Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 163

Θέμα: ECC81 - EL34 SINGLE END

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Το σχεδιο που λεγαμε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ecc81 el34 s.e.jpg Εμφανίσεις:  172 Μέγεθος:  146,2 KB

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aris285 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stone77 (02-03-19)

  3. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......
    4. το CRC φίλτρο δεν είναι για να κόβει βόμβους.
    η κυρίως δουλειά του είναι να κάνει "απαλοτερο" clipaρισμα στις ενισχυτριες και να δίνει μια μικρή έως μεγάλη αίσθηση ανάλογα το R λαμπατης ανόρθωσης.
    ...........
    Αυτά.
    Με όλο μου το σεβασμό στις γνώσεις και εμπειρίες σας, από την πρόσφατη δοκιμή μου σε λαμπάτο SE, με τριπλό φίλτρο CRC κατέβασα τον θόρυβο από τα 250mV στα μόλις 8mV και εξαλείφθηκε κι ο πιο απειρολάχιστος θόρυβος των 100Hz.
    Από την μικρή δική μου εμπειρία όλοι οι τρόποι έχουν τον σκοπό τους ανάλογα με το είδος του θορύβου και μπορεί να προκαλούνται ακόμα και από μια ψυχρή κόλληση .....
    Συγγνώμη για την ταπεινή μου παρέμβαση ... σας παρακολουθώ σιωπηρά ... όσο μπορώ σιωπηρά ....

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    """"""4. Το τροφοδοτικό που συζητάτε.
    Τα 50 Hz «μπάζουν» στο κύκλωμα του ενισχυτή και από την υψηλή τάση της τροφοδοσίας. Στην αποκοπή τους βοηθάνε τα βαθυπερατά φίλτρα τύπου: αντίσταση - πυκνωτής, ιδίως της ανοδικής τάσης της πρώτης λυχνίας. Αναφέρομαι στο φίλτρο 15 κΩ/47 μF. Γενικότερα, τα φίλτρα αυτά έχουν ένα «κουσούρι», ένα μέρος της υψηλής τάσης «θυσιάζεται» στην ωμική αντίσταση του φίλτρου. Προφανώς, η «θυσία» αυτή εξαρτάται από το ανοδικό ρεύμα της λάμπας.
    Αν για κάποιον λόγο το φιλτράρισμα του φίλτρου 15 κΩ/47 μF δεν επαρκεί, μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά και, μάλιστα, με την ίδια «θυσία», αν σπάσει σε 2 φίλτρα, των 7,5 κΩ/22 μF, σε σύνδεση σειράς. Ακόμη καλύτερα, σε 2 φίλτρα τύπου: 7,5 κΩ/47 μF.
    Βασίλειος. """"""""


    Καλησπερα Βασιλη ( Vasel Pi ) ! , σε οτι αφορα τον θορυβο του τροφοδοτικου , εδω εχουμε να κανουμε με βομβο συχνοιτητας 100Hz διοτι εχουμε πληρη ανορθωση , 50 Hz Θα ειχαμε στην περιπτωση της ημιανορθωσης ! .

    Συμφωνω μαζι βεβαια στην χρηση πολλαπλων φιλτρων οταν ειναι να τροφοδοτησουμε τις προενισχυτριες λυχνιες , διοτι με αυτον τον τροπο πετυχαινουμε καλυτερη απορριψη θορυβου , δλδ μειωση του βομβου των 100 Hz .

    Επισης ενα φιλτρο RC κανει καλυτερα την δουλεια του οταν η συχνοητα αποκoπης του ειναι πολυ πιο κατω απο τα 100 Ηz , π.χ στην περιπτωση του φιλτρου μας που ειναι 15 ΚΩ / 47 μF , εχουμε μια συχνοτητα αποκοπης 0,23 Hz περιπου ! η οποια οπως ειναι φανερο ειναι πολυ πιο κατω απο τα 100 Hz ! .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris AR : 28-02-19 στις 21:50

  5. #84
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    """""Οχι δεν ειναι λαθος λειτουργικα απλα δεν χρειαζεται να μπουν 2 αντιστασεις και 2 πυκνωτες για το κυκλωμα των ενισχυτριων. """"


    aris 285 : Ειναι καλυτερα να γινεται ο διαχωρισμος της τροφοδοσιας με δυο RC φιλτρα ακομα και στις τελικες , εκτος και απο φιλτραρισμα , γινεται και καλυτερος διαχωρισμος καναλιων ειδικα στις υψηλες συχνοτητες ! .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris AR : 28-02-19 στις 22:15

  6. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα πετρο! εγω το εφτιαξα ετσι! οπου (Α) μια ανεξαρτητη ταση για καθε τελικη!
    και οπου (Β) μια ανεξαρτητη ταση για καθε ecc81 !

    Συνημμένο Αρχείο 77171
    sorry ξεχασα να αναφέρω το σχεδιο ειναι του dimitris.ar και οντως πραγματικα με τις αλλαγες αυτες δουλεψε πολυ καλα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris AR Εμφάνιση μηνυμάτων
    """""Οχι δεν ειναι λαθος λειτουργικα απλα δεν χρειαζεται να μπουν 2 αντιστασεις και 2 πυκνωτες για το κυκλωμα των ενισχυτριων. """"


    aris 285 : Ειναι καλυτερα να γινεται ο διαχωρισμος της τροφοδοσιας με δυο RC φιλτρα ακομα και στις τελικες , εκτος και απο φιλτραρισμα , γινεται και καλυτερος διαχωρισμος καναλιων ειδικα στις υψηλες συχνοτητες ! .
    Μου βαζεις φυτιλιες τωρα
    Θα το τεσταρω στον ενισχυτη μου και θα σας αναφερω αποτελεσματα. Παντως δεν εχω παρατηρησει μιξαρισμα του ενως καναλιου πανω στο αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #87
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βαζεις φυτιλιες τωρα
    Θα το τεσταρω στον ενισχυτη μου και θα σας αναφερω αποτελεσματα. Παντως δεν εχω παρατηρησει μιξαρισμα του ενως καναλιου πανω στο αλλο.
    Δοκιμασε το και θα δεις ! σαν το ULTREX ενα πραμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #88
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos.liaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry ξεχασα να αναφέρω το σχεδιο ειναι του dimitris.ar και οντως πραγματικα με τις αλλαγες αυτες δουλεψε πολυ καλα!
    Ναι , το θυμαμαι καλα αυτο , μου ειπες οτι μειωθηκε πολυ ο βομβος και καθαρισε περισσοτερο ο ηχος του ενισχυτη ! .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #89
    Μέλος Το avatar του χρήστη dinos.liaskos
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris AR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε το και θα δεις ! σαν το ULTREX ενα πραμα .
    εγω δεν ξερω τι παιζει με τετοιου ειδους μιξαρισμα ....γιατι απο την αρχη εφτιαξα αυτο που ειχε βελτιωσει
    μ αυτο τον τροπο ο δημητρης.....! απλα εμπαζε λιγο βομβο με τις 47Ω και τελικα βαλαμε 100Ω και τελος
    σε θορυβους!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #90
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Από την μικρή δική μου εμπειρία όλοι οι τρόποι έχουν τον σκοπό τους ανάλογα με το είδος του θορύβου και μπορεί να προκαλούνται ακόμα και από μια ψυχρή κόλληση

    Αρχικό μήνυμα από Μαστρο Τζεπέτο.

    Με βρίσκει σύμφωνο η παρατήρηση του Μαστρο Τζεπέτο. Πράγματι, είναι περίπλοκο το θέμα του βόμβου. «Μπάζει» από πολλά σημεία. Από τα νήματα, κυρίως ως 50 Hz, από την υψηλή τάση, κυρίως ως 100 Hz, όπως με διορθώνετε σωστά, κ.ο.κ. Τα 100 Hz της τροφοδοσίας «παλεύονται» σχετικά εύκολα. Δυσκολότερα αντιμετωπίζονται τα 50 Hz. Θα αναφέρω ακόμη μία πηγή των 50 Hz, που μερικές φορές την παραβλέπουν. Πρόκειται για το μαγνητικό πεδίο του ρεύματος θέρμανσης, το οποίο είναι συνήθως μεγάλο. Το αντιμετωπίζουν ή μέσω ανόρθωσης του ρεύματος θέρμανσης ή, όταν η ανόρθωση είναι δύσκολη, με στενό στρίψιμο των 2 καλωδίων. Με το στρίψιμο αυτό, ακόμη και σε σχετικά μικρή απόσταση, το μαγνητικό πεδίο του ενός καλωδίου αναιρεί σε μεγάλο βαθμό το πεδίο του άλλου.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 01-03-19 στις 01:03

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχεδιο λαμπατου ECC81 EL34 S.E
    By aris285 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 20:31
  2. EF86-EL34 Single-end
    By grg_e46 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 23:46
  3. ενισχυτης single end με την EL84
    By IOANNIS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-08, 17:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας