Σελίδα 1 από 30 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 295

Θέμα: Καμουφλαρισμενη κεραια κινητης διπλα απο το σπιτι μου..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή Καμουφλαρισμενη κεραια κινητης διπλα απο το σπιτι μου..

    Εχω την ισχυρή εντύπωση οτι διπλα απο το πατρικο μου σπιτι , καμουφλαρισμενη μεσα σε φουγαρο τζακιου εχει μπει κεραία κινητης τηλεφωνίας
    Ειναι μεσα σε κατοικημένη περιοχη , με γυρω - γυρω σπιτια (μικρα παιδια - ηλικιωμενοι κ.τ.λ )

    Η μανα μου π.χ ολο το καιλοκαιρι παραπονιόταν για συνεχείς ιλίγγους ( δεν ειχε ποτε τέτοια συμπτώματα στο παρελθόν )
    Επισεις το σήμα την ενλογου εταιρίας ενω πριν το καλοκαίρι ηταν χαλι μαυρο , τωρα ειναι καμπανα παντου ( το ξερω γιατι αυτην εχω )

    Τι κανουμε ρε παιδια σε αυτην την περίπτωση..???
    Πως ανακαλύπτουμε 100% οτι συμβαίνει αυτο ( παράνομη τοποθέτηση κεραιας μεσα σε αστικο περιβαλλον ) και τι λεει η νομοθεσια για την αντιμετώπιση μιας τετοιας παράνομης εγκαταστασης , γιατι σιγουρα ειναι παρανομο εφοσον ειναι καμουφλαρισμενο..!!!!


    Επειδη το σπιτι το οποιο φιλοξενει την καμουφλαρισμενη κεραια ειναι γνωστου μου , θα ηθελα να απαντησουν μονο οσοι ειναι σιγουροι για αυτα που θα πουνε , γιατι οπως καταλαβαίνετε ειναι πολυ λεπτο το θεμα εφοσον και μικρα παιδια εχουμε αλλα και ταλαιπωρημένους ηλικιωμένους ανθρωπους που μένουν διπλα και γυρω απο την κεραία του θανατου..!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Χωρίς λεπτομερείς φωτογραφίες δύσκολο να μυρίσουμε δάχτυλα.
    Βγάλε μερικές από τριγύρω να δούμε.
    ΔΕΝ πιστεύω να έχεις προβλήματα μιας και η ισχύς συνήθως είναι πολύ μικρή για να προκαλεί κάτι. (το έχουμε ξεσκίσει το θέμα)
    Αν είναι κεραία θανάτου ξεκίνα, πέτα το κινητό σου στα σκουπίδια και παρότρυνε τους τριγύρω να πετάξουν και τα δικά τους. Επίσης κλείσε και όλα τα wifi στη γειτονιά κλπ.
    Για ποιά εταιρία μιλάμε?

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gRooV (27-11-12), Hary Dee (19-11-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Τοmhel πατριώτη με τους ωραίους λαμπάτους σου πρώτα πρέπει να διαπιστώσεις αν όντως είναι κεραία κινητής και δεύτερο και κυριότερο την ισχύ της μια λύση θα ήταν (δεν ξέρω αν αρχολείσαι με rf) να βρείς κανένα παλιό κινητό με υποδοχή εξωτερικής κεραίας και μετά με μια yankee στοχεύεις τη καμινάδα περιμετρικά και απο απόσταση ελέγχοντας το σήμα στο κινητό επιβεβαιώνεις την υπαρξη η μη κεραίας υπάρχουν και εταιρείες που κάνουν αυτή τη δουλειά http://aktinovolia.net/.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Αν ξεκινάς πιστεύοντας ότι υπάρχουν "κεραίες θανάτου" κι ότι απαγορεύεται η τοποθετήση κεραίας σε αστικό περιβάλλον, φοβάμαι ότι δύσκολα θα δεχθείς τα παρακάτω:

    Κατανοώ την ανησυχία σου, αλλά δεν υπάρχουν κεραίες θανάτου, ούτε εκπέμπουν ραδιενέργεια, ούτε απαγορεύεται η τοποθέτηση κεραίας σε αστικό περιβάλλον.
    Υπάρχουν πλέον πολύ αυστηροί κανόνες -όχι για ουσιαστικό λόγο, αλλά για καθησυχάζουν τον κόσμο- και τσουχτερά πρόστιμα αν τους παραβούν.
    Γίνονται μετρήσεις και για να πάρει άδεια η κεραία, και δειγματοληπτικοί έλεγχοι αργότερα, οπότε δεν παίζει κάτι τέτοιο που ανησυχείς. Αν κοιμόσουν με την κεραία αγκαλιά, ίσως...
    Δες π.χ. εδώ http://www.pedion24.gr/index.jsp μερικές μετρήσεις LIVE.

    Εν κατακλείδι, αν υπάρχουν τέτοια παθολογικά συμπτώματα, 100% συνιστώ να μην χάνετε χρόνο κυνηγώντας κεραίες, αλλά να απευθυνθείτε άμεσα σε γιατρό & εξετάσεις.

    Υ.Γ.
    Αν σε προβληματίζει γενικά η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, πιο πολύ να ανησυχείς για το κινητό που κολλάμε στο κεφάλι μας και εκπέμπει σαν διάολος όταν δεν έχει καλή λήψη (τα κινητά αυξομειώνουν την ισχύ εκπομπής τους ανάλογα με το σήμα που λαμβάνουν. Καλό σήμα = εκπέμπουν χαμηλά για να φτάσουν στην κεραία. Κακό σήμα = εκπέμπουν φουλ για να φτάσουν στην κεραία).

    4 Not allowed! Not allowed!

  6. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον sigmacom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (19-11-12), ΠΑΝ (19-11-12), genesis (05-12-12), giwrgosss (20-11-12), Hary Dee (19-11-12), kotsos___ (19-11-12), leosedf (19-11-12), nikman (20-11-12), SRF (19-11-12)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Στην πολη σου παντος η ''κοκκινη'' εταιρια ειναι ΤΟΡ σ'αυτα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Με ανθρώπους όπως ο leosedf στο topic δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω κάτι αλλά θα το κάνω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomhel Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]και τι λεει η νομοθεσια για την αντιμετώπιση μιας τετοιας παράνομης εγκαταστασης , γιατι σιγουρα ειναι παρανομο εφοσον ειναι καμουφλαρισμενο..!!!!
    Ειδικός δεν είμαι αλλά νομίζω ότι η νομοθεσία πλέον επιβάλει η κεραία να ... "εναρμονίζεται με τον περιβάλλοντα χώρο". Οπότε αν ισχύει αυτό που γράφω, όλες πλέον (θα) κρύβονται.

    @Στέλιο : Συμφωνώ με τα όσα έγραψες, αλλά το παρακάτω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]Γίνονται μετρήσεις και για να πάρει άδεια η κεραία[...]
    σηκώνει κουβέντα, αφού οι εταιρείες δεν κάθονται πάντα να περιμένουν 2++ χρόνια για να βγει η έρμη η άδεια. Βέβαια και πάλι νομίζω δεν υπάρχει κίνδυνος, εφόσον το μελετάνε οι ίδιες το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Μην πολυσκας, σκεψου οτι δεν εχει νοημα να εκπεμπει τρελα η κεραια, απο τη στιγμη που η επικοινωνια ειναι αμφιδρομη.
    Δεν εχει νοημα δηλαδη να βαραει καργα ο σταθμος Α, να τον πιανει καμπανα ο σταθμος Β, αλλα ο Β να μην μπορει να απαντησει...
    Με αλλα λογια, ενα κερειοσυστημα κινητης, το πολυ-πολυ να εκπεψει το διπλασιο απο ενα κινητο (ποση ισχυ να εχει ενα κινητο?).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (19-11-12)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MitsoulasFm
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    505

    Προεπιλογή

    ακου παρε ενα οπλο και ριξε στην κεραια πανω δυο σφαιρες εε αφου ειπες οτι ειναι και του φιλου σου σιγα μην σου πει και τιποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αυτό Δημήτρη είναι καταστροφή ιδιωτικής περιουσίας και παράνομη οπλοχρησία, σε μαζεύουν και πληρώνεις και τα χιλιάρικα που κοστίζει ο εξοπλισμός συν τα διαφυγόντα κέρδη.
    Δεν είναι ανάγκη να είναι παράνομη, πολλές είναι καμουφλαρισμένες για αισθητικούς λόγους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (19-11-12)

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    μιλάτε σοβαρά τώρα;
    έχετε δει μετρήσεις σε κεραίες κινητής; στην Ελλάδα; στην χώρα της μίζας; άδειες;που; εδώ τα τηλεοπτικα κανάλια 15 χρόνια μετά είναι χωριςαδεια. ξέρω κεραίες κινητής με κολώνα της δεη δίπλα και ακόμα δουλεύουν με γεννήτρια γιατί δεν έχουν άδεια και εσείς πιστεύεται για άδειες στην πόλη;
    μιλάτε ""στα σίγουρα" ότι η κεραία δεν κάνει κακό.έχει κανένας υπόψη του μετρήσεις στα 'link?(τα τύμπανα που συνδέει κεραία με κεραίααν περνάει από ταράτσες;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 30 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 13:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 10:43
  3. κεραια κινητης
    By TSAKALI in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 15:58
  4. κεραια κινητης
    By billos1989 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 12:57
  5. καμουφλαρισμενη κεραια
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 11:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας