Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Πρόταση για αποκοδικωποιητή MPEG4

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο δεκτη θα σου προτεινα να δοκιμασεις τον edision SD. Εχει τον δυνατοτερο δεκτη που εχω συναντησει για την ωρα. Κουβαλαω παντα εναν μαζι, γιατι αν δεν πιανει ουτε αυτος, τοτε δεν πιανει κανεις! Εχω τρελανει κοσμο που δεν επιανε ο δεκτης τους και βλεπανε τον SD να πιανει! Οσο για την εσωτερικη κεραια, ειναι ρισκο το αν θα πιασει σημα. Αν εχει τηλεσκοπικες κεραιες επανω του, ΚΛΕΙΣΤΕΣ! Με κλειστες πιανει πολυ καλυτερα. Απο το info του δεκτη δες το σημα του καναλιου που πιανεις για να στριψεις την κεραια προς το καλυτερο δυνατο σημειο.
    Καλη τυχη!
    Καλημερα. τελικα παρειγγειλα απο e-shop τον Ferguson Ariva T65 στα 37,90 σε ειδικη τιμη. Θα τον δοκιμασω και στην μικρη tv με την πτυσομενη κεραια. οντως με κλειστη κεραια πολλα καναλια τα πιανει καλυτερα. το σπιτι εχει αρκετα καλη επαφη με Χορτιατη (περαια) αλλα στο δωματιο παρεμβαλονται 2-3 τοιχοι του σπιτιου. Τωρα με την αναλογικη πιανω σχετικα καλα τα καναλια αλλα εχω προβλημα με τα γραμματα που δεν ειναι ευαναγνωστα και φαινονται διπλα. Σαν θεμα διαθλασης του σημςτος λογω τοιχων μου μοιαζει.
    για αυτην την tv κοιταξω τον Legent SD Tuner Max που λεει οτι εχει πανισχυρο δεκτη.
    ξερετε κατι για αυτον?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    εχω την εντύπωση οτι οι δέκτες SD ( standard definition ) δεν πιάνουν ( η μάλλον δεν αποκωδικοποιούν ) τα κανάλια HD ! , όπως καλή ώρα το ΕΡΤ HD , δηλαδή αν αύριο το γυρίσουν ολα στο HD κλαφτα , ενω σε έναν HD δέκτη ακόμα και με το scart να τον έχεις παλι τα βλέπεις , αν κάνω λάθος διορθώστε με , η ας μας πει κάποιος που έχει SD δέκτη βλέπει το ΕΡΤ HD ???? χώρια που όλοι οι SD δέκτες το τηλεκοντρόλ τους είναι γκραν καραπ@π@ρια , ενω στους ειτσντι είναι κάπως πιο τς προκοπής , ολα αυτά ασχέτως μάρκας , ολα προέρχονται απ τα βάθη της κινας , φασόν , μην πω και απ το ίδιο εργοστάσιο και ο καθένας πατάει την στάμπα του επάνω , επομένως σκας που σκας την 30αρα δώσε 10 ευροπουλα παραπάνω και πάρε ενα πιο καλό , τώρα οι edision εγω θα έλεγα οτι το μόνο + που έχουν είναι τα 5 χρόνια εγγύηση ! βέβαια δεν ξέρω αν ατη η εγγύηση καλύπτει και το τηλεκοντρόλ ! επίσης έχω δει και κάτι osio που λίγο που το πασπατεψα φάνηκε καλό . α και Vpro 100hd του βαδοκα είναι αρκετά καλό , ενα + που έχει είναι οτι είναι με εξωτερικό τροφοδοτικό 12v ! , το βάζεις και στο αμάξι αμα στην βαρέσει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω την εντύπωση οτι οι δέκτες SD ( standard definition ) δεν πιάνουν ( η μάλλον δεν αποκωδικοποιούν ) τα κανάλια HD !
    Σωστος, αλλα με εσωτερικη κεραια ειναι λιγο τραβηγμενο να θες να βαλεις HD δεκτη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    χώρια που όλοι οι SD δέκτες το τηλεκοντρόλ τους είναι γκραν καραπ@π@ρια , ενω στους ειτσντι είναι κάπως πιο τς προκοπής
    Εδω εισαι λιγο λαθος. Το τηλεκοντρολ εξαρταται μονο απο την μαρκα του. Οι edision SD και HD εχουν το ιδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα αυτά ασχέτως μάρκας , ολα προέρχονται απ τα βάθη της κινας , φασόν , μην πω και απ το ίδιο εργοστάσιο και ο καθένας πατάει την στάμπα του επάνω
    Εδω εκανες διανα! Οι περισοτεροι φορανε την ιδια πλακετα. Το μονο διαφορετικο ειναι το software. Τους sigmatek, τους αναβαθμιζω με προγραμμα edision (προσοχη θελει αλλαγη τηλεκοντρολ μετα), και μπορω να δωσω τηλεκοντρολ που ελεγχει ΚΑΙ την τηλεοραση (για τους περισσοτερους τυπους τηλεορασεων, μια που το "2 τηλεκοντρολ" καθεται ασχημα σε ολους)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα οι edision εγω θα έλεγα οτι το μόνο + που έχουν είναι τα 5 χρόνια εγγύηση !
    Και μεχρι τωρα καλυτερο software

    Υ.Γ.: Δεν πουλαω δεκτες. Δεν εχω καν μαγαζι! Αυτοι που με ξερουν, γνωριζουν οτι το αντικειμενο της δουλειας μου ειναι εντελως ασχετο με οικιακα ηλεκτρονικα. Απλα εχει τυχει να βαλω ΠΟΛΛΟΥΣ και εχω συναντησει τους περισοτερους της αγορας! Το αναφερω γιατι το μηνυμα μου μοιαζει διαφημιστικο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Σωστος, αλλα με εσωτερικη κεραια ειναι λιγο τραβηγμενο να θες να βαλεις HD δεκτη
    μα δεν θα το βάλεις για το hd του , θα τν βάλεις για να βλέπεις ΟΛΑ τα κανάλια , εξάλλου και ο hd συνδέεται σε απλή τηλεόραση , δηλαδή αν αύριο το mega πχ το γυρίσει σε hd θα τρέχεις να ξανα αγοράζεις δέκτη ? δίνεις λίγα χρήματα παραπάνω και καθαρίζεις .
    Εδω εισαι λιγο λαθος. Το τηλεκοντρολ εξαρταται μονο απο την μαρκα του. Οι edision SD και HD εχουν το ιδιο.
    τώρα είδα στο σιτε του και είδα οτι τα άλλαξαν , οι πρώτοι sd που είχαν βγάλει είχαν εκείνο το π@π@ρακι τηλεκοντρόλ με την cr2032 μπαταρία , έλεος με εκείνο το τηλεκοντρόλ ... ps : μακριά απο sd δέκτες παιδιά , είναι καθαρά εμπορικό το πράγμα , ας πούμε οτι έχεις 5 τηλεοράσεις , παίρνεις sd δεκτή που κάνει 30e , επι 5=150 , μεθαύριο αλλάζουν οχι ολα κάνα 2 βασικά κανάλια η και μη , άλλα 40e επι 5 = 200 , 200+150= 350 , δώστε απο τώρα λίγα παραπάνω για hd οι έμποροι τρίβουν τα χέρια τους , θεωρώ κοροϊδία τους δέκτες sd ειδικά σε άτομα χαμηλού βιοτικού επιπέδου και τρίτης ηλικίας ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giwrgosss : 24-11-12 στις 20:10 Αιτία: +++

  5. #15
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    μπορω να δωσω τηλεκοντρολ που ελεγχει ΚΑΙ την τηλεοραση (για τους περισσοτερους τυπους τηλεορασεων, μια που το "2 τηλεκοντρολ" καθεται ασχημα σε ολους)
    έχει φθηνά τηλεκοντρόλ (φθηνά λέγοντας 12-15 e μπορεί να είπα και πολλά ) 2 συσκευών που μπορείς να τα κάνεις μούρη με μούρη εκμάθηση σε οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ δέκτη και τηλεόρασης χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο , το θέμα και το καλό θα ήταν αν υπήρχε δέκτης που το τηλεκοντρόλ του να έκανε τέτοια δουλειά να γλτωνες το extra έξοδα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δεν θα το βάλεις για το hd του , θα τν βάλεις για να βλέπεις ΟΛΑ τα κανάλια
    Ο λογος που το λεω ειναι οτι οι SD εχουν δυνατερο δεκτη απο τους HD στις περισσοτερες μαρκες. Ειναι πιο πιθανο να πιασεις ολα τα καναλια με τον SD παρα με τον HD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Ο καλύτερος δέκτης για μένα είναι ο Edision.Ακόμη και να τον κρύψεις πίσω από την τηλεόραση αυτός δέχεται τις εντολές από το χειρηστήριο του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Ο καλύτερος δέκτης για μένα είναι ο Edision.Ακόμη και να τον κρύψεις πίσω από την τηλεόραση αυτός δέχεται τις εντολές από το χειρηστήριο τοu.


    εχω την εντύπωση οτι οι δέκτες SD ( standard definition ) δεν πιάνουν ( η μάλλον δεν αποκωδικοποιούν ) τα κανάλια HD ! , όπως καλή ώρα το ΕΡΤ HD , δηλαδή αν αύριο το γυρίσουν ολα στο HD κλαφτα , ενω σε έναν HD δέκτη ακόμα και με το scart να τον έχεις παλι τα βλέπεις , αν κάνω λάθος διορθώστε με , η ας μας πει κάποιος που έχει SD δέκτη βλέπει το ΕΡΤ HD ???? χώρια που όλοι οι SD δέκτες το τηλεκοντρόλ τους είναι γκραν καραπ@π@ρια ,
    'Οποιο κανάλι εκπέμπει σε HD είναι υποχρεωμένο να εκπέμπει και σε SD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsalik Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Οποιο κανάλι εκπέμπει σε HD είναι υποχρεωμένο να εκπέμπει και σε SD.
    τελικα τι ισχυει γιατι αλλοι υποστηριζουν αυτο και αλλοι οτι οι SD δεν πιανουν HD με μια ερευνα που εκανα στο Google

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ο SD δεν μπορει να αναπαραγει τα HD καναλια. Οποιος εχει SD δεκτη δεν βλεπει ΕΡΤ HD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    her (25-11-12)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για σύνδεση αποκωδικοποιητή Mpeg4 σε PC Monitor
    By loop in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-15, 15:07
  2. πρόταση για συναγερμό!!!
    By jean in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 22:41
  3. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-14, 01:01
  4. Πρόταση για καλώδιο
    By bobo1704 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 01:35
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-13, 18:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας