Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: τροφοδοτικο υπολογιστη προβλημα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή τροφοδοτικο υπολογιστη προβλημα

    Καλησπέρα έχω ένα τροφοδοτικό trust 570w item 15317 το οποίο ξαφνικά δεν δουλεύει το άνοιξα εσωτερικά αλλά δεν έχει τίποτα μαυρισμένο ούτε φουσκωμένους πυκνωτές δεν έχω μέτρησή κάτι διότι δεν ξέρω ποιο να πρώτο κοιτάξω ένα μπορείτε να βοηθήσετε ? ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα!!
    Γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
    Στο θέμα, ο υπολογιστής εδώ και δύο μέρες δεν ανοίγει πατώντας το button power.
    Ξεκινάει όμως αν ανοίξω και κλείσω κάποιες φορές τον κεντρικό διακόπτη του τροφοδοτικού που βρίσκεται στην πλάτη του και ταυτόχρονα πατάω το button power.
    Επίσης τις ημέρες που υφίσταται το πρόβλημα, όταν κλείνω τον υπολογιστή και έχω ανοιχτά τα ηχεία ακούω ένα ελαφρύ "σκάσιμο" σε αυτά, ρυθμικό με συχνότητα 1 χτύπο/sec.
    Βλέπετε τίποτα από αυτά που περιγράφω ή σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;Τροφοδοτικό ίσως;; Αν βοηθάει, το τροφοδοτικό είναι lamtech 450w.
    Να μετρήσω ή να δοκιμάσω κάτι;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε μαλον πιστευω οτι το τροφ σου εχει παραδωσει πνευμα και αν οχι θα παραδωσει δοκιμασε με ενα καινουργιο αν εχεις το πιο φτινο εχει 25ε .αν θελεις να το τσεκαρεις βραχυκηκλοσε το γκρι -με πρασινο βαλε μονο ενα σνι-ρομ μονο βγαλε δισκους φλοπυ μοβο(φισα) και μετρα τις τασεις βε ενα πολυμετρακι αν εχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    και στις δυο περιπτοσεις αλαγη τροφοδοτικου δεν πεζουμε με τη μοβο μας ,τωρα αν επισκευαζεται εχει καλως αλα γιατι να ρισκαρουμε 25ε εχει ενα καινουργιο το χειροτερο να παρεις ε θα αντεξει κανα δυο τρια χρονακια τα εχουνε κανει εμπορικα ωστε να μην κλεισουν τα εργοστασεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!
    Βασικά έκανα λάθος, το τροφοδοτικό ήταν ένα coolermaster στα 550W, όπως και να χει όμως τελικά σήμερα παρέδωσε πνεύμα...Το άνοιξα να δω τι παίζει και είχε τρεις ηλεκτρολυτικούς σκασμένους και άλλους δύο φουσκωμένους..Το αντικατέστησα με ένα οικονομικό και κάποια στιγμή θα κοιτάξω να αλλάξω τους πυκνωτές στο συγχωρεμένο..και πάλι ευχαριστώ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    φιλε καλησπερα προσεξε αν εχουν σκασει μονο ηλεκτρολυτικοι και τους αλαξεις ισως παιξει,αν δεν εχει αρπαξει κανενα φετ,εγω σε ενα παλιο ειχαν σκασει 4 πυκνωτες 2200 16β τους αλαξα και δουλεψε το ατιμο ,ειπα στο παιδι που το εφερε να μην το βαλει πανω για δοκιμη μονο παρολα αυτα το εχει 6 μηνες τωρα,παντως οι κατασκευαστες οι πυκνωτες που βαζουν ειναι πολυ μαπα. μια αλαγη πυκνωτων κατα την ταπηνη μου γνωμη εστω ακομα και σε καινουργιο τροφ,ειναι ζωτικης σημασιας αυτα ,και προσεχε.καλη τυχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παγια τακτικη στα φτηνα τροφοδοτικα ειναι οι ηλεκτρολυτικοι σε οριακες τιμες βολταζ.Εχω σωσει αρκετα τροφοδοτικα αλλαζοντας ηλεκρολυτικους και μαλιστα ανεβαζοντας λιγο τα βολτ.Το θεμα ειναι να μην εχει αρπαξει και τιποτα αλλο, γιατι συνηθως απο τις πολλες ωρες λειτουργιας, και ισως καποιες διακοπες ρευματος, αν ''αρπαξει'' πυκνωτης χαλαει και κατι αλλο εκει γυρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Σε ακριβά συστήματα μη βάζετε τροφοδοτικά του 20ευρου ρε παιδιά μόνο και μόνο επειδή λένε 500+ watt... Κρίμα το σύστημα γιατί αν πεθάνει το τροφοδοτικό ποιος ξέρει τι άλλο θα πάρει μαζί του; Το πιο σημαντικό μέρος του υπολογιστή είναι δεν παίζουμε στην τύχη με αυτό

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλησπερα με τιποτα αν και σημερα οι υπολογιστες εχουν γεινει σαν τα σαπουνια,αληθεια πεια ειναι τα ποιο καλα τροφοδοτικα τι πρεπει να προσεξουμε τα corsair ειναι καλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Κι εγώ μη φανταστείς ότι γνωρίζω πάρα πολλά για τα τροφοδοτικά αλλά σίγουρα μη κοιτάτε μόνο τα watt. Αν δείτε για παράδειγμα πόσα ampere βγάζουν (γράφουν πάνω στο αυτοκόλητο τους στα 12V, στα 5 κλπ) θα δείτε ότι τα περισσότερα δεν είναι ούτε κατα διάνοια κοντά στα watt που λένε ότι είναι.
    XFX, Seasonic (και πολλά XFX τα φτιάχνει αυτή), corsair, thermaltake είναι κάποιες μάρκες που βλέπω να προτείνονται αρκετά από γνώστες του αθλήματος σε άλλα φόρουμς.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο του υπολογιστη σε τροφοδοτικο παγκου ?
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 12:11
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-12, 18:45
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-12, 19:48
  4. ερωτηση για τροφοδοτικο απο υπολογιστη ?
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 13:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας