Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Τι γνώμη έχετε για την CADENCE?

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    ποτε δεν ειπα οτι ειναι δυνατοτερα. τα συγκεκριμενα ηχεια αν δεις εχουν και πολυ μεγαλη ευαισθησια και αρκετα watt. οπως ειπα και πριν ακομα και τα διπλα και τα τριπλα watt να τους ριξεις αυτα αν ειναι σωστα ρυθμισμενα δεν θα βγαλουν κιχ. γιαυτο και τα προτεινω οπως γιαυτο και τα βαζω σε οποιονδηποτε μου πει για ηχεια 6.5 .
    τωρα για τα οβαλ. πιστευω πως δεν αξιζουν ουτε ευρω , ( οχι τα συγκεκριμενα αλλα ολα ) .
    1ον ο ηχος ερχεται απο πισω και ειναι τραγικο λαθος
    2ον οταν υπαρχει sub ειναι ενας ακομα λογος να μην τα βαλεις διοτι ειναι παντελος αχρηστα.
    3ον λογω του οτι ειναι ψηλα σε σχεση με τα μπροστα( μπενουν στην εταζερα ) . οτι και να βαλεις μπροστα ο ηχεος απο πισω θα συνεχισει να ερχεται ,
    και 4ον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ να βαζεις διαφορετικου ειδους ηχεια . δηλαδη midrange μπροστα και οβαλ πισω. εμενα η γνωμη μου ειναι 2 midrange μπροστα και ενα σαμπ πισω. αυτα αρκουν ,
    αν παλι η επιλογη σου ειναι τα DD , τοτε ειναι σιγουρο πως οτι ηχειο και να προσπαθησεις να βαλεις πισω θα το πληρωσεις τζαμπα διοτι δεν θα το ακους απο μια ενταση + οτι θα σου χαλαει καποιες συχνοτητες. αυτα απο μενα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε δεν ειπα οτι ειναι δυνατοτερα. τα συγκεκριμενα ηχεια αν δεις εχουν και πολυ μεγαλη ευαισθησια και αρκετα watt. οπως ειπα και πριν ακομα και τα διπλα και τα τριπλα watt να τους ριξεις αυτα αν ειναι σωστα ρυθμισμενα δεν θα βγαλουν κιχ. γιαυτο και τα προτεινω οπως γιαυτο και τα βαζω σε οποιονδηποτε μου πει για ηχεια 6.5 .
    τωρα για τα οβαλ. πιστευω πως δεν αξιζουν ουτε ευρω , ( οχι τα συγκεκριμενα αλλα ολα ) .
    1ον ο ηχος ερχεται απο πισω και ειναι τραγικο λαθος
    2ον οταν υπαρχει sub ειναι ενας ακομα λογος να μην τα βαλεις διοτι ειναι παντελος αχρηστα.
    3ον λογω του οτι ειναι ψηλα σε σχεση με τα μπροστα( μπενουν στην εταζερα ) . οτι και να βαλεις μπροστα ο ηχεος απο πισω θα συνεχισει να ερχεται ,
    και 4ον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ να βαζεις διαφορετικου ειδους ηχεια . δηλαδη midrange μπροστα και οβαλ πισω. εμενα η γνωμη μου ειναι 2 midrange μπροστα και ενα σαμπ πισω. αυτα αρκουν ,
    αν παλι η επιλογη σου ειναι τα DD , τοτε ειναι σιγουρο πως οτι ηχειο και να προσπαθησεις να βαλεις πισω θα το πληρωσεις τζαμπα διοτι δεν θα το ακους απο μια ενταση + οτι θα σου χαλαει καποιες συχνοτητες. αυτα απο μενα .
    Βρε παιδιά για ποιό λόγο πέφτετε σε αυτή τη "λούπα" όλοι? Ποιός είπε οτι δεν ταιριάζει οβάλ με σάμπ? Δηλαδή τόσα χρόνια απο τις αρχές της δεκαετίας του 90 που βάζανε οβάλ πίσω και ένα σαμπάκι λαλάκες ήτανε?
    Οβάλ μαζί με σάμπ δεν ταιριάζουν άμα έχεις 2 οβάλ και κιλοβατικά 15ιντσα! Ε τότε ναι δεν ταιριάζει.
    Και δεν βρήσκω τον λόγο να μην έρχεται και απο πίσω η μουσική, για ποιό λόγο δεν κάνει δηλαδή?
    Τίθεται θέμα ακύρωσης συχνοτήτων επειδή έχουμε μπροστά Utopia με τρίδρομα ενεργά κροσσόβερ και καλώδια με 50Ε το μέτρο μαζί με ενισχυτές High end που το RCA κοστίζει περισσότερο απο το αυτοκίνητο?

    Μην τρελαθούμε!
    Για αυτό το λόγο όλοι μα όλοι οι ενισχυτές έχουν ρυθμιστικά συχνοτήτων και ευαισθησίας.
    Για να μην "σκεπάζει" το σάμπ τα ηχεία και το αντίστροφο.

    Όσο για την επιλογή σου φίλτατε τα midrange μπροστά και το σάμπ πίσω πως θα τα ρυθμίσεις?
    Το midrange μπορεί να παίξει κάτω απο 200Hz? Και αν ναι σε πόση ισχύ και για πόσο διάστημα?
    Είπαμε να ακούμε τον Καρρά ως Καρρά και όχι σαν Βίσση.
    Midrange βάζουμε όταν θέλουμε να ακουγόμαστε ένα οικοδομικό τετράγωνο, όχι να παίξουμε με 60Watt στο κάθε κανάλι.
    Αλλιώς το midrange θα παίζει απο 200Hz και πάνω και το σάμπ θα παίζει μέχρι 80Hz, και οι συχνότητες απο 80Hz έως 200Hz?
    Και μη μου πείς οτι θα κροσσάρεις το midrange να παίξει απο 80Hz γιατί θα το πάρεις στα χέρια σε λίγο διάστημα, τεχνικώς είναι ανέφικτο γιατί ο κώνος του είναι σχεδιασμένος να είναι σχετικά σταθερός και όχι να έχει διαδρομή....

    Μάλλον δεν έχεις ακούσει Sica 6.5" fullrange μεγάφωνο σε πόρτα να σκίσεις το πτυχίο σου.
    Για του λόγου το αληθές: http://www.sica.it/images/sica/pdf/n...ne/Z004065.pdf
    Και βγαίνει και σε 4Ω version.... Και αντέχει πάνω απο 100watt RMS FULLRANGE χωρίς κροσσαρίσματα. και στοιχίζει περίπου 30-35Ε το κομμάτι....
    Καλό απόγευμα!

    Υ.γ. απορώ πως μου διέφυγαν τα sica χτές, ποτέ δεν είναι αργά!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    δεν εννοω με το sub αλλα με τυπου midrange . οταν εχεις ενα sub να παιξει τις χαμηλες μ τοτε για το δικο μου αυτι ενα Midrange ειναι ιδανικο , δεν ειπα οτι επιβαλεται . ειπα οτι η προταση μου ειναι αυτη και ειπα και μερικα λογια για αυτα που κανουν πολοι να τεριαζουν midrange με oval και sub μαζι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Τα οβαλ που θα τα βαλεις; 99% πισω στην εταζερα...και απο κατω θα ειναι το sub.Οταν κοπαναει το sub οι μεμβρανες των οβαλ σου θα πηγαινουν περιπατο.Το εχω κανει, αλλα επειδη δεν ειχα μεγαλες απαιτησεις(τι σκατα, στο αυτοκινητο δεν μπορεις να ακουσεις οπως πρεπει εκτος και αν το εχεις μονο για αυτο το σκοπο), δεν με ενοχλουσε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οβαλ που θα τα βαλεις; 99% πισω στην εταζερα...και απο κατω θα ειναι το sub.Οταν κοπαναει το sub οι μεμβρανες των οβαλ σου θα πηγαινουν περιπατο.Το εχω κανει, αλλα επειδη δεν ειχα μεγαλες απαιτησεις(τι σκατα, στο αυτοκινητο δεν μπορεις να ακουσεις οπως πρεπει εκτος και αν το εχεις μονο για αυτο το σκοπο), δεν με ενοχλουσε.
    Θέλω να μου πείς πως το είδες αυτό και γιατί το περιγραφεις τόσο τραγικό....
    Το σάμπ πως κοιτούσε, πάνω, κάτω, μπρός, πίσω? Ήταν ported η κούτα ή sealed? το port της κούτας που κοιτούσε?
    Τι αμάξι ήταν? πόσα watt RMS έδινες στο σάμπ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.psaudio.gr/product.php?subcatid=871&lang=gr

    Αυτά για οβάλ απο μένα, πιές τους το αίμα, τους έχω ρίξει 250wRMS και δεν πάθανε απολύτως τίποτα.
    Απο ήχο πολύ σοβαρός, ζεστός και πολύ καλή απόκλιση συχνοτήτων ακόμα και με τραγούδια που παίζουμε εμείς οι κάφροι με συνεχόμενες (μπασο)συχνότητες απο 50Hz και κάτω....

    Επίσης να σου προτείνω και τα vibe black air, δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, value for money.
    www.drwoofer.com/vibe-black-air-69-p-1770.html

    Για μπροστινή σκηνή δεν γνωρίζω πολλά γιατί ασχολούμαι περισσότερο με 8" κλπ....
    Αλλά αυτά που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν είναι αυτά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    http://www.drwoofer.com/vibe-slick-6-comp-p-3561.html
    επίσης:
    http://www.drwoofer.com/ground-zero-...0x-p-2973.html

    Αν δεν σε καλύπτουν αυτά που βλέπεις εδώ είμαι να σε βοηθήσω, υπόψιν δεν έχω ουδεμία σχέση με κατάστημα κλπ απλά σε βοηθάω σαν φίλος.
    Νομίζω ότι τα midrange είναι πιο αποδοτικά οπότε ας μείνουμε σε οβαλ χωρίς τουίτερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά για ποιό λόγο πέφτετε σε αυτή τη "λούπα" όλοι? Ποιός είπε οτι δεν ταιριάζει οβάλ με σάμπ? Δηλαδή τόσα χρόνια απο τις αρχές της δεκαετίας του 90 που βάζανε οβάλ πίσω και ένα σαμπάκι λαλάκες ήτανε?
    Οβάλ μαζί με σάμπ δεν ταιριάζουν άμα έχεις 2 οβάλ και κιλοβατικά 15ιντσα! Ε τότε ναι δεν ταιριάζει.
    Και δεν βρήσκω τον λόγο να μην έρχεται και απο πίσω η μουσική, για ποιό λόγο δεν κάνει δηλαδή?
    Τίθεται θέμα ακύρωσης συχνοτήτων επειδή έχουμε μπροστά Utopia με τρίδρομα ενεργά κροσσόβερ και καλώδια με 50Ε το μέτρο μαζί με ενισχυτές High end που το RCA κοστίζει περισσότερο απο το αυτοκίνητο?

    Μην τρελαθούμε!
    Για αυτό το λόγο όλοι μα όλοι οι ενισχυτές έχουν ρυθμιστικά συχνοτήτων και ευαισθησίας.
    Για να μην "σκεπάζει" το σάμπ τα ηχεία και το αντίστροφο.

    Όσο για την επιλογή σου φίλτατε τα midrange μπροστά και το σάμπ πίσω πως θα τα ρυθμίσεις?
    Το midrange μπορεί να παίξει κάτω απο 200Hz? Και αν ναι σε πόση ισχύ και για πόσο διάστημα?
    Είπαμε να ακούμε τον Καρρά ως Καρρά και όχι σαν Βίσση.
    Midrange βάζουμε όταν θέλουμε να ακουγόμαστε ένα οικοδομικό τετράγωνο, όχι να παίξουμε με 60Watt στο κάθε κανάλι.
    Αλλιώς το midrange θα παίζει απο 200Hz και πάνω και το σάμπ θα παίζει μέχρι 80Hz, και οι συχνότητες απο 80Hz έως 200Hz?
    Και μη μου πείς οτι θα κροσσάρεις το midrange να παίξει απο 80Hz γιατί θα το πάρεις στα χέρια σε λίγο διάστημα, τεχνικώς είναι ανέφικτο γιατί ο κώνος του είναι σχεδιασμένος να είναι σχετικά σταθερός και όχι να έχει διαδρομή....

    Μάλλον δεν έχεις ακούσει Sica 6.5" fullrange μεγάφωνο σε πόρτα να σκίσεις το πτυχίο σου.
    Για του λόγου το αληθές: http://www.sica.it/images/sica/pdf/n...ne/Z004065.pdf
    Και βγαίνει και σε 4Ω version.... Και αντέχει πάνω απο 100watt RMS FULLRANGE χωρίς κροσσαρίσματα. και στοιχίζει περίπου 30-35Ε το κομμάτι....
    Καλό απόγευμα!

    Υ.γ. απορώ πως μου διέφυγαν τα sica χτές, ποτέ δεν είναι αργά!
    Έχω ακούσει καλά λόγια για τα sica, καλά λες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Αυτά που σου έδειξα είναι midbass..... Καμία σχέση με midrange.
    Είχα sica σαν αυτά που σου πόσταρα αλλά σε 8" version. Πολύ δύναμη, ζεστός ήχος σε προσιτή τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    αν τα βρειτε ακουστε τα....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι γνώμη- άποψη έχετε γι'αυτόν τον ενισχυτή;
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-11, 13:06
  2. την γνωμη εχετε για τον μικτη???????
    By Peristerofolias in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-11, 16:26
  3. Τι γνώμη- άποψη έχετε γι'αυτόν τον ενισχυτή;
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 15:32
  4. Τι γνώμη εχετε για τα υβριδικά αυτοκινητα?
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-10, 00:44
  5. Τι γνώμη έχετε γι αυτό;
    By kopla in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 02:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας