Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Χρειάζομαι Βοήθεια σε πρόβλημα με PIC32MX

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    504

    Προεπιλογή Χρειάζομαι Βοήθεια σε πρόβλημα με PIC32MX

    Καλησπέρα.

    Λόγω της αγάπης μου για την γλώσσα του arduino (καλά ντε μην βαράτε....!! μου φαίνεται πολύ απλή και με βολεύει) πρίν απο καιρό είχα φτιάξει μία πλακέτα που περιείχε τον PIC32MX795F512. Ο λόγος που επέλεξα αυτόν τον επεξεργαστή είναι εκτός από την ταχύτητα του, και τα πολλά Pins ότι μέσω ενός bootloader δέχεται προγραμματισμό απο arduino interface.

    http://www.digilentinc.com/Products/...=CHIPKIT-MAX32
    στο link αυτο θα δείτε ένα board (MAX32) περιέχει τον PIC32MX795F512 και προγραματίζεται με ίδιο interface/κώδικα του arduino.
    έτσι και εγώ αποφάσισα να φτιάξω μία πλακέτα με αυτόν τον επεξεργαστή μαζί με πολλά άλλα components. (FRAM,NVRAM,DS18B20,RS485).

    έτσι μέσω του MPLAB και του KITPIC3 έκανα burn το arduino_bootloader που το δείνει η DIGILENT (μέσω ICSP)
    μετά μέσω του MPIDE interfce (παρόμοιο πρόγραμμα με το arduino) έστελνα τον κώδικα που ήθελα απο RX/TX (μέσω FTDI).
    Δηλαδή έφτιαξα ενα MAX32 με πολλά components.

    Χθές παρέλαβα κάποιες καινούργιες πλακέτες, με μικρές σχεδιαστικά αλλαγές (απλά λίγο τις αναβάθμισα (ενίσχυση των εξόδων,Bluetooth)).

    Πήγα να κάνω πάλι το κλασικό burn bootloader (μια χαρά) και να στείλω τον κώδικα μέσω του MPIDE (arduino).
    έλα όμως που δεν τον παίρνε... έχω προσπαθήσει δεκάδες φορές και κολάει στο uploading...
    Δοκίμασα ξανά να κάνω burn bootloader. Κανένα πρόβλημα εκεί, αλλα upload scetch δεν κάνει με τίποτα!!!
    εξέτασα πολύ καλά την πλακέτα δεν βρήκα κανένα πρόβλημα, Δοκίμασα στην παλιά μου πλακέτα κάνει κανονικά upload!!.
    Κόλλησα εναν άλλο επεξεργαστη σε άλλη πλακέτα ,το ίδιο πρόβλημα!! κόλλησα εναν άλλο επεξεργαστή σε παλιά πλακέτα πάλι τα ίδια!!!
    (καλό ημεροκάματο σήμερα......)

    Εν ολίγης δεν δουλεύει ούτε στις καινούργιες πλακέτες ούτε στις παλιές εκτός απο μία παλιά που την δουλεύω εδώ και καιρό!!

    Το παράξενο ειναι ότι το MPLAB τους εντοπίζει κανονικά και κάνει burn bootloader αλλά μετά μεσω RX/TX δεν γίνεται τίποτα!!

    Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα τσιπάκια;;; έχω μία αμφιβολία καθώς τα είχα πάρει απο κίνα. Αλλα αν ειναι fake πώς ειναι δυνατόν να το διαβάζει κανονικά το MPLAB??

    Να σημειώσω πώς στις πλακέτες δεν έχω κολήσει τίποτα άλλο εκτός απο τον επεργαστη, τους πυκνωτές και τον κρύσταλο.

    Επίσης έχω εξετάσει pin προς pin αν υπάρχει πουθενά βραχυκύκλωμα στον επεξεργαστη (με πολύμετρο).
    Βοηθηστε με σας Παρακαλώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Andreou George
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μήπως άλλαξαν τίποτα στα τσιπ; Για δες για τίποτα errata στο τελευταίο datasheet. (ή μήπως παρέλαβες τίποτα παλία τσιπ, δες το datecode πάνω στο τσιπ!)
    Αν είναι fake δε νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα να τα διαβάσει, έτσι και αλλιώς απλώς κοιτάει από κάποιες προκαθορισμένες διευθύνσεις τις πληροφορίες του τσιπ (vendor, version, part number, ξέρω γω τι άλλο, δε θυμάμαι τώρα). Μπορείς να το κάνεις read όλο και να βεβαιώσεις ότι είναι blank (κενό) το τσιπ με σωστό μέγεθος μνήμης;
    Βεβαιώσου ότι είναι συνδεδεμένα gnd/vcc όλα τα pins που απαιτείται να είναι -- με πολύμετρο! όχι με το μάτι, μπορεί κάτι να σου ξεφεύγει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    504

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreou George Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως άλλαξαν τίποτα στα τσιπ; Για δες για τίποτα errata στο τελευταίο datasheet. (ή μήπως παρέλαβες τίποτα παλία τσιπ, δες το datecode πάνω στο τσιπ!)
    Αν είναι fake δε νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα να τα διαβάσει, έτσι και αλλιώς απλώς κοιτάει από κάποιες προκαθορισμένες διευθύνσεις τις πληροφορίες του τσιπ (vendor, version, part number, ξέρω γω τι άλλο, δε θυμάμαι τώρα). Μπορείς να το κάνεις read όλο και να βεβαιώσεις ότι είναι blank (κενό) το τσιπ με σωστό μέγεθος μνήμης;
    Βεβαιώσου ότι είναι συνδεδεμένα gnd/vcc όλα τα pins που απαιτείται να είναι -- με πολύμετρο! όχι με το μάτι, μπορεί κάτι να σου ξεφεύγει!
    έχω ψάξει τα πάντα. Λύση δεν μπορώ να βρώ εκτός αν ειναι όντως ψεύτικα τα τσιπάκια

    Υπάρχει τέτοια περίπτωση; γίνονται αυτά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    δεν εχω ασχοληθεί ποτε με Pic κλπ... αλλά αφού λες οτι έβαλες το τσιπάκι σε παλαία πλακέτα και δεν δούλεψε μάλλον το πρόβλημα είναι στο τσιπάκι και όχι στη νέα σου πλακέτα. Το μυαλό μου πάει στο οτι μπορεί να άλλαξε το revision του chip και να έχει κάποια διαφορά στον προγραμματισμό του... αν καταλαβαίνω καλά ο bootloader φορτώνεται με τον Pickit3 οπότε αν έχεις πρόσφατο λογισμικό της microchip θα το προγραμματίζει χωρίς πρόβλημα ενώ από κει και πέρα ο περαιτέρω προγραμματισμός του chip μέσω του bootloader θα κολάει... εκεί πάει το μυαλό μου...
    Απο κει και πέρα μια αγορά από Κίνα έχει δύο πιθανές περιπτώσεις... ελατωματικά τσιπάκια που τα ξεφορτώθηκε ο αγοραστής τους στο ebay (η γενικά στο ιντερνετ),
    και μικρότερη πιθανότητα relabaling, δηλαδή να έσβησαν το πραγματικό part number του μικροελεγκτή και να εγραψαν το part number ενός ακριβότερου πράγμα που θα το διαπιστώσεις εύκολα πιστεύω αν με το pickit3 διαβάσεις το part ID και το συγκρίνεις με αυτό που λέει στο datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-23, 09:33
  2. ΜΑΧ485 σε PIC32MX
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 18:58
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 11:40
  4. Χρειάζομαι βοήθεια.
    By xlife in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 20:39
  5. Βοήθεια με πρόβλημα στο PC
    By JIMKAF in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 15:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας