Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 51

Θέμα: Συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχει λήξει η εγγύηση .... αλλά και αν ακόμη υποθέσουμε ότι είχε εγγύηση .
    Από τα λίγα που είχα διαβάσει μέσα στους όρους της εγγύησης .... έλεγε περίπου κάτι τέτοιο ... ότι δεν είναι καλό να βάζουμε τις σόμπες σε κλειστούς χώρους και μικρούς .... δηλαδή ο χώρος πρέπει να ανταποκρίνεται (στα τετραγωνικά μέτρα) σύμφωνα με τα Kw της κάθε είδους σόμπας κτλ

    Και το ήξερα και το είχα καταλάβει από την αρχή για ποιόν ακριβώς λόγο θέσανε αυτόν τον όρο της εγγύησης .... γιατί προφανώς την εταιρία την "πονάει" αυτή η σοβαρή αδυναμία του να μπορεί με άνεση να κόβει και να ξεκινά ανάλογα τις συνθήκες με άνεση , χωρίς να ζορίζει μόνιμα την αντίσταση έναυσης (προθέρμανσης).
    Στο παραπάνω πρόβλημα πιστεύω μελλοντικά από αυτήν την αιτία και ανεξαρτήτως μάρκας όσο καλή και αν είναι . θα δημιουργηθούν κακές εντυπώσεις για τέτοιου είδους σόμπες. όσο και καλή να είναι αυτή η αντίσταση (προθέρμανσης) . Πιστεύω ότι ο ρόλος αυτής της αντίστασης είναι για κάποια δευτερόλεπτα να πυρακτώνεται μέχρι να καούν τα πρώτα πέλλετ .... μετά σβήνει .... αλλά αυτή δυστυχώς συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στο "καμίνι" της καύσης και της φωτιάς .... και είναι ζήτημα χρόνου να καταστραφεί και πάλι και είναι σαν να έχει ημερομηνία λήξης .
    Για πόσα μέτρα την έχεις? Βρήκα ένα φυλλάδιο που την δίνει για 130 μέτρα!!! 6Kw?? μου φαίνεται πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσα μέτρα την έχεις? Βρήκα ένα φυλλάδιο που την δίνει για 130 μέτρα!!! 6Kw?? μου φαίνεται πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο?
    Το φυλλάδιο το είδα και εγώ , δεν αναφέρει 130 μέτρα αλλά 60 μέτρα ... κάτι λάθος θα είδες. Στα 130 μέτρα ίσως να αποδίδει όπως λένε .... μόνο όταν ο κόσμος πηγαίνει στα μπάνια !! ή αν ο χώρος των 130 τμ είναι σε 13 όροφη μεζονέτα !

    Την χρησιμοποιώ για 2 δωμάτια περίπου 15 τμ το καθένα δηλαδή για 30 τμ σύνολο
    την έχω δοκιμάσει και για όλο το σπίτι που είναι 90 τμ (καθαρό ) ... αλλά την "κρατάει την θερμοκρασία " στα όρια των 18 - 19 βαθμών κελσίου , όταν ο καιρός είναι μαλακός χωρίς πολύ δυνατά κρύα. Στα πολλά κρύα ... περιορίζομαι στα 2 δωμάτια . Και μιλάμε για σπίτι όπου δεν έχει και ιδανικές συνθήκες μονώσεων , αφού το διαμέρισμα μου βρίσκεται στον 1ο όροφο , και ακριβώς πάνω από μια πυλωτή , όπου το πάτωμα " μπάζει " κρύα από τα πλακάκια του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο 60 αναφέρει στα αριστερά δεν το πρόσεξα, λέω και εγώ τι σόμπα είναι αυτή!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ρυθμιζόμενη η ισχύς εξόδου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ρυθμιζόμενη η ισχύς εξόδου?
    Κατάλαβα τι θέλεις να πεις για το ... (ρυθμιζόμενη ισχύς εξόδου) ... θα εννοείς εκτός της κλασσικής ρύθμισης με τον θερμοστάτη .... αλλά από τις άλλες επιπλέον ρυθμίσεις π.χ. ταχύτητα περιστροφής του μύλου για την ποσότητα των Πέλλετ.... για ταχύτητα ανεμιστήρων κτλ ... τα δοκίμασα και αυτά ... αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλες διαφορές , έπειτα ότι πειράζεις σε αυτά , πέραν των εργοστασιακών στάνταρ ρυθμίσεων έχουμε διάφορα άλλα προβλήματα σβήνει κτλ.
    Το θέμα μας δεν είναι εκεί ... αλλά το ότι έχω επιβεβαιώσει ότι αυτή η αντίσταση προθέρμανσης θα μου δημιουργεί μελλοντικά προβλήματα συνεχώς .
    Δεν ξέρω για άλλους τύπους σόμπας όπου μπορεί να τις έχουν περισσότερο καιρό σε λειτουργία από ότι την δική μου και να μην είχαν μέχρι τώρα προβλήματα σε αυτό το θέμα , και να είναι θέμα ποιότητας της αντίστασης ή κατασκευαστική λεπτομέρεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Ηδικιά μου ρυθμίζει ροή πελλετ και ροή αέρα με ταχύτητες 1,2,3,4,5. Όλα αλλάζουν αν βάλεις χέρι... δεν είναι και τίποτα τραγικό η φιλοσοφία της, πάνω σε έναν Atmel στηρίζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα τι θέλεις να πεις για το ... (ρυθμιζόμενη ισχύς εξόδου) ... θα εννοείς εκτός της κλασσικής ρύθμισης με τον θερμοστάτη .... αλλά από τις άλλες επιπλέον ρυθμίσεις π.χ. ταχύτητα περιστροφής του μύλου για την ποσότητα των Πέλλετ.... για ταχύτητα ανεμιστήρων κτλ ... τα δοκίμασα και αυτά ... αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλες διαφορές , έπειτα ότι πειράζεις σε αυτά , πέραν των εργοστασιακών στάνταρ ρυθμίσεων έχουμε διάφορα άλλα προβλήματα σβήνει κτλ.
    Το θέμα μας δεν είναι εκεί ... αλλά το ότι έχω επιβεβαιώσει ότι αυτή η αντίσταση προθέρμανσης θα μου δημιουργεί μελλοντικά προβλήματα συνεχώς .
    Δεν ξέρω για άλλους τύπους σόμπας όπου μπορεί να τις έχουν περισσότερο καιρό σε λειτουργία από ότι την δική μου και να μην είχαν μέχρι τώρα προβλήματα σε αυτό το θέμα , και να είναι θέμα ποιότητας της αντίστασης ή κατασκευαστική λεπτομέρεια.
    σιγουρα τοσο καιρο θα την ξερεις καλα να την χρησιμοποιεις.Δεν ειχα ποτε πελλετ οποτε δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.
    το ανεφερα επειδη εχω δει οτι ολες εχουν μαξ-μιν καταναλωση.Και στην δικη σου ειδα οτι μαξ εχεις 1,5 και μιν. εχεις 0,4.Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα και πιστευω οτι η ισχυς των 0,4kg/h ειναι 2-3kW? δεν ειναι ιδανικο αυτο για 30m3 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    η ισχυς των 0,4kg/h ειναι 2-3kW? δεν ειναι ιδανικο αυτο για 30m3 ?
    Ακριβώς όπως τα λες είναι 2-3 KW περίπου , μου δίνει με λίγα λόγια την εντύπωση ότι ο ζεστός αέρας που βγαίνει από την σόμπα αυτή ... σαν να δουλεύουν ταυτόχρονα 2 ηλεκτρικά αερόθερμα (μίνι ) των 2KW έκαστο . Οπότε δεν είναι δύσκολο κάποιος να φανταστεί στο τι απόδοση θα έχουν π.χ. από ένα τέτοιο (ηλεκτρικό αερόθερμο) σε κάθε δωμάτιο των 15 τμ. (όταν αυτά λειτουργούν συνεχώς )

    Ακόμη και όταν αυτή η σόμπα σβήσει από τον θερμοστάτη του .... συνεχίζει να βγάζει ζεστό αέρα . Την έχω την σόμπα ειδικά στα Σαββατοκύριακα που είμαι στο σπίτι να δουλεύει όλο το 24ωρο και αυτό βγάζει συνεχώς τον ζεστό του αέρα.

    Ως απόδοση θέρμανσης είναι ιδανικό θα έλεγα για 30 και 60 τετραγωνικά .... με την διαφορά ότι σε μικρότερους χώρους όπως ανέφερα παραπάνω π.χ. στα 15τμ μόνο ή στα 30τμ .... εκεί το "χαλάει " λίγο , γιατί κόβει την καύση αρκετές φορές .... με το γνωστό όπως είδαμε παραπάνω πρόβλημα το ζόρισμα και τελικά την καταστροφή της αντίστασης προθέρμανσης. Οπότε το "τέλειο ιδανικό" του θα είναι να δουλεύει στα τ.μ που όρισε ο κατασκευαστής για την συγκεκριμένη σόμπα π.χ. τα 60 τμ. Όπου εκεί θα έχουμε ομαλή και συνεχιζόμενη καύση της σόμπας .... χωρίς να ζορίζει την αντίσταση προθέρμανσης. και τις πολλές παύσεις και εναύσεις του καυστήρα.

    Οι πολλές (παύσεις - εναύσεις) .. έχουν και ένα άλλο κακό .
    Δοκίμασα έναν μετρητή κατανάλωσης ρεύματος ... για να δω τι κατανάλωση έχει σε ρεύμα (σε ζωντανό χρόνο) η συσκευή .

    1)Όταν την ξεκινάω για πρώτη φορά για να την ανάψω την σόμπα .... η αντίσταση (προθέρμανσης) και οι συνολικές υπόλοιπες λειτουργίες (βεντιλατέρ - μύλος κτλ) ... μου δείχνουν 300 - 350 W συνολική κατανάλωση. Και όσο διαρκεί (η προθέρμανση ) και μέχρι να ανάψουν τελικά τα πελετ .
    2) Μόλις ανάψει η φωτιά από εκεί και ύστερα δουλεύει μόνιμα στα 50W κατανάλωση ... (δηλαδή η κατανάλωση μόνο του μύλου - ανεμιστήρων κτλ) ..

    σιγουρα τοσο καιρο θα την ξερεις καλα να την χρησιμοποιεις.
    Οοουυυυ !! αν την ξέρω καλά λέειιιιι !! Την ξεγύμνωσα στην κυριολεξία όλην την σόμπα ! (τώρα που έψαχνα και ανίχνευσα την βλάβη για την αντίσταση προθέρμανσης) .... και μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό ... είπα ας την κάνω με την ευκαιρία μια "εξερεύνηση" να δω τι "εντόσθια" έχει μέσα και να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργεί .
    Εξέτασα τον μύλο πρώτα από όλα .... μετά τα βεντιλατέρια (είσοδος αέρα - έξοδος αέρα ) ... και κάτι χαζομάρες δήθεν ασφαλείας όπου είχε μέχρι και αισθητήρα δίπλα στον "τενεκέ" όπου είναι αποθηκευμένα τα πελετ μπας και αρπάξουν αυτά φωτιά? .... εδώ είπα τι μ@@@ες είναι αυτές.
    Τα ηλεκτρονικά μέρη ... πλακέτα καντράν δεν τα πείραξα καθώς εκεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

    Εξέτασα περισσότερο τα "μηχανουργικά μέρη" ... π.χ. τον μύλο , τους ανεμιστήρες κτλ. και πως ακριβώς είναι φτιαγμένο εσωτερικά ολόκληρο το "καμίνι" χώρος καύσης και κυκλοφορίας του αέρα κτλ ..... μόλις τον είδα τον καυστήρα εξ ολοκλήρου ... είπα μέσα μου .... καλά ρε συ ανόητε για αυτόν τον "τενεκέ" πλήρωσες 1000 και πλέον ευρώ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    κατι τετοιο ειναι ? http://www.homedepot.com/buy/us-stov...l#.UN2FrnYu05Y

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Όχι δεν είναι τέτοιος ο αναφλεκτήρας .... τέτοια βλέπω πολλά ... σαν και το παρακάτω
    http://www.promex.gr/products/eksart..._pellet_pel111

    Αλλά ο δικός μου αναφλεκτήρας είναι όπως στο σκίτσο παρακάτω που μοιάζει σαν αντίσταση από πλυντήριο (πολύ μικρή) 14 εκατοστά μόνο
    Αναφλεκτήρας.JPG
    Το μόνο που θυμάμαι όταν πήγα το δείγμα της αντίστασης που χάλασε , στον καταστηματάρχη που λέει ότι θα προσπαθήσει να την βρεί .... είναι ότι ο ίδιος ο καταστηματάρχης είπε προς λέξη ότι του θυμίζει αυτή η αντίσταση σαν τις αντιστάσεις λέει που βάζουν στην υποδοχή σε κάποια σώματα καλοριφέρ για να ζεσταίνουν νερό ! .... και γιαυτό λέει ότι είναι και ακριβά !.....τέλος πάντων δεν κατάλαβα λέξη από αυτά .... αλλά ας δούμε αν θα βρεθεί κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε σόμπα πέλλετ
    By iliasver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 19:45
  2. Γιατί είναι τόσο ακριβά τα ποτενσιόμετρα;
    By sakishlek in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 11:57
  3. Πόλλες άχρηστες απαντήσεις.
    By kitsof in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 13:59
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 12:48
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 02:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας