Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες

    Καλησπέρα σας,

    Πραγματοποιώ την πρακτική μου άσκηση στο Aarhus University στην Δανία και μαζί με την ερευνητική ομάδα του Aarhus University (Δανία) ξεκινήσαμε μία έρευνα που αφορά τα οικολογικά προϊόντα και το κατά πόσο οι έλληνες καταναλωτές τα προτειμούν και τα αγοράζουν. Ο σκοπός της έρευνας είναι το να δούμε πόσο σημαντικό είναι για τους έλληνες καταναλωτές το να αγοράζουν οικολογικά, πόσο σημασία έχει για αυτούς η εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και το αν πραγματικά αγοράζουν οικολογικά. Η έρευνα αυτή γίνεται μέσα από ένα ερωτηματολόγιο που καλούνται να απαντήσουν οι έλληνες καταναλωτές. Το link του ερωτηματολογίου είναι αυτό:
    http://aarhus.eu.qualtrics.com/SE/?S...jF2JhqYMJBoibz

    Η συμπλήρωσή του διαρκεί γύρω στα 10-15 λεπτά. Η κάθε απάντηση είναι πολύ σημαντική, καθώς όσο μεγαλύτερο είναι το δείγμα, τόσο ξεκάθαρη άποψη θα έχουμε για το τι ακριβώς συμβαίνει στην "ελληνική οικολογική αγορά". Το Aarhus University είναι ένα διακεκριμένο Πανεπιστήμιο το οποίο βρίσκεται στο Top 100 των καλύτερων πανεπιστημίων στον κόσμο με μια ερευνητική ομάδα με έντονη ερευνητική δραστηριότητα. Είναι καλό να βοηθήσουμε όλοι στην έρευνα αυτή γιατί η οικολογία κρίνει το μέλλον μας. Νιώθω τυχερός που μπορώ να εφαρμόσω μια τέτοια έρευνα στην χώρα μου.

    Σας Ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    10-15 λεπτά? Σαν πληρωμένη έρευνα αγοράς μου φαίνεται για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προϊόντα (απορρυπαντικά).
    Ελπίζω να πρόσεξες ότι είμαστε φόρουμ ηλεκτρονικών (δεν πλενόμαστε).


    Συγνώμη αν είμαι απότομος αλλά καταλαβαίνεις ότι πολλές φορές συμβαίνει να έχουμε αυτό το πρόβλημα. Οπότε αν θέλεις διευκρίνισε λίγο την κατάσταση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 12-12-12 στις 16:33

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Το γεγονός οτι κρατάει 10-15 λεπτά σας κάνει να πιστεύετε πως είμαι εταιρία δημοσκοπίσεων; Η έρευνα αφορά όλους τους έλληνες ανεξάρτητα από την ιδιότητά τους. Φυσικά το qualtrics είναι ένας παγκόσμιος πάροχος online surveys. Το link για το qualtrics του Aarhus University είναι αυτό: https://aarhus.eu.qualtrics.com και κανείς δεν έχει access εάν δεν έχει email (λογαριασμό) του Aarhus University (με το subdomain).
    Το site του Aarhus University είναι αυτό: Aarhus Universitet Βρίσκεται μέσα στα Top 100 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως και το Department του, to Aarhus School of Business (στο οποίο κάνω την πρακτική μου) είναι στο Top 30 των καλύτερων business Schools Παγκοσμίως. Αν με κάποιον τρόπο θεωρείτε ότι η έρευνά μου θίγει το forum, ή οτι με κάποιο λάθος μου, φαίνεται σαν να είμαι εταιρία, παρακαλώ πείτε μου για να διορθώσω.Με Εκτίμηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Οι ερωτήσεις από αυτήν την έρευνα έχουν δοκιμαστεί σε πάρα πολλές έρευνες από πολλούς ερευνητές σε όλον τον κόσμο στο παρελθόν, για την συμπεριφορά των καταναλωτών. Σε καμία περίπτωση δεν είναι "έρευνα προϊόντων". Απλώς μέσα από το ερωτηματολόγιο θα πρέπει να με κάποιον τρόπο να καθοδηγείται ο καταναλωτής έτσι ώστε να έρθουμε σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα. Μόνο μέσω της υπενθύμισης κάποιων οικολογικών προϊόντων μπορεί ένας καταναλωτής να "θυμηθεί" και να απαντήσει. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε ο σκοπός της έρευνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikostzagarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε ο σκοπός της έρευνας.
    Οχι, απλά εσένα παρεξηγήσαμε! Νομιζαμε ότι είσαι spammer αλλά τελικά είσαι spam-o-ερευνητής!
    Τις ίδιες "απαντήσεις" τις δίνεις copy-paste σε πολλά forums ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι. Εννοείται οτι δίνω κάποιες απαντήσεις copy-paste. Αυτή η προσπάθεια γίνεται σε πάρα πολλά blogs και σε πάρα πολλά forums. Αν θέλετε μπορώ να σας τα πω ένα ένα. Όταν μου κάνουν ίδιες ερωτήσεις δεν γίνεται να ξαναγράφω τα ίδια (δεν υπάρχει ούτε λόγος, ούτε χρόνος). Θεωρείτε πως αυτό είναι κακό; Ή οτι δείχνει κάτι άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikostzagarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εννοείται οτι δίνω κάποιες απαντήσεις copy-paste....
    Αυτό νομίζω ότι είναι ένδειξη "μαζικότητας". Αν χρειάζεσαι "μάζα" θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία μέσω twitter ή facebook. Με καταχωρήσεις copy-paste σε εξειδικευμένα forum (λ.χ. εδώ είναι forum για τεχνικούς) θυμίζει λίγο τις ηχογραφημένες τηλε-πωλήσεις. Ακόμη και αυτές τις ακούν κάποιοι, αλλά αυτά είναι ψυχρή στατιστική, που συνήθως δεν λαμβάνεται υπόψη από τους "ψυχρούς marketing-ίστες".

    Α, έχω και εγώ ένα gallop, μπορείς να απαντήσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Και βέβαια χρειαζόμαστε την μάζα. Για αυτό ζητάω την βοήθεια όλων. Και από blogs και από forums και από social media. Πού μπορώ να βρω το γκάλοπ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikostzagarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού μπορώ να βρω το γκάλοπ;
    άμα πάταγες στην φράση θα το έβρισκες. αλλά θα σου δώσω μια βοήθειά.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67588

    εμένα πάντως δεν μου πήρε 10-15 λεπτά. για την ακρίβεια δεν μου πήρε ούτε 15 δευτερόλεπτα. μόλις πάτησα στην δεύτερη ερώτηση<<καμία>>(διότι την πρώτη την προσπέρασα όπως επιτρέπετε) τέλειωσε και το ερωτηματολόγιο. μάλλον καταγράφηκα σαν κάργα αντίοικολόγος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Aarhus
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    βασικά αν επιλέξεις οτι δεν γνωρίζεις κανένα οικολογικό, τότε τρματίζει το ερωτηματολόγιο για να μην συμπληρώνει άδικα ο κόσμος...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 18:58
  2. Οικολογική μη τοξική κόλα για ξύλα
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 17:25
  3. Κολλητηρι και Οικολογική κόλληση
    By robotakias in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 16:15
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 19:24
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 14:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας