Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: Συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου τουλάχιστον όταν κάνει γερό κρύο έξω σταματά να αποδίδει.
    Δεν προλαβαίνει να φύγει η υγρασία από την έξω μονάδα, παγώνει στις κυψέλες και...
    Λογικό είναι ...

    Όταν έχει έξω 3 oC και βάζουμε το Air Condition στους 30 oC, αυτά παθαίνει.
    Αν όμως το βάλεις στους 18-20 oC, θα δουλεύει τέλεια.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Υ.Γ:

    Με τρελαίνει και το αντίστροφο ...


    έξω 38 oC
    Air Condition στους 16 oC

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Το δικό μου στους 19 το έχω εγώ. Παγώνει αρκετά γρήγορα έξω. Το βλέπεις (στο δικό μου) όμως αμέσως. Αν έχει πολύ κρύο/ζέστη έξω πέφτει κατακόρυφα η απόδοση του. Δεν ξέρω αν τα ποιο καινούρια είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Γενικά με τα κλιματιστικά είναι "λίγο φαύλος κύκλος".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Χρόνια σας πολλά .... σε όλους υγεία και εύχομαι πάντα γεμάτες τσέπες ..
    Προσθέτω την δική μου "περιπέτεια" με απλή αερόθερμη σόμπα Πέλλετ την οποία την έχω 1 χρόνο . Και ξαφνικά έσβησαν τα πάντα ... ούτε το καντράν έδειχνε τίποτα και φυσικά έσβησε .
    Ευτυχώς πιάνουν τα χέρια μου ... την πασπάτεψα από δω .... την χούφτωσα από εκεί .... και εντόπισα 2 αδύνατα σημεία .
    1) Είχε καεί μια ασφάλεια (γυαλάκι 4Α) μέσα στην πλακέτα του
    2) Στην συνέχεια έψαξα να δω , τον λόγο που κάηκε η ασφάλεια και σταμάτησε η σόμπα, και είδα την αντίσταση (που είναι για την ανάφλεξη προσάναμμα ) ... όπου έδειχνε λιωμένη και σκασμένη .
    3) Πάω σε ηλεκτρολογικό κατάστημα , βρήκα την ασφάλεια (γυαλάκι) .... και όσο για την αντίσταση θα την φέρουν με παραγγελία , και σαν μια πρόχειρη εκτίμηση μου είπαν ότι αυτή η αντίσταση ίσως κοστίσει περίπου 50 ευρώ. Παναγία μου είπα .... με 50 ευρώ θα έπαιρνα 150 κιλά πέλλετ .. τέλος πάντων.
    Αυτά για το κυρίως θέμα (συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?)

    Πρέπει να επισημάνω και τα εξής
    Στο σπίτι έχω ήδη λέβητα .... αλλά όταν άκουσα ότι το πετρέλαιο ανέβηκε στο κόστος του ... σαν την κηροζίνη...
    είπα ας πάρω μια τέτοια και θα την χρησιμοποιώ σε μικρότερους χώρους π.χ. σε 2 "δεμένα δωμάτια " ... αντί για όλο το σπίτι π.χ. από κάποιες ώρες που δεν είμαστε π.χ. στην σαλοτραπεζαρία ή στους διαδρόμους του σπιτιού .... κτλ και να λειτουργεί η σόμπα Πέλλετ μόνο στα 2 "δεμένα " δωμάτια π.χ. κρεββατοκάμαρα και γραφείο .

    Όμως αυτό είχε ένα κακό .... επειδή η σόμπα δούλευε σε μικρότερο χώρο από ότι σήκωνε σε Kwh (ή όπως αλλιώς το λένε ) .
    Η σόμπα για 1 χρόνο έκανε πολλές σύντομες παύσεις ... λόγω περιορισμένου χώρου , όπου τα ζέσταινε τα 2 δωμάτια πολύ γρήγορα και έσβηνε κανονικά από τον θερμοστάτη του .... αλλά και ξεκινούσε πολλαπλάσιες φορές συγκριτικά με τον κανονικό χώρο όπου θα έπρεπε να δουλεύει.
    Οπότε αυτό το πράγμα κατέστρεψε πολύ νωρίς την αντίσταση (προσάναμμα) .

    Τα παραπάνω τα σημείωσα και τα έγραψα ... για το καλό όλων .... γιατί πολλά "καλά " ακούμε από διάφορους .... αλλά η πραγματικότητα είναι αλλιώς στην πράξη και πρέπει κάποιοι να τα γνωρίζουν .... γιατί αν είναι κάθε χρόνο π.χ. να αλλάζεις και από 1 αντίσταση (προσανάμματος) ... ωιμέεεε!!

    ΥΓ προς το παρόν μέχρι να έρθει η αντίσταση από την (παραγγελία ) ... έκανα το εξής .
    1) Άλλαξα την ασφάλεια (γυαλάκι)
    2) Στούμπωσα την υποδοχή όπου στηρίζονταν η αντίσταση .
    3) Και με προσωρινό προσάναμμα με βαμβάκι και οινόπνευμα την άναψα κανονικά και λειτουργεί κανονικά . Απλά ανέβασα και τον θερμοστάτη σε μεγαλύτερο βαθμό (για να μην ξανασβήσει) ... και άνοιξα τα "δεμένα δωμάτια" να επικοινωνούν και με τον υπόλοιπο χώρο. Γιατί το πετρέλαιο δεν αστειεύεται.
    Καλή χρονιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    genesis (27-12-12)

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    50e για μία αντίσταση προθέρμανσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    50e για μία αντίσταση προθέρμανσης?
    Εκτίμηση είναι ... όταν με το καλό έρθει (και υπάρχει) ... δεν θα παραλείψω να δώσω την οριστική του τιμή .

    Πάντως ψάχνω στο ιντερνέτ να εντοπίσω παρόμοιες αντιστάσεις (ασχέτως μάρκας) αλλά δεν βρίσκω πουθενά για να δω πόσο περίπου έχουν.... είδωμεν !!

    Η πλάκα είναι ότι σε εμένα πιάνουν τα χέρια μου και τα βγάζω πέρα ....
    Τι γίνεται με αυτούς που δεν πιάνουν τα χέρια τους? και θα υποχρεώνονται να φέρνουν μάστορα για τέτοιου είδους βλάβες ? ..... Ωιιιιιμμεεεε !!!

    Μην μου χαλάσει και κανένας (μύλος φέτος ) .... θα κλάψουν μάνες με αυτά τα περίφημα .... Πέλλετ !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό είναι ...

    Όταν έχει έξω 3 oC και βάζουμε το Air Condition στους 30 oC, αυτά παθαίνει.
    Αν όμως το βάλεις στους 18-20 oC, θα δουλεύει τέλεια.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Υ.Γ:

    Με τρελαίνει και το αντίστροφο ...


    έξω 38 oC
    Air Condition στους 16 oC
    αυτοι ειναι οι λεγομενοι ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ?? που κοιτουν την πρασινη ενεργεια.

    Ξεχασες να αναφερεις ,οτι τον χειμωνα γυρνανε με το σωβρακο και το καλοκαιρι ,εχουν και ανοικτο ενα παραθυρο γιατι τους πειραζει η ψυξη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτίμηση είναι ... όταν με το καλό έρθει (και υπάρχει) ... δεν θα παραλείψω να δώσω την οριστική του τιμή .

    Πάντως ψάχνω στο ιντερνέτ να εντοπίσω παρόμοιες αντιστάσεις (ασχέτως μάρκας) αλλά δεν βρίσκω πουθενά για να δω πόσο περίπου έχουν.... είδωμεν !!

    Η πλάκα είναι ότι σε εμένα πιάνουν τα χέρια μου και τα βγάζω πέρα ....
    Τι γίνεται με αυτούς που δεν πιάνουν τα χέρια τους? και θα υποχρεώνονται να φέρνουν μάστορα για τέτοιου είδους βλάβες ? ..... Ωιιιιιμμεεεε !!!

    Μην μου χαλάσει και κανένας (μύλος φέτος ) .... θα κλάψουν μάνες με αυτά τα περίφημα .... Πέλλετ !!
    για δωσε κανενα τυπο μηπως βρουμε καμια πηγη.

    Σωστα εγραψες τις παρατηρησεις σου εδω,οτι πρεπει να συμπεριλαβουμε και τις ζημιεσ στα εξοδα.

    Φαντασου να χαλασει και καμια daikin altherma,ποιον ψυκτικο να φωναξεις???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Solara ECO spar (6KW) Ιταλική μου φαίνεται είναι η σόμπα .... μπήκα στις σχετικές του τύπου ιστοσελίδες για τυχόν ανταλλακτικά για αυτές ... αλλά από ότι φαίνεται το ενδιαφέρων αυτών των εταιριών + των Ελλήνων πωλητών , σταματάει αφού την έχεις χρυσοπληρώσει .... από εκεί και πέρα φάτε μάτια ψάρια .... από εξυπηρέτηση .
    Με λίγα λόγια συνιστώ μερικώς αυτές τις σόμπες μόνο σε αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους ή έχουν κάποιο γνωστό φίλο που σκαμπάζει από αυτά.... γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα κλαίνε την μοίρα τους.
    Αν χαλάσει μια αντίσταση (προθέρμανσης) ή κάποιο από τα 3 μοτέρ (βεντιλατέρ ) που έχει επάνω και τίποτα αισθητήρες ... κάτι μπορούμε να κάνουμε με τα δικά μας χέρια ... αλλά αλίμονο αν χαλάσει ή καταστραφεί η πλακέτα του .... και άντε να δούμε πόσο θα έχει αυτή αν την βρούμε διαθέσιμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Solara ECO spar (6KW) Ιταλική μου φαίνεται είναι η σόμπα .... μπήκα στις σχετικές του τύπου ιστοσελίδες για τυχόν ανταλλακτικά για αυτές ... αλλά από ότι φαίνεται το ενδιαφέρων αυτών των εταιριών + των Ελλήνων πωλητών , σταματάει αφού την έχεις χρυσοπληρώσει .... από εκεί και πέρα φάτε μάτια ψάρια .... από εξυπηρέτηση .
    Με λίγα λόγια συνιστώ μερικώς αυτές τις σόμπες μόνο σε αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους ή έχουν κάποιο γνωστό φίλο που σκαμπάζει από αυτά.... γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα κλαίνε την μοίρα τους.
    Αν χαλάσει μια αντίσταση (προθέρμανσης) ή κάποιο από τα 3 μοτέρ (βεντιλατέρ ) που έχει επάνω και τίποτα αισθητήρες ... κάτι μπορούμε να κάνουμε με τα δικά μας χέρια ... αλλά αλίμονο αν χαλάσει ή καταστραφεί η πλακέτα του .... και άντε να δούμε πόσο θα έχει αυτή αν την βρούμε διαθέσιμη
    Εγγύηση δεν έχει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγγύηση δεν έχει?
    Πρέπει να έχει λήξει η εγγύηση .... αλλά και αν ακόμη υποθέσουμε ότι είχε εγγύηση .
    Από τα λίγα που είχα διαβάσει μέσα στους όρους της εγγύησης .... έλεγε περίπου κάτι τέτοιο ... ότι δεν είναι καλό να βάζουμε τις σόμπες σε κλειστούς χώρους και μικρούς .... δηλαδή ο χώρος πρέπει να ανταποκρίνεται (στα τετραγωνικά μέτρα) σύμφωνα με τα Kw της κάθε είδους σόμπας κτλ

    Και το ήξερα και το είχα καταλάβει από την αρχή για ποιόν ακριβώς λόγο θέσανε αυτόν τον όρο της εγγύησης .... γιατί προφανώς την εταιρία την "πονάει" αυτή η σοβαρή αδυναμία του να μπορεί με άνεση να κόβει και να ξεκινά ανάλογα τις συνθήκες με άνεση , χωρίς να ζορίζει μόνιμα την αντίσταση έναυσης (προθέρμανσης).
    Στο παραπάνω πρόβλημα πιστεύω μελλοντικά από αυτήν την αιτία και ανεξαρτήτως μάρκας όσο καλή και αν είναι . θα δημιουργηθούν κακές εντυπώσεις για τέτοιου είδους σόμπες. όσο και καλή να είναι αυτή η αντίσταση (προθέρμανσης) . Πιστεύω ότι ο ρόλος αυτής της αντίστασης είναι για κάποια δευτερόλεπτα να πυρακτώνεται μέχρι να καούν τα πρώτα πέλλετ .... μετά σβήνει .... αλλά αυτή δυστυχώς συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στο "καμίνι" της καύσης και της φωτιάς .... και είναι ζήτημα χρόνου να καταστραφεί και πάλι και είναι σαν να έχει ημερομηνία λήξης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό είναι ...

    Όταν έχει έξω 3 oC και βάζουμε το Air Condition στους 30 oC, αυτά παθαίνει.
    Αν όμως το βάλεις στους 18-20 oC, θα δουλεύει τέλεια.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Υ.Γ:

    Με τρελαίνει και το αντίστροφο ...


    έξω 38 oC
    Air Condition στους 16 oC


    ενδοιασμος,,

    αν τοποθετήσουμε το κλιματιστικό στην βόρεια πλευρά του σπιτιού θα έχει καλύτερη απόδοση το καλοκαίρι

    αν το τοποθετήσουμε στην νότια πλευρά θα έχει καλύτερη απόδοση τον χειμώνα,,

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε σόμπα πέλλετ
    By iliasver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 19:45
  2. Γιατί είναι τόσο ακριβά τα ποτενσιόμετρα;
    By sakishlek in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 11:57
  3. Πόλλες άχρηστες απαντήσεις.
    By kitsof in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 13:59
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 12:48
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 02:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας