Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 64

Θέμα: Εφαρμογες με Pulse-width modulation PWM

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    θα το φτιαξω με το πυκνωτη που προτεινεις .ελπιζω να πετυχει .
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Και υψηλη ταση χιλιαδων βολτ εχουμε σε αυτο το θεμα. Βλεπετε το μικρο Tesla coil που εφτιαξα. Ειναι πειραματικο μοντελο που μπορει να λειτουργει με ταση 200V DC με το PWM που εδειξα.

    Σκοπευω να φτιαξω καλυτερο πρωτο τυλιγμα, βλεπετε πως ειναι προχειρη κατασκευη με κολλητικη ταινια. Αργοτερα θα το δειξω ως ολοκληρωμενη κατασκευη.

    Συνημμένο Αρχείο 40147

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Εφαρμογη "φορτιση Martini" για ενεργειακα ποτα. Δεν δοκιμασα με μαρτινι ακομα.
    Προβλεπω να μπαινουν σε μπαρακια πηνια Τεσλα, θα γινει της υψηλης τασης και οποιος αντεχει...

    Συνημμένο Αρχείο 40303

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Εφαρμογη καταλληλη για tecno party (εορταστικο κλιμα)


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Συνημμένο Αρχείο 40456Συνημμένο Αρχείο 40457Συνημμένο Αρχείο 40458

    Δειχνω μια κατασκευη μου PWM ερασιτεχνικη, με ικανοτητα για 600-700W
    Για την κατασκευη χρησιμοποιησα ενα κουτι τροφοδοτικου η/υ, 4 μοσφετ IRFP250 που μου κοστισαν 5$, και αλουμινενια ψυκτρα επεξεργαστη η/υ με ανεμιστηρα που μου κοστισε περιπου 5$. Δηλαδη με περιπου 10ε αξια υλικων και ενα κουτι απο ανακυκλωση.

    Επελεξα αυτα τα μοσφετ διοτι ο μ/τ που βρηκα για την εφαρμογη μου ειναι 220/110V 600W
    http://www.datasheetcatalog.org/data...ld/IRFP250.pdf

    Τα μοσφετ τοποθετησα στην ψυκτρα με θερμοπαστα.
    Δυο ανεμιστηρες εισαγουν αερα στο κουτι.
    Βλεπετε και τους πυκνωτες που χρησιμοποιω ενας ηλεκτρολυτικος 800μF250V k 45mF 450V

    Η συχνοτητα λειτουργιας ειναι εως 1Khz σε bifilar πηνιο Τεσλα.
    Χρησιμευει για δημιουργια δυνατων πεδιων και μαγνητικης δινης

    http://3.bp.blogspot.com/_Hj1jpziIdM...25281%2529.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Magneto για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    genti (08-01-13)

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη balantis20
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Φιλε πολυ ενδιαφερον το κομματι που επελεξες να ασχοληθεις και ωραια κατασκευη,γενικοτερα με συναρπασει ο χωρος των πηνιων τεσλα εχω διαβασει διαφορα περιοδικα,πληροφοριες απο ιντερνετ,συζητησεις σε φορουμ κ.α αλλα δεν υπαρχει χρονος.Απλα θα ηθελα να φτιαξω διαμορφωμενα πηνια που θα παραγουν μουσικη οπως στο βιντεο με αρκ που να φτανει τα 20εκ...
    Η δικη σου κατασκευη μιας και το εχεις προχωρησει λογικα φτανει σε αυτο το επιπεδο αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω μιας και ειναι solid state να μου πεις τι μηκος αρκ πετυχαινεις,ποσες σπειρες και τι διαμετρο καλωδιου στο δευτερευον(προεκυψε απο πρω'ι'μους υπολογισμους ή μετρησεις και πειραματισμο) και πως πας απο θερμοκρασιες στα φετ;
    Αν εκανες μια παρουσιαση με αναλυτικα τα χαρακτηριστικα θα το εκτιμουσα,τωρα που σε βρηκα..χεχε
    Ψηνομουν για πτυχιακη οταν ημουν στην ηλεκτρολογιας αλλα εκει καθηγητες και θεσμοι "ζωχαδιαζοντουσταν" τωρα στο πανεπιστημιο που υπαρχει ενδιαφερον μαλλον θα γινει και ισως με απομακρυσμενη διαχειριση και pll δεν ξερω θα δειξει πως θα παει και η κατασταση,προς το παρον το εχω υλοποιησει με 555 σε μικρης ισχυος με πολλαπλασιαστη και πηνιο στην εξοδο αλλα παραγει ντεσιμπελ μπολικα και με audio modulation αλλα τωρα αλλο 2εκ αλλο 20...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη balantis20
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Κι ενα βιντεο....


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balantis20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε πολυ ενδιαφερον το κομματι που επελεξες να ασχοληθεις και ωραια κατασκευη,γενικοτερα με συναρπασει ο χωρος των πηνιων τεσλα εχω διαβασει διαφορα περιοδικα,πληροφοριες απο ιντερνετ,συζητησεις σε φορουμ κ.α αλλα δεν υπαρχει χρονος.Απλα θα ηθελα να φτιαξω διαμορφωμενα πηνια που θα παραγουν μουσικη οπως στο βιντεο με αρκ που να φτανει τα 20εκ...
    Η δικη σου κατασκευη μιας και το εχεις προχωρησει λογικα φτανει σε αυτο το επιπεδο αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω μιας και ειναι solid state να μου πεις τι μηκος αρκ πετυχαινεις,ποσες σπειρες και τι διαμετρο καλωδιου στο δευτερευον(προεκυψε απο πρω'ι'μους υπολογισμους ή μετρησεις και πειραματισμο) και πως πας απο θερμοκρασιες στα φετ;
    Αν εκανες μια παρουσιαση με αναλυτικα τα χαρακτηριστικα θα το εκτιμουσα,τωρα που σε βρηκα..χεχε
    Ψηνομουν για πτυχιακη οταν ημουν στην ηλεκτρολογιας αλλα εκει καθηγητες και θεσμοι "ζωχαδιαζοντουσταν" τωρα στο πανεπιστημιο που υπαρχει ενδιαφερον μαλλον θα γινει και ισως με απομακρυσμενη διαχειριση και pll δεν ξερω θα δειξει πως θα παει και η κατασταση,προς το παρον το εχω υλοποιησει με 555 σε μικρης ισχυος με πολλαπλασιαστη και πηνιο στην εξοδο αλλα παραγει ντεσιμπελ μπολικα και με audio modulation αλλα τωρα αλλο 2εκ αλλο 20...
    Ναι με χαρα να ανταλλαξω αποψεις. Οπως θα ειδες στο κυκλωμα του ποστ #1 και στις φωτο φαινεται η εισοδος της διαμορφωσης με πηγη audio και το θηλυκο βισμα για καρφι.
    Η διαμορφωση με ηχο ειναι μια εφαρμογη εντυπωσιακη οπως εχουμε δει σε βιντεο, αλλα εχει και αλλες χρησιμοτητες.
    Στο ποστ #20 εδειξα βιντεο με βολταϊκο τοξο (arc) μεγεθους 4-5 εκ.
    Εγω δοκιμασα πολλαπλασιαστη αυτοκινητου και πετυχα μεγεθος arc 10 εκ. Επειτα εκαψα τον παλλαπλασιαστη οταν εδωσα περισσοτερα βολτ, περιπου στα 18-20V καηκε.
    Εαν θελει καποιος να δοκιμασει καλυτερα να συνδεσει σε σειρα 2 πολλαπλασιαστες αυτοκινητου για τροφοδοσια 24V.
    Οι πολλαπλασιαστες σπινθιρισμου μπουζι ειναι πιο ικανοι απο τα flyback που βρισκεις σε παλαιες οθονες.
    Και καλυτεροι ειναι αυτοι οι πολλαπλασιαστες απο ιαπωνεζικα αμαξια που εχουν επανω τους μεταλλικο στελεχος.

    Η θερμοτητα ειναι ενα ζητημα που ζητα ψυξη και ανεμιστηρες, οπως θα ειδες. Οταν παιζεις με εκατονταδες βατ τοτε η θερμοτητα ειναι αναποφεκτη.

    Ομως αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο απο αυτες τις εφαρμογες ειναι δημιουργια μεγαλης μαγνητικης δινης με διαμετρο πχ 30 μετρα που να διαρρεει ολοκληρο το σπιτι μου με εμενα μεσα.
    Τωρα βρηκα πολλα μετρα με καλωδιο που εχει μεσα 8 ξεχωριστα μονοκλωνα καλωδια και με αυτο θελω να κανω ενα μεγαλο πρωτο πηνιο γυρω απο εναν μεγαλο χωρο που διαθετω.
    Καθε χρονο οι μαγνητικες δινες μου γινονται μεγαλυτερες. Εαν εξαφανιστω και δεν ξαναγραψω εδω, μπορει να ειναι αποτελεσμα των πειραματων μου.

    Συνημμένο Αρχείο 40469

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Δυο ανεμιστηρες εισαγουν αερα στο κουτι.

    Φιλε Μαγνετο εισαι σιγουρος γιαυτο?

    Η θερμοτητα ειναι ενα ζητημα που ζητα ψυξη και ανεμιστηρες, οπως θα ειδες. Οταν παιζεις με εκατονταδες βατ τοτε η θερμοτητα ειναι αναποφεκτη.
    Καλα τοση θερμοτητα και αντι να την βγαλεις εξω την φουντωνεις κιολας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  11. #30
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Το βιντεο με τιτλο primer fields εχει προβληθει και σε αλλο θεμα. Σε αυτο το βιντεο φαινεται με γραφικη απεικονιση ο τροπος που λειτουργουν τα μαγνητικα πεδια σε αυτον τον πλανητη αλλα και στο συμπαν.

    http://www.youtube.com/watch?v=9EPlyiW-xGI

    Για την συλληψη στοιχειωδη σωματιδιων χρησιμοποιω το σχημα του κωνου ως χωνι-συλλεκτη.
    Η κατασκευη μου εχει διαμετρο 80 εκ και δημιουργει μαγνητικα πεδια, δινη που ανιχνευεται με οργανο στον χωρο ενος δωματιου 15 τμ.

    Αυτη τη μαγνητικη δινη δημιουργω με εναν μετασχηματιστη 600W που εχει εξοδο 10000V
    Επειδη το ινβερτερ που εδειξα στο #25 εχει ημιαγωγους για το switching που δεν μπορουν να χειριστουν τοσο υψηλη ταση, εκανα ενα ηλεκτρομηχανικο εναλλακτη.

    Στην φωτο βλεπετε ενα rotary spark gap switching device που περιστρεφεται με μοτερ dc και οδηγηση PWM.
    Στην εισοδο (εκει που ειναι ο κοκκινος μονωτηρας) διακρινονται οι πυκνωτες υψηλης τασης 16KV
    Ο ροτορας που εχει επαφες συρματινες στην επανω και κατω πλευρα του καθως γυριζει μεταβιβαζει στην απεναντι πλευρα τους παλμους υψηλης τασης που φαινονται ως 4 σπινθηρες επανω στα σημεια.

    Η εξοδος του μηχανικου εναλλακτη που εχει ρυθμιζομενη ταχυτητα οδηγει την περιελιξη του σπειροειδους πηνιου.

    Εκτος απο μαγνητικη δινη η κατασκευη αυτη προκαλει συγκεντρωση κοσμικης ενεργειας στον χωρο που μετριεται στο κοκκινο πηνιο, πολυ θορυβο απο τις ηλεκτρικες εκκενωσεις-σπινθηρισμο και μεταβολη αλλων στοιχειων μεσα στον χωρο που λειτουργει.

    Συνημμένο Αρχείο 41605Συνημμένο Αρχείο 41606Συνημμένο Αρχείο 41607Συνημμένο Αρχείο 41608

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 22-02-13 στις 11:42

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Magneto για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (05-04-13)

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pulse-width modulation (PWM)
    By Alepower in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 23:09
  2. pulse amplitude modulation
    By Automatoss in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 10:56
  3. PWM ή PDM (PULSE WIDTH-DIRATION MODULATION
    By dbelon in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 01:40
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-06, 19:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας