Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 64

Θέμα: Εφαρμογες με Pulse-width modulation PWM

  1. #31
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Το "μηδεν" ειναι απειρο, περιεχει τα παντα ή τιποτα αναλογα με την διασταση.
    Ο καλυτερος τροπος εκφρασης του "μηδεν" ειναι οι μαυρες τρυπες στο συμπαν.
    Ετσι ενεργεια απο το "μηδεν" = ενεργεια απο το συμπαν.

    http://troktiko.eu/2013/02/maurh-tru...hta-tou-fotos/

    Οι μαγνητικες δινες που δημιουργω ειναι μικρης κλιμακας, μοντελα για την μελετη του φαινομενου με ηλεκτρομαγνητικα πεδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα

    εχω αναλλάβει την κατασκευή ενός τριφασικου inverter με εισοδο 12VDC και έξοδο 220VAC , 50hz συχνότητας. Το θέμα είναι οτι έχω κολλήσει στο kύκλωμα οδήγησης των διακοπττικών στοιχείων( λέω να χρησημοποησω μοσφετ). Τα περισσότερα κυκλώματα που βλέπω έχουν ως driver των διακοτπικών στοιχείων μικροελεγκτές. Εγώ όμως θα ήθελα να κάνω το pwm με αναλικά ηλεκτρονικά και βρήκα το άρθρο σου πολύ ενδιαφέρον και βοηθητικο.
    Εχω όμως την εξής απορία. Στο κύκλωμα μου έχω 6 μοσφετ , 3 ζεύγη δηλαδη, για την δημιουργία των τριών φάσεων. Το κάθε ζεύγος εχει σε σειρα συνδεδεμενα μεταξύ του τα δύο μοσφετ, και τα τρία ζεύγη είναι παραλλήλα μεταξύ τους. Στο κάθε μοσφετ υπάρχει και μια παράλλα συνδεμένη δίοδος.( ακολουθει εικόνα). Οπως είναι φυσικο, στο κάθε ζεύγος το ένα μοσφετ ειναι συμπληρωματικο του αλλουκαι δεν δουλέουν ποτέ ταυτόχρονα.
    οπότε λογικα θα πρέπει να χρησημοιησω 3 ή 6 τετοια κυκλώματα σαν το δικο σου? και αν ειναι έτσι πως θα ρυθμίσω την συχνότητα του pwm ?
    σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Τι λες Αποστολε θελεις τριφασικο ινβερτερ με 3 ζευγη μοσφετ; θα εχεις τριφασικο μοτερ που θελεις να τροφοδοτησεις ε;
    Να γραψεις πληροφοριες για το μοτερ σου ή οποια αλλη καταναλωση σε ενδιαφερει, δηλαδη να καταλαβω για τι ισχυ πρεπει να ειναι καταλληλο.

    Εχω στο εργαστηριο μου ενα τριφασικο ινβερτερ που λειτουργει αλλα ακομα δεν το εχω βαλει σε κουτι.
    Χρησιμοποιω αλλο τσιπ που περιεχει 6 αναστροφεις. Η κατασκευη και ο συντονισμος του τριφασικου ινβερτερ δεν ειναι ευκολη υποθεση, χρειαζεται οργανα, εμπειρια, κλπ.

    Κοιτα και αυτο για 500W
    http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct...42965579,d.Yms

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "μηδεν" ειναι απειρο, περιεχει τα παντα ή τιποτα αναλογα με την διασταση.
    Ο καλυτερος τροπος εκφρασης του "μηδεν" ειναι οι μαυρες τρυπες στο συμπαν.
    Ετσι ενεργεια απο το "μηδεν" = ενεργεια απο το συμπαν.

    http://troktiko.eu/2013/02/maurh-tru...hta-tou-fotos/

    Οι μαγνητικες δινες που δημιουργω ειναι μικρης κλιμακας, μοντελα για την μελετη του φαινομενου με ηλεκτρομαγνητικα πεδια.
    μηπως σου λεει κατι το HAARP? http://www.nrl.navy.mil/media/news-r...ds-using-haarp και τα κυκλικα πολωμενα Η/Μ κυματα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    @μποζονιο
    Ακουσα τον νεαρο ντραμιστα των HAARP MACHINE, ενταξει μου αρεσε, ενα εφταρακι του βαζω.

    Και ελεγα τι ειναι αυτο το εκτοπλασμα οταν βαζω εμπρος το spark gap...

    Συνημμένο Αρχείο 41780

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 28-02-13 στις 21:14

  6. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ο αντιστροφεα δεν ειναι για συγκεκριμένη χρήση , οπως για κάποιο τριφασικο μοτέρ , αλλα ειναι θέμα πτυχιακής εργασίας οπότε δεν έχω συγκεκριμένη τιμή ισχύος εξόδου ( θα εχει σαν είσοδο φωτοβολταϊκό πάνελ ). Απλα θέλω να βλέπω την έξοδο του . Το κανω σε συνδεσμολογια ημιγεφυρας δυο επιπέδων . Θα σ στείλω το ακριβές κύκλωμα αυριο γιατι τωρα ειμαι απο το κινητό κ δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή . Το λινκ που μου έδωσες εχει μικρόελεγκτή ως driver για το pwm . Εγω έλεγα να το κανω με το 555. Απλα δεν ξέρω πως να ρυθμησω την συχνότητα για τις τρεις φάσης στο κύκλωμα pwm που προτείνεις .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ss.png Εμφανίσεις:  131 Μέγεθος:  9,8 KBαυτο ειναι το κυκλωμα του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Θελεις να αντικαταστησεις το controller με 3 παλμοδοτες 555;;;

    Καταλαβαινω πως θελεις κατι απλο, οχι δυνατο σε ισχυ, που θα σε βοηθησει να περασεις την εργασια.
    Ομως ετσι δεν θα μπορουσες να συντονισεις 3 διαφορετικες κυματομορφες με διαφορα 60 μοιρες η μια απο την αλλη.
    Το αποτελεσμα θα ηταν κατασκευη ακαταλληλη για την εργασια αλλα και για χρηση.

    Με αναζητηση θα βρεις ολοκληρωμενα 3 phase controller ειδικα γι αυτη την δουλεια οπως το STK6103, 672, 673 κλπ

    Προτεινω να διαβασεις αυτο http://www.allaboutcircuits.com/vol_4/chpt_12/6.html
    στην τελευταια σελιδα περιγραφει πως χρησιμοποιεις εναν απαριθμητη οπως το CD4017 για να εχεις 3 εξοδους. Δεν ξερω ποσο ικανοποιητικο θα ειναι το αποτελεσμα για τους καθηγητες.

    Ακομα ειδα και αυτο το κυκλωμα με 555 αλλα δεν το εχω δοκιμασει.
    http://www.seekic.com/circuit_diagram/Signal_Processing/Oscillator_Circuit/Closed_loop_three_phase_multivibrator_oscillator_c ircuit_diagram.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απο
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    τα λινκς που μ εστειλες δεν ανοιγουν. Αυτή ακριβως ήταν και η απορια μ, πως τα μπορεσω να ρυμθισω το δικο σου κύκλωμα , με το 555, έτσι ώστε να στελνει διαφιρετικους παλμους σε κάθε φάση , για την δημιουργια του τριφασικου. μηπως έχεις υποψιν σου κάποιο διαφορετικό κύκλωμα τριφασικου ινβερτερ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Τα λινκ ανοιγουν με καποιους browsers με αλλους οχι.

    Να κανε κατι διαφορετικο, αναζητησε το παρακατω και βρες το σχεδιο με τα 555 που βγαζει τριφασικη εξοδο (ετσι καταλαβα)
    Closed-loop three-phase multivibrator oscillator circuit

    κ κανε ξανα αναζητηση για
    three phase square sine wave generator

    εκει θα βρεις κυκλωματα να επιλεξεις πιο σου αρεσει. Οπως σου εγραψα υπαρχουν ειδικα ολοκληρωμενα γι αυτη την δουλεια.

    Αφου επιλεξεις ενα κυκλωμα ή ενα τσιπ για controller θα ακολουθησει το σταδιο εξοδου με τα μοσφετ που εδειξες

    Μεχρι στιγμης σου εχω προτεινει 3 κυκλωματα για τριφασικο controller α)αυτο με το μικροελεγκτη στο pdf
    β) με απαριθμητη CD4017
    γ) το κυκλωμα με τα 555 x3 (αγνωστο αν λειτουργει σωστα)

    Στα μελη που ειναι εδω και διαβαζουν, ας προτεινει και κανενας αλλος ολοκληρωμενο καταλληλο για τριφασικη οδηγηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 01-03-13 στις 21:57

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pulse-width modulation (PWM)
    By Alepower in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 22:09
  2. pulse amplitude modulation
    By Automatoss in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 09:56
  3. PWM ή PDM (PULSE WIDTH-DIRATION MODULATION
    By dbelon in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 00:40
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-06, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας