Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Προγραμματισμος inverter

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Προγραμματισμος inverter

    Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι για την σύνδεση του inverter με Η/Υ για να κάνω τον προγραμματισμό ρυθμίσεων. Έχω αυτό το inverter http://www.victronenergy.gr/inverter...8v-800va-3kva/ της victron energy και ήθελα να κάνω αλλαγές στην τάση που θα ξεκινάει να φορτίζει τις μπαταρίες μια εξωτερική γεννήτρια. Αρχικά το συνδεσαμε σε ένα laptop απευθείας στην θύρα Ethernet και δεν το αναγνώρισε. Την διαδικασία την κάναμε με ανοιχτό το inverter. Έπειτα το συνδέσαμε στο δικό μου laptop πάλι απ ευθείας στην Ethernet, και τότε έκλεισε το inverter κι επειδή το laptop το είχα στην τροφοδοσία χωρίς την μπαταρία έκλεισε και αμέσως άναψε και πάλι το inverter. Αγοράσαμε και το MK2-USB που είναι για την σύνδεση με Η/Υ το δοκιμάζουμε πάλι στο laptop που γινόταν αυτό το στιγμιαίο κλείσιμο και άνοιγμα και κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν το έχουμε δοκιμάσει στο πρώτο laptop που δεν αντιδρούσε καθόλου γιατί αυτή τη στιγμή δεν το έχω σπίτι. Τι φταίει; Μήπως πρέπει να το λειτουργήσω με μπαταρία το laptop και να έχω κλειστό το inverter για όση ώρα το προγραμματίζω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    For changing settings with the computer, the following is required:
    - VEConfigureII software. You can download the VEConfigureII software free
    of charge at www.victronenergy.com .
    - A RJ45 UTP cable and the MK2.2b RS485-to-RS232 interface. If your
    computer has no RS232 connection, but does have USB, you will also need
    a RS232-to-USB interface cable. Both are available from Victron Energy

    αυτό είναι το βιβλίο του. και στην σελίδα 149 δείχνει ότι μάλλον πρέπει να συνδεθεί στην δεύτερη θύρα και όχι στην πρώτη.

    http://www.victronenergy.gr/upload/d...%20ES%20SE.pdf

    αλλά επειδή στην ουσία είναι μετατροπέας το καλώδιο που πήρες σε RS485-to-RS232 και μετά σε RS232-to-USB υποθέτω ότι πρέπει να ρυθμίσεις την θύρα που θα δει το λαπτοπ και δεν συνδέεται αυτόματα. σίγουρα τα παιδιά που ξέρουν από τέτοια κόλπα θα στα πούνε καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Το inverter που δείχνεις (http://www.victronenergy.gr/inverter...8v-800va-3kva/) είναι "σκέτο" inverter και δεν μπορεί να κάνει φόρτιση από γεννήτρια.
    Μάλλον έχεις ένα inverter-charger από αυτά http://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/ .
    Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που περιγράφονται με αρκετή σαφήνεια σε αυτό http://www.victronenergy.gr/upload/d...1%20-%20EN.pdf .

    Λογικά μπορούν να σε βοηθήσουν και από εκεί που το αγόρασες...εκτός αν είναι κάποιο e-shop...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Κώστα επειδή εχω βάλει τέτοιο ινβερτερ το 3κ δεν φαίνεται εδώ αλλά έχει έξοδο από ρελε ψυχρή επαφή που την προγραμματίζεις πότε να δουλεύει και μια από αυτές τις λειτουργίες είναι να δώσεις εντολή σε γεννήτρια για να ανάψει. φυσικά δεν κάνει αυτό την φόρτιση αλλά ελπίζω να εννοεί ο φίλος ότι θα έχουν κάποιον φορτιστή που θα τροφοδοτήσει η γεννήτρια για να γεμίσει τις μπαταρίες.
    έκτος αν όντος εννοεί αυτά που έδειξες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Μπορεί να έχεις δίκιο Γιάννη αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι οδηγίες ισχύουν και για τους 2 τύπους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Μην εστιαζετε σε λάθος πρόβλημα. Το σύστημα αυτό το έχουμε 6 χρόνια και λειτουργούν όλα κανονικά, όταν πέφτει η τάση στις μπαταρίες παίρνει μπροστά η γεννήτρια κι όταν ανεβαίνει κλείνει. Genesis το manual το είχα κατεβάσει και το διάβασα πριν ξεκινήσω οτιδήποτε αλλά δεν βοήθησε και πολύ. Δεν έφτασα μέχρι το σημείο των ρυθμίσεων αφού δεν κατάφερα να τα συνδέσω σωστά. Το inverter βγάζει ένα RS232 , τη μια φορά το έβαλα απ ευθείας στο Ethernet του υπολογιστή την άλλη στ MK2-USB και στη θύρα usb του Η/Υ και γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Σάββα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, σε πιο ακριβώς βήμα από αυτά που περιγράφονται στο manual δεν "βλέπεις" αυτά που πρέπει όπως τα λέει το manual??
    Το VE configure το έχεις εγκαταστήσει? Τρέχει σε "demo mode" (fake target from file ή fake target with full options)?
    Το βύσμα που έχει το μηχάνημα είναι RJ45 που χρησιμoποιείται και στο ethernet, αλλά δεν είναι ethernet.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Κώστα, δεν φτάνω καν στο manual. To manual σου εξηγεί πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις αφού έχεις συνδείεέσει το inverter με το pc. Εγώ δεν μπορώ ούτε να τα συνδέσω. Μόλις συνδέσω το RJ45 στο MK2 που έχω τότε πέφτει όλο το σύστημα. Το inverter κλείνει. Και μόλις πέφτει το ρεύμα, επειδή το laptop δεν το δούλευα με την μπαταρία, κλείνει και ο υπολογιστής και τότε ξαναξεκινάει το inverter να δουλεύει. Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι κλείνει το pc αλλά το ότι σβήνει το inverter μόλις το συνδέσω στο pc. Από την άλλη το σκέφτομαι να λειτουργήσω τον υπολογιστή με μπαταρία γιατί αν όντως υπάρχει πρόβλημα με κάποια θύρα είναι καλύτερο που κλείνει και ο υπολογιστής από το να το κάψει, λειτουργεί και σαν ασφάλεια δηλαδή. Η ερώτηση μου είναι, μήπως για να κάνω ρυθμίσεις στο inverter πρέπει να το έχω κλειστό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Το πρόγραμμα το δοκίμασα σε fake target και τρέχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι κλείνει το pc αλλά το ότι σβήνει το inverter μόλις το συνδέσω στο pc.
    Πες το χρυσόστομε να καταλάβουμε
    Το inverter φυσιολογικά κλείνει μόλις το συνδέσεις με το MK2.2b. Θα πρέπει το laptop να έχει φορτισμένη μπαταρία και να αντέχει για μερικά λεπτά χωρίς τροφοδοσία από το AC.
    Εφόσον η σύνδεση γίνει σωστά, το πρόγραμμα θα "κατεβάσει" τα δεδομένα της μνήμης του inverter και μόλις ολοκληρωθεί το "κατέβασμα" το inverter θα ανάψει και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προγραμματισμος microcontroller
    By giwrgos77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 21:43
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-15, 12:15
  3. Προγραμματισμος C++
    By tripodous in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-12, 17:42
  4. Προγραμματισμος σε DEVC++
    By kopla in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-08, 16:41
  5. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας