Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Αγορα GPS Navi - βοηθεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή Αγορα GPS Navi - βοηθεια

    Λοιπον παιδια, εχω ενα φιλαρακι που φευγει στην Γερμανια για δουλεια, και μου ζητησε να του βρω να αγορασει καποιο GPS για το αυτοκινητο.Θελουμε οτι πιο φτηνο υπαρχει με χαρτες Ευρωπης.Εγω ειδα μερικα, αλλα δεν ξερω αν εχουν χαρτες Ευρωπης μεσα, η αν μπορουν να δεχθουν χαρτες δωρεαν.Μια βοηθεια παιδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Βασικά το θέμα δεν είναι να πάρει το πιο φτηνό, αλλά μια αξιόπιστη (και φτήνη) συσκευή. Αν το θέλει για Ευρώπη κυρίως, τότε ας κοιτάξει σε ΤΟΜΤΟΜ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Στο skroutz.gr το πιο φτηνο tomtom παιζει στα 113ε, ειναι εκτος μπατζετ.Εμεις ψαχνουμε κατι οχι παραπανω απο 65ε....

    Λετε να παω σε κανενα τετοιο; Δειχνει να τα κανει ολα και συμφερει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές, αυτό που μετράει σε μια συσκευή πλοήγησης είναι τόσο το hardware (πχ. πόσο γρήγορα 'κλειδώνει' το σήμα=ευαισθησία δέκτη, τί επεξεργαστή έχει, οθόνη) όσο και το software, δηλαδή το καθεαυτό πρόγραμμα πλοήγησης ΚΑΙ οι χάρτες του. Δεν έχουν όλα τα προγράμματα τον ίδιο χάρτη, και προφανώς σε κάποια είναι περισσότερο ενημερωμένος.. επίσης είναι και η ευκολία χρήσης του προγράμματος (μέσα από τα μενού, τις διάφορες ευκολίες που έχει το καθένα).

    Οι τιμές των συσκευών έχουν πέσει αρκετά, αλλά για το software πρέπει να δωθεί μεγάλη προσοχή. Πλεόν αυτά (συσκευή-πρόγραμμα) πωλούνται πακέτο. Τώρα για το συγκεκριμένο που αναφέρεις, θα πρέπει να μας δώσεις το λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ορεστη αδερφε εχω δωσει ενα λινκ για το ebay ποιο πανω, χρειαζεσαι κατι αλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Παναγιώτη, αν δεν το (ξανά)έλεγες δεν θα έβλεπα ότι έχει ενεργό hyperlink.....

    Λοιπόν σαν συσκευή, φαίνεται οκ, αν και με μικρή εσωτερική μνήμη (64MB). Για το πρόγραμμα τώρα, είναι πολύ δύσκολο να πω... επίσης και για τους χάρτες... Αν ήταν για χρήση στην Ελλάδα, θα μπορούσα να σου πω με σιγουριά ότι θα ήταν χάλια οι χάρτες (οι ελληνικοί). Για την Ευρώπη, πιθανώς να υπάρχει ελπίδα (αλλά χωρίς εγγύηση...).

    Τώρα, μπορεί να γίνει και το εξής.. αγοράζεις την συσκευή και μετά του περνάς (ε χμμμμ...όχι και τόσο ορίτζιναλ... ε χμμμμμμμ μεταξύ μας.....) κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ. το igo που είναι κορυφαίο και έχει και καλούς χάρτες) και κάνεις δουλειά.


    Επίσης, να πώ και κάτι άσχετο-σχετικό... γενικά οι αποστολές από Κίνα, Χονγκ-Κονγκ καθυστερούν πλέον ΠΟΛΥ (κάτι γίνεται με τα τελωνεία τους)... τα τελευταία πακέτα που παρήγγειλα, έκαναν 1 μήνα να έρθουν.. Σχετικό thread από thelab

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Επίσης, κάτι που σκέφτομαι.. μήπως ο φίλος σου έχει κάποιο smartphone (android/iphone)?

    Κυκλοφορούν εφαρμογές πλοήγησης (πχ. ΤΟΜΤΟΜ, navigon και αρκετά άλλα) γι'αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ο φιλος ειναι εντελως-παντελως ασχετος με αυτα, εγω μπροστα του μοιαζω με υπεργκουρου της τεχνολογιας.Αυτο που θελει βασικα ειναι να εχει ενα αποκουμπι για το δρομο προς την Γερμανια οδικως και γενικα οταν θα ειναι εκει(Γερμανια) να εχει μια χοντρικη βοηθεια μεσα στην πολη.Τωρα αν αργει λιγο το μηχανακι να φορτωσει η αν εχει ανεβασμενες λειτουργειες δεν μας ενδιαφερουν, ετσι κι αλλιως δεν θα ξερει να τα δουλεψει ο φιλος.Αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Θα απέφευγα κινεζιές. Κάτι με ΤΟΜΤΟΜ η χάρτες teleatlas κλπ γιατί αλλιώς θα σε στείλει σε γκρεμό. Η λύση του ΤΟΜΤΟΜ είναι από τις καλύτερες για Ευρώπη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Καταλαβαίνω. Προσωπικά, θα πήγαινα σε ΤΟΜΤΟΜ για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Αν υπάρχει θέμα με τα χρήματα, τότε η λύση ενός gps (σαν αυτό της δημοπρασίας) είναι οκ, ΑΛΛΑ δεν γνωρίζω με τί χάρτες/πρόγραμμα είναι φορτωμένο. Ίσως για την δυτική Ευρώπη, τα πράματα να είναι καλά. Από κει και πέρα, μπορεί να περαστεί πχ. το igo (....είπαμε.... όχι τόσο ορίτζιναλ....) στη συκευή αυτή για μια χαρά αποτέλεσμα. Αλλά θα πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα το πρόγραμμα σε sd card..( Δεν είναι καθόλου δύσκολο, αλλά πρέπει να ασχοληθεί κανείς).


    Η πλειοψηφία των χρηστών που αγοράζουν τέτοιες συσκευές από Κίνα/ebay, μόλις το πάρουν βγάζουν το πρόγραμμα με το οποίο έρχεται η συσκευή και του περνούν άλλα προγράμματα. Αν τώρα ο φίλος σου δεν θέλει να ασχοληθει, ή θα πρέπει να πάρει το ρίσκο (δλ. Να χρησιμοποιεί το μαμά-πρόγραμμα και ό,τι γίνει) ή να πάρει κάποια έτοιμη -και ακριβότερη- λύση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για Αγορα καλαι
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 09:55
  2. βοηθεια με αγορα πολυμετρου
    By dionisis92 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 22:10
  3. Aγορα συσκευης GPS
    By Phatt in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 13:55
  4. Βοηθεια για επιλογη GPS
    By Xarry in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:12
  5. Αγορα module.βοηθεια!!
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 09:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας