Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τροφοδοτικό υπολογιστή - Πηγή τροφοδοσίας για project με arduino!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό υπολογιστή - Πηγή τροφοδοσίας για project με arduino!

    Καλησπέρα φόρουμ , θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατί δεν έχω εμπειρία στο θέμα... Φτιάχνω ένα θερμοκήπιο (μακέτα) το οποίο θα έχει 2-3 αισθητήρες , ανεμιστήρες , λεντάκια κτλπ.... Συνολικά οι συσκευές μου χρειάζονται γύρω στα 4 με 4.5Α (το υπολόγισα αθροίζοντας τα mA της κάθε συσκευής/αισθητήρα). Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα τροφοδοτικό απο ένα παλιό pc που φτάνει τα 28Α στα 5V , σύνδεσα το πράσινο καλωδιάκι με μια γείωση (μαύρο) και δουλεύει μια χαρά. Η ερώτηση μου είναι η εξής !

    Τα 28Α είναι ότι μπορεί να "δώσει" το τροφοδοτικό και οι συσκευές τραβάνε όσο θέλουν;
    Μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε να "προστατεύσω" την κάθε συσκευή για να μην καεί ;

    Για παράδειγμα τα λεντάκια μου είναι για 3.3V @ 20mA , του έβαλα μια αντίσταση 100Ω και νομίζω πως είναι καλά....

    Σκέφτομαι να δώσω σε ένα ράστερ , κόκκινο (5V) μαύρο (γείωση) , ένα καλώδιο σε κάθε ράγα και εκεί πάνω να συνδέεται η κάθε συσκευή...

    "Βλέπετε" κάποιο πρόβλημα σε αυτά που περιγράφω ; Μερικες συσκευές λένε maximum current 1A για παράδειγμα και αυτό είναι που με μπέρδεψε και ξεκίνησα αυτό το ποστ... προς το παρών δεν έχω συνδέσει τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invader7 : 22-11-12 στις 00:59

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Τα αμπερ ενος τροφοδοτικου ειναι σχετικα με τη συσκευη, αρκει το τροφοδοτικο να ειναι μεγαλυτερο απο τη εκαστοτε συσκευη που θα τροφοδοτησεις ή απο το συνολο των συσκευων σε καθε ταση.
    Εσυ εχεις αναγκη απο πολλες και διαφορετικες τασεις που το τροφοδοτικο σου παρεχει και μαλιστα σε μεγαλη ενταση (αμπερ), γιατι αν δινει 28Α στα 5 βολτ σιγουρα στις υπολοιπες τασεις θα δινει γυρω στα 15Α.Αρα εισαι καλυμενος και μαλιστα με το παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αμπερ ενος τροφοδοτικου ειναι σχετικα με τη συσκευη, αρκει το τροφοδοτικο να ειναι μεγαλυτερο απο τη εκαστοτε συσκευη που θα τροφοδοτησεις ή απο το συνολο των συσκευων σε καθε ταση.
    Εσυ εχεις αναγκη απο πολλες και διαφορετικες τασεις που το τροφοδοτικο σου παρεχει και μαλιστα σε μεγαλη ενταση (αμπερ), γιατι αν δινει 28Α στα 5 βολτ σιγουρα στις υπολοιπες τασεις θα δινει γυρω στα 15Α.Αρα εισαι καλυμενος και μαλιστα με το παραπανω.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , ναι είμαι καλυμμένος και μπορώ να τροφοδοτήσω πολλές συσκευές έχεις δίκιο , ο φόβος μου είναι να μην τις κάψω... Όλες μου οι συσκευές είναι στα 5V και συνολικά φτάνουν τα 5A , αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν θα φτάσουν περισσότερα αμπερ στην κάθε συσκευή ;

    Νομίζω μπορώ να βάλω ασφάλειες αλλά δεν είναι κ ότι καλύτερο για το κύκλωμα μου ... έλεγα μήπως μπορώ να απομονόσω κάθε συσκευή απο τις άλλες και να τις δίνω το πολύ μισό αμπέρ πάνω απο αυτό που χρειάζεται ας πούμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Τα αμπέρ δεν τα επιβάλλει το τροφοδοτικό, αλλά τα τραβάει η εκάστοτε συσκευή. Άρα εσύ έχεις διαθέσιμα πολλά από το τροφοδοτικό , και θα πάρει η κάθε συσκευή ότι επιθυμεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα έχω άλλη μια ερώτηση , ας πούμε πως με το τροφοδοτικό μας , δίνουμε ρεύμα σε κάποια κυκλώματα που βρίσκονται σε μια διάτριτη , άλλο κύκλωμα θέλει 3.3V άλλο 5V και άλλο 12V , μπορώ να χρησιμοποιήσω την ίδια γείωση για όλα ;

    Δηλαδή το τροφοδοτικό δίνει

    πορτοκαλι : 3.3V
    κόκκινο : 5V
    κίτρινο : 12V
    μαύρο : γείωση

    μπορώ να δώσω σε κάθε κύκλωμα το ανάλογο χρώμα για + και τα - να είναι ίδια παντού ;

    Παράδειγμα , 10 λεντάκια χωρισμένα σε 2 5αδες, πρέπει να ανάβουν/σβήνουν ξεχωριστά οπότε έχουμε 2 καλώδια + (1 για κάθε 5αδα) και 1 κοινό καλώδιο - που συνδέεται και στα 10 λεντάκια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Η γείωση μπορεί και πρέπει να είναι ίδια.
    Το χρώμα δεν το πολυκατάλαβα αλλά είναι καθαρά δική σου απόφαση τι χρώμα καλωδίων θα χρησιμοποείς, αν αυτό εννοείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γείωση μπορεί και πρέπει να είναι ίδια.
    Το χρώμα δεν το πολυκατάλαβα αλλά είναι καθαρά δική σου απόφαση τι χρώμα καλωδίων θα χρησιμοποείς, αν αυτό εννοείς.
    Είναι τροφοδοτικό υπολογιστή φίλε μου , ξεχωρίζεις τα V ανάλογα με το χρώμα του καλωδίου , όπως τα έγραψα πάνω.

    Οπότε το (-) απο κάθε κύκλωμα μπορεί να είναι κοινό με τα υπόλοιπα , δεν χρειάζεται να φέρνω άλλο καλώδιο απο το τροφοδοτικό , γιατί έχει πολλά μαύρα (-).

    Κάτι τέτοιο όπως στο συνημμένο :
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png power.png (13,7 KB, 21 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Ναι, σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε Αρχάριο για arduino project
    By mitsus78 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-16, 17:31
  2. Ποτενσιόμετρο, και πηγή τροφοδοσίας..??
    By nikolasr200 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-11, 03:54
  3. Τροφοδοτικό με πηγή παροχής και απορρόφησης σταθερού ρεύματος 0-30V, 0-3A (+,-)
    By manolena in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 11:15
  4. Συμμετρικό τροφοδοτικό απο DC πηγή.
    By vertex in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 23:24
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας