mw) όταν είναι τέρμα, κανένα δεν πάει παραπάνω και συνήθως λειτουργούν στα 15-20dbm (31-100mw) ανάλογα με το πως έχει υπολογιστεί η ζεύξη. Αν βάλεις ένα αλουμινόχαρτο μπροστά κόβεται η ζεύξη, αν περάσω από μπροστά την ώρα που δουλεύω πάνω πάλι κόβεται η ζεύξη, αν κλάσω μπροστά πέφτουν τα db.
    Δεν είναι ανάγκη να έχεις μεγάλη ισχύ για ζεύξη.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον ίδιο τρόπο σκέψης όμως μπορώ να σκεφτώ ότι: Αν η κεραία οφείλει να εκπέμψει σχεδόν όσο το κινητό, για να "μιλά" ταυτόχρονα με τόσους (πόσους συνδρομητές προφανώς εκπέμπει όσο όλοι οι συνδρομητές της κυψέλης μαζί. Αυτό ισχύει ή όχι; Ερώτηση κάνω, δεν ξέρω.
    Το κάλυψε και ο sigmacom. Παράδειγμα στις παλιές σαβούρες Nokia, Ericsson, nec-siemens κλπ κλπ υπήρχε μια συγκεκριμένη χωρητικότητα ανά sector (περίπου 64 ταυτόχρονοι συνδρομητές με σταθερή ισχύ). Πλέον με τα νέα συστήματα (βλέπε Huawei) το σύστημα σηκώνει μέχρι και 384 ταυτόχρονους συνδρομητές ανά sector το πετυχαίνει με interference cancellation, QAM διαμορφώσεις κλπ και αναβαθμίζεται εύκολα, εκτός αυτού καταναλώνει το 1/10 από τους παλιότερους σταθμούς, ήδη στο σύστημα έχει ενσωματωθεί έξυπνη διαχείριση ενέργειας και green power με πολύ αποδοτικά τροφοδοτικά. Η ισχύς από το δίκτυο πέφτει δραματικά, σκέψου να το κάνεις αυτό σε όλη την Ελλάδα πόσο ρεύμα εξοικονομούν, είναι και ένας λόγος που χρησιμοποιούν αυτό το σύστημα πλέον και η wind και η voda (η cosmote στον κόσμο της με απαρχαιωμένο δίκτυο, δεν πέσαν οι απαραίτητες μίζες)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ,και τα 10-15Α ανα φαση (25-30 με τα κλιματιστικα) που τραβανε οι σταθμοι ειναι οση και η ισχυς του κινητου *10000 κινητα.
    ΞΑΝΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ!
    ΠΟΥ τα βρίσκεις αυτά και τα λες? Η τα σκέφτεσαι μόνος σου? Όσα pansite υπάρχουν πλέον λειτουργούν με υβριδικό σύστημα φορτίζοντας το μπαταριοσύστημα με γεννήτρια η ΔΕΗ και μετά πέφτει σε low power λειτουργώντας μόνο με ανεμιστήρες (χωρίς κλιματιστικά), ιδίως με τα καινούρια πράσινα συστήματα οι καταναλώσεις έχουν φτάσει σε επίπεδα 1-3Α.
    Και ΟΧΙ η ισχύς δεν είναι όση όσο τα κινητά, μάλιστα με το power control η ισχύς παίζει από 0.5W έως το όριο που έχει θέσει το radio περίπου στα 20, θυμήσου τα πράσινα συστήματα, προσπαθούν να χαμηλώσουν κατανάλωση όσο γίνεται, δεν υπάρχει λόγος η κεραία να σου δίνει 10W όταν χρειάζεσαι μόνο 1. Συγνώμη που μιλάω απότομα αλλά κάπως πρέπει να καταλάβετε πως λειτουργούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοmhel
    Πέρα απο τις διάφορες γνώμες που ειναι σεβαστές,
    δές και την παροχή ηλεκτρικου ρευματος απο την ΔΕΗ, πρεπει να ειναι σεβαστής ισχύος. Ενας σταθμός GSM διαθέτει τουλαχιστον δυο ικριωματα πομποδεκτων καθώς και τις συστοιχίες μπαταριών φορτιστων.

    Και πανω απ ολα, ψυχραιμία.
    Σε backbone ίσως, εκεί λειτουργούν μεγάλα κλιματιστικά, φώτα, φορτιστές μπαταριών, ΠΟΛΛΑ άλλα μηχανήματα που στο σύνολο τους όλα αυτά καταναλώνουν αν και προσπαθούν να μειώσουν τώρα.
    Τα ικριώματα που αναφέρεις που ήταν δυο ντουλάπες παλιότερα πλέον έχουν αντικατασταθεί από μια μονάδα rack μεγέθους 2U και το συνολικό baseband είναι μια καρτούλα μέσα σε αυτό το 2U κουτί που έχει πολλές θέσεις για κάρτες. Μια καρτούλα για το GSM, μια για το UMTS, μια για το LTE κλπ. Πάρε παράδειγμα από τις φωτογραφίες που έχω στην υπογραφή μου, το άσπρο 2U είναι το σύστημα πλέον, το άλλο είναι τροφοδοτικό και το γκρί 1U είναι το παλιό 3G.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    anastasios10 (28-11-12), genesis (05-12-12), Hary Dee (19-11-12), kx5 (07-02-13)

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε ανθρωπε σε ποιον τα εχωσα..???
    Σε ποια δευτερη μοιρα εχω την υγεια της μητερας μου , οταν μολις σημερα εμαθα την υπαρξη της κεραιας και συνδιασα τους ιλιγκους με την κεραια...Μπορει να ειναι και εντελος τυχαιο το γεγονος , μπορει και οχι...!!!!
    Τα εχω καλα με τον γνωστο μου , μεχρι να ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αυτο που κανει ειναι παρανομο ,
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχομαι , στο θεμα και προσπερναω τις εξυπναδες ορισμενων.
    Τις παρατηρήσεις για τα όποια συμπτώματα θα τις αναφέρεις στο γιατρό ο οποίος θα κάνει διάγνωση βάσει ερωτήσεων εξετάσεων και προπαντός δεν περιμένεις μετά από μήνες...!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μπαμπρεκιου αυτο βρίσκετε στον τελευταιο ανω οροφο ημιτελούς ( χωρις τουβλα - πυλωτη ) οικοδομής , και δεν εχει αναψει ποτε...ειναι ασπρο - ασπρο , πεντακαθαρο...!!!
    Η παρατήση σου για ημιτελής οικοδομή προκαλεί απορία;Τυχαίο;Ας υποθέσουμε ότι ο γνωστός σου έχει πάρει άδεια και η όποια κεραία βλάπτει ή μπορεί να βλάψει μακροπρόθεσμα ή μεσοπρόθεσμα την υγεία.Εδώ μιλάμε για υψηλή συχνότητα και όχι για VHF,FM ή ΑΜ.
    Στο όνομα της αιώνιας φιλίας με τον γνωστό σου συνέχισε να αποδέχεσαι τις όποιες επιλογές του...!!!
    Απορώ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 19-11-12 στις 18:00
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  13. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο μεταξυ του ενος ακρου και του αλλου υπαρχει και η μεση.Αν εκει που γινει η μελετη τα επιπεδα ακτινοβολιας ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα να μπει.Αν μπει σε ενα σημειο οπου τα επιπεδα για 10-20 σπιτια(αρα μιλαμε για ~40 ατομα) η ακτινοβολια ψηνει καστανα ,τι θες να πουμε ? οτι εχουμε κινητα αρα δεν τρεχει μια?
    Και πάλι δεν ισχύει τίποτα από αυτά, Δεν παίζει κανένα ρόλο η ισχύς με τη χωρητικότητα. Φαντάσου επίσης ένα στάδιο με 20.000 κόσμο. Αν το πολλαπλασιάσεις επί 2W σου κάνει 40kW ΜΟΝΟ από τα κινητά που έχει ο κόσμος πάνω του, πιο πολύ γι αυτό ανησυχούν οι επιστήμονες, στο συνωστισμό (η πολυκατοικία σου συνολικά εκπέμπει με περισσότερη ισχύ από την κεραία που λες) οπότε προτιμούν το κινητό να έχει αρκετό σήμα (κοντά κεραία) για να μη χρειαστεί το ALC στο κινητό σου να γκαζώσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ειναι δυνατον , οι 2 απο τις τρεις εταιρείες κινητής να εχουν εγκαταστάσεις 15 χμτρ πάνω στο βουνό και η εν'λογο εταιρεια που δεν ειναι στο βουνο , ( και γιαυτο ειχε χαμηλο σημα ) , τωρα να εχει φουλ σημα..?? ( η κοκκινη )
    Μη στεναχωριέσαι έχουν όλοι micro συστήματα και κεραίες μέσα στην πόλη αρκετά, ίσως και εκεί τριγύρω. Αυτές στο βουνό δεν είναι αρκετές για να καλύψουν μια πόλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 12:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 09:43
  3. κεραια κινητης
    By TSAKALI in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 14:58
  4. κεραια κινητης
    By billos1989 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 11:57
  5. καμουφλαρισμενη κεραια
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 10:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας