Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Τι πομποδέκτης για αρχάριο;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mits
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    185

    Προεπιλογή Τι πομποδέκτης για αρχάριο;

    Καλησπέρα. Εν αναμονή των εξετάσεων την επόμενη εβδομάδα, θα ήθελα τη συμβουλή σας.

    Τι πομποδέκτη θα προτείνατε για να ξεκινήσει κανείς;

    Σκεφτόμουν για αρχή ένα οικονομικό φορητό (χειρός) V/U, για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και εκτός σπιτιού και πιο μετά βλέπω για βάσεως.

    Αυτά τα Wouxun που κυκλοφορούν τελευταία είναι της προκοπής; Επίσης έχω τσεκάρει το midland ct790.

    Ή να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, αλλά σε μεταχειρισμένο; Δε θέλω να ξεπεράσω το κατοστάρικο.


    Επίσης για κεραιούλα εξωτερική, να μην ξεφεύγει πολύ σε μέγεθος (και κόστος!), έχετε κάποια πρόταση;

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    καλησπέρα τα wouxoun δεν είναι και σαν τα επώνυμα αλλά είναι αρκετά καλά ώστε να κρατηθείς κάτω από το κατοστάρικο που ζητάς ειδικά μέσο ebay τώρα για κεραία υπάρχουν πολλές δες τα χαρακτηριστικά της κάθε μιας που σε ενδιαφέρει και αποφασίζεις τέλος εγώ προσωπικά έχω το wouxoun και είμαι ικανοποιημένος αλλά και ένα th-f7 kenwood και ένα th-d7 kenwood από φορητά .
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη A--15
    Όνομα
    Κὠστας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Πειραιευς
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Δημήτρη Καλησπέρα
    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εδώ. http://www.tiramola.com/Newsite/polite/polite.htm

    Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
    Μετά τιμής
    Κωνσταντίνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το να μεγαλὠνεις....εἰναι υποχρεωτικὀ............το να ωριμἀζεις.....εἰναι προαιρετικὀ

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Καλή επιτυχία και απο εδώ !! εγώ πέρασα την εισαγωγικού επιπεδου 10 μέρες πριν και αναμένω το callsign. όσον αφορά τον πομποδέκτη επείδή το βαλάντιό μου ήταν ακόμα χαμηλότερο προμηθεύτηκα ένα baofeng v - u με 2η μπαταρία και κλίπ ζώνης στα 48 ευρά απο το shop409 καί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και με την αυτονομία του (4 μέρες σε 12ωρες βάρδιες) και με την απόδοσή του (επικοινωνία με σταθμό βάσης vhf στα ~8 χιλιόμετρα με μικρά εμπόδια)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα πάντα έχουν την τάση να πέφτουν υπό ορθή γωνία... ειδικά τα εύθραυστα

    SY8PEO

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη microwave
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Για φορητό πομποδέκτη πάρε κατι φθηνό,οι κινέζικοι μια χαρά ειναι για αρχή αλλά έχε υπόψην οτι όλοι οι φορητοί πομποδέκες δεν προορίζονται για χρήση σε βάση με εξωτερική κεραία(ταράτσα) λόγο του δέκτη τους ο οποίος αν συνδεθεί σε εξωτερική κεραία υπερφορτώνεται από δυνατά ραδιοφωνικά,τηλεοπτικά και λοιπά σήματα(κακή επιλεκτικότητα,χαμηλό σημείο ανάσχεσης τρίτης τάξης).Παρόλα αυτά για κεραία θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια ground plane η ένα δίπολο που δεν θα φορτώνουν πολύ το δέκτη του φορητού σου.Τέλος καλύτερο θα ήταν να επενδύσεις κάποια παραπάνο χρήματα για μια καλή κάθοδο που θα τη χρησημοποιήσεις και στο μέλλον παρά για έναν καλύτερο πομποδέκτη και κεραία. Καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Post

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον microwave ως προς τα τεχνικά.

    Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχεις κάποιον να μιλήσεις! Υπάρχουν πολλοί ραδιοερασιτέχνες αλλά είναι σε κλειστές παρέες γνωστών και αντιμετωπίζουν τους άγνωστους ως παρείσακτους. Συνήθως τους αγνοούν πλήρως. Θα πρέπει να γνωρίσεις προσωπικά άλλους ραδιοερασιτέχνες, προσπάθησε να έλθεις σε επαφή με έναν ραδιοερασιτεχνικό σύλλογο ή ραδιολέσχη της περιοχής σου.



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 08-12-12 στις 15:03

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mits
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    185

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

    Με βλέπω για το wouxun kg-uv6d ή κάποια άλλη παραλλαγή του, καθώς απ' ότι κατάλαβα βγαίνει το ίδιο με διάφορες φίρμες. Αν του βάλω κανά φιλτράκι απόρριψης των FM, θα στρώσει κάπως ως προς αυτό που λέει ο microwave;


    Όσο για κεραία, σκέφτομαι για κάποια που να μπορώ να την ανεβοκατεβάζω εύκολα, καθώς λόγω γειτόνων δε θα ήθελα να βάλω κάποια μόνιμη.
    Μου έχουν κατεβάσει 2 φορές δορυφορική από την ταράτσα και τελικά την έβαλα στο μπαλκόνι! Λέω να πάρω μια κεραία με μαγνητική βάση και να την ανεβάζω όταν τη χρειάζομαι.

    Κάθοδο δε θα χρειαστώ πολλά μέτρα καθώς είμαι στον 5ο και από πάνω μου είναι η ταράτσα.

    Για μηχάνημα βάσης, τι προτείνετε; Θα ψάξω στα μεταχειρισμένα. Καλύτερα φαντάζομαι κάποιο που να βγαίνει από χαμηλά ως τα V/U, ώστε με ένα να έχεις τη δυνατότητα να βγεις παντού. Όπως π.χ. το yaesu 897, το οποίο στην παρούσα φάση μου είναι απλησίαστο, ακόμη και μεταχειρισμένο.

    Τέλος, για να βρω παρέα να μιλήσω, όταν με το καλό πάρω το πτυχίο, επειδή το σκεφτόμουν κι εγώ ότι δεν γνωρίζω κανέναν άλλο ραδιοερασιτέχνη, θα απευθύνω "έκκληση" μέσω του φόρουμ!

    Παρεμπιπτόντως, δίνει κανείς την Πέμπτη αυτή στην Αγία Παρασκευή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

    Με βλέπω για το wouxun kg-uv6d ή κάποια άλλη παραλλαγή του, καθώς απ' ότι κατάλαβα βγαίνει το ίδιο με διάφορες φίρμες. Αν του βάλω κανά φιλτράκι απόρριψης των FM, θα στρώσει κάπως ως προς αυτό που λέει ο microwave;
    Πάρε τώρα κάτι φτηνιάρικο για να παίξεις, γιατί δεν είναι αυτό ο ραδιοερασιτεχνισμός. Με το χρόνο θα κάνεις κάτι σοβαρότερο και θα μάθεις τί χρειάζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mits
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    185

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε τώρα κάτι φτηνιάρικο για να παίξεις, γιατί δεν είναι αυτό ο ραδιοερασιτεχνισμός. Με το χρόνο θα κάνεις κάτι σοβαρότερο και θα μάθεις τί χρειάζεσαι.

    Τι να κάνω φίλε μου; Δεν έχω τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή να δαπανήσω αρκετά για κάτι παραπάνω. Δεν γνώριζα ότι ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι για την ελίτ. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

    Θα πάρω αυτό να παίξω σαν μικρό παιδί κι εγώ και βλέπουμε! Αν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα να μου πεις δυο λόγια για το τι ακριβώς είναι.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mits Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα πάρω αυτό να παίξω σαν μικρό παιδί κι εγώ και βλέπουμε! Αν έχεις την καλοσύνη θα ήθελα να μου πεις δυο λόγια για το τι ακριβώς είναι.

    Ευχαριστώ.
    Τί είναι ποιο πράγμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομποδέκτης για όργανο.
    By pitsirikos86 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 11:51
  2. Δέκτης ή πομποδέκτης για αρχή?
    By lefterpitsi in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-16, 14:56
  3. Πομποδέκτης για αναλογική κάμερα
    By high frequency in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-13, 20:58
  4. Εξοπλισμός για αρχάριο
    By NodusJazz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 21:08
  5. κατασκευές για αρχάριο
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-08, 01:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας