Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: κατανάλωση κλιματιστικού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παιδιά μπερδευτήκατε όλοι σας (Θύμιος, Κώστας, Βασίλης, αν και ο Βασίλης μερικώς απάντησε) νομίζω και απαντάτε στο πρώτο ποστ.
    Ο Χάρης είπε ξεκάθαρα, τον ενδιαφέρει η κατανάλωση ΜΟΝΟ του εσωτερικού ανεμιστήρα.
    Κι επειδή όλα τα aircondition δεν την έχουν τη δυνατότητα και ίσως δεν το γνωρίζετε.

    Το μόνο που δουλεύει στη λειτουργία αυτή είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ανεμιστήρας και οι περσίδες. Δηλαδή δεν διαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ από οποιονδήποτε ανεμιστήρα με στύλο ή βάση. Δεν δουλεύει η εξωτερική μονάδα.

    Χάρη σου απάντησα στην ερώτησή σου, περίπου 40 W δηλαδή αντίστοιχη κατανάλωση με ανεμιστήρες βάσης.
    Τώρα αν σε εσένα διαφέρει δεν μπορώ να το ξέρω, ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού.

    ΥΓ Χρησιμοποιώ αυτήν τη λειτουργία περίπου 4 μήνες το χρόνο, επειδή η μονάδα βολεύει, είναι ακριβώς πάνω από το γραφείο του υπολογιστή άρα με δροσίζει επαρκώς χωρίς να μου κοστίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Προφανώς και απάντησα στο πρώτο ποστ..
    Για την κατανάλωση του ανεμιστήρα, κάθε κλιματιστικό θα έχει τον δικό του φανταζομαι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά είχαμε μια συζήτηση στο σπίτι σχετικά με το τι συμφέρει να έχουμε στο δωμάτιο όταν χρειάζεται απλά ανεμιστήρας.
    κλασσικός ανεμιστήρας ή ο ανεμιστήρας του κλιματιστικού (μιλάω μόνο για τον εσωτερικό του ανεμιστήρα και όχι για λειτουργία ψύξης, συμπιεστή, κλπ)
    πιστευω συμφερει ο ανεμιστηρας,πιο πολυ σε θεμα αποδοσης οχι καταναλωσης


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μπερδευτήκατε όλοι σας (Θύμιος, Κώστας, Βασίλης, αν και ο Βασίλης μερικώς απάντησε) νομίζω και απαντάτε στο πρώτο ποστ.
    Ο Χάρης είπε ξεκάθαρα, τον ενδιαφέρει η κατανάλωση ΜΟΝΟ του εσωτερικού ανεμιστήρα.
    Κι επειδή όλα τα aircondition δεν την έχουν τη δυνατότητα και ίσως δεν το γνωρίζετε.

    Το μόνο που δουλεύει στη λειτουργία αυτή είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ανεμιστήρας και οι περσίδες. Δηλαδή δεν διαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ από οποιονδήποτε ανεμιστήρα με στύλο ή βάση. Δεν δουλεύει η εξωτερική μονάδα.

    Χάρη σου απάντησα στην ερώτησή σου, περίπου 40 W δηλαδή αντίστοιχη κατανάλωση με ανεμιστήρες βάσης.
    Τώρα αν σε εσένα διαφέρει δεν μπορώ να το ξέρω, ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού.

    ΥΓ Χρησιμοποιώ αυτήν τη λειτουργία περίπου 4 μήνες το χρόνο, επειδή η μονάδα βολεύει, είναι ακριβώς πάνω από το γραφείο του υπολογιστή άρα με δροσίζει επαρκώς χωρίς να μου κοστίζει.
    Μακη αφου γραφω 50w ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακη αφου γραφω 50w ..
    Ναι σωστά γι'αυτό είπα ότι απάντησες. Τέλος πάντων, έγινε μπέρδεμα επειδή υπήρξαν και απαντήσεις στην ερώτηση του Δεκεμβρίου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον makatas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (19-06-13)

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
    με καλύψατε και στο παλιότερο αλλά και στο πρόσφατο ερώτημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...................ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού......................
    μια που το 'φερε η κουβέντα, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στην αγορά ενός τέτοιου μετρητή κατανάλωσης;
    ίσως να μην έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις ενδείξεις τους, ίσως και να μην έχει σημασία (έτσι κι αλλιώς θέλουμε να έχουμε απλά μια εικόνα για την κατανάλωση).
    έχω όμως αυτή την "πετριά" στα θέματα εξοπλισμού/οργάνων να κοιτάω λύσεις αξιόπιστες. ίσως όχι επαγγελματικές αλλά σίγουρα να είναι κάτι αξιόλογο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Φίλε μου δεν είμαι ειδικός να απαντήσω περί ακρίβειας κλπ, αμφιβάλλω ότι είναι πολύ ακριβή αλλά αν μετράς 100W π.χ. δνε νομίζω ότι μια απόκλιση 1% είναι καταστροφική.
    Επειδή καταλαβαίνω ότι θες ένα εργαλείο επαγγελματικό ή σχεδόν επαγγελματικό, μάλλον δεν πας για αυτήν την κινεζιά που έχω εγώ, απλώς σκέψου μήπως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα κάρο λεφτά για κάτι που δεν χρησιμοποιείται δα και τόσο συχνά.

    Αν θες παρόλα αυτά, μήπως πας για αμπεροτσιμπίδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια που το 'φερε η κουβέντα, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στην αγορά ενός τέτοιου μετρητή κατανάλωσης;
    ίσως να μην έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις ενδείξεις τους, ίσως και να μην έχει σημασία (έτσι κι αλλιώς θέλουμε να έχουμε απλά μια εικόνα για την κατανάλωση).
    έχω όμως αυτή την "πετριά" στα θέματα εξοπλισμού/οργάνων να κοιτάω λύσεις αξιόπιστες. ίσως όχι επαγγελματικές αλλά σίγουρα να είναι κάτι αξιόλογο
    Να σε καλυπτει απο θεμα ισχυος.Αυτο που προτεινει ο Μακης ειναι μεχρι 9Α .Σε στυλ πριζας παντως κατι καλυτερο δεν θα βρεις νομιζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν είμαι ειδικός να απαντήσω περί ακρίβειας κλπ, αμφιβάλλω ότι είναι πολύ ακριβή αλλά αν μετράς 100W π.χ. δνε νομίζω ότι μια απόκλιση 1% είναι καταστροφική.
    Επειδή καταλαβαίνω ότι θες ένα εργαλείο επαγγελματικό ή σχεδόν επαγγελματικό, μάλλον δεν πας για αυτήν την κινεζιά που έχω εγώ, απλώς σκέψου μήπως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα κάρο λεφτά για κάτι που δεν χρησιμοποιείται δα και τόσο συχνά.

    Αν θες παρόλα αυτά, μήπως πας για αμπεροτσιμπίδα;
    Να μετραει ενεργεια με αμπεροτσιμπιδα??? θα χρειαστει και ενα 50φυλλο τετραδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να υπολογίζει την ισχύ κατανάλωσης μέσω της έντασης, αλλά ναι για ενέργεια δεν θα ήταν βολικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    σε καμιά περίπτωση δεν με ενδιαφέρει κάτι επαγγελματικό σε αυτό τον τομέα.

    όπως ειπώθηκε, είναι για μη συνεχή χρήση και απλά για να δώσει μια τάξη μεγέθους.

    σίγουρα αν μέσα στις επιλογές μου είναι 2,5,10 μοντέλα θα κοιτάξω για το καλύτερο αλλά μόνο εφόσον δεν έχει 10πλάσια τιμή από κάτι άλλο με λίγο μικρότερη ακρίβεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχύτητα βεντιλατέρ κλιματιστικού
    By PUNTOmania in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-19, 23:47
  2. Aγορά κλιματιστικού
    By space in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 09:11
  3. Εκκίνηση κλιματιστικού
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 23:43
  4. πλακέτα κλιματιστικού
    By χομπίστας in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 00:07
  5. πλακέτα κλιματιστικού
    By byjojos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 22:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας