Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Επιλογή αμπεροτσιμπίδας διαρροών ..

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή Επιλογή αμπεροτσιμπίδας διαρροών ..

    Παιδιά καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα καθώς είναι το πρώτο μου post στο forum.
    Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.
    Αυτό το καιρό σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μίας αμπεροτσιμπίδας. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ανίχνευση σφαλμάτων προς τη γη (διαρροές), έτσι ώστε να με βοηθάει στην επίλυση διάφορων βλαβών σε οικιακές - εμπορικές εγκαταστάσεις και κατόπιν η μέτρηση μεγαλύτερων ρευμάτων και άλλων μεγεθών.
    Με την αναζήτηση που έχω κάνει έως τώρα έχω βρει τις εξής :
    1. http://www.test-meter.co.uk/images/f...el-MD-9270.pdf η MD - 9270 της metrel
    2. http://www.sefram.com/www/PDF_FR/MW3515.pdf η MW 3525 της sefram
    3. http://de.benning.de/fileadmin/content/pdf/ba_cm_2.pdf η CM2 της benning
    4. http://www.mastech-hy.com/products_d...ist01-004.html MS2007B της mastech

    Έχουμε και λέμε τώρα... H No1 μου φαίνεται η πιο κατάλληλη για αυτό που θέλω. Η Νο2 και Νο3 δεν είναι τσιμπίδες για διαρροές, όμως με τη διακριτική ικανότητα που δίνει ο κατασκευαστής των 10mA πιστεύω πως θα μπορούσα να έχω μία χονδρική ένδειξη εάν έχω σφάλμα προς τη γη. Ή κάνω λάθος; (Με ενδιαφέρει κυρίως το φάσμα των 0 -30 mA όπου και "πέφτει ο Δ.Δ.Ε. -ρελέ διαφυγής.) Επίσης μετράνε και dc ρεύματα, κάτι που με ενδιαφέρει, κυρίως για πειραματισμό προς το παρών και ίσως αν χρειαστεί σε κάποια κατάσταση που μπορεί να αντιμετωπίσω. Η Νο1 και Νο2 έχουν και τη δυνατότητα μέτρησης PF, THD , active power κ.τ.λ. τα οποία δεν μου είναι άμεσα χρήσιμα όμως με ενδιαφέρει αρκετά να πειραματιστώ και πάλι. Τέλος η Νο.4 είναι καθαρά μία αμπεροτσιμπίδα διαρροών χωρίς πολλά πολλά, όπου με προβληματίζει το "mastech" και το κατά πόσο θα παίρνω σωστές ενδείξεις.
    Θα με βοηθούσε αρκετά η γνώμη σας - άποψη σας για τα παραπάνω και γενικά κάθε πληροφορία σας σχετικά με τις συγκεκριμένες εταιρείες - όργανα ή επαφή σας με κάποιο από αυτά είτε αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο θα μου είναι χρήσιμο. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Χαιρετω την παρεα. Επαναφερω το θεμα μιας και δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο .Εχετε να προτείνεται καποια αλλη αμπεροτσιμπιδα σε πιο οικονομικη τιμη και αξιοπιστη που να μπορει να μετραει ρευμα διαρροης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    καλημέρα ,για μένα έχω πάρει την DT-9810 της CEM από την Τεχνική Ανάπτυξη . Είναι καθαρά αμπερωτσιμπίδα διαρροών .Αν θές μπορώ να σε γνωρίσω με κάποιον γνωστό μου για τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αν θες για απλα οικιακα η ελαφρας βιομηχανιας περιβαλλοντα κατι σε mastech πρεπει να σε καλυπτει.
    Τωρα αν θες για πιο "σοβαρη" χρηση σε περιβαλλοντα με θορυβους απο inverters, υψηλες ισχυς, μηχανηματα κτλ τοτε θες δε θες βαζεις το χερι στην τσεπη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Tom έχεις πάρει το μηνυμα που σου έστειλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Θερμοστάτη
    By bpel86 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 01:45
  2. Εγκατάστασή αυτόματου διακόπτη διαρροών.
    By ioannis123 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-14, 00:38
  3. Αγορά αμπεροτσιμπίδας
    By karmagos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 08:01
  4. Επιλογή Βιντεοπροβολέα
    By nikolio1 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 15:28
  5. Αγορά Αμπεροτσιμπίδας
    By mafiagalou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 14:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας