Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Στερεογεννήτρια & Ταλαντωτής VCO FM Josty Kit ! Παλιμπαιδισμός Στερεο!!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή Στερεογεννήτρια & Ταλαντωτής VCO FM Josty Kit ! Παλιμπαιδισμός Στερεο!!!

    Στερεογεννήτρια & Ταλαντωτής VCO FM Josty Kit !

    Δεκαετία του 70 προς το τέλος και στην αγορά της Ελλάδος έσκασαν τα Δανέζικα Josty Kit ! Μεταξύ αυτών... μια κατασκευή κιτ... που προσεφερε στα γρήγορα μιά στερεογεννήτρια (ναι παρείχε διαχωρισμό καναλιών στον δέκτη μας)... που αν και εντελώς απλή και χωρίς κρυστάλλους στους 19Χιλ πιλότου... ήταν ενδιαφέρουσα γιατί το κόστος της ήταν σχετικά πολύ μικρό!

    stereogen1.jpg
    stereogen2.jpg

    Για κάθε αναπολών την "μαγεία" της εποχής... των λυχνιών!

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (02-12-12), billisj (13-05-13), ChristosK (02-12-12), KOKAR (04-01-14), p.gabr (02-12-12)

  3. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Τι μου θυμισες τωρα τελη δεκαετιας 70 ειχα φτιαξει αρκετα josty kit που αγοραζα από το ραδιο κατουμα στην καλλιθεα(το οποιο δυστυχως εκλεισε) νομιζω το πρωτο μου κιτ ηταν ενας φωτοδιακοπτης και το επομενο πομπος στα fm με την φοβερη ισχυ 0.8 mw (μην γελατε το 1977 από αμφιαλη εβγαινα καμπανα στα ταμπουρια και το οργανο που εδειχνε την ισχυ της ληψης στο δεκτη εφτανε στα 3/4 της βαθμονομησης) αυτά για σημερα επιστροφη στο παρον τα ξαναλεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    χμ.... ήξερα (από διαφημίσεις στην τεχνική εκλογή στις αρχές του 80) ένα παρόμοιο ΚΙΤ από έλληνική εταιρεία (νομίζω ήταν η ASCO) χωρίς διαμορφωτή όμως.
    Επίσης είχα δεί σε κατάστημα ηλεκτρονικών τέλη 90 ένα παρόμοιο συναρμολογημένο το οποίο είχε στην έξοδο και ενισχητή με tba810s (ή ΤΒΑ800) (προφανώς για να οδηγεί πομπούς με λυχνίες που μεσουρανούσαν εκοίνη την εποχή)

    πέραν όμως της ιστορικότητας καλό είναι να μην μπουν ιδέες να την φτιάξει κανένας...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rimike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μου θυμισες τωρα τελη δεκαετιας 70 ειχα φτιαξει αρκετα josty kit που αγοραζα από το ραδιο κατουμα στην καλλιθεα(το οποιο δυστυχως εκλεισε) νομιζω το πρωτο μου κιτ ηταν ενας φωτοδιακοπτης και το επομενο πομπος στα fm με την φοβερη ισχυ 0.8 mw (μην γελατε το 1977 από αμφιαλη εβγαινα καμπανα στα ταμπουρια και το οργανο που εδειχνε την ισχυ της ληψης στο δεκτη εφτανε στα 3/4 της βαθμονομησης) αυτά για σημερα επιστροφη στο παρον τα ξαναλεμε

    επππ .. βάλε κάτι τις ακόμα

    <<<<
    το επομενο πομπος στα fm με την φοβερη ισχυ 0.8 mw>>>>>

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Τελικά εγώ την έφτιαξα (μόνο) την γεννήτρια και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή , την είχα σαν σχέδιο και σαν πλακέτα φτιαγμένη αλλά ήταν λάθος και είχε θέματα πολλά
    Να είναι καλά ο SRF που έδωσε το ηλεκτρονικό σχέδιο και έτσι την ξαναέφτιαξα από την αρχή
    Την σύνδεσα στο PLL 8Watt του φίλου μου ΚΟΚΑΡ και είναι μια χαρά , η κατασκευή έγινε σε διάτρητη πλακέτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης είχα δεί σε κατάστημα ηλεκτρονικών τέλη 90 ένα παρόμοιο συναρμολογημένο το οποίο είχε στην έξοδο και ενισχητή με tba810s (ή ΤΒΑ800) (προφανώς για να οδηγεί πομπούς με λυχνίες που μεσουρανούσαν εκοίνη την εποχή)
    Νάτη!!!!



    MAK & SPOT, Θεσσαλονίκη.

    Την κοιτούσα συμπτωματικά το πρωί με τον παλμογράφο μήπως και αξιοποιήσω τα ολοκληρωμένα. Την είχα αγοράσει πριν κάμποσα χρόνια και την είχα παρατημένη σ' ένα κιβώτιο. Δεν δούλεψε όμως. Ενώ στους 76, 38 και 19 δίνει ένα ωραιότατο τετραγωνικό σήμα, μετά το θηριώδες φίλτρο των 19 (120Κ, 220nF, 120Κ, 1nF και τερματισμένο στα 100Κ) βγάζει ένα pilot κάτι ψόφια mV που δυσκολεύεται να το διαβάσει και ο παλμογράφος. Έτσι πρέπει να είναι;

    Τελικά στο σχέδιο του Γιώργου βλέπω ότι ο 220nF πρέπει να είναι 220pF.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 09-03-14 στις 16:15
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (09-03-14)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Γιωργο σε εμενα παιζει μια χαρα και δεν το πιστευω , γιατι δεν ειχα το σχεδιο απλα μου το ειχε σχεδιαση ο Αντωνης ο 235 αν θυμαμαι καλα φιλος και γειτονας( 33 χρονια πριν ) , μονο που δεν ειχε το φιλτρο στην εξοδο του 7473 , και σε αυτο βοηθησε ο SRF

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris k : 09-03-14 στις 18:55
    FM 664

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο σε εμενα παιζει μια χαρα και δεν το πιστευω , γιατι δεν ειχα το σχεδιο απλα μου το ειχε σχεδιαση ο Αντωνης ο 235 αν θυμαμαι καλα φιλος και γειτονας( 33 χρονια πριν ) , μονο που δεν ειχε το φιλτρο στην εξοδο του 7473 , και σε αυτο βοηθησε ο SRF
    Απλά για ιστορική ακρίβεια... ΔΕΝ υπήρξε ποτέ "Αντώνης" με χαρακτηριστικό 235... στην Αθήνα!
    Ο 235 ήταν ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ο Λάκης (Παντελής Τσαφίτσας)!
    Πιστεύω ότι πλέον δενυπάρχει κανένας λόγος να μην μαθευτεί και το πλήρες όνομά του! Άλλωστε υπήρξε και επισήμως καταγεγραμμένος ως συνεργάτης και στο περιοδικό 'Ερασιτέχνης' !
    Την δεκαετία 70 τέλος και μέσα 80 άνοιγε από την Ευβοίας στην Σχολή Ευελ[πίδωνμ ψηλά από την Δοϊράνης και πριν το κατέβασμα προς Καυκάσου, στην Κυψέλη!!

    Κια το στέρεό του ποτέ δεν είχε καμμία σχέση με την εν λόγο γεννήτρια εδώ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Γιωργο καλα έκανες και διορθώσεις. Εχουν πέραση πολλα χρονια. Απο τότε. Εσύ. Θα ξερεις. Καλυτερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    http://goo.gl/5UWvWv

    Να και το σχέδιο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλιμπαιδισμός Νο2.Ταλαντωτής 6C4.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-19, 21:17
  2. Πομπός fm kit 1187 vco 3 watt
    By Christos Anexigitos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-19, 06:22
  3. Ταλαντωτής F.M. VCO Λυχνίας
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-15, 16:56
  4. σχεδιο του vco της smart kit
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-05, 23:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας