Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Πλακέτα γκαραζόπορτας ρολού

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Τελικά είχα δίκιο... και με στιγμιαίο πάτημα του μπουτόν τίποτα... Όσο για την 8 επαφή Βασίλη αυτή δεν υπάρχει στην κλέμα...προφανώς δε την έχουν βάλει γιατί
    δεν έχω φωτοκύτταρο.

    Νέστορα θέλω και πολύμετρο... μου χάλασε... η εναλλακτική σου είναι όλα τα λεφτά.... σωστός ο παίκτης... μόνο που θα ξένοιαζα με ένα μπουτόν ενώ το τηλεκοντρόλ του έχει 25 ευρουλάκια..αλλιώς θα το έκανα και ήδη έχω παραγγείλει ένα επειδή έσπασε το πρώτο οπότε δύο δε λέει...

    Αυτό που έχει τάση ταυτόχρονα και στην cls και στην open όταν λειτουργεί η πόρτα πως το εξηγείτε? Μήπως η μία εντολή δίνει στον κινητήρα και η άλλη
    στην φορά του και εναλλάξ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Αν άραγε δώσω απ' ευθείας τάση στην cls επαφή για παράδειγμα και έναν ουδέτερο στην κενή μου κλέμα com, τι θα συμβεί? θα κατέβει η πόρτα ή πάπαλα η πλακέτα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lelek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν άραγε δώσω απ' ευθείας τάση στην cls επαφή για παράδειγμα και έναν ουδέτερο στην κενή μου κλέμα com, τι θα συμβεί? θα κατέβει η πόρτα ή πάπαλα η πλακέτα???
    εννοειτε οτι θα καει η πλακετα! κλεμμες 1 εως 6 δεν πειραζεις τιποτα! συνδεσε στη but ενα καλωδιο και ακουμπησε το σε ενα πλην της πλακετας αν δεν δουλεψει υπαρχει βλαβη στο τυπωμενο η στον επεξεργαστη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Άμα σου πω ότι dc "-" δε βρίσκω πουθενά τί θα πεις? Άσε που και να βρω είναι δύσκολο αυτό και οκ κατεβάζω από εκεί ψηλά που βρίσκεται η πλακέτα αλλά εκεί ουτε καρφίτσα χωράει... Αλλά δε φαίνεται κανένα μειον...

    Βλάβη σίγουρα έχει γιατί εδώ και καιρό όταν κόβεται το ρεύμα από τη ΔΕΗ και μετά ξαναέρχεται, η πόρτα ανοίγει μόνη της, οπότε είμαι αναγκασμένος αργά το βράδυ να κατεβάζω το μικροαυτόματο της για δική μου ασφάλεια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lelek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η μία εντολή δίνει στον κινητήρα και η άλλη στην φορά του και εναλλάξ????
    Συνήθως αυτοί οι κινητήρες έχουν δύο τυλίγματα τυλιγμένα ανάποδα έτσι ώστε όταν πάρει το ένα να γυρίζει δεξιά κι όταν πάρει το άλλο να γυρίζει αριστερά.
    Είναι πολύ πιθανό να αναπτύσεται τάση εξ'επαγωγής στο τύλιγμα που δεν έχει ρεύμα επειδή είναι αγωγός που κινείται μέσα στο μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το άλλο τύλιγμα.
    Για να βρεις το πλυν χρειάζεσαι απαραίτητα πολύμετρο!
    Βγάλε την πλακέτα από το ρεύμα και περίμενε να ξεφορτίσουν οι πυκνωτες. Αρχικά θα βάλεις το μπιμπικι στο "-" του πυκνωτή μετά τη γέφυρα ανόρθωσης και μετά ψάξε στις εντολές των ρελέ για να το επιβεβαιώσεις. Αμέσως μετά ψάξε με το ένα άκρο στο πλυν του πυκνωτή να βρεις το μόνιμο πλυν που πάει στην RF πλακέτα.
    Μετά χρειάζεται ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί θα πρέπει να δουλέψεις με ρεύματα. Θα βάλεις επιλογή σε volt στο βολτόμετρο και θα μετρήσεις κάθε ποδαράκι σε σχέση με το πλυν της πλακέτας RF. Κάθε φορά που θα μετράς θα πρέπει να έχεις βοηθό για να σου πατάει το τηλεκοντρόλ και να ελέγχεις αν μεταβάλλεται η τάση. Με λίγη υπομονή θα βρεις το pin που όταν πατάς γειώνει (το βολτόμετρο από απροσδιόριστη τάση θα σου δείχνει μηδέν όταν πατάς κουμπάκι). Μόλις βρεις αυτό το pin το επιβεβαιώνεις πάλι με βολτόμετρο αλλά αυτή τη φορά το ένα άκρο θα είναι στο "συν" της τροφοδοσίας και κάθε φορά που θα γειώνει θα σου δείχνει πχ 12V.
    Αν ξηλώσεις εντελώς την πλακέτα μέσα από το κουτί της μπορείς να ρίξεις και μια ματιά από κάτω μπας και λεέι τίποτα. Επίσης, μπορείς να ψάξεις να βρεις κάποια αντίστοιχη RF πλακετίτσα (rf module) μαζί με το σχηματικό του και να βρεις από εκεί τα ποδαράκια του.

    Μία άλλη λύση ακόμη θα μπορούσε να ήταν αν επέμβεις μόνο στο κύκλωμα εξόδου 230V που οδηγούν απευθείας το μοτέρ αφού επιβεβαιώσεις ότι το COM είναι απευθείας ουδέτερος κι ότι το μοτέρ σου είναι 230V AC. Με ένα button τύπου ON-OFF-ON μπορείς να δίνεις διαδοχικά ρεύμα στο ένα ή στο άλλο τύλιγμα και να δουλεύεις το μοτέρ. Ταυτόχρονα με αυτό θα πρέπει να βάλεις κι ένα επιπλέον ρελέ που να σου απομονώνει την έξοδο 230V από την πλακέτα κάθε φορά που πατάς τον διακόπτη ώστε να μην πατηθεί κουμπί από το κομπιουτεράκι και τα κάψεις όλα!

    Καλή τύχη και ΠΡΟΣΟΧΗ με το ρεύμα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lelek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα σου πω ότι dc "-" δε βρίσκω πουθενά τί θα πεις? Άσε που και να βρω είναι δύσκολο αυτό και οκ κατεβάζω από εκεί ψηλά που βρίσκεται η πλακέτα αλλά εκεί ουτε καρφίτσα χωράει... Αλλά δε φαίνεται κανένα μειον...

    Βλάβη σίγουρα έχει γιατί εδώ και καιρό όταν κόβεται το ρεύμα από τη ΔΕΗ και μετά ξαναέρχεται, η πόρτα ανοίγει μόνη της, οπότε είμαι αναγκασμένος αργά το βράδυ να κατεβάζω το μικροαυτόματο της για δική μου ασφάλεια .



    πολλες προφελκο το κανανε αυτο μετα απο διακοπη απλα αλλαζεις φασεις να κλεινει τουλαχιστον

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Νέστορα σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου... Όταν πάρω πολύμετρο θα τα προσπαθήσω αυτά που μου είπες...

    Μιχάλη τί εννοείς να αλλάξω φάσεις [έτσι ώστε αφού ανοίξει από μόνο του να κλείσει κιόλας (αυτό εννοείς με το τουλάχιστον?)]....? είναι λίγο αργά και μόλις γύρισα απέξω...οπότε καταλαβαίνεις... ουίσκι speaking....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    απο περιέργεια .. εφοσον βρέθηκε η εταιρία κατασκευής και ειναι και ελληνική. την πήρες τηλέφωνο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο περιέργεια .. εφοσον βρέθηκε η εταιρία κατασκευής και ειναι και ελληνική. την πήρες τηλέφωνο ?
    Πήρα φίλε μου Χρήστο κι απ'ότι κατάλαβα είναι ψιλο... απαράδεκτοι γιατί έκανα μέρες να βρω τον τεχνικό και όταν τον βρήκα δε μου είπε τίποτα στην ουσία για
    το μπουτόν κτλ ό,τι ήξερα και μιλούσε με το ζόρι... και το μόνο που τους ένοιαζε ήτανε να τους στείλω τις σωστές φώτος από τον πομπό για να μου στείλουν έναν καινούργιο που θέλω... καλά οκ καταλαβαίνω ότι άλλο πράγμα η πλακέτα και άλλο ο πομπο-δέκτης αλλά είναι δυνατόν μία εταιρεία να μη ξέρει τί πομπο-δέκτη έχει μία συγκεκριμένη πλακέτα της????? Περιμένω αύριο μεθαύριο να μου έρθει.... κι εδώ αμφιβολίες έχω... πιστεύω να δουλέψει.... όψομεν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STALKER IX Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλες προφελκο το κανανε αυτο μετα απο διακοπη απλα αλλαζεις φασεις να κλεινει τουλαχιστον
    Μιχάλη τί ακριβώς εννοείς να αλλάξω φάσεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατάσταση μοτέρ ρολού γκαραζόπορτας.
    By andreasmon in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-16, 20:43
  2. Πρόβλημα στην πλακέτα γκαραζόπορτας
    By SPEEDDRIVER in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 09:50
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 12:30
  4. Διακόπτης ρολού - Συνδεσμολογία
    By Rigas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 18:29
  5. πτώση ρελέ από διακόπτη ηλεκτρικού ρολού
    By george1977 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 09:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας