Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Περιστρεφόμενα LED!!!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή Περιστρεφόμενα LED!!!

    Καλησπέρα παιδιά! Σας παρουσιάζω την νέα μου κατασκευή! Σίγουρα θα έχετε δει και στο YouTube κάτι παρόμοιο. Σίγουρα ώμος δεν είναι δικό μου, φτιαγμένο από τα χεράκια μου. Αποτελείται από 3 Led R,G,B τα οποία περιστρέφονται γύρο από έναν άξονα. Και στη συνέχεια όλο αυτό γύρο από τον εαυτό του, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διάφορα φωτιστικά εφέ! Η κίνηση των μοτέρ και η φωτεινότητα των LED λειτουργούν με PWM.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC04988.jpg Εμφανίσεις:  935 Μέγεθος:  146,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC04989.jpg Εμφανίσεις:  791 Μέγεθος:  144,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC04993.jpg Εμφανίσεις:  740 Μέγεθος:  144,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC04997.jpg Εμφανίσεις:  934 Μέγεθος:  145,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05008.jpg Εμφανίσεις:  842 Μέγεθος:  149,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC04994.jpg Εμφανίσεις:  791 Μέγεθος:  148,5 KB  


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 12-11-12 στις 22:50

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον kobi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (11-11-12), billtech (10-11-12), JOHNY+ (13-11-12), marfa (10-11-12)

  3. #2
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Ωραιο θα ειναι να λειτουργει σε σκοταδι. Μπραβο για την κατασκευη. Μοιαζει με αυτην την κατασκευη στο παρακατω βιντεο.
    http://www.youtube.com/watch?v=uOPQzrA2OZ8

    Σιγουρα καποιοι θα ηθελαν να φτιαξουν. Θα μπορουσες να δειξεις σχηματικα του κυκλωματος και αλλες πληροφοριες.

    Ιδεα: θα μπορουσε να εχει περισσοτερα led οπως ενα τεταρτο κιτρινο ή uv

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 10-11-12 στις 20:21

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Magneto για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    marfa (10-11-12)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Magneto καλησπέρα. Ναι και εγώ από εκεί πήρα την ιδέα!!! Τα κυκλώματα είναι με το ne555. υπάρχουν άπειρα κυκλώματα στο internet! http://www.google.gr/search?hl=el&q=pwm+555&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf. &bpcl=38093640&biw=1440&bih=708&wrapid=tlif1352571 42981410&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=KZqeUM2lKM3CtA aD24GgCw

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Και σε αυτη την ιστοσελιδα υπαρχουν κυκλωματα PWM αλλα σημασια εχει ο τροπος που εχει χρησιμοποιηθει.
    Δηλαδη τι γινεται; Με το PWM ρυθμιζεις την ταχυτητα περιστροφης των μοτερ μονο;

    Τα led πως τροφοδοτουνται; με συνεχη ταση ή με διαμορφωση παλμων;

    Αυτα τα 3 εξαρτηματα που βλεπουμε στην 2η φωτο ειναι διακοπτες; πως χρησιμοποιουνται;

    Παρατηρω πως η βαση στηριξης ειναι τριγωνικη οπως αυτη του βιντεο.
    Εχετε ακολουθησει καποιο κατασκευαστικο σχεδιο; ποιο ειναι αυτο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω κατασκευάσει αυτό το κύκλωμα 3 φορές. 2 για τα μοτέρ και 1 για τα ledhttp://www.pcsilencioso.com/cpemma/pwm.html (έχω χρησιμοποιήσει το κύκλωμα με το BD140). τα εξαρτήματα δεν είναι διακόπτες είναι μηχανισμοί οι οποίοι μεταδίδουν την τάση στο μοτέρ κ στα led που βρίσκονται στην κορυφή της κατασκευής μιας και αυτός ο άξονας περιστρέφετε. Τώρα για το ξύλο και εγώ από αυτόν το είδα και το έκανα τρίγωνο. Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη διάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Για να καταλαβω, ο περιστρεφομενος αξονας μεταφερει 1) παλμο για led 2) παλμο για επανω μοτερ 3) γειωση, και αυτα τα τρια εξαρτηματα ειναι επαφες;

    Εαν μπορεις και θελεις να εξηγησεις πως ειναι φτιαγμενο ισως καταφερω να φτιαξω εγω και αλλοι που θα ηθελαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    ενδιαφέρων....πως στηριξες τα led στον άξονα....(το μοτεράκι είναι απο cdplayer σωστά) πες μας λίγα λόγια για το hardware κομμάτι (όχι το κύκλωμα) αλλά την υλοποίηση της κατασκευής

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Ωραιο, σβηνεις τα φωτα και την ακους τσαμπα,

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Costis Ni για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (12-11-12)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά! MAGNETO ναι σωστά τα λες. Οι τρεις επαφές είναι για παλμό στα LED παλμό στο μοτέρ και ΚΟΙΝΗ ΓΕΙΩΣΗ. Ο κεντρικός άξονας είναι ηλεκτρολογική ντίζα (κούφια στη μέση). Τα 3 καλώδια περνάνε μέσα από τον άξονα και καταλήγουν σε αυτά τα 3 σημεία. Όπως θα δείτε σε αυτά τα σημεία έχω μονώσει τον άξονα και από επάνω έχω τυλίξει σύρμα ψιλό. Οι επαφές ακουμπάνε πάνω στα σύρματα έτσι ώστε γυρνώντας ο άξονας να παίρνει ʽμόνιμαʼ τάση (παλμό). Σας παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες για να δείτε. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05016.jpg Εμφανίσεις:  300 Μέγεθος:  142,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05017.jpg Εμφανίσεις:  299 Μέγεθος:  140,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05019.jpg Εμφανίσεις:  286 Μέγεθος:  137,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05014.jpg Εμφανίσεις:  318 Μέγεθος:  169,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05015.jpg Εμφανίσεις:  289 Μέγεθος:  141,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC05020.jpg Εμφανίσεις:  277 Μέγεθος:  137,1 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kobi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Magneto (11-11-12)

  14. #10
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Μπραβο τωρα καταλαβαμε τι και πως γινεται. Και αυτη η ορθια βιδα με τα παξιμαδια στην περιστρεφομενη κορυφη ειναι αντιβαρο ρυθμισμενο ετσι ωστε οταν γυριζει να μην κανει κουνημα-ταραχη.

    Εγω παντως θα εβαζα ενα ακομα led κιτρινο ή uv

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 19:24
  2. Αντικατάσταση SMD LED με κανονικό LED
    By NIKPAPAZOGLOU in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 17:05
  3. Επιλογή led driver για led σποτ
    By giorgos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-11, 21:43
  4. Led για την αλλαγη χρωματος led σε οθονη 2χ16?
    By chris14 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 21:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας