Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 51

Θέμα: Συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?

    Καλημέρα.

    Σε αναζήτηση εναλλακτικού τρόπου θέρμανσης του σπιτιού μου, όπως οι περισσότεροι, είχα προσανατολιστεί αρχικά σε αντλία θερμότητας.
    Όμως προχθές είδα αυτό το υπολογιστικό εργαλείο
    http://www.biomassenergy.gr/tools/pellets-calculator
    το οποίο δίνει καλά αποτελέσματα για τα πέλλετ.

    Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές? Έχει βάλει κανείς λέβητα πέλλετ για να δει τέτοιες διαφορές?

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67172
    Ακριβώς από κάτω υπάρχει αυτό το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα.
    Δεν αναφέρομαι σε σόμπες ή ξυλόσομπες, αλλά σε εγκαταστάσεις κεντρική θέρμανσης, με λέβητα-καυστήρα, για 4 διαμερίσματα.
    Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου δηλαδή. Το θέμα είναι ισχύουν αυτά τα νούμερα στη διαφορά του κόστους θέρμανσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Για μενα είναι ένα άχρηστο και ακριβό κάυσιμο.

    Διαβασε εδώ και βάλε σημερινές τιμές.

    Για μενα το πιο καλό καύσιμο απο πλευράς τιμής/απόδοσης είναι το ξύλο.
    Αν συγκρίνουμε τις τιμές για θερμαντική αξία 1 τόνου πετρελαίου, τότε οι τιμές έχουν ως εξης:
    Πετρέλαιο 1400€ με τιμή 1,4€/λίτρο (1,3€-1,4€)
    Ξύλα 320€ με τιμή 100€ ο τόνος (100€-140€) (μιλάει για απλό λέβητα, όχι πυρόλυσης, που σημαίνει ότι η απόδοση είναι μεγαλύτερη) (εκτός απο αυτό, κάποιοι όπως εμείς εδώ, δικαιούμαστε με 25€/τόνο κάθε χρόνο)
    Πέλλετ 460€ με τιμή στην καλύτερη περίπτωση απο βουλγαρία 230€. (250€-350€)

    Όπως θα διαβάσεις διάφορους που το χρησιμοποιούν, πρέπει να είναι πολύ καλό το πέλλετ για να αποδώσει όσο πρέπει.

    Ένας απλός λέβητας πέλλετ έχει 2000€-3000€ και ίδια τιμή έχει ένας απλός λέβητας πυρόλυσης.
    Το κακό με το ξύλο είναι ότι πρέπει να το γεμίζεις 1-2 φορές την μέρα ενώ ο πελλετ πάει και πάνω απο 10 μέρες. Είναι θέμα συνήθειας όμως. Παλιά με τις μασίνες κάθε 2 ώρες έβαζαν ξύλα κάθε 2 ώρες. Άσχημα ήταν? Αρκετά δεν καλομάθαμε?

    Αντε να πεις, θα κάνω οικονομία και να φτιάχνω μόνος μου πέλλετ. Θα χρειαστείς πελλετομηχανή και θρυμματιστή. Στην περίπτωση μικρών κλαδιών μπορεί να ξεπεράσουμε τα 5000€. Αν θέλουμε να βάζουμε και κούτσουρα τότε το κόστος πάει αρκετά πάνω από 5000€ και δεν σταματάμε εδώ. Η πιο φτηνή πελλετομηχανή βγάζει το πολύ 50κιλα/ώρα και καίει 2,2kW. Αυτό σημαίνει ότι για να βγάλουμε 1 τόνο θα κάψουμε 44KW και όλο αυτό θα διαρκέσει 20 ώρες σύνολο. Προσθέστε και 1,5kW του θρυμματιστή με παραγωγή το πολύ 500κιλά και βγάλτε τα. Ύστερα πρέπει να ξέρεις τι ξύλα θα βάλεις μέσα και να πετύχεις και την υγρασία του.
    Δεν συμφαίρει.

    Πάντως όλοι οι γνωστοί μου που έβαλαν πελλετ, το έχουν πετάξει στην άκρη γιατί εκτός απο τα προβλήματα του(έχει και τέτοια) δεν αποδίδει όσο λένε οι πωλητές...

    Όσο για την τιμή, ανηφορίζει συνέχεια και δεν πρόκειται να σταματήσει, οπως και του ξύλου, μόνο που το ξύλο θα έχει πάντα χαμηλότερη τιμή και θα συμφαίρει ακόμα θα αν χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα απο το πελλετ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 15-12-12 στις 12:22

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Σκέψου όμως οτι 1Kg pellet = 1,8Kg ξερά ξύλα. Κανονικά το ξύλο πρέπει να κάτσει 18 μήνες, για όσους έχουν την πολυτέλεια να το κάνουν αλλιώς αλλάζει η αναλογία.
    Για το πετρέλαιο ούτε λόγος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου όμως οτι 1Kg pellet = 1,8Kg ξερά ξύλα. Κανονικά το ξύλο πρέπει να κάτσει 18 μήνες, για όσους έχουν την πολυτέλεια να το κάνουν αλλιώς αλλάζει η αναλογία.
    Για το πετρέλαιο ούτε λόγος.
    18 μήνες???? Μην τρελαθούμε..
    Το φρεσκοκομμένα αν είναι λίγα σιγοκαίνε, αν είναι πολλά κρατάνε πάρα πολλές ώρες αλλά είναι λίγο δύσκολο να ανάψουν. Μετά απο 1-2 μήνες είναι μια χαρά για κάψιμο. Με εντελώς ξερά ξύλα, το ξύλο ναι μεν αποδίδει το μέγιστο αλλά γίνεται στάχτη σε χρόνο dt.
    Καλοκαίρι είναι πολύ καλή περίοδος. Τότε αγοράζουν ξύλα οι πάντες. Άντε το πολύ μέχρι Σεπτέμβριο. Εμείς μια παρτίδα φέτος την πήραμε Οκτώβριο και δεν είχαμε κανένα θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ρυθμιζόμενη η ισχύς εξόδου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ρυθμιζόμενη η ισχύς εξόδου?
    Κατάλαβα τι θέλεις να πεις για το ... (ρυθμιζόμενη ισχύς εξόδου) ... θα εννοείς εκτός της κλασσικής ρύθμισης με τον θερμοστάτη .... αλλά από τις άλλες επιπλέον ρυθμίσεις π.χ. ταχύτητα περιστροφής του μύλου για την ποσότητα των Πέλλετ.... για ταχύτητα ανεμιστήρων κτλ ... τα δοκίμασα και αυτά ... αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλες διαφορές , έπειτα ότι πειράζεις σε αυτά , πέραν των εργοστασιακών στάνταρ ρυθμίσεων έχουμε διάφορα άλλα προβλήματα σβήνει κτλ.
    Το θέμα μας δεν είναι εκεί ... αλλά το ότι έχω επιβεβαιώσει ότι αυτή η αντίσταση προθέρμανσης θα μου δημιουργεί μελλοντικά προβλήματα συνεχώς .
    Δεν ξέρω για άλλους τύπους σόμπας όπου μπορεί να τις έχουν περισσότερο καιρό σε λειτουργία από ότι την δική μου και να μην είχαν μέχρι τώρα προβλήματα σε αυτό το θέμα , και να είναι θέμα ποιότητας της αντίστασης ή κατασκευαστική λεπτομέρεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Ηδικιά μου ρυθμίζει ροή πελλετ και ροή αέρα με ταχύτητες 1,2,3,4,5. Όλα αλλάζουν αν βάλεις χέρι... δεν είναι και τίποτα τραγικό η φιλοσοφία της, πάνω σε έναν Atmel στηρίζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα τι θέλεις να πεις για το ... (ρυθμιζόμενη ισχύς εξόδου) ... θα εννοείς εκτός της κλασσικής ρύθμισης με τον θερμοστάτη .... αλλά από τις άλλες επιπλέον ρυθμίσεις π.χ. ταχύτητα περιστροφής του μύλου για την ποσότητα των Πέλλετ.... για ταχύτητα ανεμιστήρων κτλ ... τα δοκίμασα και αυτά ... αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλες διαφορές , έπειτα ότι πειράζεις σε αυτά , πέραν των εργοστασιακών στάνταρ ρυθμίσεων έχουμε διάφορα άλλα προβλήματα σβήνει κτλ.
    Το θέμα μας δεν είναι εκεί ... αλλά το ότι έχω επιβεβαιώσει ότι αυτή η αντίσταση προθέρμανσης θα μου δημιουργεί μελλοντικά προβλήματα συνεχώς .
    Δεν ξέρω για άλλους τύπους σόμπας όπου μπορεί να τις έχουν περισσότερο καιρό σε λειτουργία από ότι την δική μου και να μην είχαν μέχρι τώρα προβλήματα σε αυτό το θέμα , και να είναι θέμα ποιότητας της αντίστασης ή κατασκευαστική λεπτομέρεια.
    σιγουρα τοσο καιρο θα την ξερεις καλα να την χρησιμοποιεις.Δεν ειχα ποτε πελλετ οποτε δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.
    το ανεφερα επειδη εχω δει οτι ολες εχουν μαξ-μιν καταναλωση.Και στην δικη σου ειδα οτι μαξ εχεις 1,5 και μιν. εχεις 0,4.Ειναι πολυ μεγαλη διαφορα και πιστευω οτι η ισχυς των 0,4kg/h ειναι 2-3kW? δεν ειναι ιδανικο αυτο για 30m3 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε σόμπα πέλλετ
    By iliasver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 18:45
  2. Γιατί είναι τόσο ακριβά τα ποτενσιόμετρα;
    By sakishlek in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 10:57
  3. Πόλλες άχρηστες απαντήσεις.
    By kitsof in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 12:59
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-10, 01:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας