Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 47

Θέμα: θερμανση με ρευμα συνεχες

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    φιλε μου σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο λιγοι εχουν το φιλοτιμο για να βοηθησουν ενα αδεσποτο
    σε λιγο καιρο θα το αγαπησετε τοσο που σιγουρα θα το βαλετε και μεσα στο σπιτι
    αν βεβαια βγαλει το χειμωνα (αν ειναι κουταβι)
    νομιζω αυτο με το ζεστο νερο ειναι το ποιο καταληλο γιατι ο ηλεκτρισμος ενεχει και ατυχηματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ale george για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    giannis.serres (12-12-12)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω ολους σας για της απαντησεις να πω δυο τρια πραγματα το "σπιτακι" ειναι μια πλαστικη καρεκλα που βαλαμε γυρο γυρο πανια(παλια σεντονια) απο επανω απο τα σεντονια βαλαμε μια "πικε" κουβερτα και μετα ενα πλαστικο τραπεζομαντιλο για να μην περναει αερας το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια και το εχω στο μπαλκονι μεσα στο πατωμα εχει πανια και ολο το βραδυ καθετε μεσα οτι ωρα και να ερθω ο σκυλος ειναι μεσα ακομα δεν εκανε πολλα κρυα 0 με 3 βαθμους παιζει αυτον το καιρο απλα εχθες που ηρθα το βραδυ φυσουσε και οταν βγηκε ο σκυλος να με δει τον επιασα και ηταν τα αυτια του παγωμενα το σωμα ηταν ζεστο αλλα δεν ξερω αν πεσει κιαλο η θερμοκρασια αν θα αντεξει.
    καλη ιδεα ειναι αυτη με την βαμενη λαμπα και φτηνη και φανταζομαι δεν θα ζεσταθει τοσο πολυ το σκυλι θα παρω την πιο μικρη σε watt λαμπα για να μην ζεσταθει το σκυλι τοσο πολυ.
    και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια καποια αλλη βοηθεια η ιδεα θα ηταν ευπρόσδεκτη (υπαρχει καποια λαμπα που να ειναι για πιο λιγα βολτ για να μην εχουμε θεμα με τον σκυλο και των βαλουμε φωτια ?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάρτα γραφικών? Βάλε και call of Duty να παίζει online
    Αυτό που θέλεις το έχει κάνει ήδη φίλος με καλώδιο αντίστασης στους 25 βαθμούς.
    Παίρνεις καλώδιο (νομίζω έχει ο Βρασίδας στη Δωδεκανήσου) και το βάζεις κάτω από τις κουβέρτες που κάθεται. Ούτε καίγεται ούτε ιδρώνει και το κρατά ζεστό.
    Στα 230V το καλώδιο δεν τραβάει και πολλά μιας και οι απαιτήσεις είναι χαμηλές. Έχω την εντύπωση ότι δεν κοστίζει και πολλά και είναι αρκετά ασφαλές.
    φιλε μου το call of duty το παιζω εγω δεν θα δινω να παιζει και ο σκυλος μου ειναι ακομα μικρος κατσε να μεγαλωσει και βλεπουμε
    με εφτιαξες την διαθεση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Genti
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Sweden
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Αυτό που έκανες ήταν πολύ καλο.
    Bravo,Bravo.
    Στο κάτω μέρος βάλε ένα κομμάτι (νομίζω φιλιzολ το λέτε) 5cm το λιγότερο και θα δης ποσο πολύ θα χάρι και θα ζεσταθεί.
    Όταν ένα κουταβάκι είναι χωρίς την μάνα τις να το ζεστάνει λίγο, είναι λιγάκι πρόβλημα.
    Επειδή η φύση έχει κανονίσει να είναι με την μάνα του, και όχι μονο του, μεκρι να μεγαλώσει λίγο, και μετά δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε για κρύο ούτε για ζεστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Να θυμάσαι επειδή ο σκύλος είναι μικρός και θα δαγκώνει παίζοντας η λάμπα δεν είναι και η καλύτερη λύση. Κάτι που δε θα φαίνεται κλπ είναι καλύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη yanis
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    πάρε ένα σπιτάκι έτοιμο για σκύλο και μονωσέ το με φελιζολ(απο μέσα) γυρο γυρο. κάνε το σπιτάκι να είναι λίγο υπερυψωμένο για να μήν μπαίνουν νερά και να είναι σε μέρος που να μήν φυσάει. και στο πάτωμα κάρφωσε μάλλινη κουβέρτα.
    ρίξε και μία κουβέρτα για να χώνεται μέσα το κουτάβι. τώρα αν θές και κάτι παραπάνω βάλε την λάμπα και ένα ψηφιακό θερμόμετρο που θα την ενεργοποιεί. απλα δε ξέρω μήπως περάσει την λάμπα για παιχνίδι...
    επίσης προσωρινή λύση είναι να του βάλεις κανα ρούχο (νομίζω έχει για σκυλιά)
    αναλόγως βέβαια τί θερμοκρασίες κάνει σε σάς εκεί.
    εγώ θα έκανα το πρώτο. και θα έβαζα κάτω φελζόλ,απο πάνω γειωμένη λεπτή σιδερένια επιφάνεια απο πάνω αντίσταση απο παλιό κολλητήρι συνδεδεμένο με καλώδια , απο πάνω ξανά γειωμένη λεπτή σιδερένια επιφάνεια, θερμοστάτη και απο πάνω μάλλινη κουβέρτα. (τέτοια θέρμανση δεν έχει ούτε ο Ομπαμα )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Πάντως Γιάννη ότι και να κάνεις, το βασικό είναι να μην μπαίνει αέρας μέσα όταν φυσάει.

    Γενικά να μην έχει (το σπιτάκι ιδιοκατασκευή) κενά, και "μπάζει". Πολύ καλό το φελιζόλ,
    ίσως το καλύτερο ..., και ακόμα καλύτερα βάλε στην είσοδο απο χονδρό ναύλον, λωρίδες
    κομμένες κάθετα. Όπως φαίνονται εδώ στην 3η φωτό. Αυτό προφυλάσσει ακόμα περισσότερο
    απο τον αέρα ...

    Και ένα σχετικό (με φελιζολ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    με ότι και να το φτιάξεις το σπιτάκι( φελιζολ. MDF, τάβλες από μπαλετες) πρόσεχε όπως είπαν τα παιδιά να μην είναι στο πάτωμα(παρόλο που μπορεί να έχεις κάποιο πανί και να κοιμάται επάνω), και στο σπιτάκι ένα είναι το κόλπο που χρειάζεται για να μην κρυώνει. Στο πρόχειρο σχέδιο που σου έκανα το κόκκινο κάθετο είναι για να δημιουργεί μια εσοχή ώστε να κουρνιαζει σε μερικά πανιά και θα είναι βασιλιάς.
    skylospito.JPG
    Σου εύχομαι να μεγαλώσει(και μπράβο για την πράξη σου) και αν βγει και κανένας μαλλιαρός τσομπάνης μην περιμένεις να ξανακοιμηθεί μέσα σε σπιτάκι.

    Υ.Γ. αυτή η τρελή φάτσα μέσα είναι ο δικός μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Για να πρωτομπει ή να κανει κατι αλλο διαφορετικο απο αυτο που εκανε πριν το σκυλι θελει να το μαθεις , ετσι και ο δικος μου , ο σκυλος οποως τον μαθεις ετσι θα κανει..αλλα ειμαστε off topic

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    ωραια κίνηση γιάννη.

    είπες εχεις τηλεοράσεις στην αποθήκη σου.
    αν κανιβαλήσεις μια, την μονώσεις με φελιζολ ή κάτι τετοιο και περιορίσεις την είσοδο, νομίζω ότι θα είναι μια ανεξοδη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον primeras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    giannis.serres (13-12-12)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
    By vivident in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 08:48
  3. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 22:16
  4. πωσ μπορω να μετατρεψο συνεχες ρευμα σε εναλασωμενο?
    By stratos vasilas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-09, 15:19
  5. Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας