Καλησπερα παιδες... Εχω καποιες αποριες και θα ηθελα τα φωτα σας!
Λοιπον, προσφατα εφτιαξα με μια λευκη (ψυχρο λευκο) ταινια led ενα κρυφο φωτισμο στον οποιο δινω ρευμα μεσο μια μπαταριας 12v... (σκεφτομαι να την αφαιρεσω και να του δωσω με ενα μετασχηματιστη 12v) Του προσθεσα ενα διακοπτη για αρχη για να με βολευει καλυτερα, και επειτα ηθελα να πειραματιστω λιγακι ακομη και καταφερα με λιγη δουλιτσα αφου ειμαι αρχαριος σχετικα, να τον κανω αναβοσβηνει στον ρυθμο της μουσικης δινοντας του ως πηγη ειτε το laptop ειτε καποιο τηλεφωνο, mp3 player κλπ...
Εχουμε και λεμε λοιπον! Αν αλλαξω την μπαταρια και τ δωσω ρευμα με μετασχηματιστη θα δω διαφορα στο φωτισμο της ταινιας? Σκεφτομαι οτι με την παρατεταμενη χρηση ισως πεσει η δυναμη της και κοβει σιγα σιγα...
Και δευτερον, σκεφτηκα να παρω αλλο ενα κομματι (γυρο στο 1-1.20 μετρα) να το προσθεσω και αυτο στο κυκλωμα να το κανω ακομη πιο φαντασμαγορικο... Η προσθηκη αυτη θα μου κοψει απο την ενταση της ταινιας π εχω ειδη συνδεδεμενη? (θα την μοιρασει εννοω)? (τα μονα στοιχεια που ξερω και μπορω να διακρινω για την ταινια π ειδη εχω ειναι οτι πανω γραφει 12v Dc, πανω σε κατι τσιπακια π εχει γραφει 151 και ειναι σχεδον λιγο πιο κατω απο το 1.5 μετρο...

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!