Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τοποθέτηση επιτηρητή τάσης και επιπλέον αφάλειας 6Α για προστασία του αυτοματισμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Τοποθέτηση επιτηρητή τάσης και επιπλέον αφάλειας 6Α για προστασία του αυτοματισμού

    Καθότι έχω πολύ λίγες γνώσεις σχετικές με ηλεκτρολογικά, ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω:

    Αποφάσισα να βάλω κεντρικά στον πίνακα του σπιτιού μου ένα επιτηρητή τάσης HAGER 102 μαζί με ένα ρελέ Hager ESC240S ώστε να προστατεύσω όσο μπορώ τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού.

    Μιλώντας με τον ηλεκτρολόγο που θα το τοποθετήσει μου είπε ότι θα βάλει μια έξτρα ασφάλεια 6Α για να προστατεύσει τον αυτοματισμό.

    Επειδή όσο και να έψαξα στο internet δεν βρήκα να έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι καλή πρακτική ή θα έχω επιπλέον προβλήματα αν μπει η έξτρα ασφάλεια 6Α στον επιτηρητή τάσης?

    Ακόμη είδα σε άλλο σημείο του forum ότι η σωστή σειρά τοποθέτησης είναι "γενικός διακόπτης κεντρικές ασφάλειες ρελέ διαφυγής. επιτηρητής τάσης". Που θα μπει η επιπλέον ασφάλεια 6Α για τον επιτηρητή?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    548

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη η αφάλεια αυτή είναι για να προστατέψει τους αγωγούς που θα χρησιμοποιήσει ο ηλεκτρολόγος για την τροφοδοσία του επιτιρητή τάσης και του ρελέ. Η ασφάλει αυτή θα μπει μετά από τον αντιηλεκτροπληξιακό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Γενικός ---> Ασφάλεια ----> ηλεκτροπληξιακός ----> επιτηρητής τάσης (μάλλον τελευταίος μπαίνει ο επιτηρητής) αν έχει δίκιο ο Χαράλαμπος....

    Ωστόσο, στις περισσότερες εγκαταστάσεις θα δεις: Γενικός ----> Ηλεκτροπληξιακός ----> Ασφάλεια ----> ----> Επιτηρητής τάσης

    Σκέτο μπέρδεμα δηλαδή.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

    Αυτό που φοβάμαι (ίσως επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα) είναι μήπως όταν ο επιτηρητής κόβει το ρεύμα λόγω υπέρτασης ή υπότασης και στη συνέχεια το ξαναδίνει, μήπως η ασφάλεια των 6Α πέφτει και δεν έχω ρεύμα σε όλο το σπίτι (με πιο κρίσιμο το ψυγείο).
    Είναι παράλογο αυτό που φοβάμαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι είναι. Δεν θα έχεις πρόβλημα και είναι καλύτερα να έχεις μια ασφάλεια για να απενεργοποιεί τον αυτοματισμό όταν χρειάζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Ο επιτήρητης ελέγχει τη τάση και η ασφάλεια το ρεύμα αν πέσει ο επιτήρητης δε σημαίνει πως θα πέσει και η ασφάλεια καλα τα λέει ο μαστορας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paptho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

    Αυτό που φοβάμαι (ίσως επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα) είναι μήπως όταν ο επιτηρητής κόβει το ρεύμα λόγω υπέρτασης ή υπότασης και στη συνέχεια το ξαναδίνει, μήπως η ασφάλεια των 6Α πέφτει και δεν έχω ρεύμα σε όλο το σπίτι (με πιο κρίσιμο το ψυγείο).
    Είναι παράλογο αυτό που φοβάμαι?
    η ασφαλεια που θα βαλει εχει να κανει μονο με τον αυτοματισμο και θα πεσει ΜΟΝΟ σε βραχυκυκλωμα.η φιλοσοφια του ομως ειναι αυτη που λες:σε υπερταση-υποταση θα κοβει το ρευμα.αν εχεις δικτυο περιεργο λοιπον ειναι δυσκολο να δουλεψει το σπιτι με επιτηρητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... η άποψη του ηλεκτρολόγου έχει βάση όπως φαίνεται.

    Μια ερώτηση ακόμη:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι. Δεν θα έχεις πρόβλημα και είναι καλύτερα να έχεις μια ασφάλεια για να απενεργοποιεί τον αυτοματισμό όταν χρειάζεται.
    Με την ασφάλεια των 6Α κλειστή και τον επιτηρητή εκτός λειτουργείας θα έχω ρεύμα στο υπόλοιπο σπίτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paptho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... η άποψη του ηλεκτρολόγου έχει βάση όπως φαίνεται.

    Μια ερώτηση ακόμη:



    Με την ασφάλεια των 6Α κλειστή και τον επιτηρητή εκτός λειτουργείας θα έχω ρεύμα στο υπόλοιπο σπίτι?
    oxi.Θα πρεπει να βαλεις ακομα μια ασφαλεια 6Α η οποια θα παρακαμπτει τον επιτηρητη.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 17:36
  2. επιλογή επιτηρητή τάσης
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 09:18
  3. Συμβάν με ΟΤΕ και επιπλέον χρεώσεις
    By CLOCKMAN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 16:56
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-13, 14:04
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 17:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας