Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ενεργό υπογούφερ οικοιακού κινηματογράφου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Cool Ενεργό υπογούφερ οικοιακού κινηματογράφου

    Επειδη απο μικρος ειχα τρελα με το cinema αποφασισα να φτιαξω ενα δικο μου ενεργο ηχειο πολυ χαμηλων συχνοτητων. Για να ημουν πιο σιγουρος για το αποτελεσμα οτι θα παιξει σιγουρα, για τον ενισχυτη εφτιαξα απο το ΕΛΕΚΤΟΡ τον ΡΑ-300 ο οποιος βγαζει 170w στα 8Ω, και 300w στα 4Ω. Το ενεργο φιλτρο το βρηκα απο το διαδυκτιο μαζι με το τροφοδοτικο του. Στην παροχη δικτυου των 230v εβαλα ενα κυκλωμα ξανα απο το ΕΛΕΚΤΟΡ για να εχει ομαλη εκκινηση στο τροφοδοτικο.
    Το μεγαφωνο και τις διαστασεις του κουτιου τα εκανα συμφωνα με το ΕΛΕΚΤΟΡ απο ενα ενεργο ηχειο που ειχε δημοσιευση το 1996 σε 3 τευχη απο Απριλιο εως Ιουνιο.
    Το μεγαφωνο ειναι το MONACOR SPH300-TC, το προβλημα μου ηταν οτι δεν υπηρχε στην Ελλαδα και το εφερα απο Γερμανια. Δεν χρησιμοποιεισα αλλο μεγαφωνο του εμποριου γιατι δεν ηξερα το αποτελεσμα το πως θα παιξει,θα επρεπε να αλλαξω και τα λιτρα του κουτιου.
    Την πλακα που εχω τοποθετησει ολα τα ηλεκτρονικα μου την εφτιαξαν στη δουλεια μου οι μηχανικοι να εναι καλα τα παιδια! ειναι πλακα αλουμινιου 10 χιλιοστα οποτε ειχα περιθωριο να μου κανουν σπειρωματα για τις βιδες.
    Εμφανισιακα μπορει να μην δειχνει πολυ καλα αλλα παιζει ευτηχως οπως περιμενα!
    Το μεγαφωνο το εβαλα προς το πατωμα γιατι εχω το γιο μου μικρο και τα πειραζει ολα, σε μια φωτο θα δειτε ειναι σκεπτικος να το χαλασω τωρα; ή πιο μετα;
    Καποια στιγμη θα ανεβασω και λεπτομερειες απο τα ηλεκτρονικα κυκλωματα και τις διαστασεις του κουτιου.

    Εδω ειναι και τα σχεδια. http://sound.westhost.com/project48.htm
    http://www.hobbielektronika.hu/forum...ec46b4aa62.pdf
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-12-2010 1020.jpg Εμφανίσεις:  1810 Μέγεθος:  150,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  109_2409.jpg Εμφανίσεις:  1446 Μέγεθος:  146,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  109_2406.jpg Εμφανίσεις:  1593 Μέγεθος:  150,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-12-2010 1021.jpg Εμφανίσεις:  1486 Μέγεθος:  144,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  109_2405.jpg Εμφανίσεις:  1517 Μέγεθος:  150,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-12-2010 1023.jpg Εμφανίσεις:  1513 Μέγεθος:  152,3 KB  


    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hulk : 07-03-11 στις 18:19

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (16-01-21)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    καλός ήρθες στο φόρουμ.
    ωραία και προσεγμένη κατασκευή, θα μπορούσες να ανεβάσεις το σχέδιο του φίλτρου καθώς και το αρχικό λινκ μια και είπες οτι το βρήκες στο διαδίκτυο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλε, το κατασκευαστικο κομματι ειναι πολυ ωραιο.Η κουτα ηταν ετοιμη η την εφτιαξες εσυ;Μου αρεσε πολυ το φινιρισμα γι'αυτο το λεω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Φιλε μου πολυ καλη η κατασκευη σου το υπογουφερ το εχω κατασκευασει και εγω αλλα με το φιλτρο και τον ενισχυτη του ΕLEKTOR θα σου προτεινα να βαλεις ελαστικα ποδια καλες ακροασεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Μπραβο κι απο μενα Σαββα!πολυ ομορφη κατασκευη και συμμαζεμενη!
    οσο για τον μικρο..(γλυκας ομολογω! ) ....μαλλον σε καμαρωνει βρε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    πολυ καλη κατασκευή. το ότι ειναι κυκλωμα του ελεκτορ ειναι εγγυηση για το αποτελεσμα. το ερωτημα που έχω ειναι για το κουτι. το κατασκευασες εσυ η το πηρες ετοιμο? περισσοτερα χαρακτηριστικα του κουτιου υπαρχουν? το μεγάφωνο πόσο σου κοστισε? επίσης ολοκληρη η κατασκευη πόσο εχει φτάσει? ελπίζω να μην σε κούρασα. φιλικα χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ Παναγιωτη! Ναι το κουτι μονος μου το εφτιαξα, ειναι περιπου 60 λιτρα και εχει ενα χωρισμα στον ενισχυτη για να μην επικοινωνει με το μεγαφωνο. Δεν ηθελα να καταπονω το ηλεκτρονικο κομματι απο τα μπασα. Το εφτιαξα απο ξυλο mdf 25mm, το μονταρισμα εγινε με ξυλοβιδες και ξυλοκολλα. Υστερα στοκαρα με σιδηροστοκο για να στεγνωσει γρηγορα αλλα και να ειναι πιο σκληρος για τυχον ρωγμες αργοτερα απο τις δονησεις. Το ετριψα με ψιλο γυαλοχαρτο και το εβαψα με πιστολι πρωτα 2 χερια βελατουρα νερου, την επομενη μερα κοιταξα για τυχον ατελειες και τις διορθωσα, δηλαδη καποιο βαθουλωμα κ.τ.λ. Τελος το εβαψα με χρωμα νερου παλι με πιστολι 2 χερια και αυτο ηταν το αποτελεσμα. Μην νομιζεις και εγω εχω ζαλισει ολους τους γνωστους μου για να τα μαθω αυτα.Η μπογια ειναι μαυρο σατινε δηλαδη κατι ενδιαμεσο του ματ και του γυαλιστερου.
    Θα ανεβασω και ακριβως τις διαστασεις του κουτιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0003.jpg Εμφανίσεις:  371 Μέγεθος:  75,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0008.jpg Εμφανίσεις:  378 Μέγεθος:  142,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0001.jpg Εμφανίσεις:  346 Μέγεθος:  86,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0014.jpg Εμφανίσεις:  403 Μέγεθος:  79,8 KBΕδω ειναι οι φωτογραφιες με την κατασκευη του κουτιου.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Photo-0004.jpg Εμφανίσεις:  348 Μέγεθος:  79,8 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

    Εδω ειναι και οι διαστασεις συγνωμη αν δεν φαινεται κατι καλα ρωτηστε με.
    το μεγαφωνο μου κοστισε περιπου 120 ευρο, το κουτι περιπου 60 ευρο με το βαψιμο, και περιπου 200 ευρο ο ενισχυτης. Απο τον ενισχυτη μονο το τροφοδοτικο ηταν ακριβο, 60 ευρο ο Μ/Τ και 90 ευρο οι 4 πυκνωτες 10.000μf. Συνολο δηλαδη περιπου 400 αλλα δεν μου φανηκε γιατι το εφτιαξα σταδιακα 5-6 μηνες.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  διαστασεις.jpg Εμφανίσεις:  326 Μέγεθος:  149,1 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο φιλε Νικο, του εκανα καποια τεστ με καποιες ταινιες που εχουν εκρηξεις και διαφορα τετοια και το ειδα οτι λιγο τσουλαει πανω στα πλακακια. Πρεπει να βαλω καποιο λαστιχο στα ποδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 18:27
  2. Ενεργό ποτενσιόμετρο του ελέκτορ
    By panosgats in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 14:10
  3. Προενισχυτής μαζί με ενεργό Crossover
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 22:33
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-07, 03:17
  5. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω ένα παθητικό υπογούφερ ενεργ
    By Αλέξιος Κουσουνής in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 19:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας