Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Τι γνώμη έχετε για την CADENCE?

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    εγω εχω τουλαχιστον 10 χρονια ενισχυτη -woofer -και ηχεια στο αμαξι και παιζουν ρολοι.ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σιγουρα η τιμη τους ειναι λιγο τσιμπημενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DIMITRIS______TH______ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ακριβα σε σχεση με αυτο που πραγματικα αξιζουν.

    Οσο για τα db παιζει ρολο σε ποιο και ποσο ευρος συχνοτητων
    τα δινουν γιατι η αναφορα γινεται για την συχνοτητα που
    περνουν το μεγιστο αλλα ........που?
    Συμβουλη : μην αφηνεις να σε παρασυρουν μονο db ,watt , μαρκα κλπ.
    ξεκινα απο το τι μουσικη θες να ακουσεις για να διαλεξεις ηχεια ριχνωντας
    και μια ματια στο διαγραμμα αποκρισης συχνοτητων .(μια σοβαρη εταιρια λεει αληθεια)
    Αλλιως και μια κορνα εχει 145-160 db αλλα κανει μονο BEEP BEEP
    Tελος ο ηχος ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος και το τελειωτερο
    ηχειο στον κοσμο να ακουσουν 10 ατομα θα τους αρεσει αλλα η
    για αλλο λογο η με διαφορετικη ρυθμιση για αυτο την μεγαλυτερη
    εμπιστοσυνη να την εχεις στα αυτια σου.
    Έχω δώσει στο πρώτο πόστ την συχνότητα απόκρισης.

    Απ όλα παίζει, εκτος ροκ και τέτοιου είδους μουσική.
    Πιο πολύ λαικά ή σκυλιά και μετά κανα ξένο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο αδερφε με τι ενισχυτη θα τα οδηγησεις;

    Κατ'αρχας δεν ξερουμε αν τα db που δηλωνουν οι εταιριες ειναι αληθη.Εστω οτι ειναι, δεν ξερουμε σε τι φασμα συχνοτητων ειναι δηλωμενα τα db του καθε μεγαφωνου, και τι ευρος εχει το φασμα αυτο.Με αυτο ως συνιστωσα ενα μεγαφωνο με πολλα db σε ενα μικρο η ενα "αχρηστο" ακουστικα φασμα, μπορει να ακυρωσει ουσιαστικα το πλεονεκτημα των db.Αν θελεις μεγαφωνα που ειναι φωνακλαδικα για τις μεσαιες, θα πας στο κλασικο 8" της Beyma.
    8" Δεν παίζει να βάλω. Οπότε θα παίξω στις 6,5". Το πιο φωνακλάδικο bayma που βρήκα είναι αυτό με 100db. Τωρα απο ποιότητα δεν ξέρω. Έχω ακούσει ότι φωνάζει πολύ αλλά 130€ το ένα? πάει πολύ.

    Ο ενισχυτής είναι ένας δικάναλος magnat και παίζει ανα 2 ηχεία στο κάθε κανάλι. Βγάζει 110W στα 2Ω. Τώρα έχω 2 boschmann 50w 93db(2007) μπροστα και 2 οβαλ sony 80w 93db(2005)
    Υπάρχουν και 2 sub με έναν μονοκάναλο class d στα 2Ω 350W. Με το μπάσο δεν τίθεται θέμα, δεν το πειράζω.

    Απο ποιότητα, μια χαρά ακόμα και στα 2Ω. Τον δούλεψα και στα 8Ω αλλά δεν... πρέπει να ανέβει η τροφοδοσία για να αποδώσει.
    Έτσι όπως τον έχω ρυθμίσει, δεν κλιπάρει, ούτε έχει κάποιο θέμα 4 χρόνια τώρα. Με ενδιαφέρει πρώτα η ποιότητα και μετά η ένταση. Ενισχυτές δεν θα αλλάξω οπότε το μόνο που μένει για να αναβαθμίσω αυτά τα δύο είναι μια τετράδα καλά ηχεία.
    Δεν με ενδιαφέρει να ακούγομαι έξω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cadence και Soundstream δεν αξίζουν, είναι φασόν εταιρία που τους φτιάχνει με άλλη ταμπέλα, δεν μπορώ να θυμηθώ άλλες 15 εταιρίες που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο....

    Η διαφορά είναι πως κάποιες εταιρίες απο όλες αυτές αξίζουν κατιτίς παραπάνω.
    Γρηγόρη εντάξει δεν είναι και τίποτα το τρομερό. ένας STEG που στοιχίζει +100Ε απο τον cadence αν τον ανοίξεις θα πάθεις αμόκ απο την ποιότητα κατασκευής και τα υλικά....

    Πάντως για τα dB Νίκο μην περιμένεις αυτά που βλέπεις.... Πίστεψέ με με ένα καλό σετάκι DLS, Rainbow, ακόμα και pioneer θα βάλεις τα γέλια για το πως παίζουν τα cadence.....
    Κι όμως, τα βλέπω σε διαγωνισμούς και τα βάζουν μαγαζιά που ασχολούνται με τον ήχο. Και τα soundstream περπατάνε αρκετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Νίκο ασχολούμαι με το car audio μια 5ετία γεμάτη, παλιά επαγγελματικά, τώρα καθαρά απο χόμπι....

    Προσπαθώ να σε προφυλάξω απο την γνωστή ιστορία "τα είδα σε διαγωνισμούς, είπε ο μαγαζάτορας, είπε ο φίλος του φίλου" και μετά γεμίζουν οι αγγελίες με μηχανήματα που δεν τα παίρνει κανένας.
    Και είμαι ο τελευταίος που θα σου πεί να βάλεις Beyma γιατί και αυτά για να παίξουν θέλουν βαρβάτους ενισχυτές και πολύ προσεκτική ρύθμιση που δύσκολα γίνεται, αλλά αν το πετύχεις τα αφτιά σου θα πονάνε μαζί με ένα οικοδομικό τετράγωνο.

    Πέραν αυτού δεν είπες το βασικότερο, πόσα χρήματα διαθέτεις και τότε καθοδηγούμαστε πιο άνετα..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αρκετά καλή εταιρεία, με ποιοτικές
    και αξιόλογες υλοποιήσεις, αλλά ...
    τρομερά ακριβές. Τουλάχιστον
    στους ενισχυτές.


    Γρηγορη, ο ενισχυτης που δειχνεις ειναι απο τα παλια...

    και εχει σχεδιαστει απο τον Steve Manch (Zed Audio, USA)

    καμμια σχεση με τα τωρινα-ανευ σχολιου κινεζικα μηχανηματα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Εγω εχω αυτα τα ηχεια που παιζουν με αυτον τον ενισχυτη.Εαν οπως ειπες δεν σε ενδιαφερει τοσο η ενταση, για ποιο λογο να κυνηγας τοσο επιμονα τα db;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phatt : 28-11-12 στις 00:30
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Κώστα σωστά. Είναι απο τα "παλιά".
    Επισυνάπτω μερικές ακόμα απο ένα παλιό δικό μου.







    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν αυτού δεν είπες το βασικότερο, πόσα χρήματα διαθέτεις και τότε καθοδηγούμαστε πιο άνετα..........
    Μέχρι 60€ το ηχείο υπολογίζω. Αμα θες δώσε μου και το καλύτερο/α (για αυτό τον ενισχυτη) χωρίς να υπολογίζουμε τα χρήματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω αυτα τα ηχεια που παιζουν με αυτον τον ενισχυτη.Εαν οπως ειπες δεν σε ενδιαφερει τοσο η ενταση, για ποιο λογο να κυνηγας τοσο επιμονα τα db;
    Οχι, ίσως δεν το είπα καλά. Θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ένταση με μαξ 110Wrms και μαξ 60€ αλλά να κερδίσω και σε ποιότητα ή να μην χάσω καθόλου απο την ήδη υπάρχουσα.

    Κοιτα να δεις που άλλο ήταν το αρχικό ερώτημα και αλλού καταλήγουμε.

    Όλα αυτά αφορούν μελοντική αναβάθμιση, δε θα γίνει άμεσα. Απλά θέλω να έχω μια εικόνα και να αρχίσω να μαζευω λεφτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    η εταιρια ειναια αψωγη. τα συγκεκριμενα ηχεια επισης ειναι αψογα . τα db βεβαια δεν ειναι τοσα πολλα μιας και τα ειχα τα ηχεια , ομως για την τιμη τους ειναι παρα πολυ καλα διοτι ειναι απο τα φθηνοτερα midrange. τα εγρκινω αν εχεις εναν ενισχιτη να τα οδηγησεις. επισης να προσεξεις καλα το crossover διοτι μπορεις να τα καταστρεψεις πολυ ευκολα αν μπασαρουν .

    να ξερεις πως οτι αν τα ρυθμισεις καλα μπορεις να τους δωσεις και παραπανω απο 100 rms αρκει να ρυθμιστουν ξανα λεω καλα .

    επισης επιδη βλεπω πως ενδιαφερεσαι για αγορα. υπαρχουν τα DD ( degital desighns ) που εχει 1+1 δωρο προσφορα απο την ετερια και εχει 80 ευρω το καθε μεγαφωνο ( πληρωνει ομως μονο το ενα και περνεις δυο) .

    ειναι ποιο ευεσθητα και πολυ δυνατοτερα φτανοντας τα 150 rms .

    τα ηχεια ειναι αυταhttp://www.psaudio.gr/product.php?subcatid=986&lang=gr και το site ειναι του αντιπροσωπου ,κ . ισιδωρος ονομαζεται . φυσικα μπορεις να τα παρεις και απο συνεργατες σε ολη την ελλαδα.

    φυσικα αυτα τα προτεινω ανεπυφηλακτα διοτι τα εχω βαλει σε πολλα αυτοκινητα και συνεχιζω να τα βαζω .

    edit : ξεχασα να πω πως τα DD εχουν απιστευτη αντοχη στην παραμορφωση και δεν καιγονται ευκολα , και επισης οτι οδηγουνται και με παρα πολυ μικρο ενισχυτη της ταξεως των 50-60 watt

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, ίσως δεν το είπα καλά. Θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ένταση με μαξ 110Wrms και μαξ 60€ αλλά να κερδίσω και σε ποιότητα ή να μην χάσω καθόλου απο την ήδη υπάρχουσα.

    Κοιτα να δεις που άλλο ήταν το αρχικό ερώτημα και αλλού καταλήγουμε.
    Τωρα το ειπες πολυ ωραια, οτι χρειαζεσαι σε μια προταση.Με λιγοτερα λογια, ψαχνεις την καλυτερη σχεση αποδοσης(δυνατη ενταση ηχου και ποιοτητα)/τιμης.Πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο να σε βοηθησουμε και θα σου πω αμεσως το γιατι.Ο καθενας απο μας, εχει εμπειριες με τα προϊοντα που εχει αγορασει η που εχει δοκιμασει.Ειναι πολυ πιθανον, μια απο τις παρα πολλες μικρες/φτηνες εταιριες που κυκλοφορουν, να εχει βγαλει ενα μεγαφωνο η ακομη ακομη και μοναδα σε αυτην την τιμη, ενα προϊον που να ειναι ιδιαιτερα αξιολογο για την τιμη του.Το προβλημα μας ειναι πως θα ξερουμε εμεις ποιο προϊον ειναι αυτο για να στο προτεινουμε...Δυστηχως ο καθενας απο εμας μπορει να μιλησει για οτι εχει περασει απο τα χερια/αυτια του...

    Επισης, δεν νομιζω οτι καταληγουμε αλλου, πιστευω πως ειμαστε στα πλαισια μιας γενικης συζητησης πανω στο θεμα σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]πολυ δυνατοτερα φτανοντας τα 150 rms .[...]
    Επετρεψε μου να τρολλαρω λιγο και να πω οτι τα περισσοτερα W σε ενα μεγαφωνο δεν σημαινει οτι το μεγαφωνο ειναι δυνατοτερο, σημαινει οτι το μεγαφωνο αντεχει περισσοτερη ισχυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    http://www.psaudio.gr/product.php?subcatid=871&lang=gr

    Αυτά για οβάλ απο μένα, πιές τους το αίμα, τους έχω ρίξει 250wRMS και δεν πάθανε απολύτως τίποτα.
    Απο ήχο πολύ σοβαρός, ζεστός και πολύ καλή απόκλιση συχνοτήτων ακόμα και με τραγούδια που παίζουμε εμείς οι κάφροι με συνεχόμενες (μπασο)συχνότητες απο 50Hz και κάτω....

    Επίσης να σου προτείνω και τα vibe black air, δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, value for money.
    www.drwoofer.com/vibe-black-air-69-p-1770.html

    Για μπροστινή σκηνή δεν γνωρίζω πολλά γιατί ασχολούμαι περισσότερο με 8" κλπ....
    Αλλά αυτά που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν είναι αυτά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    http://www.drwoofer.com/vibe-slick-6-comp-p-3561.html
    επίσης:
    http://www.drwoofer.com/ground-zero-...0x-p-2973.html

    Αν δεν σε καλύπτουν αυτά που βλέπεις εδώ είμαι να σε βοηθήσω, υπόψιν δεν έχω ουδεμία σχέση με κατάστημα κλπ απλά σε βοηθάω σαν φίλος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι γνώμη- άποψη έχετε γι'αυτόν τον ενισχυτή;
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-11, 13:06
  2. την γνωμη εχετε για τον μικτη???????
    By Peristerofolias in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-11, 16:26
  3. Τι γνώμη- άποψη έχετε γι'αυτόν τον ενισχυτή;
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 15:32
  4. Τι γνώμη εχετε για τα υβριδικά αυτοκινητα?
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-10, 00:44
  5. Τι γνώμη έχετε γι αυτό;
    By kopla in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 02:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας